Recordaantal mensen krijgt buikgriep door norovirus (fijHusqvarna Archeologen stuiten op resten middeleeuwse horg hij Uithuizen 4 Dinsdag 15 mei 2007 PZC HUSQVARNA TRACTEERT husqvarna r145/sv Een makkelijk ie bedienen, zcltrijdcndc motormaaicr met variabele snelheid en uiterst robuust stalen maaidek. Drie maaisystcmcn in één; mulchen, opvangen en eventueel uilworp. 5pk/' 44cm maaibreedte. Tijdelijk met een seizoen gratis hoogwaardige Aspen 4-takt brandstof. Aspen bevat vrijwel geen schade!i|ke stoffen als benzeen, tolueen en zwavel en heeft een zeer schone verbranding. Gebruik van Aspen is beter voor uw gezondheid, het milieu en uw machine. Kijk op www.aspen-benelux.nl/actie of vraag uw Husqvama dealer om de act icvoo rwaarden 449,- Van de Wiel - beek en donk De Groot machinehandel -deurne Van BijsterveldtT&P - goirle Ketelaars Mechanisatie - hulten Derks - uden oss - Buts Meulepas BV boekel - Willy v/d Valk someren-heide - Meevis wintelre - Lecoba www.husqvarna.nl EEMSMOND - Archeologen hebben in het Groningse Uithuizen over blijfselen van de borg Takuma gelo kaliseerd. De restanten van deze borg voeren terug tot in de dertien de eeuw. Archeologen noemen de vondst van de kasteelrestanten spectaculair. Het gemeentebestuur van Eemsmond maakte dat giste ren bekend. Het onderzoek heeft inmiddels en kele fraaie vondsten opgeleverd, waaronder munten en een hoekbe slag (boeksluiting). Het grachten stelsel en een deel van het funda ment blijken nog intact te zijn. De vondsten zijn van volgens de on derzoekers van grote archeologi sche en cultuurhistorische waarde. De borg Takuma heeft ten zuiden van de Dingeweg richting Uithui- zermeeden gestaan. De verster king is gebouwd op een wierde, een kunstmatige verhoging op een natuurlijke zandwal. Die is nog duidelijk herkenbaar, omdat hier op de grote dorpskernen van Eem smond zijn gebouwd. Ook de spoorlijn naar Roodeschool is hier op aangelegd. Het verhoogde borg- terrein besloeg ruim een halve hec tare en was omgeven door een gracht met singel. In de bodem zijn de fundamenten bewaard ge bleven. Takuma is de familienaam van een van de voormalige bewo ners van de borg. Borgen in Groningen zijn de kaste len van het Noorden. Ze ontston den in de late middeleeuwen, toen boeren lemen huizen vervingen door zogenaamde steenhuizen van kloostermoppen (grote rood- gebakken stenen). Zo konden ze zich beter verweren bij vijandelij ke invallen. Toen het de eigenaars voor de wind ging, werden de steenhuizen vergroot, verfraaid en uitgebreid. 'Borg' of 'burg' bete kent in het Oudgermaans 'versterk te plaats'. In het Nederlands ont stond de naam 'burcht', terwijl in de provincie Groningen nog altijd de naam 'borg' wordt gehanteerd. Aantal uitbraken stijgt in heel Europa. door Dylan de Gruijl DEN HAAG - In Nederland kreeg de afgelopen winter een recordaantal mensen buikgriep door besmet ting met het norovirus. In ver pleeg- en verzorgingstehuizen en in ziekenhuizen was sprake van ze ker 242 epidemieën, waarbij oude ren en patiënten ernstig ziek wer den. Dat is anderhalf keer zoveel als vier jaar geleden. Dat blijkt uit tellingen van het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieu (RIVM). Bij een uit braak in Haren, vlak onder Gronin gen, overleed afgelopen weekend een bewoner van een verzorgings centrum door de buikgriep. In Ha ren zijn 35 bewoners van het cen trum ziek, van wie één zondag in Piloot Duitse Cessna kreeg hartinfarct rijswijk - De 64-jarige Duitse pi loot die zaterdag met zijn Cessna voor de kust bij Harlingen veronge lukte, had een hartinfarct, zo bleek gisteren uit sectie. De man vloog Nederland binnen zonder zich te melden. De piloten van Fi6-straal- jagers die het toestel begeleidden, zagen de man uit Emden over de passagierstoel hangen. Hij werd naar een ziekenhuis overgebracht waar hij later overleed. Notaris moet boeten voor slecht advies BREDA - Een notaris uit de regio Breda draait zelf op voor de scha de die een cliënte opliep door zijn slechte advisering. De vrouw liep daardoor bij haar scheiding ver moedelijk tonnen mis. De notaris poogde via de rechter de man van de cliënte met de schuld op te za delen. De zakenman zou hem niet goed hebben geïnformeerd. De rechtbank verwierp dat verweer. kritieke toestand verkeerde. Zee land kende afgelopen jaar onder meer buikgriepgolven op de afde ling neurologie van het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes. Daar werden negen patiënten en zes medewerkers ziek. De afdeling bleef in maart 2006 een week ge sloten. In verpleeghuis Ter Valcke in Goes werden drie bewoners en vijf medewerkers ziek door het Norovirus. Ze zouden dat hebben opgelopen tijdens een bootreisje in oktober vorig jaar. Voor gezonde mensen is het virus ongevaarlijk. Na een paar dagen diarree, koorts en heftig braken is de zieke meestal weer op de been. Voor ouderen en verzwakte patiën- In Zeeland moest onder meer een ziekenhuisafdeling in Goes dicht door een Noro-buikgriepuit- braak en werden acht mensen ziek na een boottocht. Vernielen eigen fiets leidt tot werkstraf EMMEN - Een 21-jarige man uit Em- men is gisteren tot een werkstraf van veertig uur veroordeeld omdat hij met vrienden in oktober 2006 de fiets van een van hen vernielde. De vrienden waren verbaasd dat ze werden aangehouden. „Je mag ook geen eigen fiets stukmaken in het openbaar, want dat geldt als verstoring van de openbare orde", legde de officier van justitie uit tij dens de rechtszitting in Assen. Herintroductie houting in Rijn wordt succes WAGENINGEN - De houting, een zalmachtige vis, is terug in de Rijn. Een Duits experiment met het herintroduceren van de vis blijkt een doorslaand succes. De houting plant zich weer zelf voort in het Nederlands-Duitse stroom gebied. De houting verdween in de jaren dertig van de vorige eeuw uit de Rijn door overbevissing, de aanleg van stuwen en vervuiling. ten kan de griep ernstig verlopen. Het virus is zeer besmettelijk via ontlasting en braaksel. De besmet tingskans blijft tot twee weken na het einde van de periode van ziek te. Van de mensen die besmet ra ken wordt 45 procent ziek. Alleen door strenge hygiënemaatregelen is een epidemie in te dammen. Sinds 2002 doet zich om de twee jaar een explosie van uitbraken voor, vooral 's winters. Zo waren in de winter van 2002/2003 nog 155 uitbraken. Twee jaar later wer den 175 epidemieën gemeld en de ze winter is er een recordaantal van 242 uitbraken. Hoeveel men sen eraan stierven is niet bekend. De stijging van het aantal gevallen doet zich voor in heel Europa. Het virus lijkt sneller te veranderen in nieuwe vormen waar mensen niet tegen bestand zijn. Het RIVM doet mee aan internationaal onder zoek. Indringer verwondt drie leden gezin ARNHEM - Een onbekende man is zondagavond binnengedrongen in de woning van een gezin in Arn hem. Hij heeft drie leden van het gezin gestoken met een mes en is er daarna vandoor gegaan. Volgens de politie hebben de gezinsleden geen idee wie de man was en waarom hij hen aanviel. Drie ge zinsleden moesten zich voor snij- wonden aan handen en armen la ten behandelen in het ziekenhuis. Rapport: autoverkeer blijft fors toenemen den haag - Het aantal auto's in Ne derland zal in 2040 zijn gegroeid van 6,5 miljoen nu tot minimaal 7,7 miljoen en maximaal 12 mil joen. Rekeningrijden leidt amper tot minder drukte, zo staat in een vertrouwelijke notitie van het mi nisterie van Vrom, die gisteren uit lekte via RTL Nieuws. Vrom liet weten dat er in het stuk 'nog geen beleidsconclusies' zijn getrokken. ,N 5TRAATEN WAAROM L44-T 3e miê.7 LckKenz seteoéL£M

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4