'Mijn hele leven Raadsleden: Vlissingen moet toeristen binnen zien te halen Rechtbank mogelijk in de fout in zaak over appartementen Dishoek Activiteiten worden verspreid over de stad Bieb krijgt veel reacties op 'mensen kijken' 30 Woensdag 16 mei 2007 PZC W Na omzwervingen maken raadsleden eindelijk een keuze. door Wendy van den Hurk vlissingen - Geen studentenstad, geen economische stad, maar een toeristenstad. Dat moet Vlissingen zijn. Toeristen trekken is de ambitie die raadsleden uit de kadernota van het college hebben getild. Alleen mag het niet te veel geld kosten. Want geld, daar heeft de gemeente Vlissingen niet veel van. Dus dan moet het anders. Het CDA durfde creatief te zijn en gaf gisteravond, tijdens de behan deling van de kadernota, voorbeel den van toeristentrekkers die geen al te grote investering zijn. Een stranddisco, een stadscamping in de Spuikom, van het Bellamypark een plein maken, het dijktheater vaker gebruiken. Ga nou eens met zulke ideeën aan de slag, opperde het CDA. Dat vond de rest ook; de motie is aangenomen. Maar Vlissingen kan ook investe ren dankzij Europese subsidies. Maak daar vaker gebruik van, bracht Gerard Aarden van Progres sief Ondernemend Vlissingen in. Ook die motie vond steun. Net als de gedachte van de Christenunie dat de stad niet alleen haar imago naar buiten, maar zeker ook naar binnen moet oppoetsen. Het voor stel om een stadsmanager in de arm te nemen, is aanvaard. Ideeën van de Christenunie, net als die van het CDA, deden het goed. Zo ook het voorstel om het beeld- regieplan van de boulevard weer uit de kast te pakken, te actualise ren en daar vooral ook burgers bij te betrekken. Maar ook het plan om het standbeeld van Michiel de Ruyter nog even niet zelf te restau reren, maar te wachten tot helder is of daar externe subsidies voor te krijgen zijn. 1^ Waar Vlissingen de komende tijd op kan rekenen: focus op toeris me, een stadsmanager, een bou- ievardplan en het Scheldekwar- tier. En niet Dokkershaven. De raad heeft niet alleen gekozen, maar ook geschoven. Met de mo ties die onderwijs aangaan, bijvoor beeld. Ze wacht liever op de onder wijsnota, in augustus. Datzelfde geldt voor financiën. Aan het begin van de vergadering al kwam een meerderheid van de raad met een voorstel om het colle ge eerst een model met financiële gegevens te laten maken, voordat ze financiële keuzes maakt. Im mers, stelden de partijen, zowel de jaarrekening als de bestuursrappor- tage zijn er nog niet. Bovendien vonden ze de kadernota maar vaag. Wat nog wel is besloten: het colle ge gaat voortaan de naam Schelde- kwartier hanteren. Dat amende ment van alle fracties, op de Partij Souburg Ritthem na, vond bij ie dereen steun. Behalve bij wethou der Tineke Verhage. Die vond het maar jammer dat de raad zich fo cust op de naam en niet op het (in ter-) nationale succes van de haven wijk in wording. Die treurnis ten spijt: Dokkershaven is verleden tijd. Wellicht nog meer vetraging bij uitvoering van bouwplan. den haag - De kans is groot dat de gemeente Veere opnieuw een be sluit moet nemen over de bezwa ren tegen de bouw van twee appar tementengebouwen in Dishoek. Dat bleek gisteren bij de Raad van State. Die behandelde het hoger beroep van projectontwikkelaar Van Gar deren en Dekker tegen een uit spraak van de rechtbank in Middel burg. Tijdens de zitting kwam naar boven dat de rechtbank moge lijk zelf een fout heeft gemaakt en de kwestie had moeten terugstu ren naar de gemeente. Als de Raad van State dat ook vindt, loopt het door de projectontwikkelaar ge wenste bouwplan mogelijk nog meer vertraging op. De bedoeling is dat er negentien recreatieappartementen aan de Verlengde Dishoekseweg en de Drie Turkenlaan komen. De om wonenden hebben grote bezwa ren tegen de hoogte (12,5 meter) en massaliteit van de gebouwen. De rechtbank deelde de kritiek van de omwonenden dat de zol- De gerechtelijke procedures rond de bouw van negentien ap partementen in Dishoek lijken opnieuw vertraging van de bouw op te leveren. derverdiepingen op de apparte menten als derde bouwlaag gezien moeten worden. En dat is in strijd met het bestemmingsplan. Van Garderen en Dekker en de ge meente vinden dat de zolder niet als aparte bouwlaag gerekend moet worden. Overigens heeft de projectontwik kelaar een derde bouwvergunning gekregen. Volgens die vergunning komt er geen zoldervloer. Ook daartegen hebben de omwonen den bezwaar aangetekend omdat ze vrezen dat de bewoners zelf een vloer aanbrengen. De rechtbank zal zich binnenkort buigen over de derde vergunning. De Raad van State doet over enkele weken uit spraak over de tweede vergunning. Herinneringen aan het bombardement van mei 1940 op Middelburg. door Emile Calon middelburg - Nog steeds herin nert Ria Schouten zich de geur van het Middelburgse bombarde ment: „Die rooklucht, mijn hele le ven blijf ik die lucht ruiken." De geboren en getogen Middel burgse moet half mei altijd terug denken aan de 17e mei, de dag dat het centrum van haar geboorte plaats werd vernietigd. Het stoort haar een beetje dat landelijk altijd het bombardement op Rotterdam breed wordt herdacht, maar dat de vernietiging van het hart van Mid delburg nauwelijks aandacht krijgt. De 76-jarige woont inmiddels al weer heel wat jaren in Breda, maar ze blijft zich Middelburgse voelen. Zeker in de meimaand. Het Mid delburg van haar jeugd beschrijft ze als warm, knus, lief en mooi. „Echt mooi", herhaalt ze. Samen met haar vader, moeder en haar vier jaar jongere zus woonde ze eerst in de Lazarijstraat. Op zesjari ge leeftijd verhuisde ze naar de Volderijstraat. Haar vader werkte eerst als lasser bij een Middelburg se fietsenfabriek maar stapte kort voor het begin van de oorlog over naar De Schelde. Ze ziet hem nog op 10 mei 1940 in de tuin staan, wijzend naar de lucht waar vlieg tuigen vreemde pakjes lieten val len. „Wat wisten wij nu van de oorlog. Wat wisten wij van bom men?" Ze geeft zelf het antwoord: „Niets toch." Die bommen vielen volgens haar op de meelfabriek. Zeven dagen later volgde het echte bombardement. Duitse troepen be schoten en bombardeerden Mid- Vreseiijke vrijdag 17 mei delburg, omdat in Zeeland de Fran sen nog steeds weerstand boden, hoewel Nederland zich al had over gegeven. Heel wat bewoners van de binnen stad waren die 17e al geëvacueerd, herinnert ze zich nog. Deson danks trokken die ochtend nog tal van inwoners vanuit het centrum richting Sint Laurens. Zij bleef, want haar moeder vertikte het te vertrekken. Toen de beschieting en het bombardement iets na het middaguur begonnen, veranderde haar moeder niet van gedachten. Ook niet toen het vuur, als gevolg van die bommen en granaten, de woning naderde. „Om vier uur werd het mijn vader echter te veel. Hij greep mijn moeder vast en trok haar naar buiten." Daar gaf ze haar verzet op en vluchtten ze. Toen de negenjarige Ria even later Het verwoeste stadshart van Middelburg vormde ook een fantastisch speelterrein omkeek zag ze de toren van de Lange Jan vallen. De volgende dag keerde het gezin terug naar zijn woning - alles was nog heel - en troffen een hartloos en bezet Middelburg aan. „De hele prachtige binnenstad, alles was weg. Van de Lange Viele tot aan de Kaai. Alles. Alles smeulde en rook te. En overal moffen." Die verwoeste stad vormde vol gens haar echter ook een fantas tisch speelterrein voor haar, haar vriendinnen en vrienden. „We klauterden overal op en over." Tijdens en na de oorlog maakte ze de wederopbouw mee. „Maar de sfeer van toen, het Middelburg van toen, komt nooit meer terug." Op 17 mei 1940 stierven 22 Middelburgers bij het bombardement. 500 woonhuizen, 177 winkels, 18 openbare gebouwen, 17 kantoren, 5 banken, 5 hotels, 17 bakkerijen, 8 slagerijen, 20 cafés, 5 schildersbedrij ven, 4 bierbottelarijen, 4 garages en 60 pakhuizen werden die dag geheel of gedeeltelijk vernietigd. Het stadsarchief en een groot deel van de Provinciale Bibliotheek gingen verloren. Cursisten verhuizen door vorming van woonservicezones. door Maurits Sep middelburg - Het licht is helder in het tijdelijke wijkgebouwtje in Nieuw-Middelburg. Wat dat be treft zijn de cursisten aquarelleren en schilderen erop vooruitgegaan. Maar de ruimte is een stuk krap per. En bovenal: de Sportlaan is voor sommigen een stuk verder weg dan het Ontmoetingscentrum Dauwendaele, waar ze voorheen les kregen. De schildercursussen van het Acti viteitencentrum Middelburg zijn verhuisd. Dat is het gevolg van de vorming van woonservicezones in Middelburg, legt Mariska Burger van Stichting Welzijn Middelburg (SWM) uit. „De gemeente wil dat mensen overal in hun eigen wijk terechtkunnen voor hulp en activi teiten. Wij moeten dat uitvoeren. Bovendien moeten wij meewer ken aan de integratie van verschil lende groepen: ouderen, jongeren, gehandicapten, allochtonen, noem maar op. Mensen uit de wijk zijn ook welkom op middagen met groepsactiviteiten." En om dat allemaal voor elkaar te krijgen, vinden de activiteiten van het Activiteitencentrum Dauwen daele niet meer centraal - in Dau wendaele - maar verspreid door de stad plaats. De ene cursus in Nieuw-Middelburg, de andere in bijvoorbeeld de Magistraatwijk. „Wij moeten als SWM de grand ca fés en de activiteitenruimtes in de woonservicezones exploiteren. Dan gaan we natuurlijk niet tegelij kertijd een ruimte huren in het Ontmoetingscentrum Dauwendae le", legt Burger uit. Bij de aquarelcursus in Nieuw-Mid- De ruimte is krappper maar het licht is beter in het nieuwe leslokaal voor de cursisten schilderen en aquarelleren. foto Ruben Oreel delburg zitten mevrouw Puister en mevrouw Van Straalen naast el kaar. Puister woont in de Breewijk en moet dus ongeveer net zover fietsen als naar Dauwendaele. Me vrouw Van Straalen daarentegen woont in Dauwendaele. Natuurlijk vindt ze dat lastig, zeker als het slecht weer is. „Maar de locatie is belangrijker. Ik hoop dat het nieu we wijkcentrum in Nieuw-Middel burg, als dat straks klaar is, groot genoeg is. En met genoeg licht." Mevrouw Puister vindt, ook al heeft ze er zelf geen moeite mee, dat het voor ouderen niet altijd be ter is dat ze in hun eigen wijk te rechtkunnen. „Ik hoor van velen dat ze het ook wel fijn vinden er gens anders heen te gaan. Boven dien, het Activiteitencentrum was een begrip. Iedereen kende het." middelburg - Meer dan honderd mensen hebben zichzelf herkend tijdens de foto-expositie 500 x Koosje: mensen kijken in de Zeeuw se Bibliotheek in Middelburg. De tentoonstelling met 518 opnamen uit de jaren zestig en zeventig is nog tot en met zaterdag te zien. De foto's waarop mensen zichzelf hebben herkend zijn gemarkeerd met een rode stip. Ze worden na afloop opgestuurd. In een brief roept fotografe Jacqueline (Koosje) Midavaine mensen op hun per soonlijke verhaal achter de foto te vertellen. Zij overweegt die reac ties op te nemen in een boekje over haar werk. De mens doet niets liever dan an dere mensen kijken, heeft samen steller Wim Helm gemerkt. „De ge middelde kijktijd was langer dan bij andere exposities. Er stonden steeds veel mensen bij de foto's die met elkaar in gesprek raakten."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32