OPEN DAGEN: WÊÊm(d^ijckho bestaat uit een riatuiihjdned van 6/ hectare... Wonen op het platteland? Nee, wonen op een Landgoed zondag 19 en 26 mei en op tweede pinksterdag (27 mei) De kinderen en de kleinkinderen te logeren Landgoed Rijckholt Provincialeweg 2 4494 NA Geersdijk +31 (0)113 302100 infl)0>landgoedrijckholt,nl wvvvv.landgoedrijckholt.nl Landgoed Rijckholt bestaat uit een natuurge bied van 6,7 hectare met daarop een "klassiek buiten" met 20 appartementen erin. Ruim opgezet en midden op het platteland. Op het landgoed zijn ruime verharde wandelpaden aangelegd. Kippen, poezen en schapen scharrelen rond. Ook van de bewoners zijn huisdieren welkom. "Toen wij begonnen met dit project", vertelt arts en initiatiefnemer Rob Bakker, "is mij nog al eens tegengeworpen, dat oudere mensen liever naar het dorp of de stad trekken als ze ouder worden, want daar zou veel meer te beleven zijn. De winkeltjes zijn op loopafstand, is dan het meest gehoorde argument. Misschien geldt dat voor een bepaalde categorie mensen, maar als ik naar mezelf kijk heb ik die behoefte helemaal niet. Ik zie mezelf nog niet met de rollator op mijn gemakje door de stad lopen. Ik wordt van mijn sokken gereden. En alleen naar de winkel is ook geen pretje in de stad. Iedereen heeft haast en dringt je opzij." Wanneer je geen zin hebt om de stad in te gaan voor boodschappen, dan hoeft dat niet op Landgoed Rijckholt, dan worden de boodschappen voor je gedaan. Als je het leuk vindt om naar de stad te gaan, kan dat ook. Wanneer op Landgoed Rijckholt straks zo'n 30 mensen wonen, wordt het juist makkelijker om samen naar de stad te gaan. En vervoer en begeleiding is dan natuurlijk helemaal geen probleem, dat wordt geregeld. Op het Landgoed zelf is alles ingericht op ouderen, een wandelingetje over de brede verharde paden met een rollator gaat prima. Er zijn overal op mooie plekjes bankjes neergezet, dus je kunt van alle uitzichten genieten. In de zomer kun je heerlijk wandelen naar het terras van het restaurant en een praatje maken met de gasten die logeren in de Bed Breakfast, die aanwezig is op het Landgoed. Of even kijken bij de kunstenaars in de Kunstkas. Een kas op het Landgoed waarin kunstenaars exposeren en workshops geven. Ben je slecht ter been? Dan neem je de golfkar. Er is veel te beleven op het ter rein en je kan het allemaal zien gebeuren. Je hoeft er niet aan mee te doen, er zijn geen verplichte activiteiten of iets derge lijks. Maar tegelijkertijd zijn er wel heel veel mogelijkheden: je kan meedoen met veel activiteiten of zelf iets ondernemen. "Door de kleinschaligheid en grote persoonlijke aandacht is er veel meer mogelijk dan in bijvoorbeeld bejaarden tehuizen", zegt Aly Wisse. "Wil je een stuk moestuin in de kas van het Landgoed bewerken? Of wil je naar een voorstelling in het theater van Middelburg? Allemaal geen probleem. Zoveel mogelijk vrijheid met zoveel mogelijk zorg, dat is ons devies". Voor sommige kinderen en kleinkinderen waren de bezoekjes aan opa en oma vroeger een verplichting. De zondagmiddag was saai, het was er muf en warm en de ruimtes te klein en bedompt. Op landgoed Rijckholt willen wij van familiebezoek weer een feest maken. Een grote tuin, met veel spannende plekjes, skelters en een trampoline als vaste trekpleisters voor iedereen die jong is. Voor de ouderen is dat enig om naar te kijken. De kinderen kunnen dollen en spelen. Ze kunnen de kippen en de schapen voeren. En... Zeeland is een vakantieland, ook voor de kinderen en de kleinkinderen. Door de aanwezigheid van de logeerboerderij of Bed Breakfast kunnen kinderen en klein kinderen een weekendje of weekje langs komen. De bewoners van de appartementen hebben de gezelligheid van de familie, maar hebben geen last van de huishoudelijke beslommeringen die een familiebezoek met zich meebrengt. Dus geen drukte en stress meer om een ontbijt of een diner klaar te maken, en na het bezoek ook niet met de rommel opge scheept zitten. Het geeft meer vrijheid voor de bewoner en voor de familie die op bezoek is. Voor een middagslaapje kan een bewoner zich terugtrekken in zijn of haar appartement terwijl de kinderen en klein kinderen gaan fietsen, wandelen, zeilen of surfen op het Veerse Meer dat op 5 minuten afstand ligt, of naar het strand gaan. Aly Wisse: "We verwachten dat we hier meer en langere familiebezoeken krijgen dan in andere zorginstellingen, gewoon om het feit dat het leuk is voor de familie om op het Landgoed te vertoeven. En dat is toch eigenlijk waar je naar streeft als oudere, dat je familie het leuk vindt om bij je langs te komen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 75