Buitengebied Weerbaar tot de laatste steen PZC Dinsdag 15 mei 2007 31 Tunnel in het verdedigingswerk, dat Napoleon in 1810 bij Veere liet bouwen. foto Mechteld Jansen Rudi Rolf uit Middelburg schreef een boek over for ten en versterkingen in Ne derland tussen 1800 en het begin van de 20ste eeuw. Hij vertelt over een verleden, toen de vijand nog geen ter rorist was en uit steen en aarde opgetrokken fortifica ties een veilig gevoel gaven. In Zeeland hebben weinig verdedigingsmiddelen uit die periode overleefd. Fort Ellewoutsdijk is er nog hele maal, van Napoleontisch Veere rest een stukje. Voor het overige trokken slopers aan het langste eind. door Jan van Damme Binnen Europa heeft Neder land nooit voorop gelopen bij landje-pik. Die rol bleef de laatste paar honderd jaar voor behouden aan vooral Frankrijk en Duitsland, naties die elk op eigen wijze last hadden van ontembare grandeur en territoriumdrift. Enge land deed ook wel van zich spre ken, maar toch bijna altijd alleen maar om het machtsevenwicht op het continent te herstellen. Bescheiden van aard, ook toen dat nog niet nodig was, beperkte de Nederlandse regering zich zoveel mogelijk tot verdediging van het ei gen grondgebied. Er werd altijd re kening gehouden met een mogelij ke invasie of landing van vijandelij ke troepen. Door schade en schan de wijs geworden. Met de Franse aanvallen en bezettingen in onder andere 1672 en 1795. Het ongewens te Duitse bezoek is van recenter da tum en wordt nog jaarlijks her dacht. Aarden wallen, metersdikke bak stenen muren en na 1875 ook sta len gevechtskoepels. Eerst werd Frankrijk als de ultieme agressor gezien. Later ook Duitsland en in mindere mate Engeland. Dat vij anddenken weerspiegelt zich in de vestingbouw. De stelling Amster dam vroeg altijd veel aandacht. Ten tijde van het koninkrijk van Willem 1 (1815-1839) werd er met hulp van de Engelsen langs de Franse grens gebouwd in België, dat toen bij Nederland hoorde. Auteur Rolf vond door heel het land fotogenieke overblijfselen van het weerbare verleden. Fort Ab coude, fort Pampus, fort Everdin- gen, fort Pannerden, het zijn slechts enkele voorbeelden. Hij te kende zelf plattegronden, van daadwerkelijk gebouwde verster kingen en ook van forten, die al leen op papier hebben geleefd. In zijn boek trekt hij een doorgaande lijn vanuit de Napoleontische tijd, via Willem I, de Belgische afschei ding, de Frans-Duitse oorlog in 2870 tot net na de Eerste Wereld oorlog (1914-1918). Voor wande laars heeft Napoleon in Veere een spannend traject nagelaten. De ves ting werd vanaf 1809, toen de En gelsen Walcheren na een korte be zetting verlaten hadden, versterkt en uitgebreid. De tunnel in de Noordbeer is nog altijd een trekker, vooral voor kin deren. Vanaf het Veerse Meer kan de hoog oprijzende verdedigings muur niet worden gemist. De Franse keizer liet verder in Vlissin- gen en bij Breskens veel grond ver zetten, de toegang van de Schelde was hem wel wat waard. Van die inspanningen is weinig tot niets meer terug te vinden. Napoleons plan om een kanaal aan te leggen tussen de Ooster- en Westerschel- de werd pas een halve eeuw later werkelijkheid. Het fort van Ellewoutsdijk moet als een direct uitvloeisel gezien worden van de afscheiding van Bel gië. Plotseling was Antwerpen weer een buitenlandse havenstad en werd het nodig gevonden de Publicaties Rudi Rolf Rudi Rolf: Torens, wallen en koepels - PRAK publishing Middelburg, 240 pag. met fo to's en plattegronden, €65,-. Eerder verschenen titels van dezelfde auteur: German bun kers in Denmark (2006, met Jens Andersen); Duitse bun kers in Nederland (2005, met Hans Sakkers); A dictionary on modern fortification: an illus trated lexicon on European for tification in the period 1800-1945 (2004); Atlantik- wall: Die Bauten der Deut- schen Kusten Befestungen 1939-1945 (1999); Atlantic Wall Typology. greep op de Schelde te verstevigen. Bij Ellewoutsdijk, tegenover het ook versterkte Terneuzen, werd al in 1839 een zeshoekig kustfort in gebruik genomen. Daarna komt het Scheldegebied pas begin 20ste eeuw weer promi nent in het verhaal voor. Het fort De Ruyter bij Vlissingen oogt op de tekentafel indrukwekkend. In 1919 werd de bouw stilgelegd, de bouwers waren met'het muur werk tot op twee meter hoogte ge vorderd. Bijna een eeuw later mar keert die ruïne van een nooit vol tooid bouwwerk het einde van het tijdperk van de forten. Linies van bunkers en kleine verdedigingswer ken hadden de toekomst. Rudi Rolf - die zich al eerder in de wereld van verdedigingswerken liet gelden - schrijft zoals een lief hebber dat doet. Het blijft zo dat tikfouten in een mooi uitgegeven boek extra storen. En bij zinnen als 'De Belgische opstand bracht in het Zeeuwse veel emoties los', is het even slikken. Toch werkt het enthousiasme van de auteur aan stekelijk. Dat is nodig ook, het in eigen beheer uitgegeven boek is zelfs voor wie weerbaar Nederland een warm hart toedraagt aan de prijzige kant. Restant van het nooit afgebouwde Fort De Ruyter bij Vlissingen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33