Buitenland Brown nieuwe Britse premier A Dooi in relatie Rusland en Estland Voor 120,- korting op een internetabonnement hoefje niet te knippen tPrimafoon Gordon Brown Voordeel Malta en Cyprus voeren volgend jaar euro in Prins Harry niet naar Irak weken Ga direct naar Primafoon! Vrijdag 18 mei 2007 PZC r, vi--i k v - 0&%jt Gordon Brown, gisteren tijdens zijn persconferentie. foto AP Opvolger van Tony Blair wil vertrouwen in regering herstellen. LONDEN - De Britse minister van fi nanciën, Gordon Brown, wordt de nieuwe premier van Groot-Brittan- nië. Brown kreeg 313 van de 352 La- bour-parlementariërs achter zich voor zijn kandidatuur en is boven dien de enige die nog in de race is voor het Labour-leiderschap. Dat meldde Labour gisteren na slui ting van de kandidaatstellingster mijn. Brown moet nog zes weken wach ten voordat hij feitelijk aan de slag kan. De huidige premier Tony Blair geeft hem op 24 juni de voor zittershamer van de sociaaldemo cratische partij. Drie dagen later trekt de langstzittende Labour-pre mier voor het laatst de deur van Downing Street 10 achter zich dicht en kan Brown zijn regering gaan vormen. Brown blikte gisteravond op een persconferentie al vooruit op zijn premierschap. Hij wil zich inzet ten om het vertrouwen in de rege ring te herstellen. Als premier gaat hij zich richten op onderwijs, ge zondheidszorg, huisvesting, veilige wijken en het herstellen van het vertrouwen in de Britse democra tie, zei hij. Eergisteren werd al duidelijk dat Brown het leiderschap van Labour niet meer kon ontgaan, omdat de enige potentiële tegenkandidaat, John McDonnell, zich toen terug trok. McDonnell deed dat nadat duidelijk was geworden dat niet ge noeg Labour-parlementsleden zijn nominatie zouden steunen. De nieuwe premier van Schotland - een autonome regio binnen Groot-Brittannië - wordt Alex Sal- mond, de leider van de Scottish National Party (SNP). De voor man van de partij, die onafhanke lijkheid van Groot-Brittannië na streeft, mag van het Schotse parle ment een regering gaan vormen. TALLINN - Na een wekenlange con troverse heeft Rusland zijn han delsblokkade met het buurland Estland opgeheven. Moskou was boos op de autoritei ten in Tallinn omdat die een oor logsmonument uit de Sovjet-tijd hadden verplaatst vanuit het cen trum. De Russische spoorwegen onder braken het transport van olie en olieproducten naar havens in Est land, dat tot 1991 deel uitmaakte van de Sovjet-Unie. Maar de ex port is hervat, aldus handelaren gisteren. Volgens hen is de crisis voorbij. Estland had de afgelopen weken ook ernstig last van een reeks 'cy- beraanvallen', die belangrijke web sites in het land lam legden. Euro pa en de Navo reageerden ge schokt op de internetaanvallen. Autoriteiten in Estland uitten het vermoeden dat Rusland verant woordelijk was uit wraak voor de verplaatsing van het Sovjet-monu ment. Internetsites van de overheid, ban ken, media, politieke partijen en bedrijven hadden zwaar te lijden onder de aanvallen, meldden ver scheidene Britse media gisteren. De Navo zou de zaak onderzoe ken, hoewel cyberaanvallen voor alsnog niet gelden als militaire ope raties. BRUSSEL - Malta en Cyprus voeren zeer waarschijnlijk op 1 januari 2008 de euro in. De eurozone (EU-landen met de euro) groeit dan van dertien naar vijftien lan den. Volgens deze week gepresen teerde rapporten van de Europese Commissie en de Europese Centra le Bank voldoen de eilandstaatjes in de Middellandse Zee aan alle cri teria, zoals een lage inflatie, een laag begrotingstekort en een stabie le wisselkoers. De ministers van Fi nanciën van de EU moeten op 10 juli nog instemmen. De twee landen zijn volop bezig met de voorbereidingen voor de in troductie van de euro. De ontwer pen voor de munten zijn al klaar. De Maltese worden voorzien van het Maltezer kruis, die van Cyprus van een prehistorisch kruisbeeld. LONDEN - De Britse prins Harry gaat toch niet dienen in Irak. Vol gens de BBC heeft de stafchef van het Britse leger, generaal Richard Dannatt, gezegd dat besloten is Harry niet te sturen. Eerder had de 22-jarige prins gezegd dat hij graag in Irak wil dienen. De situa tie in het zuiden van Irak, waar de Britten voornamelijk zijn gestatio neerd, is de afgelopen tijd behoor lijk verslechterd. Knip deze coupon niet uit! Snel 'Ti onbeperkt ADSL internet vanaf9,95 p/mnd 10, korting p/trmd op ten i,-jarig internet abonnement van KPN, Planet Internet ef Het Net. GRATIS Installatie door monteur [0800-0115 [kpri.com

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8