Zoon Tolkien stilt honger naar sagen Roofridders in de directiekamer H ra ra 46 j Woensdag 16 mei 2007 PZC De 'nieuwe' Tolkien is er. Christopher Tolkien heeft een verhaal dat zijn vader terzijde had gelegd, alsnog uitgegeven. door Arno Ruitenbeek De betovering van de In de ban van de Ring-filmtrilogie kan nog niet ver broken zijn. Regisseur Peter Jackson heeft daar wel voor gezorgd. Voor de schare liefhebbers van Frodo en Gandalf wier honger naar sagen uit de Oudste Tijden toch niet gestild is, dient Tolkiens zoon Christopher een smakelijk diner op: De kinderen van Hürin. Dit is een van de drie 'Grote Verhalen' van J.R.R. Tolkien. Hij was al aan de 'Kinderen' be gonnen in 1918, bijna vier decennia voordat deel 1 (De reisgenoten) van In de ban van de ring uitkwam, maar heeft het opzij gelegd. Tolkien beschreef eerst de volledige geschiedenis van Arda, de aarde, van begin tot het eind. Tolkien- ofielen weten dat in De Silmarillion en Nagela ten Vertellingen enige aandacht wordt besteed aan de 'Kinderen'. Het complete avontuur is nu, 34 jaar na Tol kiens dood, alsnog beschikbaar in een fraai ge bonden boek dat alleen al vanwege de sublie me illustraties van vaste Tolkien-tekenaar Alan Lee de ruim twintig euro meer dan waard is. Christopher Tolkien nam het op zich om te be wijzen dat de 'Kinderen' klevende reputatie als zouden het ontoegankelijke en rare verhalen zijn, onterecht is. Met de Ring-trilogie heeft deze uitgave inhou delijk weinig tot niets te maken. Al zijn er over eenkomsten. Ook de kinderen van Hürin en zijn vrouw Eledhwen (of Morwen), Türin en Nienor, moeten het net als Frodo en de zijnen opnemen tegen een Duistere Macht. De Reisge noten kenden Sauron, de Kinderen Morgoth. Sterker, Morgoth is de leermeester van Sauron. De verschillen zijn groter én groot in aan tal. De Mensen en Elfen leven nog in redelijke harmonie met elkaar. Donder stenen als Merijn en Pepijn of een amusante rauwdouwer als Gimli hoef je hier niet te ver wachten. Bijna nergens worden de teugels ge vierd in 'Kinderen'. Behalve de Elfen en de Nie tige Dwerg, een dwergenras dat uitgestorven is in de tijd van Gimli en zijn companen, en na tuurlijk orks komen andere Arda-volkeren er niet aan te pas. In dat opzicht is het stempel 'moeilijk boek' begrijpelijk, zeker als dat slaat op de jongere fans die alleen de Ring kennen. Een van de sfeervolle illustraties van de hand van Alan Lee uit De kinderen van Hürin. Het draait hier vooral om de Doem die rust op het nageslacht van Hürin, een Mens en held. Hürin heeft de Zwarte Heerser ooit uitgedaagd en dat levert de Mens een soort fatwa op. Hürin wordt gevangen gehouden in Morgoths rijk Angband. Zoon Türin moet vluchten van huis en haard. Zijn moeder blijft thuis. Zij durft de reis in de kou niet te maken omdat zij zwanger is van Nienor. Türin wordt opgevoed door het Elfenpaar Thin- gol en Melian. Hij groeit uit tot een sterke man. Hij is zeer bekwaam in zwaardvechten en oor log voeren. Samen met zijn grote elfenvriend Beleg Sterkboog houdt hij het kwaad uit Nar- gothrond, het rijk van Thingol. Maar de vloek blijft zijn werk doen, en Türin blijft verkeerde keuzes maken. J.R.R. Tolkien, onder redactie van Christopher Tolkien: De kinderen van Hürin. Illustraties: Alan Lee, 317 pagina's, uitgeverij Mynx, 22,50 euro door Mieske van Eek U»j Grimbert Rost van Tonningen De roofridders Prometheus 17,95 euro et thrillerdebuut De roofridders van Grim bert Rost van Tonnin gen komt op een mooi moment. De paringsdans rond ABN-Amro is in volle gang en vijandige overnames ja gen menige bedrijfsbestuurder de stuipen op het lijf. Het lijkt een wereld van eten of gegeten worden. Roofridders is een mooi gekozen term voor die mensen in het bedrijfsleven, die zich tegen wil en dank proberen meester te maken van de macht bij doorgaans al wat verzwakte bedrijven. Grimbert Rost van Tonningen (1941) werkt als bestuursadvi- seur voor ondernemingen. Ook publiceert hij boeken en artike len over het bedrijfsleven. Als zoon van nazi-ouders heeft hij misschien meer dan menigeen nagedacht over macht. Machts misbruik en verraad vormen al thans de rode draad van zijn boek. Daar tegenover brengt de schrijver echter trouw en on kreukbaarheid in stelling. Wat zijn boek zo aardig maakt is dat hij lang in het ongewisse laat wie de schurken zijn en wie de onkreukbaren. De roofridders gaat over witte boordencriminaliteit en wat wij tegenwoordig zo graag bestem pelen als graaicultuur. Maar de schrijver trakteert de lezers ook op een moord of wat. Eenmaal op het hellend vlak van heb zucht en machtswellust deinst zelfs de witste boord voor wei nig terug, lijkt zijn boodschap. Met veel gevoel voor verhoudin gen schetst de schrijver hoe het oude, eerbiedwaardige maar da nig ingedutte Nederlandse le- vensmiddelenbedrijf DLM het doelwit wordt van roofridders. Tot leedwezen van bestuurs voorzitter Leendert ten Have, die zich noch door zijn medebe stuurders, noch door de raad van commissarissen voldoende gesteund weet. Matheid, drank zucht, ambitie en overspel heb ben zo hun eigen invloed op het toch al rampzalige overna me-avontuur. Vooral de commis sarissen worden in het boek als laffe lummels terzijde gescho ven, waarmee Rost van Tonnin gen ook tegenover zijn vakgeno ten een punt wil scoren. Rost van Tonningen beschikt overduidelijk over kennis de fi- nancieel-economische wereld. Gelukkig verhindert dat niet dat hij uiterst toegankelijk en begrij pelijk schrijft over bestuurska mers, overnames, adviesbureaus en de juridische verwikkelin gen, waartoe dit alles leidt. Uit eindelijk is zijn relaas toch voor al een pleidooi voor fatsoen. BOEKEN KORT Tv-persoorilijkheid 'Een Arabische volbloedhengst in dienst als Hollands molen- paard', zo beschrijft Heere Hee- resma jr de jonge, ongetwijfeld matig betaalde, kappersleerling die hem met een scherp gesle pen mes mag scheren en hem zojuist met een brutale, inne mende lach meedeelde: 'Ik ga u onthoofden'. Grapje natuurlijk. Maar onwillekeurig denkt Sal Sz- mulewicz aan de onthoofdings video die hij op televisie zag. En dan moeten zijn problemen nog beginnen. Heeresma jr. schreef een hilarische en cyni sche roman over de val van een joodse tv-persoonlijkheid. Heere Heeresma jr. - Een echte jood ah ik, Aspekt, 17,95 euro Smartelijke brieven Bij poëzieliefhebbers is zij vooral bekend als de vrouw die J. Slau- erhof (1898-1936) tot zijn ge dicht 'Landelijke liefde inspireer de'. Maar 'Slau' onderhield een intense en smartelijke briefwis seling met de Friese dominees dochter Heieen Hille Ris Lam- bers (1898-1991). Zij was zijn gro te liefde, maar Slauerhof vindt dat hun liefde niet kan. De scheepsarts is erg ziek en raadt zijn geliefde aan op 'het absolu te geluk' te wachten dat hij haar niet kan geven. Wim Hazeu be zorgde de ruim zeventig brieven van Slauerhof en Lambers en schreef de inleiding erbij. [▼"I J. Slauerhof - Van een liefde die vriendschap bleef, Letterkundig Mu seum, reeks Achter het Boek, 23,50 euro Soekenreis Astrid Lindgren Astrid Lindgren was 89 jaar toen ze Verhalenreis schreef, haar laat ste tekst. Marit Törnqvist maak te er de illustraties voor. Verhalen reis voert, net als een treinreis door kinderboekenmuseum lunibacken in Stockholm, langs de verhalen van Lindgren. Een wat rommelige, gemoedelijke en ondeugende wereld. Dit jaar wordt Lindgrens honderdste ge boortedag gevierd. Hoogland Van Klaveren geeft daarom dit jaar nog twee boeken van haar uit. Kalle de kleine stierenvechter ook met illustraties van Törn qvist en De kinderen van Bolderbu ren met illustraties van Ilon Wik land. Astrid Lindgren Sr Marit Törnqvist - Verhalenreis, Hoogland Sr Van Klave ren, 14,90 euro Favoriete Ziezo'tjes Annie M.G. Schmidt blijft twaalf jaar na haar dood een topper. Daarom is het twaalf dagen lang Annie M.G. Schmidt-week (9-20 mei). Querido kwam met een zeventiende druk van de verza melde versjes Ziezo. Maar er zijn nu ook Ziezo tjes, waarin beken de Nederlanders vertellen over hun favoriete Schmidt-versje. Acteur Hakim Traïda koos 'De tijd van elfjes is voorbij'. „Zoals je op een dag ontdekt dat Sinter klaas je buurman is, zo krijg je ook te horen dat elfjes alleen in boeken bestaan. En tóch weet je er als kind nog het fijne van. Je fantasie is je redding", schrijft hij. Annie M.G. Schmidt - Ziezo'tjes, Querido, 4,95 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 48