'Er is een sterk gevoel dat Bratislava alle rijkdom inpikt' sociaal wetenschapper Crigorij Meseznikov PZC Zaterdag 19 mei 2007 15 verdeeld NEDERLAND POLEN TSJECHIË Si<~J OOSTENRIJK OEKRAÏNE HONGARIJE Links: Genieten van de zon op het Hlavné na- mestie (hoofd plein) in Bratisla va. foto Brunostock Linksonder: Een oude vrouw in Vlkolinec, een bergdorp in Noord-Slowa- kije. De econo mie groeit hard, maar niet ieder een profiteert daar in gelijke mate van. foto Europhoto Officiële landstaal: Slowaaks Hoofdstad: Bratislava Regeringsvorm: Republiek Religie: rooms-katholiek 69% protestant 9% Oppervlakte: 49.033 km2 Inwoners: 5,4 miljoen Slowakije machtsovername is daarmee compleet. In de jaren vijftig begint de politieke repressie met showprocesssen tegen politieke tegen standers. Tien jaar later wordt het land officieel een socialistische staat. Door economische te genslag besluit de regering meer vrijheid toe te staan op politiek, artistiek en economisch ge bied. Tsjechoslowakije komt bekend te staan als het meest liberale communistische land, reden voor de Sovjet-Unie om het nauwlettend in de gaten te houden. Het land staat daar na melijk ook bekend als de minst betrouwbare Warschaupact-partner. In 1968 voert politiek leider Alexander Dub- cek het communisme met een menselijk ge zicht in: democratischer en liberaler. De Sov jet-Unie is daar niet gelukkig mee en vreest een domino-effect op de andere communisti sche staten. Als druk op Dubcek niets uithaalt, besluit Sovjetleider Brezjnev tot ingrijpen: in de nacht van 20 op 21 maart rollen Russische tanks de hoofdstad Praag binnen en maken zo een einde aan de Praagse lente. De hervormin gen worden teruggedraaid en er worden 50.000 Russische soldaten gestationeerd. Uit protest steekt in 1969 de student Jan Palach zichzelf op het Praagse Wenceslasplein in brand. Hij overlijdt drie dagen later. De Berlijnse muur sleept in zijn val in 1989 veel communistische regimes mee. Met ram melende sleutelbossen op het Wenceslasplein betuigen demonstranten hun instemming met redevoeringen van kardinaal Frantisek Tomasek en de schrijver Vaclav Havel. Een massale sta king legt het land plat en dwingt de regering tot opstappen. Sovjetleider Michael Gorbatsjov weigert militair in te grijpen, zodat de overna me zonder bloedvergieten verloopt, een fluwe len revolutie. p- De Slowaken, die eigenlijk nooit erg gelukkig waren met de Tsjechen, grijpen de val van het communisme aan om meer vrijheid te bedin gen. Dat resulteert in een splitsing van Tsjechië op 1 januari 1993. Tsjechoslowakije houdt daarmee op te bestaan. De scheiding wordt uit gebreid gevierd in Slowakije, in Tsjechië is er geen feest. Omdat ook deze gebeurtenis zon der bloedvergieten verloopt, staat die in Slowa kije ook bekend als de fluwelen scheiding. p- Op 1 mei 2004 treedt Slowakije toe tot de Eu ropese Unie. Het wil in 2009 de euro invoeren. Slowakije heeft de staatsschuld, de inflatie en het begrotingstekort redelijk onder controle. Dat geldt nog niet voor andere nieuwe EU-lan- den zoals Polen, Hongarije en Tsjechië. Die lan den hebben zelfs nog geen streefdatum voor de invoering van de euro vastgelegd. De regering neemt tal van maatregelen om bui tenlandse investeerders aan te trekken. Dat lukt vooral in de autoindustrie: het land maakt inmiddels de meeste auto's per hoofd van de bevolking ter wereld. Volkswagen was de eerste, maar ook Peugeot/Citroën en Hyundai/ KIA zetten nieuwe productiefacilitei ten op in Slowakije. Personenauto's en onder delen daarvan zijn nu de belangrijkste export producten. Belangrijkste handelspartners zijn Duitsland en Tsjechië. De sociale ontwikkeling houdt geen gelijke tred met de economische, maar begint de ach terstand wel in te lopen. In 2002 leeft eenvijf de van de bevolking onder de armoedegrens. De werkloosheid daalt van 18 procent in 2003 naar ruim 10 procent vorig jaar. In 2006 wordt de sociaaldemocraat Robert Fi- co premier. Hij vormt een coalitie met de ex treemrechtse SNS en de eurosceptische HZDS en wil de armoede aanpakken. Bardejovske Kupele Presov Mïchalovce Banské Bystrica^ SLOWAKIJE Kosice# «B, •w Bratislava President: Ivan Casparovic Eerste minister: Robert Fico mm

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15