Zeeland PZC Toch overlast windmolens Hoofdplaat Studie geluidszones bij Axelse Vlakte ZEEUWS-VLAANDEREN 31 21 27 Kaarsje brandt voor mooier Hoompje Bouw mega-windmolenpark voor Vlaamse kust kan beginnen ■E9SSI Geëmancipeerd De tijd dat een fort nog een veilig gevoel gaf Delta moet weer een voorbeeld worden Dinsdag 15 mei 2007 Tip? redtern@pzc.nl Uitkomst onderzoek turbines staat haaks op conclusies gemeente. door Frank van Cooten HOOFDPLAAT - De vijf windturbi nes bij Hoofdplaat maken toch meer geluid dan wettelijk is toege staan. Dat is de belangrijkste con clusie van een onderzoek van de wetenschapswinkel van de Univer siteit Groningen. Alhoewel het rapport nog officieel gepresenteerd moet worden, licht te onderzoeker Frits van den Berg van de wetenschapswinkel giste ren een tipje van de sluier op. „Op basis van mijn onderzoeksgege vens blijkt dat de windmolens op gezette tijden meer geluid maken dan wettelijk is toegestaan." Zijn conclusie staat haaks op die van Schoonderbeek en Partners. Dit bureau onderzocht twee keer in opdracht van de gemeente Sluis het geluid van de windturbines. Twee keer werd geconcludeerd dat er niets aan de hand is. Het geluid van de molens zou keurig binnen de wettelijke norm blijven. Van den Berg vindt het niet vreemd dat hij tot een andere con clusie komt. „Ook Schoonderbeek constateert dat het geluid boven de wettelijke norm zit. Het bureau heeft echter in haar conclusie reke ning gehouden met een afwijking in de meetgegevens van twee deci bel. Gemakshalve is deze afwij king naar beneden afgerond zodat het geluid van de windmolens wel binnen de norm blijft." Van den Berg zegt hiermee niet De windmolens bij Hoofdplaat maken toch te veel herrie. Dat blijkt uit onderzoek van weten schapper Frits van den Berg van de Universiteit Groningen. dat Schoonderbeek in haar conclu sie rekening heeft gehouden met het belang van de opdrachtgever, de gemeente Sluis. „Maar het is wel een eenzijdige en partijdige conclusie. De afwijking had im mers ook naar boven afgerond kunnen worden." Het onderzoek van de Rijksuniver siteit Groningen is gedaan in op dracht van de Stichting Actiegroep Windturbines Hoofdplaat. Omwo nenden klagen al jaren over ge luidsoverlast van de vijf turbines en geloven geen snars van de uit komsten van beide studies van Schoonderbeek. Om dat te staven is de Groningse universiteit inge schakeld. De Sluise gemeenteraad heeft be sluitvorming over afwijzing van schadeclaims uitgesteld totdat de uitkomst van het Groningse onder zoek bekend is. Van den Berg noemt zichzelf een autoriteit op het gebied van onder zoek naar de effecten van windtur bines. Hij vindt het schandalig en triest dat overheden en de industrie geen rekening houden met effec ten voor omwonenden en dat hun klachten worden genegeerd. Van den Berg vindt de manier waarop de gemeente Sluis is omge gaan met onderzoek naar effecten van de windmolens bij Hoofd plaat zeer merkwaardig. „Ik heb de gemeente voorgesteld samen met omwonenden mee te doen aan het onderzoek. Met mij zou hier over worden gesproken. Ik hoorde toen echter niets meer." Walter van Damme van de Stich ting Actiegroep Windturbines Hoofdplaatpolder maakte begin dit jaar melding van honderden klachten over het geluid van de turbines bij Hoofdplaat bij de ge meente Sluis. terneuzen - Havenschap Zeeland Seaports en de gemeente Terneu zen hebben een studie opgezet naar de geluidszonering rond de Axelse Vlakte. Het onderzoek, dat veertig mille i kost, wordt voor een kwart bekos- 'pgd door de provincie. Doel van -j studie is na te gaan of er voor komst van nieuwe bedrijven op V-xelse Vlakte genoeg ruimte be- op het gebied van geluidsbe- iag en andere milieuhinderlij- .tfpecten. Het schap heeft al ge- Vime tijd contacten met Alpha alcit, een Duits bedrijf dat witte dustriële mineralen produceert, Er brandt een kaars in de kapel van het verloederde 't Hoompje. foto Wim Kooyman SLUIS - Ooit was het een rustoord van de zusters Dominicanessen. Nu is de verpauperde villa 't Hoompje aan de Sint Annastraat in Sluis geliefd bij filmmakers en pas getrouwden. In de hoop op een betere toekomst brandt een kaarsje in de kapel. De gemeente Sluis ontbond bijna een jaar gele den de exploitatie-overeenkomst met de Wassenaarse projectont wikkelaar Ronny van de Putte voor de bouw van appartementen in 't Hoompje. De verloedering is sindsdien toegenomen. Geen ruit is meer heel, het dak staat op in storten, de muren zijn beklad met graffiti. De fractie van Gemeente belangen maakt zich zorgen over het pand. Het college buigt zich binnen drie weken over deze zaak. Tip? redactie@pzc.nl en dat op de Axelse Vlakte een ves tiging wil beginnen. Ook is er con tact met bouwstoffenhandel Van Nieuwpoort uit Gouda dat ooste lijk van Sluiskil aan de slag wil. Van een daadwerkelijke vestiging is nog geen sprake omdat de nieu we bedrijven de geluidsgrenzen rond de Axelse Vlakte ruim schoots zouden overschrijden. Een geplande verlenging van de ka de van de Autrichehaven zou de nieuwe bedrijvigheid wat verder van de kern Sluiskil kunnen breng en, maar die investering (27 mil joen euro) is op last van ESM-part- ner Rotterdam opgeschort. door Wout Bareman ZEEBRUGGE - De laatste hindernis sen voor de bouw van een wind molenpark op de Thorntonbank op de Noordzee, ruim dertig kilo meter uit de Vlaamse kust, zijn ge nomen. De federale regering van België heeft de initiatiefnemers een prijs garantie voor de levering van groe ne stroom verstrekt en daarmee het laatste restje onduidelijkheid over het project weggenomen. Als alles verder volgens plan verloopt, wordt nog deze zomer met de bouw van de eerste zes windmo lens begonnen. De voorbereidingen werden al eer der gestart; in Oostende wordt sinds dit voorjaar gewerkt aan de funderingen. Energieleverancier C-Power verwacht dat de molens uiterlijk in september 2008 opera tioneel zijn. De Belgische regering sloot in no vember vorig jaar al een samenwer kingsovereenkomst met leveran ciers C-Power, Eldepasco en Bel- wind. Daarbij gaat het om de bouw van 162 windmolens, die elektriciteit kunnen leveren aan 860.000 gezinnen. Met het project is een investering van twee miljard euro gemoeid. Behalve op de Thorntonbank worden er wind molens gebouwd op de Bank zon der Naam en de Blighbank. In 2015 moet het project klaar zijn. ALMANAK Een Schorenaar die zijn moeder lief natuurlijk niet was vergeten, stond afgelopen zaterdag in de rij van een cadeauwinkel te Goes, waar de één na de andere moederdagaankoop over de toon bank ging. Een korte observatie van de wel erg politiek correcte werkwijze van een kassameisje wekte enige verbazing: - 'Is het een cadeau, meneer?' 'la.' -'Voor moederdag?' 'la.' -'Wilt u er een stickertje op?' 'Is goed.' -'Is het voor een hij of een zij?'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45