Zeeland Toekomst voor zwartebessenteelt Geschiedenis voelbaar in Driewegen BEVELANDEN-THOLEN 31 21 27 Twee botsingen kort na elkaar bij Kruiningen Geëmancipeerd De tijd dat een fort nog een veilig gevoel gaf Delta moet weer een voorbeeld worden 5 Dinsdag 15 mei 2007 Tip? redgoes@pzc.nl Sombere stemming is dankzij nieuwe afzetmarkt omgeslagen. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - De Nederlandse zwartebessenteelt die in de Zak van Zuid-Beveland is geconcen treerd, heeft weer toekomst. Voor de kwalitatief goede zwartebessen uit Nederland is een nieuwe afzet markt aangeboord. Het einde van de voor de Zak van Zuid-Beveland zo beeldbepalende zwartebessenteelt leek begin vorig jaar in zicht. De belangrijkste afne mer SVZ International had de sap- concentraatfabriek in Dodewaard gesloten. De productie was volle dig naar Polen verplaatst, het land met de uitgebreidste zwartebessen teelt van Europa. In Polen zijn vele tienduizenden hectares met zwar tebessen te vinden tegen zo'n vijf honderd in Nederland; ongeveer driehonderd hectare in de Zak van Zuid-Beveland en al met al twee honderd hectare in Tholen, West- Brabant, bij Wolphaartsdijk en Ril land. De Nederlandse telers konden nog aan SVZ International leveren, om dat het contract tot 2008 liep. Het bedrijf sloot praktisch uit dat de overeenkomst zou worden ver lengd. Algemeen directeur M. van de Ven sprak de verwachting uit dat de teelt in Nederland nauwe lijks toekomst heeft. L. Vermue uit Heinkenszand, secre taris van de Coöperatieve Neder landse Bessentelersvereniging, wei gerde te somberen. Hij zette zelfs nog nieuwe struiken, in de weten- De grootste afnemer van zwarte- bessen in Nederland heeft een speciale productielijn opgezet waarvoor kwalitatief goede Ne derlandse bessen nodig zijn. schap dat de landbouw altijd pie ken en dalen kent. „De laatste drie jaar waren de prijzen zo laag dat niemand iets verdiende aan zwar tebessen", vertelt Vermue. „Veel boeren in het buitenland stopten of verzorgden de struiken minder goed. Met als effect: Minder pro ductie, hogere prijzen. Dat is de markt." Dit is in het voordeel van (overge bleven) Nederlandse telers. Maar het is voor hen minstens zo be langrijk dat zij voor de verwerking van zwartebessen niet meer afhan kelijk zijn van Polen. SVZ Interna tional heeft in Etten Leur een pro ductielijn opgezet waar verfijndere producten dan sapconcentraat van zwartebessen worden gemaakt. „Aan zwartebessen die voor die producten nodig zijn, worden ho gere eisen gesteld", verklaart Ver mue, „zoals het kunnen aangeven welke gewasbeschermingsmidde len zijn gebruikt. In Polen zijn ze nog niet zover." Een nieuw contract met SVZ Inter national - dat 60 procent van de Nederlandse productie afneemt - moet nog worden gesloten. Ver mue is hoopvol gestemd. „Want er is momenteel een tekort van zwar tebessen." Sfeerbeelden in Driewegen met van links naar rechts en van boven naar beneden: oude stationswoning, molens in een voortuin, oude hervormde dorps kerk, openbare basisschool 't Opstapje en historische boerderij. foto's Dirk-Jan Gjeltema Jan de Ruiter publiceert veertiende deel in Borselse dorpenreeks. door Harmen van der Werf DRIEWEGEN - Wie voor het eerst van zijn leven van Ovezande naar Driewegen rijdt, 't liefst in het voorjaar, wacht een verrassing. De entree tot één van de kleinste dor pen van Borsele is een machtig mooie groene laan. In oud Driewe gen ontbreekt juist dat groen, maar is de geschiedenis voelbaar, vooral dankzij de hervormde kerk. Jan de Ruiter, oud-voorlichter van de gemeente Borsele, schreef zijn veertiende Borselse dorpenboek jover Driewegen. De presentatie Rvas gisteravond, kan de vijftien dorpen die Borsele is Driewegen (567 inwoners op 1 januari) tegenwoordig één van de meest verstilde. Winkels zijn er niet meer. Herbergier A. G. C. Dijkers hield in Het Wapen van Driewegen nog stand tot 2001, valt uit De Ruiters boek op te maken. Het is sindsdien met de horeca ge daan, op de kantine van de dit jaar jubilerende, 65-jarige sportvereni ging Driewegen na. Het dorp moet het al sinds 1958 zonder molen stellen. En wie weet nog dat er aan de Platteweg tussen Driewegen en Ovezande een sta tion was met een heus stationskof fiehuis? Van 1927 tot 1932 reed er een passagierstrein en nog tot 1971 een goederentrein voor landbouw producten. Alleen de klassieke Bor selse stationswoning herinnert aan die tijd. „Driewegen bloeide meer dan andere Borselse dorpen op dankzij de komst van de spoor lijn in 1927", vertelt De Ruiter. „Het dorp groeide naar het station toe." Driewegen heeft lang niet alles ver loren. Sportvereniging Driewegen bestaat. De Ruiter schrijft er niet over. „Ik had daar de ruimte niet voor." Hij richt zich vooral op de 'Driewegen bloeide op in 1927 door de komst van de spoorlijn' vroegste geschiedenis, op het ont staan eind dertiende eeuw ten kos te van het oudere Coudorpe, waar in 1999 nog Romeinse huizen zijn blootgelegd. Op de stichting van de kerk door de ambachtsheren Van Watervliet (1678). Op de tot 1970 zelfstandige gemeente. Op de KRUININGEN - Op de kruising van de Oude Rijksweg en de Zanddijk in de buurt van Kruiningen heb ben gisteravond in korte tijd twee aanrijdingen plaatsgevonden. Eén inzittende raakte aan de nek ge wond en is per ambulance naar het ziekenhuis in Goes vervoerd. Het eerste ongeval deed zich kort na half zeven voor. Een automobi list reed met de voorzijde van zijn wagen tegen de zijkant van een an dere auto. Brandweerlieden in een dienstwa gen passeerden kort na het onge val en stopten. Er leek in eerste in stantie geen sprake van persoon lijk letsel. Eén van de inzittenden ging terug in zijn auto zitten. Hij klaagde over pijn aan zijn nek, waarop hulp is ingeroepen van de brand weer Kruiningen. Voor alle zeker heid is de man vervolgens voor zichtig uit de auto gehaald, waar voor het dak moest worden open geknipt. Terwijl de hulpdiensten bezig wa ren, gebeurde op dezelfde kruising Zanddijk-Oude Rijksweg - vlakbij de afslag A58 - nog een ongeval tussen twee auto's. Niemand raak te daarbij gewond. school, waar in 1867 één onderwij zer les gaf aan 75 leerlingen. En op de meest dramatische gebeurtenis in het dorp, de moord in 1687 op dominee Nicolaas van de Velde door zijn collega iacobus de Clie- ver uit 's-Heerenhoek. De Ruiter graaft diep. Zijn aanpak is gedegen, soms iets té. Maar zijn spitwerk levert ook bijzondere ver halen op. Zoals over drie jongens uit Driewegen die in 1810 moesten toetreden tot het leger van Napo leon. Zij kwamen alledrie om het leven. Eén van hen, Andries van Schaik, stierf ver weg van huis tij dens de mislukte Franse veldtocht in Rusland. Met nog één dorp te gaan in 2008, Lewedorp, zit De Ruiters werk er bijna op. Hij heeft vijftien dorpen gehad. Voorkeur? „Elk dorp is heel interessant." ZEEUWSE WSiïï Tip? redactie@pzc.nl Een Schorenaar die zijn moeder lief natuurlijk niet was vergeten, stond afgelopen zaterdag in de rij van een cadeauwinkel te Goes, waar de één na de andere moederdagaankoop over de toon bank ging. Een korte observatie van de wel erg politiek correcte werkwijze van een kassameisje bracht zijn wenkbrauwen in be weging: - 'Is het een cadeau, meneer?' 'ja.' -'Voor moederdag? 'Ja.' -'Wilt u er een stickertje op?' 'Is goed.' -'Is het voor een hij of een zij?'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 59