v31 PZC Zaterdag 19 mei 2007 Weer zo'n achtbaans racecircuit is de Smolensky Boulevard, waarover ook president Poetin dagelijks naar zijn werk wordt gebracht. Dan wordt het andere verkeer stilgelegd. Een paleis? In zijn genre wel: warenhuis Goem met deze prachtige gevel aan het Rode Plein. De Kremlinmuur aan de Moskva-rivier met daarachter paleizen en kathedralen. het eind van de Tweede Wereld oorlog Berlijn op de Duitsers, die eerder de Moskovieten zo vreselijk hadden doen lijden, veroverde. En de reeksen kleurige plastic toiletko kers voor mensen met hoge nood. Entreeprijs 30 eurocent. Maar goed, voor de toerist die voor het eerst in Moskou gear riveerd is, is dat Ro de Plein en de aangrenzende Kremlin-driehoek met niet alleen Poetins regeringscentrum binnen de muren, maar óók met een zeld zame, rijke collectie aan kathedra len en paleizen, nog wel op eigen houtje te vinden, zeker als je daar een goede plattegrond bij hebt. Om je wat te kunnen oriënteren op wat er in deze wereldstad met z'n gigantische afmetingen alle maal de moeite van het bekijken waard is, is het echter verstandig om zo snel mogelijk na aankomst in Moskou een rondrit per excur siebus te boeken. Daar willen ze je aan de receptie van je hotel wel bij helpen. Een ritje van een uur of drie met een paar fotostops kost 750 roebel, zo'n 23 euro. In de - comfortabele - bus en geïn formeerd door een goed Engels sprekende gids ga je dus eerst nog even naar het Rode Plein en het Kremlin, een verplicht nummer, maar daarna ga je een groot deel van de stad door. Je ziet bijvoor beeld een aantal van de 7 Sisters, de zeven 'suikertaarten', bouwwer ken die dictator Stalin eind jaren veertig van de vorige eeuw liet neerzetten om de Amerikanen met hun wolkenkrabbers op archi tectonisch gebied, met iets dat qua schoonheid en extravagantie niet te overtreffen viel, naar de kroon te steken. De praktisch identieke gebouwen vormen samen het grondplan van een ster. De een is in gebruik als ministerie, de ander als hotel of universiteit. In een paar suikertaar ten werden appartementen ge creëerd en die zijn zeer geliefd. Ook duur, maar sinds de inkom sten uit de olievelden rijkelijk vloeien, zijn er Moskovieten ge noeg die het kunnen betalen, de stad telt meer dan 30.000 miljo nairs! De excursiebus brengt je ongetwij feld ook naar de overkant (vanaf het Kremlin gezien) van de Mosk va, de rivier die zich door de hoofdstad van de Russische Fede ratie slingert. Vandaar heb je een prachtig uitzicht op de zuidelijke Kremlinmuur en de schitterende paleis- en kathedraaldaken die daar bovenuit steken. En waar je zonder twijfel ook terecht komt, is de vlakbij de Moskva gelegen Mu- seumwijk, waar het ook al erg prij zig is om te wonen. De buurt telt onder meer het Poesjkinmuseum, maar een slagje indrukwekkender is de kerk die er schuin tegenover staat, de Christus-Verlosserkathe draal. Een monument dat er al eeuwen lijkt te staan maar het te gendeel is het geval. De fraaie ka thedraal, de grootste van alle Rus- sisch-orthodoxe kerken, werd in 1997 gebouwd als een volkomen replica van de kerk die er eerder stond maar in 1931 op bevel van Stalin werd opgeblazen om te to nen dat 'het communisme sterker was dan God'. Stalin wilde op de plek een gigantisch Paleis van de Sovjets laten bouwen, maar daar was de grond niet stevig genoeg voor. Dus werd het een... zwem bad. Wat ook op het pro gramma van de rondrit per bus zal staan, is een be zoek aan de Sparrow Hills, de Mus- senheuvels, even buiten het stads centrum. Het is een wat hoger ge legen plateau dat gedomineerd wordt door de Universiteit, een van de zeven suikertaarten (de hoogste), en dat verder heel groen is. Er zijn veel bomen en een mooi park waar zich met name op zaterdag, de favoriete trouwdag van de Moskovieten, veel bruidspa ren verzamelen voor dé foto's van het trouwalbum. Een andere must is het Novodevitsji-klooster, dat prachtig aan een rimpelloos meer ligt. Het heeft vrij eenvoudige wit te muren en gouden koepels. Als je een beetje weet waar je alles moet zoeken, is het lekker om wandelend het een en ander te gaan ontdekken. Vanaf boulevard Tverskaya kun je, dichtbij het gelijknamige metrostation, in wes telijke richting de Tverskoy Boule vard op, een straat met verkeer links en rechts, maar daar tussen in een heerlijk groene tientallen meters brede parkstrook. Al door lopend kom je vanzelf terecht bij de door grauwe oude en grauwe nieuwe flats, casino's en nacht clubs gedomineerde Novy Arbat. Dat is weer zo'n Formule i-snel- weg, waar je net als elders in de stad via een tunnel, waarin zich tal van kleine winkeltjes bevinden (bovengronds sterft het van de kiosken), aan de overkant kunt ko men. Daar loop je Stary Arbat, de oude Arbatstraat, in, het enige ech te, rustige, kleurrijke en gezellige voetgangersgebied van de stad. Je kunt het natuurlijk ook alle maal per metro doen, die is be roemd over de hele wereld. In 1935 al geopend, 200 kilometer lang, 171 stations, en voor een paar eurodubbeltjes kun je alle trajec ten afreizen. Bovendien is de Mos- kouse metro op veel stations voor zien van prachtige interieurs: im posante mozaïeken, kroonluch ters, marmer. Maar om die metro in te komen moet je wel héél lan ge roltrappen af en een paar bui tengewoon gore klapdeuren door. En alle verwijzingsbordjes zijn in het sierlijke maar onleesbare Cyril lische schrift... Deze reportage kwam tot stand met met medewerking van Oad en de KLM. yj.'v Moskou l

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 117