Economie takt einde aan mestexport Meer internet en kaartjes bij PZC 'Een derde van alle software is illegaal' Goed jaar Zeeuwse economie Maanden van testen gaan vooraf m Je Delta pzc Vrijdag 18 mei 2007 I 37 ling van mest in de verbrandings ketel." Om dat te bereiken wordt de mest van kippen en kalkoenen goed gemixt. Monsters wijzen da gelijks uit of de brandstof aan de specificaties voldoet. Onderdruk voorkomt dat de centrale gaat stin ken. Wat uiteindelijk overblijft is as. Ruim 90 procent wordt ver kocht aan de kunstmestindustrie. Voor de afname van kooldioxide is BMC nog in gesprek met overbuur man Omya dat grondstoffen voor papier maakt. Van der Klaauw: PZC Rolant Quist artist's impression Siemens AC „Van die 1,2 miljoen ton mest gaat straks 440.000 ton de oven in. Je voorkomt daardoor dat schadelijke stoffen in het milieu komen. Bo vendien produceren we stroom zonder gebruik te maken van schaarse fossiele brandstoffen. door Jeffrey Kutterink moerdijk - De contouren van de biomassacentrale Moerdijk zijn al goed zichtbaar. Op de piek werken nu 250 mensen tegelijk aan het project. Vanaf volgend jaar mei houden 25 mensen de centrale draaiende. Nu al werft de Biomassacentrale (BMC) personeel. „Er is nauwe lijks plek voor schoolverlaters", ver telt Dick van der Klaauw. „We zoe ken mensen met niet alleen ken nis, maar ook met ervaring." In oktober beginnen de zogenoem de koude testen. Dan wordt beke ken of alle techniek het doet, zegt project manager Freddy Meesters. „In januari doen we een warme test. We starten de oven met olie op. Als die op temperatuut is, gooien we de eerste mest er in. We analyseren hoe de mest zich tijdens het verbrandingsproces ge draagt en hoe snel bijvoorbeeld de ketel vervuild raakt. Ervaring of niet; elke oven is uniek. En bij elke nieuwe oven duiken kinderziektes op. Dat zal hier niet anders zijn. Aan de hand van de uitkomsten van de analyses verfijnen we de in stallaties. Naar verwachting is de centrale in mei operationeel." Britse bedrijf Mecom zet overname van Wegener door. amsterdam - Veel meer speciale nieuwsproducties voor het inter net, verkoop van bioscoopkaartjes, theatertickets en misschien zelfs wel verzekeringen. Die nieuwe pro ducten en diensten kunnen de le zers van de PZC en de zes andere Wegener dagbladen verwachten als het Britse Mecom het bedrijf overneemt. Bestuursvoorzitter Da vid Montgomery van Mecom zei t dat woensdag op een persconferen tie in Amsterdam. Mecom wil Wegener toevoegen aan haar bestaande uitgeefactivitei ten in Duitsland, Polen, Denemar ken en Noorwegen. In Nederland bezit Mecom al de twee regionale dagbladen omvat tende Media Groep Limburg. Me com deed een bod op alle aande len Wegener. In contanten komt dat neer op een overnamesom van 794 miljoen euro. Beleggers kun nen ook kiezen voor aandelen Me com. Het bod in aandelen verte genwoordigt een waarde van 844 miljoen. De titels van de dagbladen blijven intact, evenals de redactiestatuten en de investeringsprogramma's. Het personeel van Wegener (4100 fte's) ondervindt geen nadelen van de overname. De arbeidsvoor waarden worden gehandhaafd. Dat heeft Mecom beloofd. Centrale Mecom-activiteiten als in koop, iet, personeelszaken worden straks vanuit de hoofdzetel van Wegener in Apeldoorn gedaan. Mecom heeft geld genoeg om de overname contant te betalen. Ge kozen wordt voor een financiering in zowel contanten als nieuw uit te geven aandelen. De overname som wordt niet als schuld op de balans van Wegener gezet. Het 37 procents belang van Weg ener in AD Nieuwsmedia (Alge meen Dagblad) wordt gehand haafd. Er is nog altijd interesse voor overname van het restant be lang 63 procent dat in handen is van PCM, zei Wegener-bestuurs- voorzitter Houwert. De Raad van De titels van PZC en de andere zes dagbladen van Wegener blij ven intact. Het personeel zou geen nadelen ondervinden van de transactie. Bestuur van Wegener blijft na de overname zitten. Houwert treedt toe tot het bestuur van Mecom. Door de overname verliest Weg ener het predikaat koninklijk. Me com, dat verder wil uitbreiden in Europa, beschikt na overname van Wegener over meer dan honderd krantentitels met in totaal 2 mil joen abonnees (dagbladen) en een wekelijkse oplage van circa 40 mil joen (incl. huis-aan-huisbiaden). Het concern, met een omzet van 1,8 miljard euro, telt straks 11.000 werknemers. Mecom maakt nog verlies: 33 miljoen euro over 2006. De Centrale Ondernemings Raad van Wegener heeft vertrouwen in de overname door Mecom, nu aan de door de raad gestelde voorwaar den tegemoet wordt gekomen, al dus voorzitterBeuger. washington - Meer dan een der de van alle software in de wereld is illegaal gekopieerd. De piraterij kost de software-industrie jaarlijks bijna 29 miljard euro. Dat blijkt uit een studie door het Amerikaanse onderzoeksbureau IDC in op dracht van Business Software Alli ance. Uit het onderzoek blijkt dat in ruim de helft van de 102 landen die zijn onderzocht ruim 60 pro cent van de software illegaal is. In de Europese Unie is dat 36 procent en in de Verenigde Staten 22 pro cent. Dat leidde vorig jaar tot om- zetderving voor softwarebedrijven in de EU van 11 miljard dollar en 7,3 miljard in de VS. De piraterij is het ergst in China met 82 procent en in Rusland met 80 procent. Dat is minder dan drie jaar geleden toen de percentages respectievelijk 92 en 87 procent bedroegen. Aantal banen neemt toe, terwijl aantal werklozen afneemt. middelburg - 2006 was een uitste kend jaar voor de Zeeuwse econo mie. Voor het eerst in jaren nam het aantal banen toe en daalde de werkloosheid. Dat leert het jaarrap port van het Regionaal Platform Arbeidsmarktbeleid (RPA). Vorig jaar kwamen er ruim 4000 banen bij. De gemeente Terneu- zen nam daarvan een kwart voor haar rekening. Hulst kende de kleinste banengroei (30 banen). In Sluis steeg het aantal banen met 250. Zeeland heeft nu ruim 172.000 arbeidsplaatsen. RPA-voorzitter Co van Schaik noemt de daling van het aantal werkzoekenden sensationeel. Wa ren dat er in 2005 nog ruim 11.000, vorig jaar stond de teller op iets meer dan 9.000. Hij voorziet een aanhoudende eco nomische groei. Toch wil Van Schaik waken voor al te veel opti misme. Ontgroening (het wegtrek ken van jongeren) en vergrijzing van de bevolking kan wel eens tot grote problemen leiden. Bedrijven in Zeeland zullen steeds meer moeite moeten doen om vacatures in te vullen. Ouderen zullen langer moeten doorwerken. Het project de Grijs Groene Motor moest mensen hier van bewust maken. Dit stopt per 1 juli, maar volgens RPA-secretaris Ruud van Leest is de kans groot dat er een doorstart komL Verder om jonge Zeeuwen te stimuleren tot terugkeer na hun studie terug. Van Schaik: „En als dat niet mocht lukken, moeten we voor mijn part maar Chinezen naar Zeeland ha len." Volgens voorzitter Co van Schaik van het Regionaal Platform Ar beidsmarktbeleid kan het weg trekken van jongeren econo misch slecht uitpakken. Arcelor Mittal voldoet aan verwachtingen luxemburg - Het staalconcern Ar celor Mittal heeft in het eerste kwartaal een winst voor belastin gen van 4,3 miljard dollar (3,2 mil jard euro) geboekt. Analisten re kenden op een winst voor belas ting, rente en afschrijvingen (ebit- da) van 4,33 miljard dollar. Arcelor Mittal rekende begin dit jaar zelf op een brutowinst van 4 tot 4,2 miljard dollar. Arcelor Mittal is 's werelds grootste staalbedrijf Inflatie eurolanden toch 1,9 procent luxemburg - Het inflatiecijfer voor april is bijgesteld van 1,8 naar 1,9 procent voor de dertien EU-lan- den met de euro, meldt het Euro pese bureau voor de statistiek Eu- rostat. In Malta, dat in januari de euro wil invoeren, is sprake van deflatie: de prijzen waren er 1,1 procent lager dan een jaar geleden. Het laagste cijfer is gemeten in Frankrijk (1,3 procent). Nederland zit met 1,9 op het gemiddelde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39