'We moeten rijkheid aan culturen bewaren' Kabinet Balkenende IV maakt volgens oppositie valse start Ontsnapping meisje leidt tot arrestatie bende loverboys PZC Vrijdag 18 mei 2007 7 Prinses Margriet wil in Europa diversiteit en geen eenheidsworst. door Hans Jacobs APELDOORN - Het terugtreden van prinses Margriet als voorzitter van de Europese Culturele Stichting (ECS) moet volgens haar niet wor den gezien als afbouwen van haar werkzaamheden. „Ik was eerlijk ge zegd verrast dat mensen daar aan dachten. Het is tijd voor een nieu we aanpak. Dat kan na 24 jaar geen kwaad", lacht de prinses. „Ik had eerder verwacht dat mensen zich zouden afvragen 'wat dat voor een ondemocratische organi satie is waar iemand zo lang aan blijft'," maakt ze zelf een kantteke ning bij haar lange voorzitter schap, dat overigens elke vier jaar moest worden vernieuwd. Dat de prinses de kwart eeuw bij de stichting niet heeft volgemaakt, heeft een praktische reden: conti nuïteit. Prinses Margriet wil voor komen dat ze tegelijkertijd ver trekt met ECS-directeur Gottfried Wagner, die onlangs nog heeft bij- 'Een gemeenschap kan niet worden gesmeed op een economische basis alleen' getekend. „Er wordt in zijn vader land Oostenrijk erg aan hem ge trokken. Ik weet niet hoelang hij die lokroep nog kan weerstaan. Re geren is vooruitzien, het zou niet goed zijn voor de organisatie als de hele top in één keer verdwijnt. Nu gaat het geleidelijk, dat is be ter." Prinses Margriet heeft zelf haar op volgster uitgezocht. „Ik heb eens in de familie rondgekeken en heb toen Laurentien gevraagd. Die stond er open voor. Ze was ook de meest aangewezen persoon: ze komt uit een Europees nest, heeft veel in het buitenland gewoond en gewerkt en beschikt over de no dige professionele expertise. Een jonge, dynamische, betrokken en enthousiaste voorzitter met frisse ideeën. Ik ben heel blij dat ze het heeft willen doen." De zes kleinkinderen - met de zwangerschap van Aimée is een ze vende op komst - krijgen nu overi gens niet méér tijd met hun oma. „Ze zien me regelmatig, maar ze hebben een werkende grootmoe der. Dat betekent niet dat we af en toe geen leuke dingen doen", zegt Margriet met een lach. „Dat was bij mijn moeder ook zo. Ze was dol op haar kleinkinderen, maar ze werkte ook. Dat beperkte de tijd." Margriet weet al waar de vrijko mende uren aan worden besteed. „Mijn werk voor het Rode Kruis neemt meer tijd in beslag dan ik in mijn naïveteit had verwacht." De prinses zit namens Nederland in het bestuur van de Internationa le Federatie van Rode Kruis 8c Ro de Halve Maan-verenigingen. Dat is een positie die volgens Margriet is „te vergelijken met een éénmans- fractie in de Tweede Kamer. Je moet je overal mee bezighouden en alle dossiers bijhouden." Dat was in het verleden anders, toen ze op persoonlijke titel voorzitter was van het hoogste bestuurlijke college van het Rode Kruis, de 'Standing Commission'. „Toen kon ik me meer richten op de gro te lijnen." De jarenlange inzet van prinses Margriet voor het Rode Kruis heeft invloed gehad op het werk voor de ECS. „Het Rode Kruis richt zich op steun aan mensen die door conflicten of rampen wor den getroffen. De ECS draagt bij aan culturele en sociale harmonie die conflicten juist kan voorko men. De combinatie van functies geeft mij de mogelijkheid verban den te leggen, ervaringen te delen en culturele verschillen ook beter te begrijpen." Laurentien moet de ECS de ko mende jaren wat meer voor het voetlicht brengen. „We zijn soms wat te bescheiden geweest. We zijn in Europa bekender dan in Ne derland zelf', beaamt Margriet in haar Apeldoornse woning. „Lange tijd was Europese samen werking voor Nederlanders ook iets vanzelfsprekends. Dat hoefden we in eigen land niet uit te dragen. Maar dat is nu weggezakt. Daar ligt een taak voor het onderwijs." De in 1954 opgerichte ECS wil bruggen slaan tussen de verschil lende culturen in Europa en om- 'De kleinkinderen zien me regelmatig, maar ze hebben een werkende grootmoeder' ringende landen - ook rond de Middellandse Zee, van Marokko tot Libanon en Turkije. „Daar ligt de bakermat van de Eu ropese cultuur. Europa is groter dan de huidige Unie", zegt de prin ses, „en een gemeenschap kan niet worden gesmeed op economische basis alleen." Dus worden uitwisselingen georga niseerd van studenten, journalis ten, kunstenaars, en wordt bij de Europese Unie gepleit voor meer aandacht en geld voor cultuur. „Cultuur is een bindmiddel", weet Margriet, die soms wel eens 'moe deloos' wordt van de steeds meer naar binnen gerichte samenleving. „We moeten juist openstaan voor elkaar." Diversiteit is geen vies woord voor de ECS. Integendeel. „We moeten de rijkheid aan culturen bewaren. Het is géén eenheidsworst", bena drukt ze. Prinses Margriet mag graag een vergelijking maken met de cirkel van sterren in de Europese vlag, voor haar het symbool van de di versiteit. „Je moet er toch niet aan denken dat het één ster zou wor den." zie ook www.royalblog.nl DE PLEK VOOR EEN W UITGESPROKEN STIJL IN MODERNE WOONINRICHTING! Kaaistraat 9-13 Kortgene Tel. (0113) 30 24 30 DE WOON GALERIJ ROTTERDAM - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woens dag in Rotterdam zes mannen en een vrouw opgepakt op verden king van vrijheidsberoving, on tucht met minderjarigen en het dwingen tot prostitutie. De politie kwam de loverboys op het spoor nadat een 17-jarig meisje uit hun circuit kon ontsnappen. De ver dachten zijn Rotterdammers van 18, 20, 21 en 23 jaar, een 18-jarige man uit Ouderkerk aan den IJssel, een 24-jarige vrouw uit Den Haag en een man (45) uit Zeist. De poli tie meldde gisteren dat aangehou den de 24-jarige vrouw waarschijn lijk als slachtoffer moet worden be schouwd. Op donderdag 26 april liep een 17-jarig meisje weg uit een jeugdin- stelling in Zwammerdam. Vervol gens kwam ze terecht in het lover boys-circuit. Het meisje is seksueel misbruikt in clubs en woningen in Den Haag en Rotterdam. Ze mocht alleen onder begeleiding de panden verlaten, aldus de politie. Na haar ontsnapping, dinsdag uit een pand in Rotterdam nam ze contact op met haar moeder, die haar ophaalde en de politie inscha kelde. Die begon een onderzoek, dat resulteerde in de arrestaties. Onenigheid onder ministers over beleidsprogramma. door Wierd Duk DEN HAAG - De oppositie in de Tweede Kamer reageert boos op de onenigheid in het kabinet over de invulling van het beleidspro gramma. Veel van de 137 voorstel len, die de bewindslieden bij mi nister Wouter Bos (PvdA) van Fi nanciën indienden blijken te vaag. Bovendien is uitvoering ervan veel te duur. „Mijn collega's hebben er geen bezwaar tegen om miljarden meer uit te geven dan beschikbaar is", constateerde Bos bezorgd. Pre mier Jan Peter Balkenende (CDA) wil het beleidsprogramma, dat geldt als uitwerking van het regeer akkoord, op 14 juni presenteren. „Duidelijk een valse start", vindt WD-woordvoerster Edith Schip pers. „Als je honderd dagen het land niet regeert, schep je enorme verwachtingen. Als Bos dan vlak voor het einde zo hard op de rem moet trappen, dan kennen de mi nisters hun financiële grenzen niet." Het kabinet trok honderd dagen uit om te inventariseren welke wensen er onder de bevolking le ven. Bos en Balkenende schreven woensdag een brief aan hun colle gaministers, waarin de voorlopige plannen worden opgesomd. Bos besloot prompt de regie in handen te nemen, want: „Als we al die plannen moeten uitvoeren, zou den we miljarden meer uitgeven dan waarvoor we hebben gete- PJi De honderd dagen die het kabi- net uittrok om wensen te inven tariseren van burgers lopen over drie weken af. Daarna moeten er beleidsplannen komen. kend". Bos eist dat de ministers ui terlijk dinsdag aangeven wat ze willen en wat dit zal kosten. Agnes Kant (SP) vindt het 'vooral grappig dat de bewindslieden vol plannen terugkeren uit het land'. „Hieruit blijkt dat ze veel eerder hun oor te luisteren hadden moe ten leggen." Coalitiepartijen CDA, PvdA en Christenunie maken zich geen zorgen. „Zo gaat 't altijd als je mensen vraagt om ideeën: er komen er te veel", zegt PvdA-Ka- merlid Hans Spekman. De eerste honderd dagen van Bal kenende IV lopen over drie weken af Maandag is er in Utrecht een af sluitende bijeenkomst. Het com plete kabinet gaat in de Jaarbeurs in gesprek met burgers, die de be windslieden op hun reizen door het land hebben ontmoet. Bij de schifting van de beleidsplannen zullen, volgens Bos, 'alleen de aller beste' overblijven. Prinses Margriet. „Ik heb eens in de familie rondgekeken en heb toen Lau rentien gevraagd." foto Frank van Beek/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7