Zonder internet gaat de 'Intimidatie vissers ontoelaatbaar' Roken De krant 4 weken voor €9,95! PZC 2 Vrijdag 18 mei 2007 PZC MATTY VERKAMMAN Binnenkort gaan we, zes personen sterk, weer eens naar Cuba. Bij wijze van voorpret werd mij in een luxe ko ker de absolute A-sigaar aangeboden: een Hajenius. Even twijfelde ik. Moest ik dit cadeau aanvaarden en er de brand in steken? Enige stimulans hiertoe was er beslist, maar de zoetgeurende sigaar heb ik toch maar in de koker terugge- stopt. Het was in 1994 dat ik voor het eerst te maken kreeg met een rook-vijandige omgeving. In een restaurant te Washington zag ik hoe een collega werd uitgefoeterd omdat hij het in zijn hoofd haalde om een asbak te vragen. Toen vond ik dat erg overdreven en een typische vorm van Amerikaans doorslaan. Maar gaandeweg hoorde ik ook mezelf steeds vaker 'liever niet' zeggen, wanneer de vraag werd gesteld of bij ons thuis mocht worden gerookt. Die ze kere mate van intolerantie wordt langzamerhand geaccep teerd. Zelfben ik op mijn elfde gestopt met roken. Vanaf mijn negende rookte ik omdat mijn vader dat erg gezellig vond. Hij was een kind uit een groot vissersge zin. In die kringen rookte je nu eenmaal van jongsaf aan. Wan neer er een voetbalwedstrijd op de televisie was, gingen we met nog tien anderen bij een welvarende mosselhandelaar kij ken. Onvergetelijke avonden waren het in dat prachtige dijk huis met uitzicht over de Eendracht! Voor de aftrap van Neder- land-België kregen mijn broer en ik de eerste sigaret uit het blauw-witte pakje Roxy van mijn vader, in de rust de tweede. Moeder was het er erg mee oneens, maar iedereen pufte vro lijk mee. De rook was te snijden. Toen ik elf was kreeg mijn vader longkanker. Hij woog toen ne gentig kilo. Twee jaar later was hij uitgeteerd en dood. Op zijn laatste dag woog hij nog veertig kilo. Toen ben ik maar gestopt met mijn carrière als roker. Voor de aftrap kreeg ik mijn eerste sigaret, in de rust de tweede COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145,4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111 -454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon- nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeels-, educatie- en zorgadverten- ties: 076-5312240, fax 076-5312340, aez@pzc.nl. Business to business, onroerend goed: 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7,00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Wie zegt dat de computer niet meer is weg te denken uit het dagelijks leven, trapt een flinke deur in. Steeds meer zaken gaan via internet. Wie niet meesurft, valt buiten de boot. door Marcel Modde Frans Arts uit Westkapelle windt zich er steeds meer over op. Bankzaken, belas tingdienst en nu ook al het aanbod aan huurwoningen. „Je kunt bijna niks meer zonder inter net! Maar wat dan als je geen com puter hebt? Ik ben een weduw naar van 73 jaar met een eenvou dig aow-tje. Daar kan ik geen com puter van aanschaffen." Arts woont in een seniorenwo ning. „Ik zou graag een iets ruimer huis hebben, maar daar kan ik niet eens meer aan komen, sinds de woningbouwvereniging het aan bod alleen maar via internet ver spreidt. Ook inschrijven op een huis kan alleen langs die weg." Het is echter niet alleen de werk wijze van de drie Samenwerkende Woningcorporaties Walcheren (SWW) waar de oud-stuurman op stuit. „Je kunt geen krant of blad openslaan of er wordt wel voor meer informatie verwezen naar een internetpagina. Wat moet ik daar nou mee? Zelfs de Anbo doet dat. Ja mensen, waar ben je dan mee bezig! Als die com puter door iedereen kennelijk zo belangrijk wordt gevonden, laat ze er ons dan één geven. Ook ik wil verder kunnen." Westkapelle heeft geen dorpshuis of bibliotheek met een openbare internetaansluiting, vertelt Arts. Het dienstencentrum bij het complex seniorenwoningen aan de Molenwal wordt amper ge bruikt. „Ik geloof dat ze hier wel een café hebben waar een compu ter staat, maar je gelooft toch zeker niet dat ik in de kroeg ga zitten in ternetten." Het is niet dat Arts als digibeet kan worden aangemerkt. Na het overlijden van zijn vrouw kreeg hij kennis aan een Belgische. Acht jaar samenwonen later liep die rela tie op de klippen. „Ik had een com puter gekocht met alle toeters en bellen er op, maar die heb ik bij haar achterlaten. Zet er vandaag één neer en ik surf zo de hele we reld over." Gewestelijk voorzitter Lies Velthuijsen van ouderen bond Anbo onderkent het probleem van de 'vergeten groep'. Vergeten, omdat volgens haar steeds meer ouderen zich de com puter en het internet eigen maken. Mensen die om financiële of wel ke reden dan ook niet meeliften, hebben het nakijken. Veel klach ten krijgt de Anbo Zeeland daar nog niet over, aldus Velthuijsen. „Maar de digitalisering van de maatschappij gaat steeds verder. Over een paar jaar gaat dat voor de ze categorie mensen - niet alleen ouderen - een probleem worden. Het is wat mij betreft duidelijk een zaak voor de landelijke poli tiek. Als ze willen dat iedereen zo lang mogelijk zelfstandig blijft wo nen, moet ook dat worden gere geld. Je kan niet meer verlangen dat we de klok helemaal terug draaien. Om de pc - net als gas, wa ter en licht - te zien als een stan daard voorziening in een woning, is wat vergezocht. Maar wellicht heeft Delta Nuts nog een paar los se stuivers over." Directeur Eric de Ceuster van SWW is niet van plan Arts en andere pc-lo- zen tegemoet te komen. Ook al de len B en W van Middelburg het standpunt dat het insturen van de vertrouwde woonbon mogelijk moet blijven, luidt het antwoord op vragen van de PvdA-raadsfrac- tie. Voor afschaffing van de woon bon drie weken geleden, verliep 85 procent van het vraag en aanbod- verkeer al via de website, aldus De Ceuster. „Je ziet bij inschrijving ge lijk hoe groot de kans is op toewij zing van de gewenste woning. Dit systeem is er daarom bij gebaat dat zo veel mogelijk mensen mee doen." Wel wil hij volgende maand overleg met de huurders vereniging en ouderenbonden om te zien hoe knelpunten kunnen worden opgelost. Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend" een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (tk heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Woonplaats Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Ernst Jan Rozendaal DEN haag - Minister Verburg (CDA, Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit) vindt het 'ontoe laatbaar' dat Nederlandse vissers worden belemmerd om aan te lan den in de Noord-Franse haven plaats Boulogne. Verburg pikt het ook niet dat de Franse autoriteiten zeggen niet te kunnen instaan voor de veiligheid van Nederlandse vissers en die daarom hebben gemaand Boulog ne te mijden. Onlangs heeft de minister haar Franse ambtgenoot daarover aange sproken. „Ik heb daarbij in heldere bewoor dingen gesteld dat deze handelwij ze door Nederland niet getole reerd kan worden", schrijft Ver burg in antwoord op schriftelijke vragen van het SGP-Kamerlid Van der Vlies. Vorige maand zijn Urker vissers lastig gevallen door Franse vissers. Twee jaar geleden raakten Zeeuw se vissers bijna slaags met Fransen die hen uit de kustwateren wilden wegjagen. Volgens de minister is het een 'bijna jaarlijks terugkerend pro bleem'. Verburg wijst erop dat op grond van Europese afspraken Neder landse vissers in Franse wateren mogen vissen en hun vangst mo gen aanlanden in Boulogne. Volgens de minister van LNV be treurt de Franse overheid de gang van zaken en zal die er 'alles aan doen' te zorgen dat 'de normale be drijfsvoering voor de Nederlandse vissers weer doorgang kan vin den'. Frans Arts stoort zich mateloos aan de toenemende afhankelijkheid van het internet. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2