De SGP moet het nu helemaal alleen doen Politiek moet voor Defensie kiezen tussen geld en ideaal Meningen KRAS.ML waarom zou je verder zoeken TURKI JE-de-luxe KIRIS ALINDA BEACH RESORT***** ORANGE COUNTY RESORT HOTEL IC GREEN PALACE***** Christenunie in het kabinet is niet meer de bondgenoot van weleer. door Wierd Duk den haag - Of het taalgebruik in de Tweede Kamer niet wat be schaafder kan, wilde de jongeren organisatie van de Staatkundig Ge reformeerde Partij (SGP) deze week weten van de Kamervoorzit ter. De jongeren maken zich zor gen over het toenemend aantal grove woorden, schuttingtaai en verbasterde vloeken in de bijdra ges van Kamerleden. Is dit een manier om de aandacht op de SGP te richten nu de oude bondgenoot, regeringspartij Chris tenunie, zo nadrukkelijk in de be langstelling staat? „Nee hoor," zegt )an Kloosterman, voorzitter van de SGP-Iongeren. „We hadden dit punt al eerder geconstateerd. Maar de aandacht is wel mooi meegeno men." Dat de Christenunie zich profileert, is ook de SGP niet ont gaan. Kloosterman: „Maar dat is niet alleen maar negatief voor ons. Nu de Christenunie in het kabi net zit, moet die partij ook in staat zijn om punten door te voeren waar wij ook achter staan." Vooralsnog valt dit niet mee, vindt SGP-parlementariër Kees van der Staaij. ,Je moet vaststellen dat het niet makkelijk is voor een beginsel partij om deel te nemen aan een regering waarin je een kleine min derheid bent." SGP-fractievoorzit- ter Van der Vlies luidde onlangs de noodklok. De Christenunie rea geerde volgens hem veel te zwak op aanvallen van coalitiegenoot Pv dA op principiële afspraken uit het regeerakkoord, waaronder de bescherming voor trouwambtena- 'We worden geen kopie van de ChristenUnie. Mensen willen toch het origineel.' ren die weigeren om homohuwelij ken af te sluiten en afspraken rond medisch-ethische kwesties. „De SGP heeft dit alles verbouwereerd aangehoord. Daar zal stelling tegen moeten worden genomen, door ons, maar ook vooral door de Christenunie", aldus Van der Vlies. „Ik wil de CU oproepen: laat het zo ver niet komen." SGP-frac- tiewoordvoerder Menno de Bruy- ne: „Nu de Christenunie naast het CDA in de regering zit, zijn wij de enige partij die vanuit een onaf hankelijke positie het christelijke verhaal kunnen laten horen." Dat is, na zo veel jaren van samen op trekken, soms ingewikkeld. De Bruyne: „Zo wilden we Kamer vragen indienen over een domi nee uit Zuid-Affika die een beroep naar Nederland heeft aangeno men. Hij moest eerst nog aan aller lei eisen voldoen en daarover wil den we opheldering. Normaal ge sproken stellen we die vragen sa men met de CU. Maar de Unie haakte om procedurele redenen af, waarschijnlijk om de schijn te ver mijden dat ze oppositionele vra gen steunen." De ChristenUnie snoept kiezers weg bij de SGP. Maar meer dan trouw te blijven aan de eigen beginselen kan de SGP niet doen, denkt De Bruyne. Dat CU-leider André Rouvoet in de verkiezingscampagne een dub- belinterview met Van der Vlies voor de Telegraaf weigerde, was een bittere ervaring. „De laatste ja ren heeft de ChristenUnie zich van ons verwijderd omdat ze in de beeldvorming niet te zeer met de SGP wil worden geassocieerd". De lijstverbinding in de Eerste Ka mer bestaat nog, maar beide frac ties hebben de vrijheid om naar ei gen inzicht te handelen. Hoe de toekomst eruit ziet, weten ze bij de SGP niet. „De bordjes zijn ver hangen," zegt De Bruyne. „Maar een kopie van de ChristenUnie willen we niet worden. De men sen gaan toch altijd voor het origi neel. Onszelf blijven, daar kom je uiteindelijk het verst mee." door A. J. van Vuren Defensie is weer in het nieuws. Dit keer niet met schietincidenten tijdens vredesmissies of misdragingen van militairen, maar omdat minister Van Middelkoop de aanschaf van Tomahawkkruisraketten heeft uit gesteld. Daarnaast is er ook sprake van het afstoten van vliegtuigen (achttien F-t6's), tanks en geschut. Dit alles omdat Defensie te weinig geld heeft om de krijgsmacht draaiende te houden. De financiële perikelen van Defen sie en het huishoudboekje van een gezin verschillen niet zo veel. Een gezin heeft geld nodig voor bood schappen, kleding, energie, huur, enzovoorts. Wanneer er te weinig geld is voor het dagelijks reilen en zeilen, is het verstandig geen dure of onnodige aankopen te doen. Wanneer echter een gezin de auto of de televisie moet wegdoen om de komende maand door te ko men, zit het diep in de problemen. Zo kan men eventjes het hoofd bo ven water houden, maar niet lang. Men zal op kleinere voet moeten gaan leven of er moet meer geld binnenkomen. De exploitatiekosten van Defensie zijn normaal al hoog. Daar komt de missie in Afghanistan over heen, die veel geld extra kost. Het is dan verstandig even geen Toma hawks te kopen. Dat zijn nauwkeu rige kruisvluchtwapens met een bereik van 1500 kilometer. Met de ze wapens kan de marine vanuit zee doelen op het land uitschake len of grondtroepen ondersteunen wanneer F-t6's dat (nog) niet kun nen. Wanneer Nederland deze wa pens aanschaft, worden wij na de Verenigde Staten en Groot-Brittan- nië, het derde land ter wereld met Tomahawks. Men hoeft geen groot militair expert te zijn om te begrijpen dat een klein land als Ne derland niet op die manier voorop 'Een bijdrage leveren aan de internationale samenleving kost geld en bloed' hoeft te lopen. Kortom, met dat be sluit van de minister is weinig mis. Maar materieel gaan verkopen dat wij al hebben, zoals F-r6's, tanks en geschut, is een andere zaak. Dat materieel hebben de strijdkrach ten net zo nodig als u uw televisie of auto. Bovendien krijg je voor tweedehandse spullen bijna niets en de verkoop ervan komt neer op kapitaalvernietiging. Wat resteert, is op kleinere voet gaan leven. Vredesmissies zoals in Afghanistan zijn duur en door er van af te zien, komt het huishoud boekje van Defensie weer snel op orde. Vredesmissies zijn echter de belangrijkste bestaansreden van Defensie. Ons land heeft de ambi tie om met goedkeuring van de Verenigde Naties waar mogelijk, de vrede te handhaven en recht en orde te bevorderen. Dat staat zelfs in onze grondwet. Het is de meest fundamentele vorm van ontwikke lingshulp, want zonder vrede, recht en orde, komt er van op bouw niets terecht. Maar daar is een prijs aan verbonden en niet al leen in geld maar ook in dode en gewonde militairen. Hoe het anders kan, zien we bij voorbeeld in België. Dat land heeft zijn strijdkrachten verwaarloosd. Het neemt dan ook nauwelijks deel aan vredesmissies en wan neer dat wel gebeurt, zijn het noodgedwongen missies met wei nig risico. De keerzijde is dat Bel gië zo de slachtoffers van oorlog en geweld in de kou laat staan. Nu is het een politieke keuze hoe een land zich opstelt. Men kan zo als Nederland, een betekenisvolle bijdrage leveren aan de internatio nale samenleving, maar dat kost geld en bloed. Men kan ook zoals België, anderen de kastanjes uit het vuur laten halen en op de cen ten gaan zitten. Wat echter niet kan, is de Nederlandse bijdrage le veren voor het Belgische defensie budget. Het is tijd voor een politie ke keuze: óf we verklaren onze in de grondwet vastgelegde idealen dood en sparen geld, óf wij trek ken ons het lot aan van mensen die lijden onder oorlog en geweld en dan moet er geld bij. TE CAST A.J. van Vuren is generaal-majoor b.d. Vertrekdata: woensdag van 23/5 t/m 20/6 Het 5-sterren Kiris Alinda Beach Resort is één van de populairste hotels aan de Turkse Rivièra. Het hotel ligt direct aan het privé-strand, in het kleine plaatsje Kiris op ca. 7 km van Kemer. Dit gemoedelijke hotel beschikt o.a. over een televisieruimte, discotheek, winkeltjes, restaurants, bars, amfitheater en entertainmentprogramma. Er is een spa-center met kapsa lon, sauna, Turks stoombad, binnenzwembad, jacuzzi,fitnesscenter en massage- en beautysa lon. In de fraai aangelegde tuin vindt u 2 buitenzwembaden, zonneterras met ligbedden en parasols. Voor de kinderen zijn er aparte kinderbaden, een aquapark met glijbanen, miniclub en speeltuin.Tevens zijn er volop sportfaciliteiten, een deel van de genoemde faciliteiten zijn tegen betaling. U verblijft o.b.v.all inclusive. ReisnummerTZ 72.803, zie www.kras.nl/72803 Vertrekdata: woensdag van 23/5 t/m 20/6 Dit schitterende 5-sterren-de-luxe resort is ronduit uniek van opzet, want het gehele hotel is opgetrokken in Amsterdamse stijl. De gevel van het hotel zal u doen denken aan echte Amsterdamse grachtenpanden. U kunt heerlijk slenteren langs typische Hollandse winkeltjes en het grand café en een cafetaria. Het hotel beschikt o.a. over een internetcafé, discotheek, bowlingbaan, restaurants, bars.Tevens is er een spa-center met kapsalon, sauna, Turks stoom bad,fitnesscenter, jacuzzi, binnenzwembad met whirlpool, massage- en beautysalon en health- center. Verder is er een groot buitenzwembad, zonneterras met ligbedden en parasols. Regelmatig wordt er entertainment georganiseerd voor jong en oud in de vorm van sport, spel en show. U verblijft o.b.v. ultra all inclusive. Reisnummer TZ 72.538, zie www.kras.nl/72538 Vertrekdata: woensdag van 23/5 t/m 20/6 Het prachtige 5-sterren hotel IC Green Palace ligt direct aan het privé-strand en op ca. 25 km van het centrum van Antalya. Dit hotel ligt aan de zogenoemde 'Golden Mile' die wordt gevormd door vier naast elkaar gelegen beroemde 5-sterren-de-luxe hotels, waarvan het IC Green Palace volgens velen het beste is! Het hotel beschikt over diverse restaurants en bars, discotheek, mooie zwembaden met aquapark en kinderbaden, zonneterras met ligbedden en parasols, spa met sauna, Turks stoombad en whirlpool. Verder biedt het hotel fitness, tennis, minigolf, bowling, miniclub, duikschool en diverse watersportmogelijkheden aan het strand. U verblijft op basis van ultra all inclusive, dit wil zeggen dat zo'n beetje alles is inbegrepen! Reisnummer TZ 72.804, zie www.kras.nl/72804 boek online of bel 0900 In prijs verlaagd! PZC Vrijdag 18 mei 2007 11 Liefhebbers van zon, zee en strand opgelet! Turkije is de laatste jaren uitgegroeid tot één van de populairste vakantiebestemmingen aan de Middellandse Zee. Aan de Turkse Rivièra is het heerlijk toeven in het zonnetje aan de stranden en de zwembaden van de hotels. Maar ook het achterland is werkelijk prachtig. U vindt op korte afstand prachtige bergketens, historische steden, archeologische opgravingen, watervalletjes en leuke wandelroutes. Kortom, u hoeft zich geen moment te vervelen aan deTurkse kust! In de vertrekperiode van 23/5 t/m 20/6 zijn onze reizen naar de Turkse Rivièra tijdelijk scherp in prijs verlaagd! Bij KRAS boekt u nu al een 8-daagse strandvakantie naar Kemer, met verblijf in een schitterend 5-sterren hotel, vanaf slechts 469! Wees er dus snel bij... want VOL echt VOL! 8- t/m 22-daagse strandvakanties Prachtige 5-sterren resorts o.b.v. [ultra) all inclusive! 8- t/m 22-daagse strandvakantie Kemer 5-sterren resort direct aan het privé-strand! Compleet S voordelig! vanaf 8- t/m 22-daagse strandvakantie Kemer Schitterend resort opgetrokken in Amsterdamse stijl! Ultra all inclusive! vanaf 8-daagse strandvakantie Antalya Prachtig resort o.b.v. ultra all inclusive! kras- topper!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11