Frisse container va ook bron van erge i Droogboeketten, brrrrrr <2? fflS' v42 I Prisma Zaterdag 19 mei 2007 PZC TUINEN door Romke van de Kaa Er zijn mensen die niet van snijbloemen houden. Ze vin den het maar niks, zo'n boeket van afgesneden bloemen in hun kamer. Je zet toch ook geen vaas met geamputeer de armen en benen neer? Ik begrijp de gedachtegang, maar ik laat mij er niet door uit het veld slaan. Ik ga zelden de tuin in zonder een snoeischaartje in mijn achterzak en ik kan het zelfs niet laten om bloemen te plukken waarvan ik weet dat ze het niet langer dan een dag op water uithouden. Pas als je een bloem in een vaas voor je neus hebt staan, kun je hem goed leren kennen, zo maak ik mijzelf wijs. Maar ik heb een andere afwijking: ik kan niet tegen droogbloemen. Vooral als je die aanraakt, bezorgt het gekraak en geritsel van de dorre bloemblaadjes mij kippenvel. Droogboeketten, brrrr. Het zijn niets anders dan dorre stofnesten. Dat neemt niet weg dat ik het jammer vind dat de droogbloe menteelt in Nederland zo goed als verdwenen is. Ik kon altijd wel genieten van de droogbloemenakkertjes op het eiland Tho- len en in de Flevopolders, maar daaraan heeft de import van zijden bloemen een eind gemaakt. Als het tenminste zijde is waar al die kunstbloemen van gemaakt worden. Want de blaadjes van de kunstklimop die in een wegrestaurant naast mijn tafeltje hingen toen ik daar een punt appeltaart at, leken mij van nylon gemaakt. Datzelfde gold trouwens ook voor de appeltaart. Het feit dat je een bloem kunt drogen, hoeft natuurlijk geen beletsel te zijn om die in de tuin te planten. Drogen is facultatief Daarom vind ik het ook jammer dat de judaspenning uit de mo de dreigt te raken. Kennelijk zijn wij zo op onmiddellijk resultaat gericht, dat het concept van een tweejarige plant niet meer in ons denkraam past Judaspenning mag dan tweejarig zijn, je hoeft de plant slechts eenmaal in je leven te zaaien. Daarna is het een kwestie van de zaailingen uittrekken op plaatsen waar je ze niet hebben wilt. De bloemen van judaspenning zijn variabel van kleur. Als je voor het eerst Judaspenning zaait, neem dan meteen de beste variëteit: de dieppaarse Munstead Purple. Mooi in april en mei, met blauwe boshyacinten. Droogbloemenliefhebbers zaaien de Judaspenning om de zil verwitte tussenschotjes die je overhoudt als je in het najaar de bruine omhulsels van de zaadpeulen afwrijft. Maar ook lang voor die tijd, als ze nog groen zijn, kun je de uitgebloeide bloe men in boeketten gebruiken. In schaduwhoeken is de witte judaspenning effectief Zaai er zoveel dat je er ook van kunt plukken en je zult ontdekken dat Judaspenning in de kamer geurt, terwijl er van geur in de tuin alleen op heel warme dagen iets te bespeuren valt. De meest klassieke droogbloemen zijn de papierbloem en de strobloem. Beide zijn eenjarig. De papierbloem, Xeranthemum annuum, wordt 60 centimeter hoog en heeft spitse bloemblaad jes in tere schakeringen van licht- en donkerroze. Dit zijn de bloemen die je ondersteboven aan een balk in het schuurtje hangt. Ik ben niet dol op die suikergoedkleurtjes, maar ik heb een zwak voor de strobloem, Helichrysum bracteatum, met knisperende bloemen in allerlei Rembrandteske tinten als ko perrood en bestoft Droog strobloemen niet in de schuur maar in de magnetron oranje. Strobloemen zaai je in het voorjaar, in de vol le grond en meestal zie je ze op rijtjes staan omdat dat de oogst vergemakkelijkt. Maar je zou ze ook in een zonnige border kunnen zaaien, samen met eenjarige siergras- sen, goudsbloemen, komkommerkruid en juffertje-in-het groen, waarmee je een alter natief veldboeket creëert. Omdat ik ook de be roerdste niet ben, nog één tip voor het geval u een ongeneeslijke bloemendroger bent: droog uw strobloe men niet in de schuur maar in de magne tron. Strobloemen. foto Romke van de Kaa Als de temperaturen stijgen, verandert de groenbak in een verzamelplaats voor ongedierte. Om dit te voorkomen, melden zich steeds meer reinigingsbedrijven op de markt. Maar waakzaamheid is geboden. „Negen van de tien keer komen bedrijven hun afspraken niet na." door Paul Geerts illustratie Willem de Visser Honderden, misschien wel duizenden ma den zijn de afgelo pen weken door zijn vingers gegaan. Peter van de Wiel van de Groenbakreiniger in Nijmegen begrijpt dan ook waarom mensen hun groenbak liever niet zelf schoonmaken. „Ze vinden het vies, onhygië nisch." Zelf schoonmaken is volgens hem zeker een optie. Met de hogedrukspuit verdwij nen de vieze resten moeite loos. Maar de ervaring van Van de Wiel is dat de meeste men sen daar geen zin in hebben. Gemakzucht, denkt hij. „We rij den ook liever onze auto door de wasstraat dan dat we hem zelf op straat gaan staan was sen." Bo de Wit, hoofd klantenservi ce van BDR Containerreini ging heeft dezelfde ervaring. „Natuurlijk kun je de groenbak zelf schoonmaken, maar men sen vinden het smerig en doen het niet graag. Daarom stellen ze het steeds weer uit." Dat is volgens De Wit de be langrijkste reden waarom parti culieren steeds vaker in zee gaan met een reinigingsbedrijf Dat spoelt de container meest al een keer per maand aan de straatkant schoon nadat deze l is door de vuilnisman- Dat reinigen geen overbodige luxe is, bleek de afgelopen maand. Onder invloed van het goede weer veranderde menig groenbak in een verzamel plaats voor ongedierte. Dat is niet zo gek, want we bieden steeds meer huishoudelijk af val aan. In 1995 zetten we met z'n allen maar liefst 9,13 mil jard kilogram aan de straat, zo blijkt uit cijfers van Milieu Cen traal. Omgerekend is dat jaar lijks 562 kilo per persoon. Daar van bestaat 197 kilo uit orga nisch afval als etensresten en tuinafval. Weer 110 kilo daar van verdwijnt in de groenbak. Volgens groenbakreiniger Van de Wiel is het bijna niet te ver mijden dat dit organisch afval gaat stinken. „Maar door er niet alles zomaar in te gooien, kun je er wel voor zorgen dat de minicontainer minder snel vies wordt. Uitwerpselen van dieren zijn ranzig. Toch zijn er nog altijd genoeg mensen die het grit uit de kattenbak in de groenbak gooien. Doe dat lie ver niet." Om ervoor te zorgen dat de groenbak na reiniging langer schoon blijft, behandelt Van de Wiel de minicontainer met een fris ruikend desinfecterend middel. Doordat een dun laag je aan de binnenkant hecht, laat het vuil gemakkelijk los. Van de Wiel weet dat de branche waarin hij opereert een behoorlijk slechte naam heeft. Even surfen op internet levert tal van klachten over ver schillende bedrijven op. Bak ken worden niet goed gerei nigd, niet regelmatig of zelfs he lemaal niet schoongemaakt. Het blijkt bovendien nogal las tig om van een eenmaal afgeslo ten contract af te komen. „Ne gen van de tien keer komen be- Wel in de groenbak etensresten, schillen en resten van groente, fruit en aardappelen, eierschalen, doppen van noten en pin da's en pitten van vruchten, brood, kaas en kaaskor- sten, koffiefilters en koffiedik, theebladeren en thee zakjes, snijbloemen en kamerplanten (zonder kluit), jus, vet, botjes, visgraten en vleesresten, aardappel schillen in een krantje, kleine hoeveelheden pot grond (aan plant), loof, gras, stro, bladeren en blad- resten, takken en grofhout mits verhakseld, onkruid, klein snoeiafval en plantenmateriaal.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 128