Afghanistan legt loper uit voor Zeeuwse bedrijven Zeeland BESTEVAER Eisenga Minder bezwaarschriften tegen besluiten van provinciebestuur Provincie stelt drie nieuwe natuurontwikkelingplannen vast Theaterproductiehuis Zeelandia speelt ©Husqvarna WEGENS SUCCES NU IN PRIJS "CRLAAGD PZC Vrijdag 18 mei 2007 31 Burgemeester Kabul in zee met Vlissings en Rotterdams trio door Henk Postma VUSSINGEN - Wie in Afghanistan geld wil verdienen, moet daar nu mee beginnen. De burgemeester van Kabul, Rohullah Aman, no digt Nederlandse investeerders uit zaken met hem te doen, nu de we deropbouw van zijn stad op vrij wel elk gebied buitenlandse in breng kan gebruiken. De eerste Nederlandse bedrijven zijn al over de brug gekomen. De burgemeester van de Afghaanse hoofdstad tekende woensdaga vond in Vlissingen een miljoenen overeenkomst voor het opruimen van afVal in zijn stad, en het terug winnen van energie, metaal en veevoer. Nederlandse bedrijven in troduceren daarbij de modernste technieken en werkmethodes. De overeenkomst werd in Vlissin gen getekend omdat het project daar is geboren. Grondlegger is de Afghan Infragroup Kadosh, een partnerschap van de Vlissingse loopbaanadviseur Jim Wilderink, de Afghaanse zakenman Azim Qhutbullha uit Oost-Souburg en Martin Aalders, een Rotterdamse werkgelegenheidsexpert die al veel ervaring opdeed met wederop- bouwprojecten in Bosnië. Kadosh (vrij vertaald: 'bouwen voor rechtvaardigheid') probeert samenwerkingsprojecten van de grond te krijgen tussen de Af ghaanse overheden, Afghaanse be drijven en Nederlandse, met name ook Zeeuwse bedrijven. Daarbij kan gebruik worden gemaakt van geld dat organisaties als het IMF, de Wereldbank en de Nederlandse regering beschikbaar hebben ge steld voor de wederopbouw van Afghanistan. Eerste geesteskind is 1^ Burgemeester Rohullah Aman van de Afghaanse hoofdstad Ka- bul zoekt in Zeeland bedrijven die in wederopbouw willen inves teren. het afvalverwerkingsproject. De Nederlandse bedrijven Geesink en Scania produceren in Roemenië gloednieuwe, uiterst moderne vuil niswagens voor Kabul. Ze stam pen daarvoor in Afghanistan ook een service- en onderhoudsdienst uit de grond. Energiebedrijf Someco uit Crim- pen aan de Ijssel levert technolo gie om elektriciteit en diesel uit het afval te winnen. De deelne mende bedrijven zijn ook betrok ken bij opleidingsprogramma's voor de duizenden Afghanen die in het project werkgelegenheid vin den. Wederopbouwexpert Martin Aal ders leerde in Bosnië dat het wei nig zin heeft tweedehands materia len en hulpgoederen in te zetten. „Die gaan snel kapot, en dan zijn vaak geen vervangende onderde len voorhanden." Daarom wordt de afvalverwerking in Kabul van meet af aan opgebouwd met de nieuwste technologie. Burgemeester Aman, die jarenlang in Engeland werkzaam was, en ve le managementfuncties vervulde bij internationale constructie bedrijven, zei woensdag in Vlissin gen dat de zienswijze van de Ne derlanders hem meteen bijzonder aansprak. Op aangeven van het Ka dosh, het driemanschap uit Vlissin gen en Rotterdam, voert de burge meester van Kabul deze dagen dan ook oriënterende gesprekken met vertegenwoordigers van diverse Zeeuwse bedrijven: machinefa briek De Herder, bouwbedrijf Del ta, hotelketen Arion/Amadore, pro jectontwikkelaar Marsaki en bak- middelenleverancier Zeelandia. Hij is vooral geïnteresseerd in nieu we technologie. „We hebben", zegt hij, „twintig jaar oorlog achter de rug. Alles is vernietigd. Om land en stad weer op te bouwen, zijn investeringen nodig op alle gebieden: bouw, we gen, drinkwatervoorziening, ge zondheidszorg, sportfaciliteiten. Noem maar op." Westerse bedrijven, zo benadrukt de burgemeester, doen er verstan dig aan nu in Afghanistan te inves teren, wanneer ze in dat land voet aan de grond willen krijgen. Want Kabul groeit stormachtig, en be hoeften zijn enorm. „Steeds meer mensen keren terug naar Kabul. Toen ik nog geen jaar geleden als burgemeester aantrad, hadden we een wederopbouwplan voor 1,5 miljoen inwoners. Inmiddels her bergt Kabul meer dan vijf miljoen mensen. Nog dit jaar hebben we daarvoor een masterplan." Zuidhoek, Kruiskreek en Sint Pieterspolder worden groener. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het dagelijks provin ciebestuur heeft drie nieuwe plan nen voor natuurontwikkeling vast gesteld. Het gaat om de gebieden Sint Kruiskreek en de Sint Pieters polder in West-Zeeuws-Vlaande- ren en de Zuidhoek bij Zierikzee. De plannen zijn gemaakt door de provinciale werkgroep natuuront wikkeling. Ze zijn een uitwerking van het in 2005 goedgekeurde Na tuurgebiedsplan Zeeland. De Sint Kruiskreek en de Sint Pieterspol der worden deels heringericht met geld van de natuurcompensatie voor de tweede verdieping van de Westerschelde. Het gaat om uit breiding en versterking van al be staande natuur. De inwoners in de omgeving van de drie gebieden zijn geraadpleegd over de plannen. Ook de Provincia le Commissie Groene Ruimte heeft zich erover gebogen. In het algemeen is er gunstig gereageerd op de vergroening. Bij de Sint Kruiskreek nabij het dorp Sint Kruis betreft het een op pervlakte van 56 hectare. De herin richting gaat uit van een open kreeklandschap met struweel langs de dijk. Het gebied wordt als onderdeel van de Linie-Passageule opgenomen binnen het wandel netwerk West-Zeeuws-Vlaande- ren. In het centrum komt een uit kijkpunt. De terreinbeheerder wordt Staatsbosbeheer. Die is ook aan de bak voor het plan Sint Pieterspolder bij het ge hucht Driewegen (Biervliet). De oppervlakte is tien hectare. De nieuwe natuur beoogt een klein schalig landschap met heggen en poelen. In de toekomst zijn excur sies mogelijk en er kan een wandel pad worden uitgezet. Overigens is het gebiedje vanaf de aangrenzen de dijk prima te overzien. De Zuidhoek bij Zierikzee, met een oppervlakte van dertien hecta re, moet vochtig grasland worden, met deels zoet en deels brak water. Evenals de nabij gelegen Zuidhoek- inlagen kan het terrein dienst gaan doen als broed- en overwinterings- gebied voor vogels en als hoogwa- tervluchtplaats. Door het gebied loopt een weg, die blijft liggen voor recreatief gebruik. Burgemeester Rohullah Aman van Kabul zoekt deze dagen in Zeeland naar nieuwe technologie voor de wederopbouw van zijn stad. foto Lex de Meester EEN KAMEROPERA OVER MICHIEL DE RUYTER TE ZIEN IN THEATERZALEN EN DORPSHUIZEN IN HEEL ZEELAND VAN 20 MEI T/M 8 JULI SPEELLOCATIES SCHOUWEN-DUIVELAND zo 20 en di 22 mei Brouwershaven (try-out) wo 23 mei Brouwershaven (première) di 26 juni Zierikzee ZEEUWS-VLAANDEREN za 26 mei Sas van Gent za 9 juni Groede di 19 juni Aardenburg wo 20 juni Clinge vr 29 juni Terneuzen DE BEVELANDEN di 29 en wo 30 mei Goes vr 8 juni Kapelle wo 13 juni Kwadendamme wo 27 juni 's Heer Arendskerke do 28 juni Kamperland za 30 juni Kruiningen WALCHEREN do 31 mei Veere vr 1 juni Middelburg do 5, vr 6, za 7 en zo 8 juli Vlissingen THOLEN di 12 juni Stavenisse do 21 juni Sint Philipsland info kaarten zie www.theaterzeelandia.nl of bel 0900 33 000 33 «>.45 p/g) F NDS Zeelandia is organisator van Zeeland Nazomerfestival Provincie probeert toelichting op besluiten te verbeteren. door Jan van Damme Middelburg - Het provinciebestuur heeft in 2006 veel minder bezwaar schriften ontvangen dan in voor gaande jaren. In 2006 werden er in totaal 73 bezwaarschriften inge diend. In 2005 waren dat er 135 en in 2004170. Daarbij moet wel wor den aangetekend dat in die hoge aantallen ruim honderd gelijklui dende bezwaarschriften waren meegeteld, die allemaal betrekking hadden op de provinciale weg N255 langs 's-Heer Arendskerke, tussen Goes en de Sloeweg. In het jaarverslag van de Commis sie bezwaar- en beroepschriften van de provincie wordt de afhan deling van dat grote aantal gelijk luidende bezwaarschrifen in elk ge val een factor genoemd, waarmee rekening moet worden gehouden als de cijfers worden beoordeeld. Een andere mogelijkheid is, dat provinciale besluiten beter dan voorheen worden toegelicht. Als de uitleg goed is kan daarmee voor komen worden dat er - vaak over bodige - bezwaarschriften worden ingediend. Indirect wordt daarmee aangege ven dat het aantal ingediende be zwaarschriften iets zegt over de kwaliteit van het bestuur. Gezien bijkomende factoren als een groot aantal gelijkluidende in zenders op één onderwerp, moe ten er bij een beoordeling vele sla gen om de arm worden gehouden. PW Inwoners kunnen met ingang van dit jaar nagaan of bedrijven zich voldoende aan milieuregels hou den. De provincie wil strenger op treden. In dat verband blijft het ook lastig om iets te zeggen over het aantal bezwaarschriften in 2007. De pro vincie Zeeland wil dit jaar milieu controles openbaar gaan maken. Inwoners van de provincie kun nen via internet nagaan of bedrij ven goed of juist slecht met de mi lieuvoorschriften omspringen. De provincie is vast van plan strenger op te treden. Dat nieuwe beleid is sinds 1 april van kracht en is vast gelegd in de nota 'Handhaving na tuur en milieu'. Dat strengere beleid kan met zich meebrengen dat er meer bezwaar schriften tegen besluiten worden ingediend. Vrijwel zeker zal dit jaar ook voor het eerst via de web site van de provincie een digitaal bezwaarschrift kunnen worden ge- download. Het elektronische for mulier past in het streven om steeds meer diensten en formulie ren via internet aan te bieden. *Tijdelijk min. 300,- inruil voor uw oude gazonmaaier, informeer bij uw Husqvarna dealer C.F.Tuintechniek - krabbendijke H.J.van der Gun - oudenbosch Fa. Rovem LMB - terneuzen Riemens Mechanisatie BV - ijzendijke/koewacht hoogerheide - M.L. Slijpservice roosendaal - Kerstens Voeten wouw - Machielse DHZ •s heer hendrikskinderen - A.D. van Gilst www.husqvarna.nl HUSQVARNA RIDER 13C Veelzijdige Rider met de unieke achterasbesturing voor optimale manoeuvreerbaarheid, Combi-maaidek met service- positie, traploze hydrostatische transmissie. Zeer degelijk chassis en mandek. Kan worden uitgerust met accessoires voor gebruik het gehele jaar door. 12,5 pk-94 cm Combi-maaidek. rij» incj. BTW 3999,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 59