Zeg maar dag Pri v45 PZC Zaterdag 19 mei 2007 Zonwering houdt de felle zon buiten en zorgt daardoor voor een aangenaam binnenklimaat. Het bespaart energie, omdat airco en verwarming minder hard hoeven te werken. In de nieuwste zonweringen zijn verwarming, licht en zelfs geur verwerkt. door Anja Sparidaans foto's GPD Zonwering lijkt in Neder land soms overbodig. Dat verandert snel. „On der invloed van de kli maatverandering wordt zonwe ring steeds belangrijker in Neder land", stelt John Kosters van vak blad Z&.R. Want overdadig zon licht is schadelijk voor het interi eur. Meubelen en stoffering ver kleuren en door de warmte voelt het binnen niet prettig aan. „De consument laat zich niet meer alleen leiden door functionele as pecten", zegt Paul ter Haar van branchevereniging Romazo. Zo wordt zonwering gezien als een rendabele investering. Ook moet het systeem probleemloos zijn in het gebruik. „Bovendien is zonwe ring energiebesparend, zomer en winter. Dat willen we meer gaan benadrukken." Maar voor de consument is het be langrijkste dat zonwering de gevel verfraait. „Zonwering is tegenwoor dig vooral een sfeervolle aankle ding van de woning", bevestigt Wouter Roos van SunCircle. „De «Jan consument kijkt naar de uitstra ling van het product. Bovendien stemt hij graag alles op elkaar af Hij wil bijvoorbeeld zonwering in dezelfde kleur als het schilder werk." De keuze voor een zonwering is dus steeds vaker een kwestie van smaak. Nostalgische markiezen hebben een stijlvolle uitstraling. De ronde vormen passen goed bij traditionele woningen. Door de dichte zijkanten houden markie zen ook de zij-inval van zonlicht tegen. Uitvalschermen worden vooral veel in hoogbouw gebruikt omdat ze dicht bij de gevel han gen. Maar knikarmschermen lo pen het hardst. Ze zijn flexibeler en bieden een vrije doorloop plus een overkapping op het terras. Sereens verschijnen vooral op mo derne huizen. De vlakhangende zonwering belemmert het uitzicht naar buiten niet en neemt geen ruimte in op het terras of balkon. Maar ze zijn niet geschikt voor openslaande ramen en deuren. Dat geldt wel voor de populaire rol luiken die behalve zon en licht ook inkijk en inbrekers tegenhou den. Bovendien sluiten ze warmte, kou en geluiden buiten. Er is één nadeel: er is geen zicht naar bui ten. Om die reden hebben fabri kanten ruim een jaar geleden rol luiken geïntroduceerd met kantel bare lamellen. Ook de buitenjaloe zie is weer terug, in eigentijds hout of metaal en met extra brede lamellen. Nieuwe producten zijn er nauwe lijks. Fabrikanten zetten liever in op de doorontwikkeling van be staande artikelen. Zo werkt de nieuwe generatie zonwering in plaats van op handbediening bui ten via volledig geautomatiseerde systemen binnenshuis. Vaak heb ben ze afstandsbediening, even tueel op zonne-energie. Een zon en windautomaat met regensensor zorgt dat de zonwering automa tisch omhoog of omlaag gaat. Voor populaire ruimtes, zoals ser res en veranda's, zijn speciale pro ducten ontwikkeld. Ook spelen fa brikanten in op moderne architec tuur door zonwering voor vertica le of schuine raampartijen te leve ren. De laatste jaren is ook het terras scherm in opkomst. „We leven steeds meer buiten. Daarbij hoort een terrasscherm, liefst met ver lichting en verwarming. Die wor den steeds vaker aangeschaft", al dus Roos. Kosters van vakblad Z&R voorziet nog meer snufjes in de toekomst. „Er komen meer solarpanelen in zonwering, meer automatisering en meer extra's zoals geluids boxen." Kestelyn Sunprotection brengt zelfs zonwering op de markt met geur. „Het gaat om doe ken met een verfrissende citroen- geur. Daardoor blijven zonnestra len buitenshuis, maar ook insec ten", aldus het bedrijf. Ter Haar merkt dat de branche in zet op de verdere ontwikkeling van zonweringsdoeken. „Ze zijn steeds vaker vuilafstotend en insec- tenwerend. Qua uiterlijk gaan ze mee in de trendkleuren en ze zijn vaker voorzien van fotoprints. Dat geeft ze een persoonlijk tintje." www.kestelyn.be www.suncircle.nl www.zenronline.nl www.romazo.nl Zonwering voor binnen Buitenzonwering is het meest effectief tegen hevige zon. Maar ook binnen zijn er diver se mogelijkheden om het zon licht te temperen. Jaloezieën Door het kantelen van de horizontale jaloezieën kan de gewenste lichtinval gere geld worden. Ze weren niet al leen de zon of felle lichtinval, maar bevorderen ook de priva cy. Lamellen Verticale lamellen zijn een ideale zonwering om dat de lichtinval gemakkelijk te regelen is. Ze zijn in vele soor ten verkrijgbaar en bijna overal toepasbaar, omdat ze op maat kunnen worden gemaakt. Plissés Decoratieve zonwering van semitransparante stof. Dit systeem is vooral geschikt voor afwijkende raamvormen. Er zijn hightech stoffen met energie besparende werking leverbaar. Rolgordijnen Deze klassieke zonwering kan in elk interieur. Rolgordijnen zijn in tal van kleu ren en dessins verkrijgbaar. Voor langslapers zijn er verduis terende exemplaren. Shutters Vaste houten jaloezie luiken met verstelbare latjes. In warme landen kennen ze een lange traditie en deze sfeerma kers worden ook hier steeds va ker gesignaleerd. - Vouwgordijnen Decoratieve en eigentijdse zonwering, ver krijgbaar in vele kleuren, des sins en stoffen. Ze zijn er met of zonder baleinen. Warmtefolie Deze meer tech nische ogende binnenzonwe- ring oogt als metalen plissé en heeft bijna hetzelfde zonweren de effect als buitenzonwering. Rolluiken met kantelbare jaloezieën zien er fraaier uit dan gesloten rolluiken. Een knikarmscherm houdt niet alleen de-zon buiten, ook het terras is ermee overkapt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 131