Varen in alle rust Prisma v33 PZC Zaterdag 19 mei 2007 Vanaf het water ziet Groningen er niet uit als een grote kale akker. Je vaart er door afwisselende landschappen, over voorheen belangrijke economische kanalen als 't Reitdiep. tekst en foto's Ruud Poels het mooi onder de grond. „In 1958 lag bij restauratie de hele kerkvloer eruit. Professor Van Giffen, die eerder al op gravingen deed in Ezinge, was er als de kippen bij om een verzoek te doen voor verder onderzoek. Hij wilde er zelfs zijn pensioen voor onderbre ken." Het werd afgewezen. Naar verluidt omdat Van Gif fen bij zijn eerdere opgravin gen had geopperd om de hele kerk af te breken en de heuvel eronder af te graven. Via Ezinge varen we naar ons volgende doel: Zoutkamp. Van oudsher bekend om de garnalenvisserij. Ook hier maakt een kort museumbe- zoek veel duidelijk over de ge schiedenis. Zoutkamp heeft geleden onder de afsluiting van de waddenzee, waardoor de visserij in zwaar weer kwam. Nu telt de vloot nog dertig schepen en krabbelt de garnalenvangst na een aantal moeilijke jaren weer wat op. Hier verruilen we de motor boot voor een klipperaak, een zeilschip met plaats voor 28 mensen en geschikt om op te overnachten. Het is alsof we op rails door het water glijden richting Lauwersmeer. Onder weg zien we bermtoeristen ge nieten van de zon en hooglan ders grazen. Eigenlijk zijn de runderen ook toeristen, net als de vele vogels die het Lau- wersland hebben uitgekozen als bunkerplaats. Net als wij op het dek gaan lig gen, haalt de Zoutkamp 24 ons in. Zou dat een van de bo ten zijn, die de moeilijke tij den heeft overleefd? We pro beren de geschiedenislessen van de voormalige visser in het museum naar boven te ha len, maar zo in het zonnetje herinneren we ons eerst een ander detail. Een recept voor gedroogde schol. Een Gronin ger variant op stokvis, waarbij de gevangen vis van alle inge wanden wordt ontdaan en ver volgens goed schoongemaakt in een-stevig zoutbad gaat. Daarna wordt de vis op een soort wasrek gedroogd in de zon. „Met een witbiertje erbij is het echt genieten", weet de visser. En we moeten hem ge lijk geven. Hier en daar koeien langs de route. Met de steven van onze tender du wen we de draai brug bij Roode Hond bijna open. Het is niet helemaal volgens het boekje. Eigenlijk hadden we netjes moeten wachten voor de brug- lichten, maar het is nog even wennen dat varen in Gronin gen zonder stress gaat. „Ge niet van de rust", had de boot verhuurder ons nog toever trouwd. „Bij bruggen en slui zen heb je tijd zat." Toch hebben we ons goed voorbereid op het varen in 'die andere noordelijke provin cie', want Groningen heeft en kele leuke musea voor geïnte resseerde watersporters. Zo zien we op onze tocht over 't Reitdiep nog rollenpalen staan, waar we eerder in het Noordelijk Scheepvaartmu seum uitleg over hebben ge had. Door middel van een touw om de paal te trekken, kon een boot vroeger via het jaagpad langs het water de bocht om geleid worden. Vaak waren het vrouw en kinderen van de schipper die deze zwa re klus op zich namen. In Gro ningen hebben ze er een spreekwoord aan overgehou den: 'houd je vrouw voor ogen'. Met onze motorboot hoeven we het 'scheepsjagen' niet in de praktijk te brengen, 't Reit diep, vroeger van groot econo misch belang, lijkt wel voor ons gegraven. Het uitzicht op de rietlanden, koeien en af en toe een Oldambtster (alles-on- der-één-kap-boerderij) of een kop-hals-rompboerderij doet de tijd vergeten. We passeren enkele wierden- dorpen. Groningen heeft er nog zo'n driehonderd en te genwoordig zijn ze archeolo gisch beschermd. In Ezinge staat het Wierdenmuseum en daar is mooi te zien hoe de ka nalen en andere waterwegen vroeger voor welvaart hebben gezorgd. Vooral in de stad Gro ningen, waar ze allemaal sa menkomen. Ezinge trekt veel bezoe kers, maar er is verder weinig te doen. De conservator zet koffie en neemt ons mee naar de hervormde kerk, waar hij ook de sleutel van heeft. Bij de plaatselijke bakker heeft hij Groninger koek gehaald. Vorig jaar de beste van de provincie. „Onder deze kerk ligt heel veel geschiedenis van Noord-Europa", zegt de con servator. Maar voorlopig blijft De sluis bij Elektra (foto marketing Groningen) GRONINGEN Zoutkamp Ezinge Groningen wil meer watertoeristen trek- 5= Groningen ken. www.varen.groningen.nl Musea: www.noordelijkscheepvaartmu- 4 seum.nl; www.wierdenland.nl; www.visse- rijmuseum.com Varen in Nationaal Park Lauwersland: www.vwlauwersland.nl of www.lauwers- meer.org Over het Reitdiep: www.all- roundwatersport.nl Dagvaarten en excursies vanuit Zoutkamp met klipperaak: www.annacatharina.nl Evenementen: Het Noordelijk Scheepvaartmuseum, het visse rijmuseum Zoutkamp en het Groninger Landschap houden vijf weekeinden in 2007 vaartochten met een historische gar- nalenkotter. De eerste 'beurtvaart' is op 2 en 3 juni. Informa tie en aanmelden: 050-3122202 Meer informatie over Groningen: www.marketinggroningen.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 119