Geweld in Gazastrook escaleert K9 Verdachte in vermissingszaak vierjarig Brits meisje vrijgelaten Commissie: Wolfowitz schaadt Wereldbank Amerikanen klagen over 'dure' benzine Tv-dominee Jerry Falwell overleden Rusland en VS matigen toon PZC Woensdag 16 mei 2007 9 Fatah haalt versterkingen uit Egypte naar Gazastrook. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - De toestand in de Ga zastrook verslechtert in snel tem po. Bij schietpartijen tussen mili tanten van de islamitische Harnas en de nationalistische Fatah vielen gisteren elf doden. Tientallen mili tanten raakten gewond. Ook het Is raëlische leger raakte gisteren even bij de schermutselingen betrok ken. De toekomst van de in maart ge vormde Palestijnse regering van nationale eenheid wordt met de dag onzekerder. Fatah, de partij van de Palestijnse president Mahmoud Abbas, diri geerde gisteren honderden sympa thisanten vanuit Egypte naar de Gazastrook. De grensovergang tussen Gaza en Egypte werd kortstondig met toe stemming van Israël geopend om de ongeveer 450 Fatah-strijders toe te laten die vermoedelijk die nen als versterkingen in de escale rende strijd met Hamas-milities. De strijders zouden eerder naar Egypte zijn gestuurd om een trai ning als politieagent te volgen. Het geweld van gisteren begon toen Hamas-militanten een oefen kamp beschoten van de presiden tiële garde bij de Karni-grensover- gang met Israël. De garde is loyaal aan president Abbas. Kort na het begin van de gevech ten voerden de gardisten verster kingen aan. Een van hun jeeps kreeg een vol treffer van een Hamas-raket en kantelde van de weg. Hamas-mili tanten omsingelden het voertuig en schoten de overlevenden van korte afstand dood. Acht gardisten Bij diverse gevechten tussen Fa- tah-aanhangers en Hamas-mili ties vielen gisteren in de Ga zastrook elf doden en tientallen gewonden. kwamen in die hinderlaag om het leven. Een negende werd doodge schoten door Israëlische soldaten toen hij naar de grensafzetting ren de. Toen drie Israëlische tanks in het grensgebied verschenen trok ken de Hamas-militanten zich te rug. In de loop van de dag sloeg het ge weld over naar Gaza-stad, waar een aanhanger van Fatah en een militant van Harnas om het leven kwamen. In vier dagen van onder linge gevechten zijn meer dan twintig doden gevallen. De ongeregeldheden hebben ook het leven gekost aan twee Palestijn se journalisten. Mohammed Abdo en Suleiman Ishi van het dagblad Falastin werden eergisteren door Fatah-militanten ontvoerd en kor te tijd later geëxecuteerd. Volgens de moordenaars was hun actie een wraakneming voor de executie door Hamas van een Fatah-com- mandant door Harnas, een dag eer der. De afgelopen dagen zijn tientallen Palestijnen door verschillende fac ties ontvoerd. De meesten zijn nog niet vrijgelaten door hun ont voerders. In het Israëlische stadje Sderot zijn gisteravond twee mensen gewond geraakt toen hun huis werd getrof fen door een Palestijnse Kas- saam-raket. Harnas schoot gistera vond acht raketten naar Israël. Actiegroepen roepen op tot boycot van oliemaatschappij en. washington - Nani Osario houdt van haar Lincoln Navigator, de 300 pk terreinwagen met een 5.4 liter motor. Dat deze per zes kilometer één liter benzine verbruikt was voorheen geen probleem. Benzine was spotgoedkoop in de VS. Dat ligt nu anders. Met leedwezen kijkt ze naar de pomp aan snelweg 66, westelijk van Washington. „Daar gaat weer 70 dollar. Daar mee kom je niet ver in deze auto." Overal in de VS wordt geklaagd. Uit protest tegen de 'hoge' prijzen riepen actievoerders via miljoenen e-mails op tot een boycot van een dag. De oliemaatschappij houden volgens hen de prijzen kunstmatig hoog door het aanbod te beper ken. In Amerika steeg de prijs van benzine deze week naar een re cord: 3,10 dollar voor een gallon (3,8 liter), een stijging van bijna 30 procent in een jaar. De overheid heeft sinds de deregulering onder president Reagan niets meer te zeg gen over het beleid van oliemaat schappijen. Een aantal senatoren poogt dat nu te veranderen, ludy Dugan, onderzoeker van de organi satie Oil Watchdog, ziet er weinig in. „President Bush is nauw ver bonden met de olie-industrie." GroenRijk speelzand Ideaal speelzand voor de zandbak. Per zak 1,35 Onkruidborstel Weg met mos en onkruid. Deze borstel met lange steel is daar het perfecte gereedschap voor. GroenRijk Goes Nieuwe Rijksweg 2d 0113-223359 Hemelvaartsdag geopend Blokhutten vanaf 469,- Ruime sortering steen- en bestratingsmaterialen GroenRijk Middelburg Mortiereboulevard 2*0118-470400 Zaterdag 19 mei bij GroenRijk aanwezig: De VIJVERSPECIALIST Velda, de FRUITDOKTER en de KLIMPLANTENMAN van de Starre U kunt terecht voor al uw vragen en natuurlijk zijn er vele aanbiedingen! richmond - De Amerikaanse tv-dominee Jerry Falwell (73) is gis teren overleden. Hij werd bewuste loos aangetroffen in zijn kantoor in Richmond, in de staat Virginia, nadat hij niet was komen opdagen op een afspraak. Hij werd naar het ziekenhuis gebracht, maar hij kon niet meer worden gereanimeerd- Falwell, die al eerder hartklachten had gehad, gold als kopstukken van het christenfiindamentalisme in de VS. Hij stichtte in 1979 de Moral Mojarity, een lobby-organi satie die zich beijvert voor een evangelische agenda van de Ameri kaanse poltiek. moskou - Rusland en de VS zul len de toon jegens elkaar matigen ondanks meningsverschillen. Dat zei de Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Lavrov gisteren na beraad van zijn Amerikaanse ambtgenoot Rice met president Poetin. De Russen lieten Rice nog eens weten dat zij tegen de komst van een anti-raket raketsysteem zijn dat de VS in Polen en Tsjechië willen plaatsen. Rice zei dat de Russen de komst van dat systeem niet kunnen tegenhouden. Zwembad van opgepakte Britse Portugees drooggelegd. praia da luz - De Portugese poli tie heeft gisteren een man bestem peld tot verdachte in de zaak van het vermiste vierjarig Britse meisje Madeleine McCann. Het gaat om de 32-jarige Britse Portugees Ro bert Murat, die eergisteren al door de politie is ondervraagd. De Por tugese politie had te weinig bewijs om hem ook vast te houden en stelde hem na verhoor weer op vrije voeten. Hij moet zich elke vijf dagen bij de politie melden. Behalve Murat werden maandaga vond ook een Duitse vrouw en een Portugese man verhoord. Zij zijn niet aangeduid als verdachte. Murat woont in de vakantieplaats, Praia da Luz, waar Madeleine ver bleef. Het meisje verdween op 3 mei in het vakantieoord in de Al- garve. Dat gebeurde nadat haar ouders haar 's avonds slapend had den achtergelaten om even tapas te eten in een restaurant, vijftig meter bij het appartement van daan. De politie doorzocht maan- De Portugese politie heeft in de zaak van het vermiste Britse meisje Madeleine McCann een 32-jarige man verhoord en daar na tot verdachte bestempeld. dagavond het huis van Murat. Dat ligt op 150 meter van het apparte ment van de familie McCann. Uit het huis van Murat nam de politie telefoons, pc's en videobanden mee. Zijn zwembad werd droogge legd. Robert Murat zou Britse jour nalisten de afgelopen dagen heb ben geholpen bij de berichtgeving over de vermissingszaak. Ook trad hij volgens SkyNews op als tolk voor de Portugese politie. De huis zoeking en de aanhouding werden in gang gezet nadat een journaliste van The Sunday Mirror, Lori Campbell, bij de Britse ambassa deur in Portugal ogenschijnlijk 'vreemd gedrag' van Murat had aangekaart. washington - De president van de Wereldbank, Paul Wolfowitz, heeft met zijn handelwijze een cri sis veroorzaakt in de leiding van de bank. Dat concludeert een spe ciale commissie die zich in op dracht van de raad van bestuur van de bank boog over het lot van Wolfowitz heeft gebogen. De Amerikaan Wolfowitz heeft de regels van de bank geschonden, door zijn vriendin kort na zijn aan treden een riante afvloeiingsrege ling te bezorgen, zo staat in het gis ternacht verschenen eindrapport van de commissie. De raad van be stuur van de bank moet nu vast stellen of Wolfowitz nog wel vol doende gezag heeft om ervoor te zorgen dat de bank zijn missie, het bestrijden van de armoede in de wereld, kan uitvoeren. Wolfowitz noemde de conclusies van de com missie gisteren onrechtvaardig en ongegrond en zei dat er een laster campagne tegen hem wordt ge voerd. De raad van bestuur zou mogelijk afgelopen nacht - of an ders vandaag - al over het lot van Wolfowitz beslissen. Volgens de commissie zijn de reputatie en de geloofwaardigheid van de Wereld bank aangetast door de affaire. Wolfowitz was, voor hij president van de Wereldbank werd, onder minister van defensie onder de Amerikaanse president Bush, die hem steeds is blijven steunen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9