Stagiaires in zorg vaak niet ingeënt KRAS.IML PvdA paaide links in het geheim Stilleggen reactor Petten leidt tot tekort aan medische isotopen Winnaar SP buiten de boot in provincies Hoogtepunten van ITALIË Hart van de BALKAN waarom zou je verder zoeken LOIRE en omgeving pzc Dinsdag 15 mei 2007 Kans op leverontsteking als bescherming tegen hepatitis B ontbreekt. DEN HAAG - Duizenden studenten die stage lopen in de zorg zijn niet ingeënt tegen hepatitis B. Laboran ten, verpleegkundigen en verzor genden in opleiding lopen daar door onnodig veel risico op een le verontsteking die dodelijk kan zijn. Veel werkgevers weigeren de inen ting van stagiairs te vergoeden ter wijl ze daartoe verplicht zijn, con stateert het Nationaal Hepatitis Centrum (NHC). Vooral mbo-stu- denten zijn hiervan de dupe. Zo'n dertig tot veertig procent van de 27.000 studenten van het middel baar beroepsonderwijs begint in de zorg te werken zonder be schermd te zijn tegen de ziekte, schat NHC-coördinator Paula van Leeuwen. Volgens de Arbowet zijn werkge vers verplicht om studenten te be schermen tegen beroepsrisico's als hepatitis B. Maar met name bij kor te stages van ongeveer tien weken wordt niet aan die eis voldaan. Studenten van de universiteit die vaak langere stages in ziekenhui zen lopen, krijgen de inenting wel van de werkgever vergoed. „Oneer lijk", merkt coördinator Van Leeu wen op. Het duurt zo'n acht maanden voordat mensen na inenting resis tent zijn tegen het hepatitis-virus. Veel mbo-studenten en sommige hbo'ers die zich wel inenten, beta len de vaccinatie nu uit eigen zak. Daarmee zijn ze tussen de 100 en 130 euro kwijt. De brancheorganisaties in de zorg hebben onlangs met elkaar afge sproken dat ze vanaf 1 maart 2008 geen stagiaires meer in dienst ne men die niet tegen hepatitis B zijn ingeënt. Een mooi streven, vindt het Natio naal Hepatitis Centrum, maar dan Dertig tot veertig procent van de studenten werkt in de zorg zon der bescherming tegen hepatitis B. Bij langere stages wordt de inenting wel vergoed. Tekort wordt deels door reactoren in Canada en Frankrijk opgevangen. PETTEN - Op de wereldmarkt van medische isotopen is een tekort ontstaan, doordat de nucleaire on derzoeksreactor in Petten nog al tijd buiten bedrijf is. Dit zei giste ren een woordvoerder van de Nu clear Research consultancy Group (NRG), die de reactor be heert. Volgens de woordvoerder wordt het tekort deels opgevangen door .reactoren in Canada en Frankrijk. Met deze concurrenten zijn werk afspraken gemaakt, aldus de woordvoerder. Daarmee wordt het grootste gat gevuld. Voor een aantal patiënten bete kent het echter uitstel van behan deling. De reactor produceert on der meer medische isotopen. Die worden gebruikt voor diagnostiek, bijvoorbeeld door middel van het maken van scans. Ook worden ze gebruikt voor de behandeling van kankerpatiënten en pijnbestrij- ding. De reactor werd vorige week maan dag stilgelegd, omdat medewer kers tijdens de reguliere wachtron de druppeltjes uit een leiding za gen lekken. moeten de werkgevers die inen ting van de laboranten, verpleeg kundigen en verzorgenden in op leiding wel standaard vergoeden. Hepatitis B is een virusinfectie die via het bloed en lichaamssappen kan worden overgegeven. Studenten krijgen tijdens hun sta ge in de zorg veel te maken met bloedafname, insulineprikken en de verzorging van open wonden. „Ze zijn door hun gebrek aan erva ring ook een kwetsbare groep", zegt Van Leeuwen. Ze maken snel ler foutjes. „Maar die durven ze soms niet toe te geven uit angst dat hun beoordeling dan negatief wordt bijgesteld." Negen van de tien mensen die worden besmet, kunnen tijdelijk behoorlijk ziek worden maar gene zen uiteindelijk wel van hepatitis B. Eén op de tien blijft echter le venslang drager van het virus en moet zijn hele leven medicatie slik ken. Jaarlijks overlijden tussen de 200 tot 300 mensen aan de gevolgen van het virus, zoals leverkanker of levercirrose. den haag - De winnaar van de Sta tenverkiezingen van 7 maart, de SP, zit in geen enkel provinciebe stuur. Het CDA levert in totaal 25 gedeputeerden in elf provincies. Al leen in Drenthe blijft de partij af zijdig. De PvdA krijgt twintig gede puteerden en viel in Zeeland bui ten de boot. Dat meldde gisteren het Interprovinciaal Overleg. De WD kreeg er elf, de Christenunie heeft er vijf en deelt er een met de SGP in Zuid-Holland. GroenLinks levert twee bestuurders en de SGP heeft er naast de duo-post in Zuid-Holland een in Zeeland. Partijleider Bos wist niets van gesprekken met SP en GroenLinks. door Erwin Buter DEN HAAG - De PvdA heeft in de aanloop naar de verkiezingen van november 2006 getracht met SP en GroenLinks afspraken te ma ken over samenwerking. Terwijl partijleider Wouter Bos zich in de campagne niet wilde uitspreken over een linkse verbinding, gaf toenmalig partijvoorzitter Michiel van Huiten de Jonge Socialisten (JS) opdracht om in het geheim met de jongeren van de SP en GroenLinks te gaan praten. Dat zegt scheidend JS-voorzitter Peter Scheffer. „Ik kreeg in de zo mer van 2006 een telefoontje van Van Huiten of ik niet eens met de andere jongerengroepen kon bekij ken of een akkoord mogelijk was. We hebben daarop intensieve ge sprekken gevoerd met Rood (SP-jongeren) en Dwars (Groen- Wouter Bos Links-jongeren)." Partijleider Bos wist van niks. Renske Leijten, voorzitter van Rood en tegenwoordig SP-Kamer- lid, bevestigt dat er twee of drie ge sprekken zijn gevoerd. Volgens haar waren [an Marijnisen en Fem Vertrekdata: 28/5,9-23/7,13/8 en 3/9 Reis mee naar het mooiste deel van Frankrijk! Want ook dit jaar organiseert KRAS een schitte rende ontdekkingstocht door de 'Tuinen van Frankrijk'. In deze streek bezoeken we leuke stad jes als Blois, het kleine marktstadje Sully-sur-Loire en Villandry. Maar natuurlijk staan tijdens onze reis de indrukwekkende kastelen centraal, die elkaar proberen af te troeven met prachtige inte rieurs, imposante troonzalen en mooie tuinen. Zo bewonderen we onder meer het renaissance- kasteel Chateau d'Amboise en Chateau de Chenonceau, dat geldt als één van de mooiste kastelen uit de streek van de Loire. Proefde perfecte combinatie van natuur en cultuur! Inclusief tolgelden en toeristenbelastingen, 5 x onbijt en diner. Reisnummer EZ 24.108, zie www.kras.nl/24108 Vertrekdata: 9/6,7/7,4-18/8 en 1 -22/9 Ontdek het 'andere' Engeland! KRAS neemt u mee naar de zuidwestelijke kust, waar grillige rotskusten, mooie baaien en leuke vissersplaatsjes het decor vormen. Vanuit het gezellige en comfortabele Hotel Riviera Lodge in de badplaats Torquay nemen we u mee naar het nostalgi sche Cockington Village, bezoeken we de prehistorische grotten van Torquay en wandelen we door het schilderachtige Dartmouth. Ook nemen we een kijkje in het middeleeuwse Exeter, waar nog altijd de stadswallen het centrum omringen. Ook de oude havenstad Plymouth staat op het programma, met het klooster Buckland Abbey. Een prachtige, afwisselende reis! Inclusief tolgelden- en toeristenbelastingen, 7 x ontbijt en diner. Reisnummer EZ 24.114, zie www.kras.nl/24114 12-daagse bus-/rondreis ke Halsema hiervan op de hoogte en moedigden zij de gesprekken aan. Van Huiten, die onlangs af trad als PvdA-voorzitter, wil niet reageren. Bos laat via zijn woord voerder weten dat hij weliswaar niks van de gesprekken afwist, maar ook dat hij er geen probleem in ziet. „Die jongerenclubs praten altijd." De JS, Rood en Dwars wil den een gezamenlijke slotverkla ring uitgeven, maar door de val van de PvdA in de peilingen, waar door een linkse meerderheid uit het zicht verdween, is het initiatief 'doodgebloed', aldus Scheffer. De PvdA koos voor een coalitie met CDA en Christenunie. Schef fer, die deze maand afscheid neemt als voorzitter van de Jonge Socialisten, betreurt dat. „Het CDA is onze aartsvijand. Vier jaar brand je Balkenende af en daarna stap je met hem in bed. Bos heeft altijd de deur open laten staan voor Balkenende. Daarmee heeft hij ontzettend veel ruimte laten lig gen op links." twmbb tr Met o.a. Venetië, Florence, Siena, Rome en Pisa Vertrek op maandag van 11/6 t/m 22/10 Schitterend reisnieuws van KRAS! Maak nu kennis met de vele hoogtepunten van het prachtige Italië! Er is geen land ter wereld waar men zoveel cultuurschatten op zo'n klein oppervlak kan vin den dan hier. De romantische waterstad Venetië, het Padua van de heilige Antonius, de wonder schone kunststad Florence, het prachtige plein van Siena, het middeleeuwse Assisi,de overwel digend mooie Italiaanse hoofdstad Rome met een schat aan bezienswaardigheden, de beroem de Scheve Toren van Pisa„. méér redenen om te kiezen voor deze fantastische rondreis heeft u toch niet nodig? En voor de prijs hoeft u het niet te laten... want u reist al mee vanaf slechts 699! Inclusief tolgelden en toeristenbelastingen, 11 x ontbijt en 9 x diner. Reisnummer EZ 24.012, zie www.kras.nl/24012 T5-daagse bus-/rondreis Door o.a. Bulgarije, Hongarije, Kroatië en Roemenië Vertrekdata: 15/6,13/7 en 7/9 Tijdens deze veelzijdige vijflandenreis door de Balkan volgen we de loop van de machtige Donau, passeren we interessante steden en reizen we door de geschiedenis van Europa! Zo ont dekken we de Hongaarse hoofdstad Boedapest en gaat onze aandacht in Roemenie uit naar het fraaie oude centrum van Timisoara, het statigeTurnu Severin en de IJzeren Poort. Bulgarije toont ons onder andere de hoofdstad Sofia en dein het Pringebergte gelegen Banskoen Melnik.Ook het trotse Servische Belgrado en Zagreb in Kroatië staan op het boeiende reisprogramma. Een bijzonder aangename mix van een rijke historie, cultuur en schitterende landschappen! Inclusief tolgelden en toeristenbelastingen, 14 x ontbijt en diner. Reisnummer EZ 24.082, zie www.kras.nl/24082 boek online of bel 0900 - 9697 fSr 6-daagse bus-/excursiereis Frankrijk Met o.a. Blois, Tours en natuurlijk prachtige kastelen Super voordelig1- vanaf 8-daagse bus-/excursiereis Engeland Met o.a. Torquay, Dartmouth, Exeter, Dartmoor IMP KRAS- topper! vanaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5