Urbanus is de bekendste Vlaming VS blijven gegevens passagiers opeisen Oorlogverslaggeefster in Vietnam zag zich als 'softie' Deen komt om bij aanslag in Irak PZC Dinsdag 15 mei 2007 7 Imago Vlaanderen bladdert af onder Nederlanders. door onze correspondent Pascale Thewissen BRUSSEL - Er wordt volop vriend jespolitiek bedreven, de wegen zijn er slecht en Urbanus is met voorsprong de bekendste Vlaming. Dat blijkt uit een onderzoek naar het imago van Vlaanderen in Ne derland. De Vlaamse minister van Buiten lands Beleid, Geert Bourgeois, pre senteerde het rapport gistermid dag onder het genot van broodjes gerookte zalm en een glas witte wijn. Daarmee bevestigde hij nog eens het cliché van de Bourgondi sche Vlaming. „Vlamingen, dat zijn vriendelijke, gezellige en gast vrije mensen", zegt Bourgeois. Het beeld dat Nederlanders van Vla mingen hebben, is volgens hem overwegend positief maar lang zaam aan het veranderen. Mede onder druk van het extreem-recht se Vlaams Belang. Vlaanderen is volgens de ondervraagden intole rant en van de Vlaamse politiek hebben ze geen al te hoge dunk. Voor het onderzoek werden onder andere zestig opinieleiders uit de politiek, media en het bedrijfsle ven geïnterviewd. De opinielei ders noemden schrijver Hugo Claus als bekendste Vlaming, ge volgd door wielrenner Eddy Mer- ckx en schilder Peter Paul Rubens. De bekendste vrouwelijke Vla ming is volgens hen tennisster Kim Clijsters. Daarnaast werden 1600 'modale' Nederlanders ondervraagd. Zij ken nen Urbanus het best, gevolgd 'Urbanus, Clouseau en Merckx; allemaal mensen die al decennia meegaan' door de popgroep Clouseau en Merckx. „Allemaal mensen die al decennia meegaan", zegt Bour geois, die vindt dat het allemaal wel wat moderner kan. Volgens hem is het beeld dat Nederlanders van België hebben eenzijdig en be perkt. Wat hem ook stoort is dat Nederlanders nauwelijks onder scheid maken tussen Vlaanderen, Brussel en Wallonië Om daar verandering in te bren gen, wil Bourgeois nauwer samen werken. Zo is hij blij met de plan nen van de Nederlandse publieke omroep en de Vlaamse VRT om samen uitzendingen te verzorgen. „Bijvoorbeeld gezamenlijke boe kenprogramma's. Desnoods komt Sesamstraat terug op de Belgische tv. Er moet in Nederland ook meer aandacht worden besteed aan bijvoorbeeld de cultuur in Vlaanderen, de grote popfestivals, de goede gezondheidszorg en de hoge kwaliteit van het onderwijs." Informatie volgens minister nodig voor terreurbestrij ding. BRUSSEL - De Verenigde Staten heb ben gegevens van Europese passa giers op transatlantische vluchten nodig om terrorisme effectief te kunnen bestrijden. Dat zei de Amerikaanse minister van Binnen landse Zaken, Michael Chertoff, gisteren tijdens een bijeenkomst in het Europees Parlement. Hij riep het parlement op zich niet te verzetten tegen een nieuw ak koord over de uitwisseling van pas- sagiersgegevens. Vooral de linkse en liberale frac ties in het parlement vinden dat de VS te veel gegevens, zoals credit cardnummers, adressen en tele foonnummers, over passagiers ei sen van Europese luchtvaartmaat schappijen. Daardoor zou de priva cy van passagiers in gevaar komen. Ook de vraag hoe lang die gege vens bewaard en gebruikt mogen worden is een strijdpunt. Chertoff toonde begrip voor de Eu ropese zorgen, maar maakte ook duidelijk dat de gegevens van groot belang zijn in de strijd tegen terrorisme en de georganiseerde misdaad. Als het huidige systeem al in 2001 zou hebben bestaan, zou den de aanslagen van 11 september in New York mogelijk voorkomen zijn. Minstens elf van de negen tien vliegtuigkapers zouden dan waarschijnlijk op tijd als gevaarlij ke personen zijn geïdentificeerd en de toegang tot de Verenigde Sta ten zijn ontzegd, aldus Chertoff De EU en de VS moeten voor juli een nieuw akkoord bereiken, om dat een regeling uit 2004 door het Europese Hof van Justitie ongeldig is verklaard. Als dat niet lukt ko men Europese luchtvaartmaat schappijen en passagiers op tran satlantische vluchten mogelijk in de problemen. Heroïne verstopt in vracht olijfolie ISTANBOEL - De Turkse politie heeft in de haven van Istanboel zo'n 100 kilo heroïne aangetroffen in een vrachtwagen met olijfolie, aldus het Turkse persbureau Ana- dolu gisteren. De heroïne zou ze ker 2,8 miljoen euro waard zijn. Ze was verstopt tussen blikken olijfo lie die zouden worden verscheept naar Amsterdam. De Turkse poli tie zoekt in deze zaak vooralsnog naar twee Turkse verdachten. Tweede kind kost Chinees 58 mille PEKING - Een Chinese zakenman heeft een boete opgelegd gekregen van omgerekend 58.000 euro voor het verwekken van een tweede kind. China staat ouders die in een stad wonen één kind toe, op het platteland twee. Zo moet de bevolkingsgroei afnemen. De over heid kondigde vorige maand aan dat rijke overtreders hogere boetes zouden krijgen. Kate Webb, een journaliste die naam maakte als een van de weinige vrouwelijke oor logsverslaggevers in Viet nam, is eergisteren op 64-ja- rige leeftijd overleden in haar woonplaats bij Sydney in Australië. Ze leed aan darmkanker. Kate webb, die als kind uit Nieuw-Zeeland naar Austra lië verhuisde, vertrok in 2967 op 23-jarige leeftijd bij de krant waar ze als leerling-journalis te was aangenomen, om naar Viet nam te gaan. Ze ging daar werken voor het thans niet meer bestaan de persbureau United Press Inter national. Zes jaar lang versloeg ze voor UPI de oorlog als een van de weinige fulltime vrouwelijke jour Kate Webb 1943-2007 AP nalisten. In het indertijd onlosma kelijk met het vak verbonden drin ken en kettingroken deed zij niet onder voor haar mannelijke colle ga's. In 1973 en 1974 was zij gesta tioneerd in Hong Kong en Indone sië, maar in 1975 keerde zij naar Vietnam terug om de aftocht van het Amerikaanse leger te verslaan. Na de oorlog bleef zij door Azië reizen om voor UPI, en later voor Agence France Presse, staatsgre pen, opstanden, militaire campag nes en andere opwindende gebeur tenissen op te tekenen. Ze was er bij toen de Tamil Tijgers in Sri Lan ka in opstand kwamen, toen de Russen zich uit Afghanistan terug trokken, toen de Noord-Koreaanse leider Kim II Sung overleed en toen Groot-Brittannië Hong Kong overdroeg aan China. Drie jaar na dat zij de val van dictator Soeharto in Indonesië had verslagen, gaf ze er de brui aan. Ze voelde zich te oud voor frontlijnverslaggeving. „En dat was de enige soort waar van ik hield." Collega's herdenke Webb als moe dig maar niet roekeloos, empa- thisch, toegewijd en perfectionis tisch. Al haar journalistieke werk was goed, maar het was de oorlogs verslaggeving die haar dreef en die haar tot een icoon van haar genera tie maakte, zei Alan Dawson, een collega bij UPI. In 1971 werd Webb zelf onderwerp van het nieuws toen zij tijdens een veldslag in Cambodja met vijf andere mensen werd opgepakt en gevangengehouden door de Viet- cong. Toen bekend werd gemaakt dat een al gecremeerd lichaam waarschijnlijk het hare was, werd dat in de VS voorpaginanieuws en verscheen er een 'in memoriam' in de New York Times. Na drie we ken belde Webb echter UPI in Bangkok en dook ze op uit de jungle. Later schreef zij over be nauwde bunkers waar zij werd vastgehouden, de afmattende nachtelijke marsen en de honger. Ze hield er malaria aan over. Ook later zag ze de dood nog enke le malen in de ogen. Zo raakte zij zwaargewond bij een motoronge luk in India en werd zij mishan deld door een militielid in Kabul. „Mensen denken altijd dat ik een harde moet zijn om al deze dingen te doorstaan", zei Webb in een in terview in 2002. „Maar ik ben een echte softie. Misschien is dat ook wel wat je nodig hebt; moet je soft zijn om te overleven. Harde men sen breken." BAGDAD - Iraakse jongeren juichen bij een bran- raakten er twee gewond. Nog eens drie Denen en Irak, in maart 2003, zijn daar nu in totaal zeven dend Deens militair voertuig. Bij een bermbom- een Iraakse tolk raakten gewond bij een vuurge- Deense soldaten gesneuveld. Denemarken heeft aanslag op een konvooi kwam gisteren in vecht dat uitbrak na de aanslag, op een weg in de een 460 man tellend contingent in Basra. Zuid-lrak een Deense soldaat om het leven en buurt van Basra. Sinds het begin van de oorlog in foto Nabil al-Jurani/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7