Igeiantf Dames en heren, we zijn begonnen Rechtbank merkt goed dat Armeense vrouw de economie weer opleeft ™Bi?ové™T Drieduizend klachten over eerste examens PZC Vrijdag 18 mei 2007 33 Naam: Jeroen Burgs Woonplaats: Oostkapelle Leeftijd: 18 Vervolgopleiding/werk: Commerciële Economie Jeroen heeft zojuist zijn examen Nederlands afgelegd. Van half één tot kwart over drie is hij bezig geweest, hij was als een van de eersten klaar. „Nee, dat wil niet zeggen dat ik ook een van de besten ben, haha. Maar voor mijn gevoel ging het goed." Het examen bestond uit een tekstanaly se en een samenvatting. „Ik weet niet echt zeker wat voor tekst het nu was. Dat was namelijk ook een examenvraag. Ik heb gekozen voor een 'uiteenzetting met beschouwende elementen', die keuze lag het dichtst bij wat ik dacht.'" Bij de tekstanalyse zaten zestien meerkeuzevragen en enkele open vragen. Het echte schrijfwerk kwam pas bij de analyse. De tekst moest in enkele honderden woorden worden samengevat. „Ik had hem eerst in klad geschreven, maar toen ik hem vervolgens in het net ging overschrijven, bedacht ik weer allerlei dingen die er eigenlijk ook wel bij moesten." Jeroen staat op dit moment op een vijf komma acht, dus een vijf komma twee halen is genoeg voor een voldoende. Of hij die heeft gehaald, blijkt om half vijf; dan staat de toetssleutel online. „Maar het ging redelijk, ik reken wel op een zesje." foto Ruben Oreel Naam: Kelsey de Winkel Woonplaats: Middelburg Leeftijd: 17 Vervolgopleiding/werk: IBL-Toerisme Kelsey en een flink deel van de andere havo-leerlingen maken aanstaan de maandag van 14.00 tot 16.00 uur het centraal examen Economie. Met het oog op haar vervolgopleiding (International Business and Languages Toerisme aan de HZ in Vlissingen) zou je zeggen dat het vak in haar straatje ligt. „Ja, economie is zeker nuttig voor mijn vervolgopleiding, al verwacht ik wel dat ik daar wat minder rekenwerk moet doen. Ik ben er op zich niet slecht in hoor, ik sta op dit moment een zes komma zeven. Ik ga er dus vanuit dat ik wel slaag." Ze is vorige week fanatiek begonnen met leren. „Toch wel een uur tot anderhalf uur per dag per vak. Ik gebruik vooral mijn aantekeningen uit de les, maar mijn gewone schoolboeken komen ook van pas." Wat er precies gevraagd gaat worden weet ze niet, maar ze verwacht dat het exa men veel op dat van voorgaande jaren gaat lijken. „Veel kennisvragen en weinig berekeningen. Ja, met die verhouding ben ik heel tevreden, ik heb nu niet bepaald een wiskundeknobbel." foto Ruben Oreel Nederlands blijkt op vwo en havo voor velen zware opgave. DEN HAAG - De eerste eindexamen dag is relatief rustig verlopen, zegt het Laks. De scholierenbond, die een klachtenlijn heeft geopend, heeft ongeveer drieduizend klach ten binnengekregen over de eind examens Nederlands en wiskunde op havo en vwo. De meeste problemen werden ge meld over het havo-examen Neder lands. „Veel kandidaten vonden de vraagstelling onduidelijk", zegt me dewerker Chiel Verhoeff van het Laks. „Ze begrepen niet helemaal wat van hen werd verwacht. Ook stonden er moeilijke woorden in de vragen." Ook vwo'ers klaagden over hun examen Nederlands. „En dan voor al over de tekst die ze moesten sa menvatten", aldus Verhoeff. „Ze mochten slechts tweehonderd woorden gebruiken. Veel kandida ten vonden dat wel erg weinig." Wiskunde op het vwo leverde van alle examens de minste proble men op, behalve dat het aan de lange kant was. Een groep vwo-eindexamenkandi- daten op een school in de buurt van Utrecht klaagde over een klas basisscholieren die hen gillend uit hun concentratie haalde. „De basis school dacht dat ze gymles had den in de sportzaal van de middel bare school. Maar daar waren dus examens aan de gang", zegt Ver hoeff „We hebben de school ge beld om herhaling te voorkomen." Reageren: www.pzc.nl/eindexamen Politierechters hebben minder strafzaken moeten behandelen. door Emile Calon MIDDELBURG - De Middelburgse rechtbank merkt goed dat het eco nomisch weer wat beter gaat. Het aantal faillissementen en schuldsa neringen is in vergelijking tot voor gaande jaren afgenomen, zo blijkt uit het jaarverslag. Ook hebben de politierechters minder zaken op hun bureaus gekregen. Of dat een gevolg is van minder criminaliteit in het Zeeuwse of een minder slag vaardig handelen van politie en justitie weet rechtbankpresident L. van Dijke niet. Wel ziet hij dat niet alle capaciteit die hij aanbiedt aan justitie het afgelopen jaar is be nut. Uit het jaarverslag blijkt verder dat de Zeeuwse rechtzoekenden zeer tevreden zijn over de motivering van de beslissing van de Middel burgse rechters. Ze oordelen iets minder positief over de deskundig heid, het inleven in situaties en de onpartijdigheid. Wat dat laatste be treft stelt Van Dijke dat daarmee vooral gedoeld wordt het evenveel Rechtzoekenden tevreden over de motivering door Middelburgse rechters tijd krijgen als de andere partij om iets uit te leggen. Want volgens hem is er met de echte onpartijdig heid van de Middelburgse rechters 'echt niets mis'. De professionele bezoekers van de rechtbank, de officieren van justi tie en de advocaten, zijn wat min der tevreden over de motivering van de rechters en juist erg tevre den als gekeken wordt naar het in leven van die rechters. Dat verschil in beleving tussen burgers en juris ten vindt Van Dijke wel vreemd. Een afdoende verklaring heeft hij daar nog niet voor gevonden. De begrijpelijkheid van de rechts zaken is volgens het onderzoek hoog. De professionele bezoekers van de rechtbank vinden de lees baarheid van de beslissingen ook erg goed. Tevens zijn ze tevreden over de onpartijdigheid van de rechters. Van Dijke is blij dat er vanuit Den Haag meer geld is gekomen voor het verbeteren van de kwaliteit van het proces. „Voorheen lag de nadruk toch vooral op kwantiteit." Psychische overmacht voor Middelburgse vrouw was te groot. door Emile Calon MIDDELBURG - Een jonge Armeen se vluchtelinge is gisteren vrijge sproken door de Middelburgse rechtbank voor haar aandeel bij de roofoverval op een bejaarde vrouw in Burgh-Haamstede. Eind vorig jaar werd die vrouw be roofd door de man van de Ar meense. Daarbij zou hij hulp heb ben gekregen van zijn vouw, zo stelde het Openbaar Ministerie twee weken geleden. Volgens de rechtbank klopt dat wel, hoewel die hulp zeer gering was. Die hulp kon de vrouw echter niet weige ren. De psychische overmacht, ver oorzaakt door haar man, was vol gens de rechtbank zo groot dat ze wel moest helpen. Daar kwam nog bij dat ze niemand om hulp kon vragen omdat ze nauwelijks ie mand kende. 1\vee weken geleden stelde de advocate van de vrouw reeds dat de Armeense die bewus te dag geen kant op kon. In haar cultuur moet ze de man hoe dan ook gehoorzamen. Dat cultuurverschil is volgens de rechtbank geen reden om in Ne derland de wet te overtreden. Het veroorzaakte bij haar echter dusda nig veel stress dat ze niet meer wist hoe ze moest handelen. Dank zij de vrijspraak hoeft ze nu ook niet bang te zijn dat ze snel het land wordt uitgezet. Haar man, die momenteel nog vast zit, moet daar wel voor vrezen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35