Babytest autisme We blijven vrienden Contact Onverbeterlijke samenleving 20 Vrijdag 18 mei 2007 PZC DENKWIJZER door René Diekstra Als je je straf hebt uitgezeten, dan moet het ook over zijn Onlangs benaderde een pastor van een gevangenis mij met het verzoek om een gespreksbijeenkomst met een aantal gevangenen te houden. Hij vertelde me dat de vraag afkomstig was van een aantal gevangenen zelf, naar aanleiding van het lezen van een van mijn boeken. Eerlijk ge zegd vónd ik het geen gemakkelijk verzoek, hoewel ik toen niet precies kon zeggen waarom. Toch ben ik erop ingegaan. Maar al meteen bij het binnenkomen van de gevangenis be kroop me iets van 'als ik hier maar weer uit kom'. Hetzelfde ta melijk angstige gevoel had ik ook aan het begin van de bijeen komst. Dat werd er niet minder op toen sommigen van hen vertelden waarvoor ze gevangen zaten. Het waren bepaald geen misselijke misdrijven, vrijwel allemaal levensdelicten. Ik merkte dat ik sterk de neiging had me innerlijk tegen hen af te zetten. Zo van 'hier hoor ik niet bij, dit is een heel ander slag mensen'. Maar naarmate het gesprek zich ontwikkelde, ver dween die houding. Wat me vooral raakte, was hoe eenzaam, geïsoleerd de meeste mannen waren. Familie en vrienden, of althans het grootste deel van hen, wilde niets meer met ze te maken hebben. Nooit meer. Een aantal van hen zei onomwon den dat ze voor hun gevoel voor goed door de samenleving waren afgeschreven. Dat zou ook niet anders worden als ze eenmaal weer op vrije voeten wa ren. En, zeiden sommigen, dat begrepen ze ook nog. Zij zou den ook nooit meer iets te maken willen hebben met iemand die zoiets vreselijks had gedaan als zij. „Wil je daarmee dan zeggen dat wat jullie gedaan hebben, zo onvergeeflijk is, dat je het recht op terugkeer naar een normaal leven voorgoed verspeeld hebt", vroeg ik. Enkelen zeiden daar onomwonden 'ja' op, maar anderen begonnen zich boos te maken. Als je je straf hebt uitgezeten, vonden ze, dan moet het ook over zijn. Je moet de kans krijgen om weer aan het normale leven deel te nemen. Ik heb hen proberen duidelijk te maken dat dit wel een heel optimistische visie is. De samenleving is niet vergevingsge zind. Dat is ze al niet bij gewone delicten en zelfs niet bij ver onderstelde vergrijpen. Zelfs die blijft ze de betrokken perso nen nadragen, voorgoed. Als Ruud Lubbers over tien jaar over lijdt, of Paul Wolfowitz, de nu onder vuur liggende president van de Wereldbank, dan zullen de beschuldigingen van billen- knijperij of bevoordeling van de eigen vriendin in hun In Me- moriams in de pers weer breed worden uitgemeten. Trou wens, daarvoor hoeven ze niet eens te overlijden. Als Lubbers morgen tot eurocommissaris benoemd wordt, wordt die hele billenknijp-riedel ook weer van stal gehaald. Hoe lang geleden ook, voor de media en het grote publiek is iemand zelden be ter dan het ergste dat hem of haar ooit is aangewreven. Dat geldt voor (veronderstelde) vergrijpen of delicten die geen on herstelbare schade aanrichten. Dat geldt nog veel meer voor de licten zoals moord of doodslag, die wél onherstelbare schade veroorzaken. Ik heb daarom deze boodschap in de gevangenis achtergelaten. De meeste mensen zijn onverbeterlijk in het andere mensen nadragen van het slechte dat ze gedaan hebben, lezelf verbete ren is daarom iets dat je doet omdat jij weet dat het goed is. Niet omdat anderen je daardoor goed zullen vinden. Door baby's op i-jarige leeftijd te vragen naar hun naam, zouden we uit de respons hierop in een vroeg stadium kunnen zien of het autisti sche neigingen heeft. Dit zou fan tastisch zijn, want op dit moment kunnen we autisme pas vaststellen rond de leeftijd van 3 a 4 jaar, als het sociale leven, met name in de kleutertijd, een belangrijke rol gaat spelen. De Naamtest, beschreven in de Ar chives of Pediatrics and Adoles cent Medicine, zou een mogelijk heid geven om autisme al op jon ge leeftijd te herkennen. De onder zoekers hebben twee groepen kin deren onderzocht: een groep kin deren in gezonde ontwikkeling, Veel geliefden nemen zich bij het verbreken van de relatie voor vrienden te blijven. Dit blijkt geen eenvoudige klus. Hoe maak je van een partner een vriend? door Catheleyne van der Laan illustratie Mark Reijntjens Na tien jaar was de rek er uit. Eigenlijk waren ze al jaren meer maatjes dan geliefden. Het werd tijd om de stekker eruit te trekken. Bovendien was zij toe aan kinde ren, de biologische klok tikte, en hij hoefde niet zo nodig. „Het was een gezamenlijk besluit. We von den het beiden verschrikkelijk", vertelt Jolanda. Het huis moest verkocht. De in boedel verdeeld. Ze waren heel clo se en het was dan ook vanzelfspre kend dat ze vrienden zouden blij ven. „We hadden elkaar hard no dig voor troost en steun. Als een van ons zich rot voelde dan belde hij de ander. Wij konden ons ka pot ergeren aan mensen die zei den dat vriendschap met je ex on mogelijk is. Wij zouden wel even bewijzen dat dat wel kon." Een jaar later was alles nog koek en ei. Veel mensen nemen zich na een scheiding voor om vrienden te blij ven. Je kent elkaar door en door, hebt gezamenlijke vrienden of hobby's en een leven zonder el kaar lijkt simpelweg onmogelijk. „Als je allebei tevreden bent dat het uit is en je bent als maatjes nog niet op elkaar uitgekeken, is vriendschap best mogelijk", meent relatiecoach Sylvia van der Spek van Relatieraadsel. Mits je een ge meenschappelijk doel hebt: je kunt leren van elkaar, hebt gedeel de interesses of vult elkaar zo lek ker aan. Vooral mensen die in de loop der jaren in een soort broer-zusverhouding zijn beland, maken volgens van der Spek een goede kans. „Wel eerst afbouwen. Misschien zelfs een tijdje afstand nemen en dan een nieuw soort re latie opbouwen. Als een van bei den nog passie voelt, wordt het moeilijker. Dan zijn er geen gelijke motieven voor het contact. De ver liefde is gefocust op lichtpuntjes. Als ze dat zegt, houdt ze nog van me. Dat is onhoudbaar, maar.... soms komen mensen na een perio de van vriendschap bij elkaar." Is vriendschap aanbieden aan ie mand die nog verliefd is niet heel wreed? „Tja, de botte bijl hanteren is ook cru. Nu kan deze persoon nog zeggen: ik heb jou echt niet nodig. En een soort afkickperiode kan best prettig zijn", aldus Van der Spek. Maar zodra blijkt dat ont moetingen alleen maar pijn doen omdat er één zit te hunkeren en de ander echt niet meer wil, is het inderdaad het lijden verlengen. Dan zit er niets anders op dan ri goureus kappen. „Anders komt de klap alsnog als die vriendschap dus niet blijkt te werken." Zij was de eerste die weer een rela tie kreeg. Jolanda: „Tegen nieuwe liefdes waren wij heel duidelijk: dit is mijn beste vriendje en dat heb je te accepteren." Bij een fles wijn bespraken zij uitvoerig el- kaars liefdesperikelen en bespra ken ze wat er mis was gegaan tus sen hen. „Geleidelijk kregen we minder contact omdat we elkaar minder nodig hadden. Ik zag hem veranderen. Logisch. Met zijn tweeën ben je een bepaald pa troon in gerold en we waren alle bei bezig weer terug te groeien tot onszelf" Ongeveer de helft van de exen heeft tien jaar na de schei ding nog contact, zo blijkt uit on derzoek van de Tilburgse sociolo gen Kalmijn en De Graaf Het vaakst houden exen telefonisch contact, maar de belletjes nemen over de jaren af. Op feestjes blijven voor de controle, en een groep kin deren met een hoog risico op autis me omdat één van de broers of zussen het verschijnsel met zich meedroeg. Alle 46 kinderen uit de gezonde controlegroep gaven een reactie op zijn of haar naam. Bij de risicogroep reageerde 86 procent van de 101 kinderen. Daarna wer den 46 van de 'risicokinderen' en 25 van de controlegroep tot aan hun tweede verjaardag gevolgd. Van de 'risicokinderen' die gezakt waren voor de naamtest bleek drie kwart ontwikkelingsproblemen te hebben. Van de kinderen waarbij later autisme is gediagnosticeerd, was de helft gezakt voor de naam test. (Psychologie.net) exen elkaar langer treffen: een kwart blijft elkaar tot tien jaar na de scheiding zien. Rond de 35 pro cent zegt vriendschappelijk con tact te hebben met zijn ex, 20 pro cent heeft vijandig contact en circa 45 procent heeft geen contact. Als er kinderen in het spel zijn, is de kans op vriendschap groter. De eerste serieuze nieuwe relatie vormt dé testcase voor de prille vriendschap tussen exen. Ben je blij voor de ander of had je toch nog ergens hoop? Van der Spek: „Hoe je met deze eerste nieuwe liefde omgaat, bepaalt of het lukt. Je was in de liefdesrelatie die spe ciale nummer een. Dat blijft nog even zo als je de vriendschap aan gaat, maar dan komt er ineens een andere nummer een. Plots ben je nummer twee." Uit het onderzoek van Kalmijn en de Graaf blijkt dat een nieuwe liefde inderdaad tot minder vriendschappelijk contact leidt. Ineens was zij daar. „Ze kregen een relatie, gingen samenwonen, trouwen en kregen een kind. Alle maal heel snel achter elkaar", ver telt Jolanda, nog steeds verbaasd. Op een feestje maakte haar ex en plein public bekend dat zijn vrouw vier maanden zwanger was. Jolanda was laaiend. „Hij heeft niet eens het fatsoen gehad mij persoonlijk in te lichten. Ik dacht eerst: zo ken ik hem niet. Maar dat is niet waar. Toen hij met mij was, verwaarloosde hij ook zijn vrienden. Alleen nu ben ik het die wordt verwaarloosd." Van de vriendschap is weinig over. „Hij is gemakzuchtig en houdt niet van verwijten. Die krijgt hij wel als hij mij zou bellen", ver klaart Jolanda de desinteresse van haar ex. Inmiddels is zij zelf vijf maanden zwanger, maar ze wei gert hem te bellen of te mailen. Ze hebben al ruim een jaar geen con tact meer. SI De naam van Jolanda is op verzoek gefingeerd illustratie GPD Onderzoekers krijgen langzaam meer greep op wat er in de hersenen gebeurt bij leren en onthouden. Nu is bewezen dat de contacten tussen hersencellen versterken als je iets nieuws leert. Een doorbraak, oordeelde het wetenschappelijk tijdschrift Science door Henk Hellema De eerste keer dat je je part ner hebt ontmoet, staat nog in je geheugen gegrift. Je ziet nog zo voor je waar je hem of haar voor het eerst zag. Wellicht is dat al dertig jaar geleden.Je zult het waarschijnlijk normaal vin-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20