deur dicht en het licht uit Kleiner bestuur waterschappen Populariteit internetcursussen is groot Web Mens Zoekt u een boot? Eis tegen loods PZC Vrijdag 18 mei 2007 3 Voor wie nu nog zonder internet is, dreigt sociaal isolement. door Marcel Modde zierikzee - Het begon als project om de leefbaarheid van de kleine kernen te vergroten, mét Europese subsidie. „Primair doel was oude ren niet verder in een isolement te laten zakken", zegt Rudi Prager, één van de initiatiefnemers. Ondertussen verdwenen de laatste bankkantoortjes uit dorpen en werden ouderen nog afhankelijker van een computer voor geldzaken. „Want niet iedereen is even mo biel." De internetcursus van So ciaal Kultureel Werk De Lichtboei in Zierikzee opende nieuwe deu ren. Prager ziet de ontwikkeling van de laatste jaren met gemengde gevoelens aan. Natuurlijk juicht hij de enorme belangstelling van oud en jonger voor de cursussen toe. Anderszijds huilt zijn hart om de ervaring dat mensen zonder digi taal venster op de wereld buitenge sloten dreigen te worden. „En vaak óók nog eens extra op kosten worden gejaagd. Wat je ziet is dat de dienstverlening aan de ba lie duurder wordt dan dezelfde mogelijkheid via het internetloket. Wil je een vakantie boeken, dan kan een beetje surfen vaak honder den euro's schelen. Het zelfde geldt voor wie wil overstappen naar een andere zorgverzekeraar. Op internet vallen eenvoudig en overzichtelijk prijzen en voorwaar den te vergelijken. Mensen die dat dus niet kunnen, snijden zichzelf eigenlijk onnodig in de vingers. 'De koppeling van internet via televisie zou uitkomst kunnen bieden' En in foldermateriaal en dergelijke worden ze doorverwezen naar iets wat ze niet hebben..." Het gaat soms nog dieper, maakt Prager op uit reacties van tevreden cursisten. „Familie woont in het buitenland en houdt via de mail onderling contact. Wanneer jij geen computer hebt, blijf je buiten gesloten van de laatste nieuwtjes. Vakantiekiekjes, foto's van de kleinkinderen, ook dat gebeurt meer en meer uitsluitend digi taal." De plaatsing van openbare compu ters in zorgcentra en dorpshuizen voldoet volgens Prager niet. Som mige pc's staan er ongebruikt bij, omdat de beheerder nooit is ver teld hoe er mee om te gaan. „Je bent dan puur afhankelijk van de persoonlijke interesse van zo ie mand, of van een dorpsraadslid." Ook zijn dorpshuizen niet doorlo pend open. De koppeling van in ternet via televisie zou uitkomst kunnen bieden. „Dan heeft ieder een al een scherm." COMMENTAAR Maakt de webwinkel de praatwinkel overbodig? Is een e-mailtje handiger dan een telefoongesprek? Kan de site het loket vervangen? Veel ouderen vinden van niet. Maar zij hebben geen keus. Internetcommunicatie domineert. Wie niet meekan, heeft het moeilijk. Oudere digibeten dreigen tweederangsburgers te worden. Die zomaar een kans op een contact of op een dienst kunnen missen. Omdat de rest ouderwets praten te tijdrovend en te kostbaar vindt en daarmee getuigt van kortzichtigheid. Afgezien van de morele verplichting om ouderen binnenboord te houden, leidt een simpele sociale en economische afweging tot de conclusie dat hun beperking tevens een kans is. Want direct contact kost dan wel een beetje meer moeite, maar het is wel zeer effectief omdat het een bijzondere band oplevert. De burger, patiënt, cliënt of consument zal het immers waarderen dat er nog iemand gewoon met hem spreekt. Voorlichters en marketingmensen zouden bij zo'n ontvankelijkheid hun vingers af moeten likken. Dus geef die internetloze oudere gewoon zijn agent die met een palmtopje de wensen komt noteren. En zorg voor zijn loket, zijn receptionist en zijn verkoper. Dat hoeft echt niet in elk dorp. Goede aanspreekpunten worden toch wel gevonden. Het zal de moeite waard blijken. Kleverskerkseweg 59, Middelburg tel. 0118-613659 www.zeelandboten.nl middelburg - Tegen de Nederland se loods die juli 2003 het bij Bath verongelukte containerschip Peli can 1 beloodste, is woensdag door de officier van justitie in Middel burg 5000 euro boete geëist, waar van 2000 euro voorwaardelijk. Vol gens de officier van justitie is er bij het ongeluk sprake geweest van na latigheid. De kapitein van de Peli can 1 heeft eerder vervolging afge kocht door 4000 euro te betalen. De Nederlandse loods vindt dat hij niet verkeerd heeft gehandeld en liet de zaak daarom wil voorko men. Uitspraak is 30 mei. Grotere inbreng voor gewone burgers in algemene vergadering. door Rinus Antonisse middelburg - Het aantal bestuurs leden van de twee Zeeuwse water schappen gaat omlaag. Voor Zeeuws-Vlaanderen van 30 naar 25 hoofdingelanden en voor Zeeuwse Eilanden van 35 naar 30 leden. Dat is een gevolg van de wijziging van de Waterschapswet, die in de loop van 2008 van kracht wordt. Daar bij gaat het met name om een an dere, democratischer bestuurssa- mensteling van de waterschappen in Nederland. De invloed van de gewone burgers (ingezeten genoemd) op het be stuur wordt vergroot. Zij vormen straks de grootste belangengroep in de waterschappen: 18 zetels in Zeeuws-Vlaanderen en 21 in Zeeuwse Eilanden. Daarnaast zijn er nog drie andere belangengroepen. Voor de bedrij ven zijn 3 (Zeeuws-Vlaanderen) en 4 zetels (Zeeuwse Eilanden) weggelegd en voor de agrarische sector - tot nu toe vanuit de histo rie overheersend in de waterschap pen - zijn dezelfde aantallen voor zien. De eigenaren van bos en na tuurterreinen krijgen in beide wa terschappen één zetel. Bij het toekennen van de aantal len zetels heeft het dagelijks pro vinciebestuur onder meer gekeken naar de economische waarde die een belangengroep vertegenwoor digt en naar de hoogte van de be lastingen die aan het waterschap worden betaald. De zetels voor boeren, bedrijven en bos-en natuureigenaren zijn zo genoemde geborgde zetels: zij lig gen vast. Voor de hoofdingelanden die de ingezeten vertegenwoordi gingen worden op basis van lijsten verkiezingen gehouden. Die vin den in heel Nederland in het na jaar van 2008 plaats. Provinciale Staten moeten de veranderingen nog goedkeuren. 55-65 66 24 8 2 65 -75 56 30 10 4 Heeft u toegang tot internet? I geen toegang wel toegang 15-25 25-35 35-45 45-55 55-65 65-75 Internetgebruik naar leeftijd PZC Donja Odijk bron CBS foto Lex van Lieshout/ANP Hoe vaak leeftijd 15-25 25-35 35-45 45-55 maakt u gebruik van internet? (in procenten) (bijna) minstens minstens minder dan dagelijks Ixp.week 1xp. maand 1xp. maand 83 13 3 1 79 18 3 0 74 20 4 2 77 18 4 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3