Burgemeesters Verloedering binnenstad is zaak van huidig college Nachtelijke bedevaart vanuit Westdorpe Als peuter speelde Dorinda Bos al met een rood brandweerwagentje 22 l Dinsdag 15 mei 2007 PZC Z Gemeente heeft zorg voor centrum wat laten versloffen. door Conny van Gremberghe terneuzen - De bewoners van de binnenstad van Terneuzen vinden dat het gemeentebestuur enkele jaren geleden beter voor de bin nenstad zorgde dan nu het geval is. De buurt rond de koffieshops Miami en Checkpoint heeft te ma ken gekregen met een zekere mate van verloedering. Zo erg als het in 1996 was, is het nog niet (toen be oordeelden de bewoners de verloe dering met een score van 4,6), maar de situatie is sinds 2002 (3,5) toch verslechterd (3,9). Ook het Platform Binnenstad signaleert een achteruitgang op het gebied van onderhoud en toe zicht. Platform en onderzoekers van het bureau Intraval hebben naast deze kritiek op het gemeen tebestuur ook enkele positieve ont wikkelingen in het centrum van Voet- en fietstocht naar grot en vroegmis in Oostakker. - door Eugène Verstraeten westdorpe - Vanuit Westdorpe wordt in de meimaand een voet en fietstocht naar de bedevaart plaats Oostakker gehouden. Dat is besloten naar aanleiding van de vele positieve reacties op een oproep in het informatieblad van de Elisabethparochie Midden- Zeeuws-Vlaanderen. De tocht vindt plaats in de nacht van zaterdag 19 op zondag 20 mei. Tot een kleine veertig jaar geleden ging volgens initiatiefnemer Carl de Hulsters bijna de gehele paro chie Westdorpe in de meimaand naar Onze Lieve Vrouw van Lour- des in Oostakker. De plaats werd een bede vaartsoord nadat er, na de bouw Terneuzen gesignaleerd. Zo is het aantal vermogensdelicten (zoals diefstallen, overvallen) de voorbije jaren stapsgewijs afgenomen. Scoorde de binnenstad in 1996 nog een dikke 5,8 op het vlak van vermogensdelicten, in 2002 liep de score terug tot 4,5 en vorig jaar kwam de score uit op 2,7. Ook de onveiligheidsbeleving bij veel mensen in de Terneuzense binnenstad liep terug. Scoorde het centrum in 1996 nog een 4,5, het vorig jaar was de score slechts nog 2,8. Ook de drugsproblematiek speelt in het centrum van de stad nog amper. In 1995 werd de binnen stadsbevolking regelmatig gecon fronteerd met drugsgerelateerde criminaliteit (handel in harddrugs, overlast, inbraken en incidentele moorden). De stad kende vele ver- Bewoners van Terneuzense bin nenstad zijn minder tevreden over het leefklimaat in hun wijk dan in 2002. Ze voelen zich wel een stuk veiliger dan in 1996. van een kopie van de grot van Lourdes in 1873, miraculeuze gene zingen plaatsvonden. Er werd een kerk gebouwd en de bedevaartgan gers konden biddend langs omme gangen met kapelletjes. De meeste Westdorpse bedevaart gangers van zo'n veertig jaar gele den gingen met de bus of de auto, maar ook velen met de fiets. Daar naast werd er ieder jaar een voet tocht gehouden vanuit Westdorpe naar Oostakker en terug. De wan delaars vertrokken zaterdag om middernacht om tijdig aan te ko men in Oostakker. Daar werd eerst de grot bezocht en vervol gens de vroegmis bijgewoond. Na het versterken van de inwendige mens werd de terugtocht aan vaard. De tocht wordt nu dus weer in ere hersteld. Pastoor Miel Erpelinck heeft laten weten graag in Oostak ker voor te gaan bij een eucharistie- kooppunten voor harddrugs. De gemeente greep samen met politie en justitie hard in. In totaal twaalf panden werden door de gemeen ten gesloten. Ook woningbouwver eniging Clavis zette enkele hande lende huurders de woning uit. Van de zeventig bekende verkoop punten bleven er nog slechts enke le over. Ook de prostitutie verdween overi gens geheel uit het stadsbeeld in Terneuzen. Het merendeel van de huidige klachten over de buurtverloede ring betreft de ergernis over rom mel op straat, hondenpoep, wild- plassen (door klanten van de kof fieshops en horeca) en wat heet 'audio-visuele' overlast (het af en aan rijden van autootjes met Fran se en Belgische kentekens). In juni buigt de gemeenteraad van Terneuzen zich over een mogelijke aanpassing van het koffieshop- an nex gedoogdbeleid. De kwestie van de verslechterde woonomge ving komt in die discussie ook aan bod. Pastoor Miel Erpelinck gaat voor in de mis. viering. De deelnemers aan de voettocht vertrekken zaterdag 19 mei om middernacht voor een wandeling over zo'n 25 kilometer. Om 4.30 uur gaan de fietsers van start. De tocht staat open voor ie dereen, ook van buiten Westdor pe. Voor informatie kan men bel len naar Carl de Hulsters (0115-452271) of mailen naar cdehulsters@zeelandnet.nl Bezoekjes aan burgers zijn leerzaam en vooral ontspannend. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Feestjes vervelen niet zo snel. De Terneuzense burge meester jan Lonink en zijn Sluise collega Jaap Sala vinden het hele maal geen opgave om twee keer in de maand tot zelfs twee keer per dag op te draven bij een receptie voor een huwelijksjubileum of een eeuweling. Drie Zeeuws-Vlaamse echtparen vierden gisteren hun 60-jarig hu welijk. Lonink mocht bij twee van hen op visite: in Sas van Gent en Westdorpe; Sala bezocht in Oost burg een diamanten paar. Beiden zien de bezoekjes aan jubilarissen niet als verplichte nummers, maar als een essentieel onderdeel van het burgervaderschap. Alleen tijdens vakanties of bij ver plichtingen buiten de gemeente vragen ze de loco-burgemeester hun taak waar te nemen. En een heel enkele keer vraagt een jubila ris of een wethouder met wie hij in het verleden veel te maken had, de honneurs wil waarnemen. Zowel Lonink als Sala merken dat het op prijs wordt gesteld als ze feestvarkens persoonlijk de hand komen drukken. Bovendien horen ze nog eens wat over de geschiede nis van de streek en over wat de mensen bezighoudt. Ook gisteren trok er weer heel wat (streek)historie voorbij aan beide burgervaders. Als voormalig burge meester van Sas van Gent wist Lo nink al dat het rond de Tweede Wereldoorlog voor veel mensen geen vetpot was in het industrie stadje. Maar het verbaasde hem toch nog dat Joseph Blommaert zestig jaar geleden een overhemd van zijn broer moest lenen om een beetje netjes voor de dag te ko men op zijn bruiloft. „Het hemd was veel te ruim en de boord werd Jubilarisbezoek met een klemmetje in mijn nek in genomen. Maar we hadden ge woon geen geld om een hemd te kopen." De 86-jarige Joseph en de 80-jari- ge Marcella de Schoolmeester zijn op 13 mei 1947 getrouwd. De Sas- senaren vierden hun diamanten feest ook al op zondag met de twee dochters, de vijf kleinkinde ren en de twee achterkleinkinde ren ('de derde is op komst'), maar deden het een dag later voor de burgemeester graag nog eens over. Tijdens de eerste huwelijksjaren werd een feestje ook wel eens wat later gevierd, omdat Joseph vaak ver weg aan het werk was. Een halve dag later zat Lonink in Westdorpe in zorgcentrum 't Ver- laet. Remi Baecke (93) en Marga- retha Michielsen (89) vierden hun diamanten bruiloft samen met 'Mensen vinden het leuk dat de burgemeester komt en het is nog erg gezellig ook' hun zes kinderen, veertien klein kinderen en vier achterkleinkinde ren. Agrariër Remi, die boerde op de Zwartenhoek, leerde zijn Axel- se lief niet op de kermis, bal of an der dansfeest kennen, maar liep haar tegen het lijf op een ruitercon- cours. Ook Aloysius Oubrie (86) en Ma rie Guiran (83) waren gisteren zes tig jaar getrouwd. Zij vierden feest met dochter en schoonzoon en een aantal bewoners van verpleeg huis De Stelle, waar Aloysius sinds vier jaar woont. Het feest met de twee kleinzoons en de vijf achter kleinkinderen volgt zaterdag. Aloysius en Marie trouwden toen Oubrie bij de fameuze fietsfabriek Flandria ging werken. Daarvoor moest hij als Nederlands militair, hij hielp de Canadezen bij de be vrijding van de streek, nog krijgsge vangenen bewaken in België. De drie burgemeesters bezoeken echtparen die 60, 65, 70 en 75 jaar ge huwd zijn. Inwoners die 100 worden krijgen verjaarsvisite; daarna elke volgende ver jaardag of vanaf 105 jaar (Terneuzen). De Hulster burgervader had afgelopen jaar gemiddeld 1,5 keer per maand een feestje, zijn Sluise en Terneuzense collega's ruim 3,5 keer. Gouden huwelijksjubilarissen krijgen in Terneuzen een bloemstuk en een brief en in Sluis een kaart; 90- en 95-jarigen krijgen in Sluis ook een kaart. Dorinda Bos heeft haar droombaan gevonden bij de Gezamenlijke Brad weer Rotterdam. foto Lex de Meé door Emile Calon middelburg - Eindelijk is Dorinda Bos aan haar droombaan begon nen. De Middelburgse wilde al haar hele leven bij de brandweer. Na zestig sollicitaties is de parket medewerkster (30) van de Middel burgse rechtbank sinds begin deze maand als instructeur aan de slag bij de Gezamenlijke Brandweer Rotterdam. De Middelburgse was als peuter beslist geen poppenmeisje. Haar lievelingsspeelgoed vormde al heel jong een klein rood brandweerwa gentje. Die liefde voor de brand weer is gebleven. Na haar middel bare school wilde ze het liefst een brandweeropleiding volgen, maar meisjes werden daar niet toegela ten. Ze was inmiddels wel vrijwilli ger bij de Middelburgse brand weer. Dat kon nadat de gemeente raad bepaalde dat vrouwen toegela ten moesten worden. Terugblik kend zegt ze dat ze feitelijk niet zo blij was met die positieve discrimi natie. „Ik wil aangenomen worden op basis van mijn kwaliteiten. Niet omdat ik een vrouw ben maar wel omdat ik iets kan." Ze is inmiddels ruim twaalf jaar vrijwilligster en verknocht aan haar korps. Zo verknocht dat ze er niet over peinst te verhuizen naar Rotterdam. Resoluut: „Ik laat. mijn korps niet in de steek." Ze vindt het werk van vrijwilliger veel te leuk. Met enthousiasme vertelt ze over het uitrukken, over het wer ken onder moeilijke omstandighe den. „Dan kan je laten zien wat je kunt. Waarvoor je bent opgeleid." Bovendien doet ze tijdens haar werk als vrijwilliger ervaring op die ze tijdens haar werk in Rotter dam weer kan delen. Ze heeft tal van teleurstellende sollicitaties bij vele korpsen achter de rug. Toch lukte het deze maal. Tot verrassing en verbazing van haarzelf is ze aan genomen als instructeur. Vanaf de ze maand gaat ze namens de Rot terdamse gezamenlijke brandweer langs bij werknemers van bedrij ven om hen te instrueren op het gebied van veiligheid. Een geweldi ge baan, aldus Bos. Ze kan haar twee passies, brandweer en lesge ven, mooi combineren. Ze hoopt ooit nog eens instructeur te wor den op een brandweertrainings centrum. Dat lijkt haar heiiH ste wat er is. Om die reden ze met interesse de plannen vq een tunneloefencentrum bij Ti neuzen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46