Zwartebessenteelt heeft de toekomst Eindelijk bij de brandweer Kritiek op groenbeheer leidt tot info-avond in Burgh-Haamstede Voor het laatste eindje is dit voortreffelijk morgana Compleet slapen in Zeeland 22 Dinsdag 15 mei 2007 PZC S Mevrouw M. Sacré (91) krijgt in het Zierikzeese hospice alle aandacht van vrijwilligsters Kitty de Jonge en Hil Maase (r). foto Marijke Foikertsma Zierikzees hospice geeft bewoners huiselijk gevoel. door Cornelleke Blok ZIERIKZEE - „Dit huis is een won der, echt buitengewoon." In de huiskamer van het Zierikzeese hos pice eet mevrouw M. Sacré (91) haar boterham met rosbief op. Snel gaat het niet, want ze heeft veel te veel te bepraten. Een bedrukte sfeer vind je in het hospice allerminst. Aan de lunchta fel eten de vrijwilligers gezellig een boterhammetje mee. Twee bezoe kers zijn aangeschoven. Er wordt druk gepraat, gelachen zelfs. Sacré: „Wat ik de hele dag doe? Telefoon tjes plegen. Ik bel mensen op om te vertellen dat ik hier zit. Want ja, als ze ineens een rouwkaart krij gen, schrikken ze zich rot. Het eer ste dat ik vraag is of ze weten wat een hospice is. Dan zeg ik: da's voor de laatste fase. Tja, als je er niet mee te maken hebt, dan weet je dat gewoon niet." 'Het is een warm, gezellig huis, waar ook gelachen wordt' In het Zierikzeese hospice, dat sinds oktober vorig jaar open is, kunnen mensen terecht, die in de laatste fase van hun leven verkeren en niet meer naar huis kunnen. Ze krijgen er persoonlijke aandacht en verzorging, om de laatste tijd van hun leven zo aangenaam mo gelijk te maken. Voor mevrouw Sacré, die sinds af gelopen donderdag in het hospice woont, is het een uitkomst. „Voor het laatste eindje is dit voortreffe lijk. Ik kan niet meer alleen naar huis. Mijn dochter woont in Hou ten, die kan niet elke keer komen. Hier is er altijd iemand die me kan helpen. Dat is een hele geruststel ling, ook voor de kinderen." Er kunnen vier mensen in het hos pice verblijven. In totaal zijn er 53 vrijwilligers die de bewoners, in shifts van vier uur, verzorgen. On langs stond het hospice acht we ken leeg. „Het moet nog veel be kendheid krijgen. Mensen weten niet wat het is. Ze weten vaak ook niet dat een hospice voor mensen met alle portemonnees is. We heb ben tot nu toe maximaal drie be woners tegelijk gehad", vertelt vrij willigster Hil Maase. Alles kan in het hospice. „Iedereen mag doen alsof 'ie thuis is. Men sen mogen kiezen wat ze willen eten. Als iemand zin heeft in pan nenkoeken, dan bakken we pan nenkoeken. Deze week werd één van de bewoners tachtig. Toen hadden we koffie met gebak en we hebben gezongen", zegt Maase. „Het is een warm gezellig huis, waar ook gelachen wordt", vult col lega Kitty de Jonge aan. Mevrouw Sacré knikt instem mend. „Het is hier net een vijfster renhotel. Van de week kreeg ik zee kraal en morgen komt mijn doch ter hier koken." De vrijwilligers halen veel voldoen- ning uit hun werk. Maase: „Je kunt de mensen een prettige laat ste tijd bezorgen. Ik wilde iets nut tigs doen. Maar ik had niet ge dacht dat het zulk dankbaar werk zou zijn. Ik moest er eerst wel heel erg aan wennen dat de mensen ook dood gaan. Je raakt toch be trokken. Maar je groeit erin; dat verbaasde me wel." De Jonge: „De mensen vinden het heerlijk dat je er bent. Ik ga elke keer weg met een goed gevoel." Maase: „Dat is echt een cadeautje want daar doe je het niet voor. Dit werk verrijkt je leven." Sombere stemming is dankzij nieuwe afzetmarkt omgeslagen. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - De Nederlandse zwartebessenteelt die in de Zak van Zuid-Beveland is geconcen- treérd, heeft weer toekomst. Voor de kwalitatief goede zwartebessen uit Nederland is een nieuwe afzet markt aangeboord. Het einde van de voor de Zak van Zuid-Beveland zo beeldbepalende zwartebessenteelt leek begin vorig jaar in zicht. De belangrijkste afne mer SVZ International had de sap- concentraatfabriek in Dodewaard gesloten. De productie was volle dig naar Polen verplaatst, het land met de uitgebreidste zwartebessen teelt van Europa. In Polen zijn vele tienduizenden hectares met zwar tebessen te vinden tegen zo'n vijf honderd in Nederland; ongeveer driehonderd hectare in de Zak van Gemeente wil best uitleg geven, maar verandert plannen niet. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland houdt een infor matie-avond over het beheer van het openbaar groen in Burgh- Haamstede. Die vindt plaats op woensdag 30 mei in dorpshuis De Schutse vanaf 20.00 uur. De bijeenkomst volgt op protesten van inwoners van die plaats. Vorig jaar klaagde een deel van hen al over achterstallig onderhoud. Gras werd te weinig gemaaid, brandne tels niet weggehaald en bomen Middelburgse heeft na ruim vijftig sollicitaties haar droombaan. door Emile Calon MIDDELBURG - Eindelijk is Dorinda Bos aan haar droombaan begon nen. De Middelburgse wilde al haar hele leven bij de-brandweer. Na zo'n vijftig tot zestig sollicita ties is de parketmedewerkster (30) van de Middelburgse rechtbank sinds begin deze maand als instruc teur aan de slag bij de Gezamenlij ke Brandweer Rotterdam. Het op vier na grootste korps van Neder land, zegt ze trots. De Middelburgse was als peuter beslist geen poppenmeisje. Haar lievelingsspeelgoed was van kindsa- faan een klein rood brandweerwa gentje. Die liefde voor de brand weer is altijd gebleven. Na haar middelbare school wilde ze het liefst een brandweeroplei ding volgen. Daar stuitte ze op het Zuid-Beveland en al met al twee honderd hectare in Tholen, West- Brabant, bij Wolphaartsdijk en Ril land. De Nederlandse telers kon den nog aan SVZ International le veren, omdat het contract tot 2008 liep. Het bedrijf sloot praktisch uit dat de overeenkomst zou worden verlengd. Algemeen directeur M. van de Ven sprak de verwachting uit dat de teelt in Nederland nau welijks toekomst heeft. L. Vermue uit Heinkenszand, secre taris van de Coöperatieve Neder landse Bessentelersvereniging, wei gerde te somberen. Hij zette zelf nog nieuwe struiken, in de weten schap dat de landbouw altijd pie ken en dalen kent. „De laatste drie jaar waren de prijzen zo laag dat niemand iets verdiende aan zwar- pw De grootste afnemer van zwarte- bessen in Nederland heeft een speciale productielijn opgezet waarvoor kwalitatief goede Ne derlandse bessen nodig zijn. niet gesnoeid. De verontwaardi ging nam verder toe toen de ge meente twee maanden geleden liet weten zo'n 25 groenstroken, die bewoners soms al tientallen ja ren beheren, terug te vorderen. De bloemen en planten moeten wij ken voor bomen en gras. Omwonenden klaagden vooral dat ze slecht of niet geïnformeerd wa ren. Geschrokken van de felle reac ties besloot de gemeente de ge plande werkzaamheden uit te stel- De gemeente Schouwen-Duive- land geeft op 30 mei voorlich ting over de manier waarop ze in Burgh-Haamstede groen beheert. Daar is veel kritiek op. probleem van onverenigbaarheid: vrouwen en de beroepsbrandweer, dat ging niet samen. Ze was inmid dels wel vrijwilliger bij de Middel burgse brandweer. Dat kon nadat de gemeenteraad bepaalde dat vrouwen toegelaten moesten wor den. Terugblikkend zegt ze dat ze niet zo blij was met die positieve discriminatie. „Ik wil aangenomen worden op basis van mijn kwalitei ten. Niet omdat ik een vrouw ben." Ze is inmiddels ruim twaalf 'Ik wil aangenomen worden op basis van mijn kwaliteit. Niet omdat ik vrouw ben' jaar vrijwilligster en verknocht aan haar korps. Zo verknocht dat ze er niet over peinst te verhuizen naar Rotterdam. Resoluut: „Ik laat mijn korps niet in de steek." Bos heeft tal van teleurstellende sollicitaties bij vele korpsen achter tebessen", vertelt Vermue. „Veel boeren in het buitenland stopten of verzorgden de struiken minder goed. Met als effect: Minder pro ductie, hogere prijzen. Dat is de markt." Dit is in het voordeel van (overgebleven) Nederlandse telers. Maar het is voor hen minstens zo belangrijk dat zij voor de verwer king van zwartebessen niet meer afhankelijk zijn van Polen. SVZ In ternational heeft in Etten Leur een productielijn opgezet waar ver fijndere producten van zwartebes sen worden gemaakt dan sapcon centraat. „Aan zwartebessen die voor die producten nodig zijn, worden hogere eisen gesteld", ver klaart Vermue. In Polen zijn ze nog niet zover." Een nieuw contract met SVZ Inter national - dat 60 procent van de Nederlandse productie afneemt - moet nog worden gesloten. Ver mue is hoopvol gestemd. „Want er is momenteel een tekort van zwar tebessen." len tot komend najaar. Wethouder W. Renden (groenonderhoud) gaf eerder aan dat de gemeente de plannen niet laat varen en bewo ners geen inspraak krijgen. De bijeenkomst is volgens hem puur bedoeld om uitleg te geven over het beleid van de gemeente ten aanzien van groen, zoals dat is vastgelegd in het groen kwaliteits plan. De gemeente liet ook weten het onderhoud van groen in Scharen- dijke uit te besteden aan werkvoor ziening De Zuidhoek. Dat doet ze omdat district West van de buiten dienst zes openstaande vacatures heeft en dus met te weinig men sen zit. de rug. Volgens haar willen de meeste brandweerkorpsen alleen maar jongeren van een jaar of twintig die technisch geschoold zijn en verder niets van brandbe strijding afweten. „Die kunnen ze nog kneden. Mij niet." Toch lukte het deze maal. Tot ver rassing en verbazing van haarzelf is ze aangenomen als instructeur. Vanaf deze maand gaat ze namens de Rotterdamse gezamenlijke brandweer langs bij werknemers van bedrijven om hen te instrue ren op het gebied van veiligheid. Een geweldige baan, aldus Bos. Ze kan haar twee passies, brandweer en lesgeven, daar mooi combine ren. Ze hoopt ooit nog eens in structeur te worden op een brand weertrainingscentrum. Dat lijkt haar het mooiste wat er is. Om die reden volgt ze dan ook met interes se de plannen voor een tunneloe- fencentrum bij Terneuzen. „Wie, weet, misschien werk ik straksj daar." J MEER DAN SLAPEN GOES DE SCHIPPER WOONBOULEVARD MARCONISTRAAT 32 0113 - 230181

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54