Klomppop spreekt alle mensen aan M Op stap met Elsschot in boekenstad Antwerpen Kunstzinnige theedoeken pzc Vrijdag 18 mei 2007 1 7 burg. „En waarom zouden we daar mee stoppen? Klompop is bij uit stek een festival waar je met de kids heen kan. Het klinkt een beet je Tros-achtig, maar het is hier echt heel erg gezellig." Partner Da vid lacht. „Ja, maar dan zonder Jan tje Smit en BZN." 'Wat maakt het uit hoe die bands heten. Ze zijn goed en daar gaat het om' In plaats daarvan prijkten namen als La Ventura, Incarnate, Peeter Pan Speedrock, Palookas en 2nd place driver op het programma. Als winnaar van de bandjeswed strijd 2nd Influenz kregen ook de jonge gasten (16 jaar) van The Nu clear Brothers (geen echte broers) een plek op Klomppop. „Al met al een mooi programma", vond Da vid, al geeft hij toe zich daar nooit door te laten lokken. „Je bent een echte festivalganger of je bent het niet. Ik heb nog nooit gedacht: oh, de line-up van dat of dat festival is dit jaar niet zo goed, nou ga ik maar niet. Nee, je gaat gewoon." Ovezande kan zich nu op gaan ma ken voor een nog veel grote inva sie, aanstaande zondag. Dan verto nen artiesten hun kunsten tijdens het straatfestival. Vanaf elf uur 's ochtends zijn er al een braderie en een kindermarkt. De optredens be ginnen om 14.00 uur. Drukte in Ovezande voor 27ste editie van succesvol festival. door Rob Paardekam ovezande - De één kwam voor de artiesten, een ander noemde de ge zelligheid. Klomppop in Ovezande trok gisteren weer mensen van al lerlei pluimage. Het programma was zoals altijd zorgvuldig opgebouwd. Eerst de ta lentvolle Zeeuwse bandjes (onder andere TRIPP en Merihem), dan de al wat gevestigdere namen om - tegen de tijd dat het echt lekker druk is geworden - de echte top per op het podium te halen. Juliette en Leendert uit Goes zijn voor het eerst op Klomppop. Voor al de naam van Dennis heeft hen naar Ovezande getrokken. De zan geres timmert de laatste maanden stevig aan de weg, en staat hoog in de hitlijsten met het nummer To day. „Ze is echt een supertalent", meent Juliette. Al denken sommi ge van Leenderts vrienden daar volgens hem anders over. „Tsja, ze is populair hè. Dan vinden ze er niets aan. Zó irritant. Je vindt iets goed of je vindt iets slecht. En of zo'n artiest nou honderd of hon derdduizend cd'tjes verkoopt, dat verandert mijn smaak echt niet." Jurgen uit Steenbergen - 'Ik heb een Zeeuwse vriendin. Daarvoor kende ik Ovezande niet eens' - is zo iemand die vooral voor de sfeer Zangeres Laila Khan van de Engels band Sonic Boom Six kreeg gisteren veel bijval van het publiek tijdens de 27ste editie van Klomppop in Ovezande. foto Willem Mieras komt. „Dennis? Wie? Nooit van ge hoord! Maar vraag me sowieso niet om drie bands te noemen die hier vandaag spelen. Wat maakt het ook uit hoe ze heten. Ze zijn goed en daar gaat het om." Ook leuk aan Klomppop: de enorme va riatie in publiek. Zelfs jonge gezin nen bevolken de sportvelden in Ovezande. „Ja, wij bezochten al fes tivals toen we nog geen kinderen hadden", zegt Jolanda uit Middel De Stad van Elsschot eert grote zoon met vierjarig programma. door Ali Pankow ANTWERPEN - Mef een bijzonder verjaardagsweekend zaterdag en zondag in Antwerpen begint het vierjarig programma De Stad van Elsschot om deze grote zoon te eren. Het verhaal van Willem Elsschot (pseudoniem van Alfons Jozef de Ridder) is onverbrekelijk verbon den met dat van de Scheldestad, waar hij 225 jaar geleden op 7 mei 1882 werd geboren. Het programma van het feestelijke verjaardagsweekend morgen en overmorgen heeft als titel Op stap met Elsschot. Het bevat literaire wandelingen, interviews, vrolijke en ernstige voordrachten, concer ten en stand-up comedy. Op ruim twintig locaties wordt het werk van de auteur twee dagen lang her dacht om op passende wijze zijn 125ste verjaardag te vieren. Het weekend begint morgenmid dag om 13.00 uur met de onthul ling van een bronzen plaat bij het standbeeld van Willem Elsschot uit 1994 op het Mechelse plein. Die plek zal de komende twee we ken zijn omgedoopt tot 'Elsschot- plein'. Op een zeshonderd meter lange strook canvas worden bijzon der beeldmateriaal van Elsschot en de integrale tekst van zijn laatste boek Het Dwaallicht uit 1946 gepro jecteerd. De wandelroutes door Antwerpen voeren langs de plekken die een belangrijke rol hebben gespeeld in het leven en het werk van de au teur, aangevuld met hedendaagse locaties in de stad waar Elsschot vandaag de dag nog is terug te vin den. Op al deze plaatsen wordt Els schot tot leven gebracht door au teurs als Tom Lanoye, Koen Peet- ers of Stijn Vranken evenals door acteurs en stand up-comedians als Vitalski of Gunter Lamoot en an dere woordkunstenaars. Alfons Jozef de Ridder werd gebo ren als zoon in een bakkersgezin. Hij studeerde onder meer aan de Antwerpse gemeenteschool in de Van Maerlantstraat, tijdelijk aan het atheneum en aan het Hoger Handelsinstituut. Op het athene um kreeg hij onder meer les van Pol de Mont en kwam zijn liefde voor de literatuur tot bloei. De Rid der werkte voor de Eerste Wereld oorlog voor het tijdschrift La Re vue Continentale Illustrée. Tijdens de oorlog was hij secretaris van het Nationaal Comité voor Hulp en Voeding in Antwerpen. Na de oorlog stichtte hij zijn eigen recla mebureau dat hij tot zijn overlij den in i960 bleef besturen. Elsschot publiceerde zijn eerste ge dichten in het tijdschrift Alvoorder dat in 1900 in Vlaanderen ver scheen. Zijn echte loopbaan als schrijver begon in Rotterdam. Daar schreef hij Villa des Roses (1913) Zijn bekendste werken volgden in de jaren twintig en der tig: Lijmen, Kaas, Tsjip, en Het Been. rri Op stap met Elsschot: zat. en zon., 13.00 - 18.00 uur. Vertrekpunt: Melchelseplein, Ant werpen. ÉL '/////J?' MIDDELBURG - Nog 18 dagen, dan gaat het Zeeuws Mu seum weer open. Zeven jaar was het dicht, maar de voorbereidingen voor de heropening zijn in volle gang. De PZC laat de komende weken in de dinsdag- en vrij dagkrant de vorderingen zien. Er zal veel te zien zijn, maar ook te koop. Onderin het museum, bij de entree, bevindt zich de museumwinkel. In vitrines komen de producten. Ze zullen allemaal een verband hebben met de collectie die op de andere eta ges te zien is, vertelt Yvette Lardinois van het Zeeuws Museum. „We hebben kunstenaars gevraagd iets voor ons te maken." Met trots laat ze de theedoeken zien. Het zijn nog voor beelden, de echte komen binnenkort. Ze zijn er in vier kleuren, blauw, groen, rood en bruingrijs. De afbeelding is een foto van een vrouw in Zeeuwse klederdracht, ge maakt door Maarten Schets. De foto heeft in 1991 in de Avenue gestaan en is aangekocht door het museum. Extra leuk vindt Lardinois dat de theedoeken zijn ge maakt door het Textielmuseum in Tilburg, haar vorige werkgever. Andere voorwerpen die in de museumwinkel gekocht kunnen worden, zijn boeken over de collectie wandtapij ten, over de topstukken van het museum, over de mo decollectie én over de expositie Zeven - over de zeven jaar dat het museum gesloten was. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17