Berouw over Sluise fracties willen bankgarantie golfclub Drie dagen workshops 'vrijheid' voor Terneuzense scholieren Sluis blij met nieuwe sponsor voor traumaheli Ontmoeting achteraan de fanfare 26 Vrijdag 18 mei 2007 PZCZ Deel gemeenteraad wil extra zekerheid rond aankoop varkensstallen. door Frank van Cooten sluis - De gemeente Sluis loopt geen enkel financieel risico in de oveeenkomst met golfclub De Brugse Vaart in Oostburg over de aankoop van de drie leegstaande varkensstallen van de Brabantse varkensbaron C. van Sleuwen. De gemeente koopt de varkensstal len voor 4,7 miljoen euro en ver koopt ze direct door aan de golf club. De Brugse Vaart mag dan 75 villa's en een hotel met tachtig kamers in het buitengebied bouwen. De eer ste 35 villa's komen in de buurt van het golfterrein. De golfbaan mag in die eerste fase met negen holes uitbreiden. Om aan de financiële verplichtin gen te voldoen biedt de golfclub hypothecaire zekerheid. De club oostburg - De leden van de Slui se commissie samenleving waren deze week heel blij met de 'nieu we' sponsor voor de MUG-heli. De Rabobank stopt als hoofdspon sor, maar Touring (de Belgische ANWB) neemt die taak over, kre gen de commissieleden te horen. De Belgische wegenwacht tekende overigens vorig jaar al een contract om de vliegende ambulance vijf jaar in de lucht te houden. Als automobielorganisatie ligt hulpverlening vanuit de lucht Tou ring na aan het hart, schrijft de or ganisatie op haar website. Het Instituut voor Medische Drin gende Hulpverlening in Brugge is heel blij met het meerjarencon- tract. De provincie Zeeland en de drie Zeeuws-Vlaamse gemeenten ver strekken ook jaarlijks een bijdrage. De Partij voor Zeeland wil dat de Vlaamse heli wordt aangesloten op het Nederlandse C2000-alarme- ringssysteem. moet immers het geld lenen. Vol gens wethouder Henk Luijendijk is de zekerheid goed onderzocht door onder anderen de huisadvo caat en een notaris. „De specialis ten zeggen dat hypothecaire zeker heid voldoende garanties biedt." Een aantal politieke partijen in de Sluise gemeenteraad twijfelt hier echter aan. Arnold Scheppers (D8cT) en lo- han Kesteloo (Helder Zeeuws) wil len dat de golfclub een bankgaran tie afgeeft. Robert Evers (PvdA) vraagt om de bankgarantie in een amendement dat hij volgende week in de raadsvergadering in dient. Evers vindt het ook vreemd dat nog niets is geregeld met de golf club over de ruimtelijke inpassing Golfclub De Brugse Vaart moet een bankgarantie afgeven om de financiële verplichtingen rond de aankoop van de stallen te garan deren. van de villa's in het landschap. „Als hierover geen akkoord komt met De Brugse Vaart, zitten wij met de investering van 4,7 miljoen euro." Volgens wethouder Luijendijk lig gen alle risico's bij de golfclub, niet bij de gemeente. Vanwege de twijfels bij een deel van de gemeenteraad zegt Luijen dijk toe de zekerheid nog eens goed met de deskundigen te bekij ken. Deze toezegging brengt echter Jo- han Provoost (WD) in verwar ring. „Ik was redelijk overtuigd van de financiële zekerheid in het collegevoorstel, maar door de toe zegging van de wethouder ga ik toch weer twijfelen." Ook Scheppers twijfelt. „In Aar denburg is ons vroeger voorgehou den dat we bij de ontwikkeling van De Elderschans geen enkel fi nancieel risico liepen. Alles was af gedekt. Het faillissement heeft ons echter miljoenen gekost." Optocht Geuzenfeesten lokt veel publiek naar Biervliet. door Frank van Cooten biervliet - Het oude kanon De Dulle Griet is terecht. Het wapen tuig, dat al bijna 430 jaar in de om geving van de Vrijdagmarkt in Gent stond, was een week geleden ontvreemd door vier onverlaten uit Biervliet in geuzenkleding. Bij de opening van de Geuzenfeesten, gisteren op de Biervlietse Markt werd De Dulle Griet teruggegeven aan de rechtmatige eigenaar. Of de snoodaards hun straf ontlo pen, valt te betwijfelen. „Vier man nen hebben de eer van Gent ge krenkt", riep loco-burgemeester Sas van Rouveroij. „Ik heb die vier zaterdag gevangen gezet in de cryp te van het belfort. De burgemees ter van Terneuzen heeft in een smeekbede verzocht de vier onver laten tijdelijk in vrijheid te stellen. Maar zaterdagnacht om 2.00 uur zet ik ze weer gevangen om be recht te worden. Als ze niet tot in keer komen worden ze gefolterd in een Gents café. Want het is geusgeklaagd." Lieven Decaluwé, schepen van cul tuur en feestelijkheden van Gent, deed ook een duit in het geuzen- zakje. „Ik heb gehoord dat de dief stal in samenspraak met jullie wet houders is gepleegd. Dat zijn geen wethouders want ze houden zich niet aan de wet. Daarom heten ze bij ons schepenen. Wij varen een rechte koers." Burgemeester Jan Lonink toonde berouw. „Wangedrag is het, daar zijn we het over eens. Ik ben in ie der geval blij dat u over uw hart wil strijken om de Geuzenfeesten door te laten gaan. We moeten nog eens goed discussiëren over de vraag wat met de snoodaards te doen." Groot was de vreugde toen De Dulle Griet ongeschonden werd onthuld. Een forse knal als bewijs dat het ding nog werkt. Het Geu- zencomité had nog een verrassing 'Vier mannen uit Biervliet hebben de eer van de stad Cent gekrenkt' voor de bestuurders in petto. Ze werden opgenomen in de Orde der Gouden Draak van de Geuzen. Hoogtepunt van de 35ste Geuzen feesten was de historische optocht met dertien praalwagens en tien loopgroepen. Deze optocht beeldde een volks verhaal uit dat de massaal opgeko men toeschouwers - van wie velen hun auto zelfs aan de overkant van de N61 moesten parkeren - te rug naar de eerste jaren van de Tachtigjarige Oorlog. In 21 tafere len werden de lotgevallen van Kastaar, de bastaardzoon van Graaf Lamoraal van Egrnond uitge beeld. terneuzen - Reken maar dat het feest was, die dertigste april in Terneu zen. Het was 1946 en net na de oorlog. Overdag liep de toen 22-jarige Wim van der Reest uit Sint Philipsland mee in een parade door de stad. Hij was soldaat en verbleef wegens de parade in Terneuzen. 's Avonds, toen ook de soldaten vrij hadden, liep hij in het feestgedruis achter de fanfare Marie van Hoeve tegen het lijf. Ruim een jaar later trouwde het stel in Sint Philipsland. Wim van der Reest en Marie van der Reest-van Hoeve vieren morgen hun diamanten huwelijk in de zaal van De Veste in Terneuzen. foto Wim Kooyman Schepen Lieven Decaluwé bij het uit Gent weggenomen kanon De Dulle Griet. foto Wim Kooyman door Joeri Wisse terneuzen - Eerste en tweedeklas sers van Stedelijke Scholengemeen schap De Rede uit Terneuzen zijn drie dagen 'vrij' geweest; in plaats van lessen kregen ze workshops met als thema vrijheid. De ruim dertig verschillende work shops vormden de belangrijkste in grediënten van het driedaagse pro ject. Organisator Theo lordans, in het dagelijks leven docent tekenen en culturele en kunstzinnige vor ming (ckv), heeft tot zijn spijt zélf geen workshop kunnen verzor gen. „Het was een enorme organi satie, ook omdat we de workshops over de hele stad hebben gehou den." Zo zijn er bijeenkomsten in de bibliotheek geweest, maar zijn leerlingen ook in het centrum ge weest voor straattheater. Anderen kregen weer de kans om tijdens schooltijd de stad in te trekken om foto's te maken met als thema 'vrij heid'. Die fotolessen werden verzorgd door gelegenheidsdocent Johan Klein. „Vrijheid is een breed be grip, daarom ben ik begonnen met de leerlingen wat trefwoorden op te laten schrijven", zegt hij. Dat re sulteerde in een aantal verschillen de invalshoeken op het thema. Klein: „Een groepje met meisjes heeft er voor gekozen om mode te fotograferen; in Nederland zijn we tenslotte vrij om te dragen wat we willen." Het resultaat is verschillen de kledingstijlen, van skaters tot close-ups van sneakers. „Een groepje jongens dat aanvankelijk niet wist hoe ze het moesten aan pakken, heeft verschillende natio naliteiten gefotografeerd." Opvallend was dat alle leerlingen werden gemengd, zo kon het ge beuren dat leerlingen van de Evert- senlaan samen met vwo'ers een workshop volgde. Havo2-scholiere Yvonne Poel beviel het wel. „Maar je merkt wel dat het anders is om met mensen van een lager niveau samen te werken. Ze zijn meestal wat drukker en minder creatief" Denny Kuijpers uit Kloostérzande vond dat het thema vrijheid bij Tijdens het vrijheidsproject van Terneuzense scholengemeenschap De Rede werden verschillende dansstijlen, zoals Jump, uitgevoerd, foto Wim Kooyman veel workshops niet echt uit de in een kring staan. Daar mocht ie- verf kwam. „Vanochtend heb ik dereen zelf bepalen wanneer hij of meegedaan met een workshop zij in het midden ging staan om te Afrikaanse dans. Na het instude- dansen. Dat vind ik ook wel vrij- ren van de danspasjes gingen we heid."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54