msm Ansjovis als struikelblok Ons Zeeland: 'Het is de krant en niets anders' asfë Natuurlijke middelen in plaats van gif PZC Zaterdag 19 mei 2007 1 1 n,:| MM*. rn^t k"- -<'j£ ifSk/Sp* •- •- cv --ï' Onder de zeehond, de acht afbeeldingen uit de prijsvraag in de bijlage Vijfjaar Nationaal Park Oosterschelde. foto Mechteld Jansen NPO EDITH RAMAKERS De lezersredacteur is bereikbaar per post op het adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31 4460 AA Goes. Telefoon: 0113-315660 E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet; www.pzc.nl Soms wekt een kop zoveel irri tatie op dat de lust ontbreekt om het artikel te gaan lezen. Dat overkwam Wim in 't Veld toen hij het stuk zag: Landbouw gif volgens ministers wel legaal (PZC, 16 mei). „Dat is géén gif, maar dat zijn ge wasbeschermingsmiddelen", rea geerde In 't Veld uit Schuddebeurs van Mol Agrocom. „Ik zit in die branche en die is juist veel scho ner geworden. Daar werken we hard voor. We gebruiken vaak na tuurlijke middelen om gewassen te beschermen; zoals schimmels om schimmels te bestrijden. Bacte- riënpreparaten verdienen de voor keur boven chemische preparaten en als we al chemische middelen gebruiken dan worden die zwaar getoetst." De ochtend van het nieuws had den zijn klanten -boeren en tuin ders- het over 'die vervelende kop in de krant'. „Ze zeiden: de land bouw wordt weer in een kwaad daglicht gesteld." Hij reageert nu omdat hij een ten dens ziet. „Dit is de tweede keer in korte tijd dat het woord gif in de kop gebruikt werd. Vorige keer stond het zelfs op de voorpagina. Ik begrijp wel dat bescherming smiddelen niet gemakkelijk in een kop past, maar het moet niet ge woon worden om gif als alterna tief te gebruiken." In 't Veld was niet de enige die over het woord 'landbouwgif viel. Ook P. Leenhouts uit Groede mail de en wees op het enige goede be grip en dat is een gewasbescher mingsmiddel. „Waarom steeds de nadruk op het woord 'gif?" Ook Leenhouts zei dat de PZC op deze manier de landbouwsector te kort doet. Het artikel had als onderkop 'Be strijdingsmiddelen zijn gewoon toegestaan'. Daarin werd gif genu anceerd. In het hele artikel werd verder met geen woord gerept over gif. Het probleem is dat het woord ge wasbeschermingsmiddelen moei lijk binnen de maten van een kop past. De redactie van de PZC beseft dat gif een slecht alternatiefis, maar ie dere lezer weet wel direct waar over het gaat. Soms is nuancering een onmogelij ke opgave. De flora en fauna van het Nationaal Park Ooster schelde bevat nog veel on bekends, getuige het geringe aan tal reacties op de prijsvraag die de PZC uitschreef in samenwerking met het park. In de bijlage Vijfjaar Nationaal Park Oosterschelde, die op 8 mei verscheen, stonden acht afbeeldingen van elementen uit de flora en fauna van het gebied. Aan de lezer de taak om uit te vinden wat er op die afbeeldingen stond. Niet één inzender had echter alle antwoorden goed. Met name foto vijf (de ansjovis) en zeven (de mantelmeeuw) zorg- Vrijwilligers lezen artikelen uit de PZC voor op cd. Ze geven de PZC door, al ja ren lang. Uit een andere nieuwsbron dan de PZC putten ze niet. „Het is de krant en niets anders", zegt Ineke Timmer man uit Middelburg, coördinator van de gesproken krant Ons Zee land- PZC. Bij toerbeurt werken zestien vrijwilligers aan de voor- leeskrant voor mensen met een leeshandicap. „De PZC was 34 jaar geleden de eerste regionale krant met een gesproken krant. Daarna volgden de andere regionale en landelijke kranten", zegt ze. De abonnees, zo'n tweehonderd in to- den voor veel verwarring. Veel zil vermeeuwen en een kokmeeuw passeerden de revue. De ansjovis werd aangezien voor zeebaars, spiering en wijting. Eén lezer ant woordde 'visjes' op zich natuurlijk juist, maar helaas niet helemaal de bedoeling. Afbeelding één, de (gewone) zees ter was voor veel lezers te achterha len evenals de (gewone) zwem- krab, geen Noordzeekrab, op de tweede foto. De derde foto, de Sint Jacobsschelp, werd over het al gemeen goed herkend, een enke ling zag er een oester in. Grote mantel is overigens beter, want dat taal, voelen zich verbonden met de PZC, omdat via de krant Zee land gaat leven. „Natuurlijk luiste ren onze abonnees ook naar Om roep Zeeland. Wij proberen bij de samenstelling van de krant dan ook ander, soms kleiner nieuws onder de aandacht te brengen dat de omroep niet heeft gebracht." De gesproken krant wordt gesubsi dieerd en kost zestien euro per jaar. „Als we een cd'tje bezorgd hebben, dan gaat de deur voor twee uur dicht om de krant te be luisteren." Net als sommige krantenabonnees worden de bijzondere afleveringen bewaard. „Sommigen hebben in middels een groot archief. We wis selen bij de samenstelling nieuws af met de achtergronden van het is volgens Gerard Geuze, medewer ker schelpcollectie van Terra Ma- ris, de Nederlandse naam van de Pectum Maximus. Deze schelp wordt echter in de volksmond Ja cobsschelp genoemd. De lezer die 'visjes' antwoordde bij ansjovis, kan niet beticht worden van incon sequent gedrag: hier schreef de in zender 'schelp' en bij afbeelding vier en zes respectievelijk 'vogel' en 'wier'. Bij vier moest tureluur het goede antwoord zijn, slechts één lezer zag er een zwarte ruiter in. Na de ansjovis bij vijf kwam het knots wier. Ook hier veel goede antwoor- nieuws en met lange en korte ver halen, zoals de papieren krant ook doet." Menselijke verhalen hebben de voorkeur en verhalen over de gezondheidszorg en de geschiede nis ontbreken nooit. „Sinds de 'We voelen de invloed van de computer en we zullen eens overbodig worden.' krant op tabloidformaat ver schijnt, hebben we voldoende kor te berichten. We kunnen makkelij ker variëren" Als je voorleest, lees je de krant anders. „Dan merk je dat in de loop der jaren de zinnen korter zijn geworden. Korter dan vóór tabloid. Er waren wel schrij den, naast zeewier en een keer blaasjeswier. Afbeelding zeven- was de beruchte mantelmeeuw en de laatste afbeelding werd door de meeste inzenders ook wel herkend als sepia of zeekat. Slechts één le zer zag er een bruinvis in. Annemarie Zevenbergen De prijswinnaars: de Natuurvaar- tocht gaat naar E. Krijger uit 's Heer-Abtskerke, het verrassings pakket is voor M. Verschoor uit Sint Maartensdijk. De set van negen zoekkaarten gaat naar Pieter Kleinepier. vers die heel lange zinnen maak ten. Dat was lastig voorlezen." Toen de PZC op groot formaat ver scheen, moest er regelmatig ge knipt worden in de verhalen. „Ze moesten compacter gemaakt wor den. Maar nog steeds komt het voor dat we moeten inkorten." Ons Zeeland heeft nu 200 abon nees. „We hebben op ons hoogte punt 350 abonnees gehad. Daar zit ten ook tehuizen bij waar samen geluisterd wordt." Veel van de 200 abonnees zijn op gegroeid met de PZC. Ons Zeeland heeft weinig jonge Zeeuwen met een leeshandicap in hun ledenbe stand. „Die weten hun weg te vin den op de computer. We voelen de invloed van de computer en we zullen eens overbodig worden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11