Familie tussen hersencellen is basis geheugen mm 9mm PZC Vrijdag 18 mei 2007 21 Risico op keelkanker na wisselende contacten Orale seks met wisselende part ners vergroot het risico op een zeldzame vorm van keelkanker (orofarynx carcinoom) met een factor 30. Hierbij speelt, net als bij baarmoederkanker, besmetting met het humaan papillomavirus (HPV-16) een rol. Dit constateert G. D'Souza in het medisch tijd schrift The New England Journal of Medicine na onderzoek onder driehonderd personen. Het is on duidelijk of vaccins tegen baarmoe derhalskanker ook beschermen te gen keelkanker door HPV-16. Gen laat biologische klok langzamer lopen De afstelling van onze biologische klok is waarschijnlijk genetisch be paald. Muizen met een dagritme van 27 in plaats van 24 uur dragen een variant van een gen (Fbxl3) dat deeluitmaakt van de afstelling van de biologische klok. Door de variant in Fbxl3 wordt het eiwit cryptochrome (CRY) langzamer af gebroken, waardoor de lengte van het dagritme toeneemt. Dat schrij ven S. Godinho (Medical research Council) en L. Busino (New York University) in het wetenschappe lijk tijdschrift Science. Beweging helpt om zin in sigaret te bestrijden Mensen die stoppen met roken krijgen op de vreemdste tijden en plaatsen zin in een sigaret. Ze kun nen hun drang tot roken en de onthoudingsverschijnselen enigs zins onderdrukken door op mo menten dat de verleiding erg groot wordt wat (extra) lichaamsbewe ging te nemen. De 'nicotinekick' krijgt hierdoor minder kans. Dat concludeert A. Taylor (Univer sity of Exeter) in het vakblad Ad diction na een analyse van twaalf onderzoeken die hiernaar zijn ge daan. den. Maar dat is toch eigenlijk fan tastisch. Hoe speelt ons brein dat voor elkaar? Het onderzoek naar de biologische mechanismen van leren en onthouden loopt al decen nia. De Canadese psycholoog Donald Hebb suggereerde al meer dan vijf tig jaar geleden dat veranderingen in de verbinding tussen hersencel len ervoor zorgen dat we informa tie in ons brein kunnen opslaan. Later lieten Noorse onderzoekers in konijnen zien dat deze verbin dingen werden versterkt, wanneer aan de dieren in een bepaald her- sengebied een reeks van korte stroomstootjes werd gegeven. Opmerkelijk. Wat brachten die stroomstootjes dan teweeg? Alge meen wordt nu aangenomen dat door deze elektrische pulsjes be paalde moleculaire veranderingen plaatsvinden, zegt dr. Ingrid Nij holt. Ze is wetenschappelijk mede werker bij de afdeling Moleculaire Neurobiologie van de Rijksuniver siteit Groningen. „Dat gebeurt in twee stappen: eerst worden tijdelij ke veranderingen op de contact plaatsen aangebracht en wat later meer structurele." Maar op welke manier? Hersencel len zijn niet via een vaste verbin ding met elkaar verbonden. Tus sen de uitlopers van de ene zenuw cel en het uiteinde van een andere zit een héél smalle ruimte: de sy- naptische spleet. De communica tie tussen beide zenuweinden wordt verzorgd door boodschap permoleculen, door neurotrans mitters. Door het toedienen van stroom stootjes krijgen meer neurotrans mitters makkelijker toegang tot de andere zenuwcel, aldus Nijholt. „Meer boodschappen kunnen makkelijker worden afgeleverd. Dat vormt in feite de stoffelijke ba sis van ons kortetermijngeheugen. Voor het vastleggen van gebeurte nissen op de langere termijn, voor jaren, blijkt meer nodig te zijn. In dat geval vinden er meer blijvende veranderingen plaats, zoals een verhoogde productie van toegangs poorten. Uiteindelijk kunnen er zelfs meer of grotere contacten tus sen de cellen worden gevormd." Alles goed en aardig, maar vinden de processen die bij proefdieren worden opgewekt, ook plaats bij 'gewoon' leren en onthouden? We onthouden toch geen Franse woordjes of personen door onszelf stroomstootjes toe te dienen? In feite toch wel. Vorig jaar hebben Spaanse onder zoekers in muizen en Amerikaan se onderzoekers in ratten kunnen aantonen, dat bij het leren van een bepaalde taak de contacten tussen hersencellen op dezelfde manier worden versterkt. Die versterkte communicatie tussen hersencellen is een natuurlijk leer- en geheugen- proces. Worden die versterkingen teniet gedaan, door bepaalde eiwitten te blokkeren, dan is het geleerde ook direct weer uit de hersenen ver dwenen. Opmerkelijke resultaten, oordeelde het wetenschappelijk tijdschrift Science. Ze plaatste deze in een toptienlijst van wetenschap pelijke doorbraken in het afgelo pen jaar. Nijholt: „Deze resultaten openen de weg voor onderzoek van aanverwante vragen. Zoals: waarom hebben sommige mensen een beter geheugen dan anderen en hoe kan het dat we bepaalde ge beurtenissen vergeten?" Wanneer men de contacten tus sen hersencellen herhaaldelijk sti muleert, worden de verbindingen tussen deze cellen steeds sterker. Moet er in lijn hiermee dus echt geblokt worden om dingen goed te kunnen onthouden? „Ja", zegt Nijholt. „Herhaling ligt aan de basis van goed leren en ont houden. Daarnaast herinner je je personen of gebeurtenissen ook beter die veel indruk op je hebben gemaakt, waardoor bepaalde her- sencontacten extra zijn geprikkeld. Ook eerdere ervaringen en de sa menhang waarbinnen een gebeur tenis plaatsvindt, is van belang bij het onthouden." Aantrekkelijkheid wordt voor de helft bepaald door het gezicht foto EPA Gezicht krijgt meer aandacht dan lichaam Altijd in het sportcentrum in de weer om een mooi lichaam te kwe ken? Overbodige moeite, consta teert M. Peters (University of Western Australia) in het vakblad Animal Behaviour. Iemands aan trekkelijkheid wordt voor ruim de helft bepaald door het gezicht Het lichaam draagt maar een kwart bij aan de totale beoordeling. Dit blijkt uit experimenten waarbij Pe ters 24 personen de aantrekkelijk heid liet beoordelen van mensen op grond van foto's van alleen hun gezicht, alleen de rest van hun lichaam of hun hele lichaam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21