B 14 Zaterdag 19 mei 2007 PZC Weelde oneei Koningin Beatrix gaat overmorgen naar Slowakije voor een driedaags staatsbezoek. Het land werd midden jaren negentig nog verguisd vanwege het autoritaire regime van toenmalig premier Vladimir Meciar. Inmiddels vormt Slowakije de economische voorhoede van Centraal-Europa. Al is de weelde slecht verdeeld. door onze correspondent Runa Hellinga oven het barokke cen trum van de Slowaakse stad Lucenec rijzen twee hoge, kleurrijke to renflats op. 'Congres centrum' staat op een bord. De ge bouwen zijn vijfjaar oud, maar veel congressen worden er niet ge houden, zegt Jan Karasek, student bosbouw en receptionist van het bijbehorende Best Western hotel. „Eén keer per maand misschien." Het hotel zelf zit vooral vol als de buitenlandse eigenaren van John- sen Controls in de stad zijn. Het bedrijf, dat onderdelen voor de au to-industrie levert, is de enige gro te werkgever van het dertigdui zend zielen tellende stadje. Ooit zorgde de glasindustrie voor werk. Maar van de vijf glasfabrie ken in de regio zijn er inmiddels vier gesloten. De vijfde staat twin tig kilometer verderop. Van de enorme groei van de Slowaakse economie is in Lucenec dan ook nog weinig te merken, meent Kara sek. „Veel mensen vertrekken naar het buitenland om daar werk te zoeken." Slowakije heeft zich geschaard in de economische voorhoede van Centraal-Europa. Met een econo mische groei van zo'n 7 procent doet het land het uitstekend. Het is echter een erg onevenredig ver deelde groei, zegt sociaal weten schapper Grigorij Meseznikov. Hij is directeur van het Slowaakse In stituut voor Openbaar Bestuur in Bratislava, dat vorig jaar landelijk onderzoek deed naar de sociaal- economische situatie in Slowakije. „De werkloosheid daalt wel, maar niet overal even snel", aldus Mesez nikov. In de hoofdstad Bratislava heeft vrijwel iedereen een baan, maar in een stadje als Lucenec is 14 procent van de bevolking zon der werk, en nog oostelijker ligt dat percentage nog hoger. In Bratislava is de economische op bloei onmiskenbaar. In het geheel gerestaureerde centrum zitten de terrassen vol jonge, goedgeklede mannen en vrouwen die voor hun lunch de voorkeur geven aan sushi boven een klobasa (worst), 's Avonds golft de muziek net iets te luid over het hippe uitgaanspu bliek. De stad bruist van activiteit en van mensen die kansen grijpen als ze die zien. In het Oost-Slowaakse kuuroord Bardejovske Kupele lijkt de tijd daarentegen vijftien jaar geleden stil te zijn gezet. Het Astóriahotel, waar ooit tsaar Alexander II zich voor zijn stijve gewrichten liet be handelen, oogt alleen aan de bui tenkant nog indrukwekkend. De hal, waar destijds fraaie kroonluch ters hingen, is afgetimmerd met donkerbruin laminaat en volge propt met winkeltjes van commu nistische snit. De parkachtige omgeving wordt verpest door betonnen hotelkolos sen uit de communistische tijd en de service stamt ook uit die perio de. Wie geen hotelgast is, vindt in Bardejovske Kupele weinig van zijn gading. Het enige café gaat pas om twee uur 's middags open en op het openluchtmuseum hangt een bordje met de mededeling dat de beheerder later terugkomt. Het lijkt haast een ander land en dat is geen toeval. De economi sche tweedeling heeft grote maat schappelijke gevolgen, zegt socio loog Meseznikov. „Er is sprake van een enorme sociale, culturele en politieke kloof in het land. Er is een sterk gevoel dat Bratislava alle rijkdom inpikt." Terwijl in.de hoofdstad optimis me overheerst, zien Oost-Slowa- ken de toekomst vaak somber in, aldus Meseznikov. Ze zijn gevoelig voor populistische argumenten en stemmen op partijen die een sim pele, nationalistische oplossing aanbieden. De huidige regering, be staande uit links- en rechtspopulis- ten, is in het oosten dan ook zeer populair. „Het vervelende is dat het pro bleem zichzelf gedeeltelijk in stand houdt", zegt Meseznikov. De bevolking in het oosten is veel slechter opgeleid dan in West-Slo- wakije, en dat maakt de regio voor investeerders minder aantrekke lijk. En omdat de kansen zo gering zijn, gaat iedereen met een goede opleiding zo snel mogelijk weg. Toch ziet hij een lichtpunt. „De po sitie van Bratislava is voor een deel een erfenis van vroeger, toen het land zeer centraal werd bestuurd. Maar onder de vorige regering is het bestuur sterk gedecentrali seerd. Dat schept de voorwaarden voor regionale ontwikkeling", ver wacht hij. Jozo Pracko uit Halic, acht kilome ter van Lucenec, deelt dat vertrou wen. De acteur kocht onlangs de oude brandweerkazerne in het dorp en bouwde die om tot een pizzeria annex hotel. „De werk loosheid is hier nog hoog", zegt hij, „Maar het wordt minder." Bo vendien gaat binnenkort de ver bouwing van de Halicky Zanok, het kasteel boven het dorp, tot vijf sterrenhotel van start. Daarmee ziet de toekomst van Halic er in zijn ogen wat zonniger uit. Pagina 23: Slowakije krijgt eindelijk groen licht van Beatrix. Slovenska Republika p- Tot het einde van de Eerste Wereldoorlog Slowakije een Hongaars onderdeel van dul monarchie Oostenrijk-Hongarije. Na de oo vormt het samen met Tsjechië de staat Ts, choslowakije. Volgens veel Slowaken zijn c Tsjechen de dominante partner in dit huw P- Na de conferentie van München (1938V bij Hitier zijn claim op het Sudetenland ge,? reerd ziet, bezet Duitsland heel Tsjechië 5l kije wordt in 1939 in naam een onafhani e staat, in de praktijk een satelliet van nazi- C land. Het land wordt in 1945 'bevrijd' door het f sche Rode Leger en weer samengevoegd! n Tsjechië. Doordat de Slowaken 'München' een verraad van het Westen zien, staat land in eerste instantie positief tegenover 1 communisten. Die vormen dan ook de ho moot van de coalitieregering die tot 1948 stand houdt. In dat jaar ontslaat de commi tische minister van Binnenlandse Zaken ac politie-officieren. Uit protest zwaaien de- di cratische ministers in de regering met hun tefeuille. De communisten benoemen part den in hun plaats. Dankzij fraude winnen d communisten de verkiezingen later dat jaai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 14