uitengebied Heg tegen klap van de molen Eên vrouwe is duzend mannen te sterk Nieuwe raadkaart D 20 Zaterdag 19 mei 2007 PZC 3 O S O LU O z Ditmaal een fraai straatbeeld uit de uitgebreide collectie oude kaar ten van Hans Lindenbergh met een molen op de achtergrond. Vraag is: om welke plaats gaat het? Bijzonderheden over de situatie toen en nu en over de personen op de foto zijn van harte welkom. Oplossingen kunnen tot en met donderdag 24 mei worden ge stuurd naar: Redactie PZC, post bus 31, 4460 AA Goes: fax: 0113-315669; e-mail: redactie@pzc.nl. Onder de inzenders van een goede oplossing worden drie waardebon nen verdeeld. door Annemarie Zevenbergen Na een dagje Keukenhof ontdekte mevrouw Groot- jans Poortvliet uit Arne- muiden haar grootmoe der op de raadkaart van vorige week met de Arnemuidse molen op de achtergrond. „De vrouw is Adriana Krijger Schroevers, voor ons opoe Wale. Zij woonde op de Zuidwal. Ze deed het huishouden bij de kinderen op de foto, laan en Geert Krul zoals hun bijnaam was. In werkelijkheid heten de zusjes Grootjans, maar bijnamen zijn in Arnemuiden onontbeerlijk. De man in de roeiboot is de opa van mijn oom Klaas, Klaas van de Ket terij." De heer Poortvliet uit Kleversker- ke herkent de personen op de foto eveneens, geholpen door zijn schoonmoeder, de op de foto staande Adriana. „Mijn schoon moeder vertelde mij dat ze voor 'enkele centen of stuuvertjes per week' de kinderen verzorgde, want moeders moesten iedere dag met vismanden op pad om vis te verkopen. De molen was een windkorenmolen en in gebruik tot 1970. Laatste eigenaar Meulenberg verkocht de molen in 1975 aan de gemeente Arnemuiden. Na een brand in 1977 werd een nieuwe ge bouwd door molenmaker Meden- dorp uit Zuidlaren en die werd op geleverd in 1982." J. Joosse schrijft: „De molen stond aan de Molenweg, voorheen Mo lenstraat, in mijn jeugd Grintweg genoemd. Vroeger stond er ook een motorkot met ééncilinder die sel, voor aandrijving van de molen als het windstil was. Op de voor grond de houwerpias (in de volks mond d'n Ouwer), een watervoor ziening voor droge zomers. Deze is gedempt rond de Tweede We reldoorlog. In 1887 zijn de stoel en de plank geplaatst om het water putten te vergemakkelijken." P. Corstanje uit Goes vertelt dat de molen oorspronkelijk De Nijver heid heette maar werd omgedoopt tot Nooitgedacht. „De fraaie heg om deze grondzeiler was er niet voor het mooie, maar voor de vei ligheid. Denk maar aan de uitdruk king 'een klap van de molen'." De waardebonnen gaan naar: H. Schuit Arnemuiden; M Stroo, Mid delburg; R. de Nooijer, Arnemuiden. Eêl lang gelee schient t'r iemand uutgeroepe (of verzucht...) t'ebben: „Eên vrouwe is duzend mannen te sterk." Ik dienke dat het een man ge weest is, die a dat gezeid eit, eên mee ervaring mee het meestentieds ten onrechte genoemde 'zwakke geslacht'. Ik wete, da'k m'n eihen op glad ies begeve, mè ik moest drek dienke an die uutroep, toen a'k drie huus bezig zag in 't speel- tuuntje vö ons uus. Eigenlijk is speeltuuntje een hroót woord vö de paer speelwerktugen, die a op een klein speel veldje stae. Vö de kleinste huus is 't een mooie plekke om uutgelaete toren en d'eeste beginse len van 't schommelen te leren. As ze wat ouwer bin hore, dan zou 't een leuk trapveldje weze as de wipkip en d'evenwichtsbalke d'r nie zouwe weze. Mè die staen d'r wè! 't Bin dus de huus van 'drie turven ohe', die a 't meest gebruuk maeke van aoles, de meêsten on der toezicht van moeder, oma of opa. Mè di komme d'r ook alleên. Zóas pas die drie huus, wi a'k a over schreef, en die d'r zinnen gezet ao- de op 't gebruuk van de twi schommels. Broer, zus en een vriendje van broer moeste eerlijk dê- le. In de praktijk betekende dat, da ze om de beurte even moeste wachte. Zus was weliswaer de kleinsten, mè ze liet d'r ei- hen nie ondersneêuwe deu de joengers! Zö zette ze 't drek op een brullen, toen a de schommels even bezet waere. Ik ao even 't vermoeden, da m'n hin dubbel glas mi aode, zö ard kloenk 't bie ons in de kaemer. De twi joengers rochte d'r zó van onder d'indruk, dat het vriendje z'n ge- schommel staakte en z'n plekke an eur gaf As een kóningin zat ze di, a hieng 't schomme len nie echt nè wens. Di zat weinig beweging in en de kóningin gaf dudelijk opdracht om ge douwd t'oren, totda ze op toeren was. Mee een pruullippe stoeng de douwer d'r bie te kieken. Broerlief wier ontzie, mè op afstand zag ik, da mevrouw de regie volledig in anden ieuw. 'Douwe', as zie dat wenste, hröte brullen, toen a d'r een poging wier gedae op ze van de schom mel t'aelen, de joengers mee d'r ogen dwinge om de beurte een schommel te benutten. Zelfs het gooien van outsnippers wier snel gestaakt. De twi joengers bezette dus om de beurte d'êne schommel en zie ieuw prinsesheerlijk d'n ande ren in bezit. ,,'t Zit er a vroeg in", zei ik tegen m'n vrouwe, die a ook meekeek. „Echt meid'achtig", was d'r taemelijk korte commentaar. Jae, jae, ze zeie nooit dat een joen een katte is, mè aoltied een meid of een vrouwe. Die vent van die uutspraak over die êne vrouwe en die duzend man ao misschien as kind ook wè es ge schommeld. Een alf ure laeter was 't edele drietal weg. Mè noe stoenge d'r twi meêuwen in 't hos te stam pen, nest mekaore, mee as doel de wurmen zövèré te kriehen, da ze nè boven zouwe kom me. Vö mien gevoel waere 't meneer en me vrouw Meêuw. En zö te zien aode ze best succes. Toen viel m'n ineêns op, da eên meêuwe aolmè wurmen pikte op 't stik wi a dien anderen stoeng te trappelen. Die bleef mè werreke vö tweê! Ik bin hin meêuwenkenner, mè ik docht da die werrekmeêuwe van een ander geslacht was dan de wurmenpikker... -pikster beter ge zeid. Ik dienke, dat het ingebakke zit in vrouwelijke wezens. Zelf ebb'ik het nog nie zö slecht getrof- fe, wan ik mag zelf wete wanneer a'k an d'afwas beginne, as 't mè drek nae 't eten is. Ik ope, da vee mannen d'r lot 'vrouwmoedig' zulle draehe. Frans van der Heijde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20