'Als je Bert erbij haalt, helpt-ie je gelijk' Schaapskudde is echte attractie Geschiedenis is voelbaar in verstild Driewegen I Conflict schept kloof in kerk St Philipsland s pzc Dinsdag 15 mei 2007 25 Bouwer BAM van de Fonteyne in Vlissingen reageert op klachten. door Wendy van den Hurk vlissingen - Hoezo had bouwer BAM de Fonteyne-appartementen in het centrum van Vlissingen nog niet mogen opleveren? Eigenaren hebben de sleutels toch aanvaard? Uitvoerder Bert de Kroo is veront waardigd over klachten van bewo ners, die beweren dat hun nieuwe huis nog niet bewoonbaar is. Toegegeven: hier en daar valt nog best wat te verbeteren. „Maar dat doen wij dan ook", zegt De Kroo. „Als bewoners iets hebben, kun nen ze altijd naar mij toe komen. Dan zorg ik voor hulp. Vlak voor de oplevering krijgen mensen een proces verbaal van oplevering. Dat is een lijstje van alles wat nog niet is zoals het hoort te zijn. Scheve klinken, een vloer die nog niet vlak is of gas dat nog niet is aange sloten." Zoals nu het geval is. „Dat klopt. Alleen kan de BAM daar niks aan doen. Ik ben nog steeds geen direc teur van Delta, noch van Cogas." En ja, de lift was een week uit be drijf „Iemand had water in de be stuurskamer laten lopen. Daar ont stond kortsluiting. Het was dus in- Volgens nieuwe bewoners van de Fonteyne en de vereniging van ei genaren hadden de woningen nog niet opgeleverd mogen worden. De BAM zegt van wel. derdaad even lastig verhuizen voor sommige mensen. Dat heb je soms bij zo'n groot nieuwbouwproject. Gebreken zijn er altijd. Maar eige naren hoeven hun huis ook niet te aanvaarden. Het is een opleverings- verzóek, geen verplichting." Maar al te graag gaat De Kroo voor in een rondje Fonteyne. Om te ko men bij de appartementen, strui kel je soms over bouwmateriaal of plotselinge drempels. De Kroo zou het liever ook anders zien, zegt hij. In veel woningen wordt gewerkt. Vloeren gelegd. Met de defecte lift was het een heel gedoe om de mar meren tegels naar boven te krij gen, vertelt een tegelzetter terwijl hij zijn voorhoofd afveegt. „Maar gelukkig mochten we de bouwlift gebruiken. Dan geven we elkaar de tegels wel via het balkon aan." Meneer Minnaard is de eerste die vandaag écht over gaat. Hij was de eerste die de sleutel kreeg. „Ons ap partement had ook kinderziekten, maar als je Bert erbij haalt helpt-ie je gelijk." door Maartje Huijben en Ben van den Aarsen SINT PHILIPSLAND - Dominee A.P. van der Meer van de oud-gerefor meerde gemeente in Sint Philips land is voor maximaal drie maan den geschorst door de kerkenraad. De predikant zelf meldt dat van schorsen geen sprake is. Hij zegt zelf zijn ambt te hebben neerge legd. Het kerkgenootschap wil niet in gaan op de kwestie, omdat het om een tuchtzaak gaat. „We wachten de kerkelijke procedure af', laat A. Klein, algemeen scriba, weten. Ook Van der Meer wil weinig kwijt over het voorval. Ingewijden in de Fliplandse dorps gemeenschap melden-dat het al langer rommelt bij de oud-gerefor meerden. Wortel van het conflict is een persoonlijke kwestie tussen Van der Meer en ouderling H. van Westen, een invloedrijk figuur in de kerk. Hij is onlang benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. De dominee ging vorige week zon dag in de preek kritisch in op het lintje. Een deel van de kerkgangers verliet de dienst uit protest. Direct betrokkenen willen niet met naam in de krant, maar spre ken van een pijnlijke kwestie. „Je bent vóór Van Westen of vóór Van der Meer. Een tussenweg is er niet. Het conflict gaat dwars door families heen en scheurt gezinnen uit elkaar." Ook Van Westen wil niet ingaan op de kwestie. Van der Meer is sinds 2002 predikant in Sint Philipsland. De kerkenraad be raadt zich over de verdere procedu re. Over drie tot vijfjaar moeten bloemen op dijken weer bloeien. door Rob Paardekam OUD-VOSSEMEER - Veel dijken in de omgeving van Oud-Vossemeer dra gen de naam bloemdijk, maar echt veel moois valt er niet meer te be wonderen. Op de schouders van herder Klaasjan van der Kolk en zijn 191 schapen rust daarom de taak om de bloemenpracht in ere te herstellen. De dijken in het buitengebied van Oud-Vossemeer zijn de afgelopen jaren veel te ruig begroeid geraakt, waardoor de bloemen geen kans meer krijgen zich te ontwikkelen. Door er schapen te laten grazen hoopt Staatsbosbeheer de dijken hun status weer terug te geven. Over het ras is dan ook goed nage dacht. De kudde bestaat uit Drent se heideschapen en Vlaamse kud deschapen. „Vooral die laatste soort kan enorme hoeveelheden gras wegwerken", zegt herder Klaasjan van der Kolk. De herder, die de afgelopen negen jaar ervaring op deed bij de stich ting Zeeuwse Schaapskudde, heeft zich op eigen initiatief aangemeld bij Staatsbosbeheer. Hij werd er en thousiast onthaald. „Want het idee om hier eens iets aan de dij ken te gaan doen, leeft al jaren", vertelt boswachter Dirk Fluijt. De schapen hebben allereerst De dijken in het buitengebied van Oud-Vossemeer zijn veel te ruig begroeid, waardoor de bloe men geen kans meer krijgen zich te ontwikkelen. twee taken: het opeten van de rui ge begroeiing en het verplaatsen van zaden, zodat alle dijken straks weer mooi begroeid zijn. De die ren verplaatsen die zaden via hun wol, de uitwerpselen en hun hoe ven. Boswachter Fluijt voegt nog een derde element toe. „De schapen hebben ook een attractieve waar de. Dit is toch prachtig voor deze omgeving, zo'n schaapskudde die over de dijken trekt. Een attractie van de eerste orde als je het mij vraagt." Die attractie zal er in elk geval een jaar blijven, want zo lang duurt de proef. „Daarna gaan we evalueren en kijken we of we misschien een meerjarencontract met de herder kunnen sluiten", aldus Fluijt. Die herder zelf is er heilig van overtuigd dat het een succes wordt. De dijken rond Oud-Vosse- meer hebben volgens hem veel po tentie. Dat zit hem onder meer in de ligging ten opzichte van de zon en de samenstelling van de bo dem. Van der Kolk waarschuwt wel dat niet meteen te veel ver wacht moet worden. Hij bedoelt: de bloemdijken zullen niet over een jaar al prachtig in bloei staan. „Ik denk dat daar pas over drie tot vijfjaar sprake van zal zijn", schat hij. „Zoiets kost gewoon tijd. Na het eerste jaar zul je nog niet veel meer zien dan dat de dijken een stuk kaler zijn." Jan de Ruiter publiceert veertiende deel in Borselse dorpenreeks. door Harmen van der Werf DRIEWEGEN - Wie voor het eerst van Ovezande naar Driewegen rijdt, wacht een verrassing. De en tree tot één van de kleinste dor pen van Borsele is een mooie groe ne laan. De geschiedenis is er voel baar, vooral dankzij de hervormde kerk. Jan de Ruiter, oud-voorlich ter van de gemeente Borsele, schreef zijn veertiende Borselse dorpenboek over Driewegen. De presentatie was gisteravond. Van de vijftien dorpen die Borsele telt, is Driewegen (567 inwoners op 1 ja nuari) één van de meest verstilde. Winkels zijn er niet meer. Het dorp moet het sinds 1958 zonder molen stellen. En wie weet nog dat er aan de Platteweg tussen Driewegen en Ovezande een sta tion was met een heus koffiehuis? Van 1927 tot 1932 reed er een passa- gierstrein en tot 1971 een goederen trein voor landbouwproducten. De Ruiter richt zich vooral op de vroegste geschiedenis, op het ont staan eind dertiende eeuw ten kos te van het oudere Coudorpe, waar in 1999 nog Romeinse huizen zijn blootgelegd. Op de stichting van de kerk door de ambachtsheren Van Watervliet (1678). Op de tot 1970 zelfstandige gemeente. Op de school, waar in 1867 één onderwij zer les gaf aan 75 leerlingen. En op de meest dramatische gebeurtenis in het dorp, de moord in 1687 op dominee Nicolaas van de Velde door zijn collega Jacobus de Clie- ver uit 's-Heerenhoek. Met nog één dorp te gaan in 2008, Lewedorp, zit De Ruiters werk er bijna op. Hij heeft vijftien dorpen gehad. Voorkeur? „Elk dorp is heel interessant." Herder Klaasjan van der Kolk trekt met zijn 191 schapen de dijken rond Oud-Vossemeer over. foto Dirk-jan Gjeltema t i Driewegen nu, met van links naar rechts en van boven naar beneden: oude stationswoning, molens in een voortuin, oude hervormde dorpskerk, open bare basisschool 't Opstapje en historische boerderij, foto's Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 57