Historie toerisme Ouddorp in boek OUDDORP Besmet met men-virus na sjeesjesrijden VAN PZC Zaterdag 19 mei 2007 1 9 De opening van de tramlijn van de RTM op 30 april 1909 is onge veer de start van de opkomst van het toerisme in Ouddorp. Dat jaar, op Tweede Pinksterdag is het schitterend weer en tussen de vier- en vijfduizend mensen grijpen de kans om met de nieuwe tram naar het strand te gaan. Een invasie voor het tot dan toe rus tige Ouddorp. De dag eindigt dan ook in chaos. De RTM kan al die reizigers die terug willen niet aan en moet beestenwagens inzetten om alle toeristen na een dagje strand weer naar huis te brengen. Tot midder nacht worden de bezoekers vervoerd, maar desondanks kunnen velen niet meer naar huis komen en moeten over nachten in Ouddorp. De invasie blijkt geen eenmalige gebeurte nis. Ook in 1914 en in 1917 ontstaan soort gelijke toestanden. De Ouddorpers zien deze invasiemacht van dagjesmensen als een bedreiging voor de omgeving en een De VVV in Ouddorp bestaat 75 jaar. De geschiedenis van het toeristenbureau loopt pa rallel aan de ontwikkeling van het toerisme op het Zuid-Hollandse eiland. Ter gelegenheid van het jubi leum is een boek versche nen: Vreed veel vreemde. 75 Jaar VW Ouddorp. door Melita Lanting verstoring van de heersende normen en waarden. De Flakkeese jeugd - die mas saal de zee opzoekt - voelt zich vrij in de natuur, de duinen en het strand. Ze trek ken joelend en zingend door de straten van het dorp. Na een paar jaar normali seert de situatie en wordt de overlast door de jeugd minder. De opkomst van het toerisme heeft ook een voordeel. De inwoners ontdekken dat er een centje bij te verdienen valt aan de toeristen en dat is welkom in een ge meenschap waar het hard ploeteren is voor een inkomen. Er verschijnen kraam pjes langs de kant van de weg en de eer ste strandtent (Strandlust) wordt ge bouwd. Als tussen de beide wereldoorlo- genin bij veel bedrijven vakanties wor den ingevoerd ontstaat ook de behoefte aan logeeradressen. Particulieren sprin gen daar op in door een deel van het huis te verhuren. Met de opkomst van het toerisme komt ook de behoefte aan een VW. Meer be kendheid betekent meer bezoek en dat geeft meer status. In 1932 is de VW een feit. Al na een jaar worden de leden ge confronteerd met een zwaarwegende kwestie: de zondagsluiting van cafés en restaurants. De VW wil dat de toeristen ook op zon dag iets kunnen eten of drinken, maar de gemeenteraad is daar op tegen. De tegen stellingen tussen de behoudende opstel ling van veel inwoners tegenover de gast vrijheid van de WV komt op verschillen de plaatsen terug in het boek. Vooral de bewaking van de goede zeden in het dorp heeft in de loop van de jaren heel wat stof doen opwaaien. In 1948 bij voorbeeld wordt door de burgemeester gewezen op de zedenverwildering. Een jongen en een meisje zijn door de politie samen in één tent aangetroffen op het kampeerterrein van de VW, want de Ouddorpse VW exploiteert sinds 1932 een eigen kampeerterrein. De jongeren zijn door de politie van het terrein gezet Kampeerhuisje op het terrein van ,Jiut 4UJ| en de regels werden nog eens aange scherpt. De eigen camping blijkt een schot in de roos en tot op de dag van van daag de belangrijkste bron van inkom sten voor de VW. Inmiddels is het omge bouwd tot een huisjesterrein en in een aparte stichting ondergebracht. De au teurs van het boek eindigen de beschrij ving van de geschiedenis in het heden, met de start van de intensieve samenwer king met de VW Schouwen-Duiveland. Het boekVrêêd veel Vreemde.... 75 jaar VW-Ouddorp is te koop bij de VW in Ouddorp aan zee voor 7,50 euro. de VW Ouddorp. foto's Dirk-jan Gjeltema Kamperen bij de boer De maatschap Poppe-Dekker heeft een landbouwbedrijf, paardenpension en mini- camping De Kreekrug bij Grijpskerke. We volgen beide families wekelijks tijdens het kampeerseizoen. door Miriam van den Broek Voor het sjeesjesrijden op Grijpskerke had Moni que Poppe vier jaar gele den een menner nodig. Haar partner kon niet. Het zag er naar uit dat ze verstek moest la ten gaan, tot een campinggast zei dat haar man kon mennen. „Dat was niet waar", zegt Ro land Speklé uit Capelle aan den IJssel. „Maar Monique is het me gaan leren en we hebben samen meegedaan aan de wedstrijd." Roland is ter plaatse besmet ge raakt met het men-virus. Deze week verblijft hij weer op de mi- nicamping en heeft hij voor het eerst de pony van zijn dochter voor een wagen gespannen. Het sjeesjesrijden liet bij Roland in 2003 een onuitwisbare indruk achter. „Ik had precies een week om het te leren. Ik heb alles en ie dereen rondgereden. Aan het ein de van de week durfde Monique het met me aan. We zijn keurig in de middenmoot geëindigd." Voor de mensen op het dorp was het raar om een onbekende deelnemer te zien, vertelt Moni que. „Je zag iedereen kijken van: van wie is dat er één?" Het jaar erop deden ze weer sa men mee. Toen werd het verhaal ook voor de rest van het dorp duidelijk. De omroeper meldde dat Monique Poppe samen met 'iemand van de camping' mee deed. Sinds een aantal jaren heeft de fa milie Speklé, of beter gezegd dochter Nikki, zelf een pony. Fu rore, heet ze. Furore kwam elke vakantie mee naar de Kreekrug, maar sinds vorig jaar staat ze er het hele seizoen. „Hier heeft ze meer ruimte dan bij ons", zegt Roland. Vorige zomer zijn Monique en Roland begonnen Furore voor te bereiden op het lopen voor een wagen. Een paar dagen geleden was het eindelijk zover. Ze mocht voor het eerst een wagen trekken. En niet zomaar een sjeesje, maar haar eigen, nieuwe marathonwagen die gekocht is op, jawel, Grijpskerke. „Nikki heeft eerst op Furore gere den om haar warm te lopen en om haar felheid een beetje in te dammen. Want het is een Welsh met Arabisch bloed", vertelt Ro land. „Daarna hebben we haar ingespannen. Dat ging meteen goed. Onze pony is al dertien jaar oud. Ze is verkeersmak en heel ervaren. Toch dacht ik dat we eerst op het terrein van de camping zouden blijven. Maar Monique vond dat niet nodig. Volgens haar konden we best de weg op. Monique bleef er met haar vijftien jaar men-ervaring, gelukkig wel bij." Roland wil straks thuis, recrea tief met de wagen rijden. Maar ringrijden zit er in Capelle aan den IJssel waarschijnlijk niet in.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19