Petacchi hoopt op ommekeer Stropdasmannen beheersen het voetbal 37 Dinsdag 15 mei 2007Tip? sport@pzc.nl Wielerspektakel voor junioren barst vrijdag los in Axel Feyenoord moet een grondige renovatie ondergaan Italiaanse sprinter wint na precies één jaar weer eens een grote sprint door Ad Pertijs den haag - Alessandro Petacchi be leefde gisteren op Sardinië in tra nen zijn wederopstanding. Precies een jaar na zijn dramatisch val (op weg naar het natte Namen) won de man uit La Spezia weer eens een grote sprint. In de derde etap pe van de Ronde van Italië hield hij Forster, Richeze en McEwen achter zich. „De ploeg begon aan me te twijfe len", sprak Petacchi even later emo tioneel. Hijzelf trouwens ook aan zichzelf Bij de val in België een jaar geleden kraakte zijn knie. Daarna leek het niet meer goed te komen met de machtspurter van I Milram. Hij won nog wel eens een etappe in een kleinere koers, maar in het grote werk leek hij niet lan ger opgewassen tegen McEwen en een hele horde aanstormend jong talent. De knie zou niet langer ge noeg kracht kunnen overbrengen. Toch bleef de Milram-trein zich keer op keer in gang trekken voor Petacchi. Zij het met steeds min der overtuiging. „Vandaag besloten we in ieder geval de tactiek aan te passen", zei ploegleider Stanga. De 1^ Alessandro Petacchi is terug aan het front. De Italiaan wint einde lijk weer eens een belangrijke sprint. Petacchi is de sterkste in de derde etappe van de Giro. karakteristieke trein voor de laat ste kilometers werd het rangeerter rein opgestuurd. .„Te doorzichtig. Alleen de anderen profiteren er nog van", luidde de toelichting. De tactiek werkte. Twee kilometer voor het einde hielden de Milram- mers, die nog wel het gat naar de vroege vluchters Visconti en Igna- tiev dichtreden, er plots mee op. Verwarring alom. Plots reed Rabo' er Horrillo op kop, met de al even geschrokken Van Heeswijk in zijn wiel. Pas kort voor het einde namen twee Milrammers Petacchi weer op sleeptouw en leverden hem af voor zijn comeback-sprint. De in gesloten en verraste McEwen zag het met lede ogen aan. Milram-manager Gerry van Ger- wen kon zijn geluk niet op. „Dit geeft hoop voor de toekomst. Want laat het duidelijk zijn: nie mand weet of dit de ommekeer is. Het is wel de hoop op de omme keer." Voor Rabobank kunnen de oor spronkelijke plannen voor de mas sasprint de prullenbak in. Sprinter Graeme Brown werd in het begin van de etappe ziek en gaf later op. „Hij begon over te geven en hield daar pas mee op toen hij 40 kilo meter voor de eindstreep afstap te", zei ploegleider Adrie van Hou- welingen. Het is nu aan Van Hees- wijk om zijn succes te vinden in de sprints. Vandaag steken de ren ners tijdens een rustdag over van Sardinië naar het vaste land van Italië. Alessandro Petacchi schreeuwt het uit na zijn 24e etappezege in de Ronde van Italië. In de massasprint versloeg hij de Duitser Robert Förster en de Argentijn Maximiliano Richeze. foto Maurizio Brambatti/EPA De play-offs in het betaalde voetbal verkeren in een nega tieve spiraal en moeten di rect worden afgeschaft, zo vinden de supporters. Nee, van de KNVB mogen we nog niet te hard oorde len over de play-offs. Het is nog te vroeg om conclusies te trekken uit de halflege stadions van de afgelopen dagen. Maar mijn hemel, wat moet je dan met dat toch elke discussie overbodig makende aantal toeschouwers bij Feyenoord-FC Groningen: 18.000 maar! Marketeers zullen zeggen dat de mensen nog moeten wennen aan het nieuwe voetbal-format. Die woorden alleen al. Marketeers... Format... Het is wel de nieuwe voetballerij, die wordt ANALYSE door Henri van der Steen beheerst door stropdasmannen die niks te maken hebben met sportieve of ethische argumenten en alleen interesse hebben in de vraag hoe zae zo veel mogelijk geld 'uit de markt kunnen halen'. Het is nog maar net 25 jaar gele den dat Philips het verdomde ei gen reclame te plaatsen in het ei gen stadion. Wedstrijden van AZ werden per samenvatting van drie minuten uitgezonden, vanwege zo genaamde sluikreclame in het sta dion. Sindsdien is de hel losgebro ken, het voetbal raakte langzaam in de greep van het grotegeldden- ken. Dat grote geld kwam en komt van de televisie. Dat heeft intussen al tot grote en kleine schandalen ge leid, erger is dat het orthodoxe 'for mat' van het voetbal voor altijd naar de knoppen is geholpen: de nationale bekertoernooien zijn nog slechts een farce, al was het maar omdat het toernooi om de Europa Cup voor bekerwinnaars is opgedoekt. Het nieuwe Uefa-Cup- toernooi is een misvormd baksel waar niemand meer enig over zicht heeft. De Champions League is wel het grootste monster, een ge drocht met soms wel vier 'Cham pions' uit hetzelfde land, met ge stuurde 'lotingen', helemaal gemo delleerd naar de wensen van de topclubs en dus naar de wensen van de belangrijkste geldschieters: de televisiestations. Zo zijn ook de play-offs in Neder land ontstaan, om het kanaal van vrijmetselaar De Mol aan nog m^er voetbaluitzendingen en dus nog meer kijkers te helpen. Maar wat zien we: de uitzendingen van Tien trekken nog altijd (veel) min der kijkers dan het aloude Studio Sport tot voor enkele jaren. Con clusie: de mensen zijn wel gek, op voetbal, maar niet gek. Veel voet balliefhebbers hebben er geen trek in zich in de maling te laten ne men door de marketeers van Tien met hun programma's vol reclame en geleuter van kenners. Om nog maar te zwijgen van dat hemelter gende gedoe om de wedstrijden van de grote clubs zo te verdelen over de uitzending dat zo min mo gelijk kijkers het na een uur voor gezien houden. Veel voetballiefheb bers houden het echter toch voor gezien, ook qua stadionbezoek. Waarom zouden ze ook extra beta len voor die play-offs? Omdat hun club dan mogelijk in een volgende ronde komt die mogelijk kans geeft op deelname aan de Interto- to die mogelijk kans geeft op een plaatsje in de nieuwe editie van het toernooi om de Uefa Cup...? Niet voor niets heeft de SOVS (het samenwerkingsverband van sup portersclubs) zich faliekant tegen de play-offs gekeerd: het is alle maal te veel, het is te duur, het voegt te weinig toe. Voor de gemid delde voetbalsupporter is het sei zoen geëindigd op de laatste speel dag van de normale competitie, toen PSV kampioen werd. Maar nee, omwille van de televisie heren wordt er nog een paar we ken doorgespeeld, om allerhande prijzen en prijsjes. De arrogantie van de voetballerij werd zondag verwoord door Leo Beenhakker, die teleurgesteld was in het Le gioen van Feyenoord. Voetballers moeten er staan als het er op aan komt, supporters ook, oreerde Beenhakker. Fans dienen dus te verschijnen wanneer het de heren zakkenvullers belieft, daar komt het op neer. Ha, mooi niet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35