1 'Het ging zo hard, dat op een gegeven moment zelfs mijn zusjes en mijn moeder aan de paal les Stonden te geven. Natasja Jansen, oud-wereldkampioene paaldansen was professioneel paaldanseres. Ais gevolg van een au- Jen, kan zij niet meer professioneel wedstrijddansen. Na- >s in cafés en discotheken. Inmiddels bezit ze drie paal- ;mers. Na twee jaar is Natasja al volop bezig om goede ^sar bedrijf. De paaldanseres is 33 jaar en de jaren begin- k zware tak van sport. Naam: Bo Beukers Bedrijf: Multikaft Plaats: Almelo Product: Kant-en-klare invouwkaft VERHAAL: De WAO'er Bo Beukers raakt twee jaar geleden gefrustreerd als hij een dag bezig is de schoolboeken van zijn dochter te kaften. Bo zit niet bij de pakken neer en bedenkt een invouwkaft. Er is vrijwel direct veel interesse van scholen, vooral om de boeken die aan de schoolkinderen worden verhuurd goed te hou den. Inmiddels zijn er meer dan 50.000 kaften geproduceerd. Dit jaar verwacht de starter voor het eerst winst te draaien. Achteraf blijkt het ondernemerschap voor Bo de enige manier om weer aan het werk te komen na zijn lymfeklierziekte en prostaatkanker, waardoor hij tien jaar lang in de lappenmand heeft gelegen. edacht' „Als ik mijn best deed om de din gen zeifin de hand te houden, kwam nergens iets van terecht", zegt uitvinder Bo Beukers. „Ging ik met de stroom mee, dan ontmoette ik altijd de goede men sen. Als ik voorafhad geweten wat er allemaal op mij af zou komen, was ik er nooit aan begonnen. Ter wijl het me nu juist enorm veel energie geeft. Die energie heb ik na mijn lymfeklierziekte en mijn pro staatkanker in geen jaren gevoeld. Ik heb tien jaar in de WAO gezeten, dus het ondernemerschap komt voor mij als geroepen. Er zou geen baas te vinden zijn, bij wie ik nog aan de bak was gekomen." meer dan dat er markt is voor je pro duct." Voor Natasja Jansen, oud-wereld kampioene paaldansen, zijn dit on bekende startersproblemen. Haar dansschool Chalans groeit simpel weg te snel. Ze heeft inmiddels drie scholen in bezit en elf personeelsle den. „Op dit moment ben ik vooral be zig om te zorgen dat er wat rust in het bedrijf komt, want het gaat alle maal te snel. Ik moet nu dus wei eens nee zeggen." Chalans draait als eerste echte paal- dansschool volautomatisch mee op de populariteit van deze erotische danssport. Jonge vrouwen hoeven volgens Jansen niet meer naar de discotheek voor een eenmalige cur sus, die vooral dient om de aanwezi ge mannen te bekoren. „Het ging zo hard, dat op een gegeven moment zelfs mijn zusjes en mijn moeder aan de paal les stonden te geven. Ik heb in het begin met erg veel voor oordelen te maken gehad. Toen ik mijn eerste pand opende, kwam zelfs de politie langs. Die dacht dat er een erotische club geopend was of zo", lacht Natasja. Opvallend is dat bij de innovatieve starters bijna niets volgens planning verloopt. Het ondernemerschap en de drukke werkweken 'overkomen' ze. De starter De gemiddelde startende ondernemer is tussen de 35 en 40 jaar. Het aantal beginnende ondernemers is in 2006 gegroeid met 12 procent tot 90.000, onder wie bijna zevenduizend technostarters die de markt opko men met een nieuw product of idee. De helft van de starters 'overleeft' de eerste vijf jaar. Tot die tijd draagt een ondernemer dan ook het predi- caat starter en verdient vaak een laag inkomen. Tips voor innovatieve starters Bij het lanceren van een nieuw product is timing het belangrijkste. Is er op dit moment behoefte aan dat product? Weeg de voor- en nadelen van ondernemerschap af: verlies van vast inkomen, administratie, lange werkwe ken. Ga met een goed idee of product direct naar de Ka mer van Koophandel. Die geeft de kansen aan en wijst de weg voor aanvraag van octrooi of patent op het product. Vraag eerst een octrooi of patent aan en zoek dan pas een fabrikant of winkelketen die het product maakt of verhandelt. Anders bestaat het gevaar dat anderen weglopen met het product en de uitvinder met lege handen staat. Zoek hulp bij het maken van een goed ondernemers plan en zoek dan pas investeerders.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13