Hockeyers houden eer hoog De duif heeft een chip om zijn poot HEMELVAARTSDAG 17 MEI BRADERIE IN HET CENTRUM VAN BURGH HAAMSTEDE van 13.00-18.00 uur De Bakker heeft de snelste duif 34 Dinsdag 15 mei 2007 PZC DUIVENSPORT Concours Breuil Le Vert (9283 duiven. Los zaterdag 08.15 met ZW Wind.) Samenspel 1: 1. comb. de Poorter/Poissonnier (1882 m/m), 2.1. Ver- hage, 3. I. den Dekker, 4. comb. Waebe- ke, 5. A. de Boevere, 6,8. H. Calon, 7. A. Gernaert, 9. comb. Cornelis/de Vilder, 10. J. de Smet. Samenspel 2: 1. P. Zegers (1942 m/m), 2. JP. Hageman, 3. M. Wal lenburg, 4,8. P. Pladdet, 5. comb. v.d. Broeke/v.d. Hooft, 6. L. Breepoel, 7. D. de Smet, 9. A. Bouchaut&Zn, 10. P. Baecke. Samenspel 3: 1. E. de Bakker (1950 m/m), 2. P. Rokven, 3. E. van Damme, 4. L. van Vliembergen, 5. W. Maes, 6. P. d'Hondt, 7. W. Vergauwen, 8. P. Sturm, 9. J. van Goethem, 10. R. Verschuren. Sa menspel 4: 1. Mattie de Witte (1914 m/m), 2. R. Rentmeester, 3,8. M. Priester, 4. S. Balleur, 5. J. de Witte, 6. C. Witte, 7. D. Wagenaar, 9. comb. R&L. Traas, 10. H. de Vos. Samenspel 5: 1,7. J. Oele (1930 m/m), 2,6. P. Neels, 3. M. Boogert, 4. comb, van Hijfte, 5. E. Minnaard Mzn, 8. P. Steketee, 9. M. Oudeman, 10. C. de Rooy. Samenspel 6: 1,7,9. P. Laban (1902 m/m), 2. JJ. Bolier, 3. D. Vaders, 4,6. L. Knop, 5. comb. Hoek, 8. P. de Wil de, 10. C. Laban. Samenspel 7: 1. Jan Sie- reveld (1846 m/m), 2. P. Geijs, 3. F. Al- bers, 4. K. Minderhoud, 5,6. W. Daane, 7,8. P. van Dongen, 9. G. de Nooijer, 10. H. de Ridder&Zn. Agenda AUTOSPORT DONDERDAG Hemelvaartsdagrit. Locatie: dorpshuis te s-Gravenpolder. Aanvang: 18.30 uur. Organisatie: Mac de Zeeuwen. HENGELSPORT DONDERDAG Ouwerkerk. Internationale hengelwed- strijd. Aanvang: 15.00 uur. WANDELSPORT DONDERDAG, VRIJDAG, ZATERDAG Drie Zeeuwse wandeldagen en Ganzestad- dagtocht. Start: Groen College Stations park Goes. Afstanden: 10, 20, 30, 40 en 50 km. Eerste start: 7.30 uur. Info: www.3zwd.org Veteranenteam MHC Vlissingen promoveert naar overgangsklasse. door Kevin van Boxel GOES - Het zijn magere jaren voor de hockeysport in Zeeland. De Zeeuwse standaardelftallen bivak keren al tijden in de lagere regio nen van de vaderlandse competi tie. Bovendien verkast het aanwezi ge jonge talent meestal al op jonge leeftijd naar andere clubs. Een lichtpuntje in donkere dagen vormt het veteranenteam van MHC Vlissingen. Dat elftal werd onlangs kampioen in de eerste klasse en speelt zodoende volgend seizoen in de overgangsklasse. Eigenlijk durfde niemand vooraf gaand aan het seizoen de kam- pioenswens uit te spreken. Ook de aanvoerder van het Vlissingse vete ranenteam, Richard Elliot, wilde op dat moment nog niet openlijk over een eventuele titel nadenken. „Ons doel was hoog te eindigen. Dat was een reële wens gezien vo rig seizoen. Toen werden we twee de." Maar eind april was het zover. Na een 5-1-overwinning op Breda waren de hockeyers van Vlissin gen niet meer te achterhalen door de concurrentie. „Een mooie be kroning van een prima seizoen." Het was ook het seizoen waarin de veteranenteams van de hockey- verenigingen Vlissingen en Middel burg samengingen. „Bij Middel burg hadden ze eigenlijk net te weinig spelers om een competitie mee te draaien. Hier in Vlissingen beschikten we over ongeveer acht tien spelers. Dat zijn te veel hock eyers voor één team, maar te wei nig voor twee elftallen. Dus beslo ten we te fuseren. Nu hebben we twee veteranenteams. De hoofd moot van die teams bestaat uit Vlissingse spelers, aangevuld met Middelburgse hockeyers. Die bre de selectie is meteen ook onze gro te kracht. Het niveauverschil tus sen de spelers is niet erg groot. We kunnen eventuele personele pro blemen dus ook makkelijk opvan gen." Het is de bedoeling dat de beide verenigingen over een paar jaar in het geheel samengaan. „We gaan dan op een nieuw sportpark spelen dat tussen Middelburg en Vlissingen in komt te liggen. Vroe- De Vlissingse veteranen zullen volgend seizoen te bewonderen zijn in de overgangsklasse. Dit is landelijk gezien de op één na hoogste hockeycompetitie. ger was er wel enige rivaliteit tus sen de.clubs. Maar ze realiseren zich dat ze het alleen niet trek ken." De veteranencompetitie is volgens Elliot onvoorspelbaar. „De gemid delde leeftijd per team kan enorm verschillen. Wij zijn een vrij jong elftal. Bij ons ligt het gemiddelde rond de veertig. Maar je hebt ook teams waar de spelers allemaal tien jaar ouder zijn. In vergelijking met die teams zijn wij fitter. Maar doordat sommige elftallen elke week met andere spelers aantre den, is er meestal geen peil op te trekken." Volgend seizoen zullen de Vlissing se veteranen uitkomen in de over gangsklasse. „Dat is landelijk ge zien het op één na hoogste niveau. Onze doelstelling is duidelijk. We proberen ons te handhaven." Onmisbare schakel bij het klokken van de duiven. door Fred Rabout aardenburg - De chip heeft ook de intrede zijn gedaan in de dui vensport. Naast de traditionele voetring draagt de duif tegenwoor dig een chip om zijn pootje. In die chip zijn alle gegevens van de duif opgeslagen. Het is zijn digi tale paspoort. De chip is een on misbare schakel bij het Elektro nisch Constateer Systeem (ECS), het systeem dat gebruikt wordt bij het klokken van de duiven. De twee andere componenten van dit kloksysteem zijn de antenne, die bij de vliegopening van het dui- venhok hangt en de terminal, waarover de duivenliefhebber be schikt. Zodra de duif aankomt, leest de an tenne de chipring, waarna de infor matie naar de terminal gaat. De terminal wordt vervolgens losge koppeld en gaat mee naar het club gebouw van de vereniging. Op de moederterminal worden vervol gens alle gegevens verzameld, waarna de complete uitslag gereed is. „Een uur na het concours kan de liefhebber zo de uitslag mee naar huis nemen. Vroeger kreeg hij de uitslag pas de andere dag mee, en dan moest er niets tegen zitten", legt Jean-Pierre de Lijzer uit Aar denburg uit. En wat zijn de kosten die deze no viteit met zich meebrengt? „Wil je een Lada of een Ferrari?", zegt Jean-Pierre de Lijzer. „Voor 1000 euro heb je twee aankomst-anten- nes en een terminal. Ook hier geldt: je kunt het zo duur maken als je zelf wilt." Het is nog nauwelijks voor te stel len, maar er was ooit een tijd dat alle duiven nog met de hand wer den geklokt. En een tijd dat er bin nen de vereniging of op het dorp slechts één klok beschikbaar was, waar meerdere duivenmelkers ge bruik van moesten maken. Wie in die dagen over de rapste benen be schikte, kaapte de meeste prijzen weg. Daarna kwam het tijdperk dat ie dereen een klok (constateur) tot zijn beschikking had. In eerste in stantie werd gebruik maakt van 'Voor 1000 euro heb je twee antennes en een terminal' een soort tachograaf, waarbij in een kartonnen kaart de aankomst tijd werd geprikt. Later kregen de klokken inktlappen en papierrol- len. Daarna deed de elektronica zijn in trede. Jean-Pierre de Lijzer: „Ik schat dat nog twee procent van de liefhebbers de sport met de mecha nische klok beoefent, en tien pro cent met de semi- automatische klok. Bij internationale concour sen wordt overigens nog steeds met de hand geklokt. Tal van lan den zijn nog niet zo ver gevorderd als Nederland." De techniek schrijdt inmiddels voort en het is zelfs mogelijk dat een duif aangeeft hoe ver hij nog van het thuishok is verwijderd. „Dat is inderdaad mogelijk", zegt De Lijzer, „maar het systeem is nog veel te duur." Technisch gezien is het ook moge lijk dat de liefhebber, niet meer naar het clubgebouw hoeft om de klokken te lichten. Vanuit de huiskamer zou doorge geven kunnen worden op welk tijdstip de duiven op de 'plank' zijn gevallen. Toch zal dat er vol gens Jean-Pierre de Lijzer nooit van komen. „Want dan is alle bin ding bij de vereniging weg", zegt hij stellig. „Dat mag ook nooit ge beuren, want dan is de sport ka pot." craauw - Een achtjarige geschelp te weduwschapsdoffer van Eugene de Bakker uit Graauw legde zater dag de 248 kilometer tussen Breuil Le Vert en Graauw af met een snel heid van 1950 meter per minuut. De duif was hiermee de snelste. De 9283 duiven waren om 8.15 uur met een stevige zuidwestenwind in Breuil gelost De Bakker: „Het is een duif die met de wind in 't gat er altijd is. Met kopwind moet je hem niet verwachten. Hij won al vier eerste prijzen in de vereniging. Dit is goed voor de moraal van zijn baas je", aldus de 63-jarige duivenlief hebber uit Graauw. Hij had er tien ingekorfd in zijn vereniging De Herleving in Kloos- terzande en behaalde zes prijzen. Het was de tweede keer dat De Bakker de snelste van Zeeland had. Twintig jaar geleden schreef hij Parkestone op zijn naam. Het kampioensteam van Vlissingen. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36