Star Wars bron fantasykunst Acht kunstenaars in Beeldenhuis PZC Dinsdag 15 mei 2007 29 Planet Dance in Arsenaaltheater vl1ssingen - Jungle Warriors,een groep van ruim vijftien jonge dan sers brengt vanavond het program ma Dance Planet in het Arsenaal theater in Vlissingen. Deze show met breakdance, streetdance en oriëntaalse dans wordt vanmiddag eerst opgevoerd voor leerlingen van het ROC en vanavond vanaf 19.00 uur voor studenten van de Hogeschool Zeeland en andere be langstellenden. Duo treedt op in Brasserie Drukkerij middelburg - Het duo Two of Us met Karin de Koek en Peter Wes- sel treedt zaterdag op in de Brasse rie van de Drukkerij in Middel burg, tussen 15.00 en 16.30 uur. Toen een paar maanden geleden hun band My Generation stopte, viel er even een gat voor dit duo. In aanloop naar een nieuw te for meren band, treden De Koek en Wessel nu samen op onder de naam Two of Us met zang en bege leiding op de gitaar. Meifeest Ballustrada in De Wegwijzer nieuw- en sint joosland - Het Zeeuws literaire tijdschrift Ballus trada houdt zondagmiddag in Theater De Wegwijzer in Nieuw en Sint Joosland een meifestival met poëzie en muziek. Dertien dichters uit Zeeland en daarbuiten lezen voor uit eigen werk. Dat zijn onder meer Jan Eij- kelboom, Job Degenaar, Wim Hof man, Jan J. B. Kuipers, Theo Raats en André van dr Veeke. Het poëzie- festival begint om 14.00 uur. Gidion van de Swaluw exposeert fantasykunst in Galerie Kats. door Ali Pankow KATS - Fantasiewezens hebben be zit genomen van de ruimte bij Ga lerie Kats. Ze zijn ontsproten aan het brein en de handen van Gidi on van de Swaluw, een jonge beel dend kunstenaar uit Kortgene. In macabare of juist bedriegelijk vriendelijke uitvoering kijken al de ze bijzondere schepsels vanaf wan den en panelen de bezoekers aan. Nu nog zitten ze gevangen in de kaders van het kunstwerk waar ze de hoofdrol in spelen. De meeste wezens echter zitten zo vol leven dat het lijkt of ze elk moment kun nen losbreken. Of ze nou hun oor sprong vinden in acrylverf pen- of potloodtekening. Gidion's voorliefde voor het schep pen van een wereld met imaginai re bewoners vindt zijn oorsprong in Star Wars. „Ik was een jaar of acht toen ik het eerste deel daar van zag. Daarop ging ik direct pop petjes sparen en vocht op mijn ka mer hele sterrenoorlogen uit", ver telt de kunstenaar. Later raakte hij gefascineerd door de strips van vooral Eric Schreurs en Hein de Kort. „Dat wil ik ook", stelde Gidi on voor zichzelf vast. De route er naar toe bleek echter wat moei zaam. Het Grafisch Lyceum in Rot terdam bood hem in elk geval niet de technieken die hij gehoopt had te leren, maar hij voltooide de op leiding wel. Daarna volgden twee jaren aan de Vrije Kunstacademie Rotterdam waar hij in zijn eerste stripwerk het depressieve clowntje Beeldend kunstenaar Gidion van de Swaluw weet zich bekeken door een fantasy-figuur. Cor opvoerde. Zijn echte creatieve draai echter vond Gidion aan de Kunstacademie in Zwolle. Vervolgens had het lot nog een ge voelige tegenslag voor hem in pet- 'lk ging direct poppetjes sparen en vocht op mijn kamer sterrenoorlogen uit' to: pyschoses die elkaar met grote regelmaat opvolgden. „Er kwam pas wat verbetering toen ik bege leid werd door een goede psychia ter die tevens voor de juiste medi catie zorgde", vertelt Gidion. Hij is inmiddels uit de diepe put om hoog gekrabbeld. Naast enkele op- drachtjes voor muurschilderingen, leverde hij werk voor de stripda- gen in Haarlem. Verder heeft hij in middels een indrukwekkende en zeer gevarieerde eigen collectie op gebouwd. De expositie in Galerie Kats geeft daar een gedegen in druk van. Aan de ene wand prijkt zijn kleinere werk met opmerkelij ke fantasiedieren waarvan sommi ge met menselijke trekken. In een van de werkjes toont hij het biolo gisch ontstaansproces van een li- belle. Het kleurrijke insekt ont popt zich vanuit het slangachtige lijfje dat nadien wordt afgestoten. foto Dirk-Jan Gjeltema Speciale plek is toebedeeld aan zijn sterk uitvergrote tekeningen, die hij met kleurpotlood eerst op klein formaat heeft gemaakt. De uitvergroting geeft het effect van pointilisme. Gidion schildert vaak ook met acrylverf op hout. Soms doet hij dat op de ruwe hardboardzijde, waardoor opmerkelijk reliëf in zijn werk ontstaat. Op één ervan kijkt een gewond dier/mens vol zweren de toeschouwer aan. Naast af en toe een huivering wekt het werk vaker toch nog een glimlach op. R1 Expositie Galerie Kats, t/m 1 juli, ■-1 do-zo: 13.00-17.30 uur. MIDDELBURG - Nog 21 dagen, dan gaat het Zeeuws Mu seum weer open. Zeven jaar was het dicht, maar de voorbereidingen voor de heropening zijn in volle gang. De PZC laat de komende weken in de krant van dinsdag en vrijdag de vorderingen zien. Gisteren is een van de belangrijkste zalen ingericht: die met de wandtapijten. De tapijten afzonderlijk zijn al bij zonder, maar echt speciaal is de combinatie, legt Y. Lar- dinois van het Zeeuws Museum uit. „De wandtapijten zijn vierhonderd jaar oud en als serie nog steeds com pleet. Daarom behoren ze tot onze topstukken. Boven dien zijn ze ooit gemaakt voor de Middelbrugse abdij en ze zijn hier nog steeds." Het eerste wandtapijt - Het beleg van Zierikzee - werd op 24 april teruggehangen in de zaal. Gisteren volgden de andere. Ze zijn met klitteband aan de wanden beves tigd. Het voortdurende gepiep dat gisteren de stilte in de zaal doorbrak, was van het alarm. Dat werd uitge breid getest en aan het geluid te horen, werkte het al goed. Het tapijt Het beleg van Zierikzee wordt overigens het sleutelstuk wordt van een grote, internationale over zichtstentoonstelling. Deze wordt vanaf oktober in het museum in New York gehouden in het Metropolitan Museum of Art, en reist in het voorjaar van 2008 door naar Madrid. foto Lex de Meester Vlissingse kunstplek opent deur voor veelzijdige expositie. door Ali Pankow vlissingen - Foto's van bruiloften die niet alleen herinneren aan die ene dag, maar die ook iets zeggen van de gevoelens over een huwe lijk. Het is slechts één van de din gen die straks schuilgaan achter de monumentale gevel van het Vlis singse Beeldenhuis aan de Hen drikstraat. Het pand zet vanaf zondag zijn deur open voor acht kunstenaars uit Brabant en Zeeland. Zij bieden de bezoekers hier een kijkje achter de vensters van hun persoonlijke 'beeldenhuis'. De bewerkte huwelijksfoto's zijn een idee van Marjan Kolmeijer. Marcel van de Sande tekent voor een installatie van beschilderde te levisies. Hij wil daarmee commen taar leveren op de vluchtige en be- driegelijke aard van de wereld die voortdurend via computer- en tele visieschermen wordt gepresen teerd. Ook Hanneke Barendregt be kommert zich om de wijze waar op het wereldnieuws de werkelijk heid van alledag bepaalt. Zij gaat de confrontatie aan door kranten foto's te bewerken met haar eigen handgeschreven gedachten. Els Dominicus presenteert een be wegende plafondschildering. De ti tel 'verte' suggereert afstand en smaakt naar verlangen, het begin van een reis. Kunstenares Sela zoekt het in geluid en laat achter de gevel van het Beeldenhuis een melodieuze sfeercompositie ho ren. Liesbeth Verhoeven gebruikt alledaagse anekdotes voor een be wegende projectie waarin ze wer kelijkheid en fantasie vermengt. Enith Vlooswijk zet mensen graag op het verkeerde been door beel den op intuïtieve wijze uit hun context te halen. Tenslotte ver- Acht Brabantse en Zeeuwse kunstenaars bieden blik in persoonlijkBeeldenhuis' beeldt het werk van Heidi Wulms verwondering over vaak tegenna tuurlijke neigingen van de mens. Publicist Alex de Vries van de Raad voor Cultuur opent zondag om 16.00 uur deze expositie. The- termaker Jos de Jonge voert de act mijn beeldenhuis op. Kunstcritica Rebecca Nelemans gaat zondag 10 juni om 20.00 uur in gesprek met de exposanten. De tentoonstelling wordt zondag 30 juni om 20.00 uur afgesloten met een voordracht door Liesbeth Verhoeven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31