Meningen Confucius maakt comeback in China IK MOfr tMW, 84M& 4 LapT WW WMWM ONS OR&«emj I «er^RKK-' Waddenclub werkt aan imago PZC Dinsdag 15 mei 2007 9 tffXT HONPÈRP l paapna 'We moeten af van gedateerde opvattingen over samenleving' UTRECHT - De Waddenvereniging krijgt een ledenraad van 25 leden die volgens een geografische inde ling gekozen worden. De algeme ne ledenvergadering heeft daartoe zaterdag in Utrecht met algemene stemmen besloten. Het wordt een ledenraad met een zware adviesbe voegdheid maar zonder absolute macht. Vorig jaar al werd de wens van een ledenraad kenbaar gemaakt. Dat vergroot de betrokkenheid van de leden, die gaan adviseren over begroting, jaarplan, jaarreke ning en jaarverslag. Het bevordert ook de openheid binnen de vereni ging: de leden krijgen beter onder ling contact. Bovendien neemt de invloed toe van leden op het be leid en „het bestuur komt meer aan de ketting", zo werd de kleine vijftig leden voorgehouden. Leendert Bikker nam na vier jaar afscheid als voorzitter. In zijn plaats werd Ellen Hey benoemd, hoogleraar internationaal publiek recht met ruime ervaring op het gebied van milieu- en watervraag stukken. Bikker maakte in zijn afscheidsre de duidelijk dat de vereniging hard toe is aan imagoverbetering. On der zijn leiding vond de afgelopen vier jaar al een kentering plaats in het beleid. Gaandeweg werden vol gens Bikker 'rationele argumenten ingeruild voor meer emotionele', wat gepaard ging 'met een weten schappelijke ontheemding'. Maar de banden met de wetenschap zijn geleidelijk weer aangehaald. „We hebben aan beleidsrelevantie gewonnen." Toch moet de vereniging volgens hem af van 'gedateerde opvattin gen over de samenleving'. Hij heeft zelf kinderen die begaan zijn met het wad, maar er niet over peinzen zich aan te sluiten 'bij dat groepje illusiezoekers'. Wijsgeer is 2500 jaar na zijn geboorte weer razend populair. PEKING - Eén week op televisie uit leggen hoe de klassieke filosoof Kong Tzi, beter bekend als Confu cius, tegenwoordig gelezen moet worden en je kunt een mediafeno- meen worden. De 42-jarige hoogle raar klassieke Chinese literatuur Yu Dan deed het. In zeven uitzendingen van het pro gramma Collegezaal TV legde ze Confucius uit aan miljoenen kij kers die doorgaans gebombardeerd worden met showprogramma's, spelletjes en historische drama's. En ze deed dat zo overtuigend dat haar uitleg in boekvorm in vier maanden tijd drie miljoen keer werd verkocht. Ook de dvd van haar televisieoptredens is een hit. Yu Dan is tegenwoordig een van de drukst bezette Chinese intellec tuelen. Hoewel het succes haar ver baast, heeft ze wel een uitleg. „In de 21ste eeuw verandert ons waar desysteem. Mensen worden gecon fronteerd met heel veel verwarring en keuzes", stelt ze. „De Chinese klassieken zijn geen fossielen. Ze zijn een waardesysteem dat ons helpt bij het vinden van antwoor den op alledaagse problemen." Het is een opmerkelijke comeback voor Confucius (geboren in 551 voor Christus), die na het afschaf fen van het keizerrijk in 1911 werd verguisd. De keizers regeerden Chi na eeuwenlang volgens de starre ideeën die pas populair werden toen Confucius al dood was. On derwerping aan de keizer werd norm en vernieuwing was eigen lijk uitgesloten, tenzij de keizer er om vroeg. Ook Mao Zedong moest niets van Confucius hebben en bestempelde de filosoof tot 'contrarevolutionair.' Inmiddels heeft de communisti sche partij Confucius weer om armd. De huidige partijleider Hu Jintao propageert het ideaal van de 'harmonieuze samenleving' waar in eenheid, respect voor autoriteit in samenleving en gezin, moraal en orde centraal staan. Waarden die Confucius ook voorstond. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Irak Brown, de gedoodverfde opvolger van Blair, wil als een van zijn eerste daden als premier de macht aan het parlement teruggeven om het vertrouwen in de Britse demo cratie te herstellen (PZC 12 mei). Daarmee geeft Brown feitelijk aan, dat het Britse parlement de macht nu niet heeft. Brown wil ook een andere politiek met betrekking tot Irak. Als het aan de Britten zelf ligt, dan moet er inderdaad een andere politiek met betrekking tot Irak gevoerd worden, met name de terugtrek king van alle Britse militairen uit Irak. Als Brown zich in tegenstel ling tot Blair wil concentreren op verzoening en hij daarbij het be lang van het Iraakse volk centraal wil stellen, dan past daar zeker geen militaire bezetting bij. De Britse militaire aanwezigheid in Irak is steun voor bezetting, (etni sche) moordpartijen en uitbuiting. Geen enkele militaire strategie kan trouwens het Iraakse volk een be zetting opleggen die het in grote meerderheid afwijst. Het verzet is legaal, nationaal en gaat onvermin derd verder. De Britse en de Ame rikaanse militaire aanwezigheid in Irak is in strijd met de internatio nale rechtsorde en illegaal. Luk Brusselaers Hoefkensdijk 11, Kuitaart Slopen Inwoners van de gemeente Vlissin- gen, pas op, want de wethouder is boos. Haar is opgedragen een deel van haar huiswerk opnieuw te doen. Deze kritiek bevalt haar slecht. Vanuit de visie waarbij alléén maar op sloop wordt ingezet zou je bijna denken dat zelfs bij een PvdA-wethouder de belangstelling voor sloopeuro's vele malen groter is dan die voor goede en betaalba re sociale volkshuisvesting. Boven dien lijkt het alsof een wethouder kan bepalen of inwoners wel op de juiste plek zitten in plaats van dat inwoners uiteindelijk bepalen of een wethouder wel terecht op die plek zit. Het komt te vaak voor dat beleidsmakers hun consequen ties moeten trekken omdat zij dachten dat hun stem meer door slag gaf dan die van hen wier be langen zij moesten behartigen. Wethouder, pleeg met alle betrok kenen opnieuw constructief over leg om onnodige sloop te voorko men. Al wordt uw straat nu niet genoemd, na 2009 slaat de sloop(euro)hamer ook bij u toe. Die zal ook na 2009 diepe sporen in Vlissingen nalaten als u hem nu niet stopt. Al lijkt het niet zo, uw woontoekomst wordt nu bepaald. Had u in 2007 maar beter op moe ten letten, zal later het simpele ver weer zijn. Piet van Eek P. Rooseveltlaan 82, Vlissingen Afghanistan De inlichtingendienst is somber over de missie in Afghanistan (PZC, 11 mei). Volgens mij hoefje niet werkzaam te zijn bij genoem de dienst om tot die conclusie te komen. Een volgende uitspraak zou kunnen zijn: 'Missie gedoemd te mislukken'. Confucius heeft ooit gezegd 'Een edel mens zoekt de oorzaak van een mislukking bij zichzelf, een doorsnee mens geeft iemand anders de schuld'. Ik hoorde van de week iemand zeggen: 'Wat heeft het voor nut om overdag een schooltje te bou wen, dat 's nachts opgeblazen wordt?' Op ti mei staat in de krant dat 'onze' Jaap de Hoop Scheffer door Bush op diens ranch is uitge nodigd en dat laatstgenoemde dit alleen doet bij vrienden en trouwe bondgenoten, vooral de eerste beti teling is niet iets om trots op te zijn. Fouten maken is menselijk, ze proberen te herstellen ook. John Deguelie Paul Krugerstraat 326, Vlissingen Defensie Al jarenlang is er een politieke trend om onze strijdkrachten steeds verder in te krimpen. Dit leidt sowieso tot een aantasting van de betrokkenheid en loyaliteit van het defensiepersoneel, die vaak onder zeer moeilijke en le vensbedreigende omstandigheden hun werk moeten doen. Nu wordt overwogen om alweer een squadron F-16's op te heffen en onder andere Leopardtanks. te verkopen, vanwege zogenaamd noodzakelijke bezuinigingen. Dit is een zeer slechte zaak en het ver zwakt de operationele slagkracht van ons leger. Het kan zomaar ge beuren dat Nederland zijn strijd krachten keihard nodig heeft en dan? Vanwege de jarenlange bezuinigin gen bij defensie is er sprake van ernstig achterstallig onderhoud aan het materieel, zodat het niet inzetbaar is. Ik pleit voor vergro ting van het defensiebudget. De al gemene politiek wil onze troepen immers graag wereldwijd inzetten voor diverse operaties en tegelijker tijd de soevereiniteit van de Staat der Nederlanden bewaken. Dat kan alleen met een robuust bud get. Piet Maljaars Bachlaan 23, Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9