Delta moet weer voorbeeld worden Brief voor 4212 leerlingen 2&ï£2SSa3r PZC Dinsdag 15 mei 2007 27 Directeur Boer van Natuurmonumenten geeft staatssecretaris Huizinga van Verkeer en Waterstaat het manifest voor investeringen in de Delta. foto Marijke Folkertsma 'Navelstreng van Nederland' mag niet vergeten worden. door Marcel Modde bruinisse - Een brede coalitie van maatschappelijke organisaties vindt dat het kabinet snel met een investeringsprogramma voor de Delta op de proppen moet komen. Een manifest van die strekking werd gisteren aangeboden aan staatssecretaris Huizinga (CU) van Verkeer en Waterstaat. De bewindsvrouw sprak op haar werkbezoek aan Zeeland in het dienstgebouw van de Krammers- luis Philipsdam) met vertegen woordigers van diverse organisa ties, onder wie directeur J. Boer van Natuurmonumenten en voor zitter K. Coppoolse van Recron Zeeland. Met name de waterkwali teit van het Volkerak-Zoommeer duldt geen uitstel meer, aldus de brede maatschappelijke coalitie. De elf organisaties vragen de staats secretaris 'een doorbraak naar een duurzame zoute oplossing' in gang te zetten. Tegelijkertijd moet er een zoetwatervoorziening ko men voor de aangrenzende land bouwgebieden. De Delta kan volgens de elf onder tekenaars van het manifest wor den beschouwd als 'de navelstreng van Nederland'. Problemen met de afvoer van rivieren, verzilting, de transportfunctie en het samen gaan van economische en ecologi sche doelstellingen moeten daar om op de parlementaire agenda worden gezet. Daarnaast ziet de maatschappelijke coalitie kansen voor het gebied als proeftuin voor innovatieve ontwikkelingen op het vlak van water, veiligheid en ruimtelijke kwaliteit. „Het Deltage bied is lang een internationaal in het oog springende voorbeeldregio geweest van waterbouwkunde. Die voorbeeldfunctie moet, met een bredere inhoud, ook voor de toekomst behouden blijven." Ge waarschuwd werd in dat verband dat maatregelen rond het Natura Een brede coalitie van natuur- en branche-organisaties heeft een manifest opgesteld waarin wordt gepleit voor serieuze investerin gen in de Zeeuwse Delta. 2000-beleid en de Kaderrichtlijn Water geen rem op de regio moet zetten, maar juist kansen dient te bieden. Staatssecretaris Huizinga toonde zich vooral ingenomen met het feit dat het manifest zo breed wordt gedragen. De samenwer king van natuurclubs (Staatsbosbe heer, Het Zeeuwse Landschap, Zeeuwse Milieufederatie en Na tuurmonumenten) enerzijds en branche-organisaties (Mossel, de Kring van Brabants-Zeeuwse Werkgevers, Kamer van Koophan del en Recron) is beslist niet alle daags, weet Huizinga. „Het onder streept voor mij de noodzaak de handen ineen te slaan om de pro blemen in de Zuidwestelijke Delta het hoofd te kunnen bieden. Dit biedt een goede basis." De staatsse cretaris gaf aan geen toezeggingen te kunnen doen. Secretaris J. van Geesbergen van de producentenorganisatie Mossel toonde zich na afloop van het 'ron de-tafelgesprek' optimistisch over de kans dat Den Haag iets doet met het Zeeuws pleidooi. De kwa liteitsverbetering van het Veerse Meer door de inlaat van zout wa ter bewijst volgens hem de kracht van relatief eenvoudige maatrege len. Voor het Volkerak-Zoommeer ver wacht Van Geesbergen hetzelfde effect. „Als ik denk aan de extra mogelijkheden die dat voor onze sector biedt, gaat mijn hartje daar beslist wat sneller van kloppen. Dat geld moet er gewoon komen!" Veel Succes Brief wijst examenkandidaten op rijden onder invloed. door Ab van der Sluis GOES - Alle 4212 eindexamenkandi daten van het voortgezet onder wijs in Zeeland vinden deze week de Veel Succes Brief 2007 op de deurmat. In de brief wenst Veilig t Verkeer Nederland de scholieren succes met hun examen en ze krij gen het advies om vooral een BOB tee te nemen als ze gaan feesten. Veel Succes Briefis dit jaar jon en eigentijdser gemaakt. Zowel brief als de antwoordkaart is ©pilnende idee van de wed- van vorig jaar verwerkt. Dat werd door de gedeputeerden irelaars en Van Heukelom geko st; uit de inzendingen van de ideeënwedstrijd. Het risico van rij den onder invloed wordt in beeld gebracht door een afbeelding van een grafzerk met de tekst 'Met dank aan drank', longeren die de moeite nemen de antwoordkaart in te sturen, maken kans op één van de dertig cadeaubonnen die beschikbaar zijn gesteld. Jongeren tussen de 18 en 34 jaar re gelen overigens vaak een BOB (82 procent ten opzichte van 75 pro cent van alle leeftijden). Ze rijden ook het minst vaak met een slok op, maar onervarenheid gecombi neerd met alcoholgebruik leidt er toe dat ze toch vaak bij alcoholver- pw Jongeren regelen steeds vaker een nuchtere bestuurder. Maar door hun onervarenheid zijn ze toch vaak betrokken bij een ver keersongeval met alcohol. keersongevallen betrokken zijn. Het meest genoemde argument om toch met drank op achter het stuur te kruipen is dat er geen keu ze is. Openbaar vervoer wordt in Zeeland nauwelijks als alternatief genoemd. De reden daarvoor is dat openbaar vervoer in de week endnachten slechts mondjesmaat beschikbaar is. Veilig Verkeer Nederland wijst er op dat extra aandacht voor het re gelen van een BOB nodig blijft. Ze ker nu begin juni de eindexamens in het middelbaar onderwijs voor bij zijn en een tijd van feesten aan breekt. Jongeren moeten vooraf af spreken wie nuchter blijft. Sinds 2003 is er in Zeeland sprake van een jaarlijkse toename van rij den onder invloed. Het aantal ver keersdoden als gevolg van alcohol is ongeveer twintig procent. Hogeschool ontwikkelt methode voor ondernemers. door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Eerlijk en Zeeuws; dat moeten de onderscheidende elementen zijn van de zilte aqua- cultuurbedrijven in Zeeland. De provincie Zeeland laat een spe ciale methode bedenken waaraan deze bedrijven kunnen afmeten hoe duurzaam ('eerlijk') zij hun productie voeren. De binnendijkse kwekerijen van zeegroenten, zeevis, zagers of schaal- en schelpdieren moeten een oplossing zijn voor de tanen de 'wilde' bestanden aan zeevis en schaal- en schelpdieren. Maar tege lijkertijd mogen die ondernemin gen het milieu niet zo sterk belas ten als de intensieve veehouderij doet. De duurzaamheidsmeetlat wordt ontwikkeld door het centrum voor duurzaamheid en water van de Hogeschool Zeeland, Spring. De meetlat beoordeelt hoeveel za ken als energie, water, voedings stoffen een bedrijf ingaan en hoe veel afval- en reststof, transport en omgevingsbelasting ermee ge paard gaan. Ondernemers kunnen hun bedrijf zelf op hun eigen computer de maat nemen. De meetlat is te vin den op www.hz.nl/spring, onder 'actueel' en 'links'. W'l Binnendijkse kwekerijen moeten de wilde visstand helpen ontzien, maar mogen het milieu niet zo sterk belasten als de intensieve veeteelt doet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 51