Zeeland Mobiel is de prothese Minder dwang Emergis Zoë 4 4 2 PZC De krant 4 weken voor €9(95! 2 Dinsdag 15 mei 2007 PZC MARLEEN BLOMMAERT JtK Een goede vriendin van me woont in Schoonhoven, al leen. Ze is zevenenzestig. Twee weken geleden kwam ze hier met haar hond Zoë. We praten als ze komt tot diep in de nacht over alles wat ons bezighoudt. Het zijn gesprekken zonder horloge. Ze houdt van mijn man, mijn kinderen en mijn hond en dat is bij vriend schappen ook praktisch. Meestal zijn de twintig jaar die we in leeftijd schelen niet of nauwelijks merkbaar. Natuurlijk zitten we in een geheel ande re levensfase. Zij is echter iemand zonder kalenderleeftijd. Al tijd bruisend van energie, dollend met haar petekind, mijn dochter. Zoë is een kruising labrador met werkelijk voorbeeldige manie ren. Iedereen is dol op het oude beestje met haar grijze snoet. Één van de gesprekken ging over haar leeftijd en hoe ze haar pen- sionado-bestaan het liefste voor zich zag. Ze vertelde dat haar eni ge zoon overwoog om naar Grie kenland te emigreren, net als haar jongere bfoer met zijn vrouw. Zelf was ze vaag over haar wensen. En plotseling reali seerde ik me voor het eerst wat het is om op die leeftijd alleen te zijn. Vrijdagavond belde ze. Haar hond Zoë was ziek. Toen ze me vertelde wat er scheelde, vreesde ik al het ergste. Maar ik zei niets. Ik voelde het verdriet door de telefoon. De afstand werk te als een vergrootglas. Ik zag haar in gedachten in haar flat met z'n afstandelijke bewoners. Ik zag ook de stervende hond met z'n grijze snoet voor me. De volgende dag stierf Zoë inderdaad. Ik zie mijn vriendin in haar flat zonder hond. Ze zit in haar paarse stoel en kijkt naar de regendruppels op het raam. Ze ziet er plots veel ouder uit. Ik zag de stervende hond met z'n grijze snoet voor me COLOFON DIRECTIE Directeur/uitgever: Ad Verrest HOOFDREDACTIE Hoofdredacteur: Peter Jansen pjansen@pzc.nl Adjunct-hoofdredacteur: Arie Leen Kroon (alkroon@pzc.nl) CENTRALE REDACTIE redactie@pzc.nl, tel. 0113-315500, fax 0113-315609 KANTOREN Goes: Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes, 0113-315500 Middelburg: Buitenruststraat 18, Postbus 8070, 4330 EB Middelburg, 0118-493000 Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45, Post bus 145, 4530 AC Terneuzen, 0115-645769 Zierikzee: Grachtweg 23a, postbus 80, 4300 AB Zierikzee, 0111-454651 Hulst, Steenstraat 37, 4561 AR Hulst, 0114-371379 ABONNEMENTSPRIJZEN Maand €21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal €61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Voor toezending per post geldt een toe slag. Abonnementenadministratie, fotoservice, abonneevoordeel Bel lezersservice 0800-0231231, dagelijks 8.00-17.00, za terdag tot 12.00 uur, of mail lezersservice@pzc.nl; fax 076-5312330. Postadres: Lezersservice PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Beëindigen abon Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om m et persoonsgegevens, In het colofon treft u nadeie informatie nement uiterlijk één maand voor het ein de van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Wet Bescher ming Persoonsgegevens van toepassing) ADVERTENTIES Verkoopteam Zeeland: 0113-315520, fax 0113-315529. teamzeeland@pzc.nl Personeels-, educatie- en zorgadverten- ties: 076-5312240, fax 076-5312340, aez@pzc.nl. Business to business, onroerend goed: 076-5312277, fax 076-5312274, segmentteam@pzc.nl Publicatierecht beeldende kunst: via Beeldrecht. Auteursrecht: voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van de Koninklijke Wegener NV. PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoe ring van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Weg ener en zorgvuldig geselecteerde partners. In dien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruik van uw e-mailadres wilt intrekken, kunt u een briefje sturen naar: PZC, Postbus 3229, 4800 MB Breda. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl KRANT NIET ONTVANGEN? Onze excuses. Bel gratis lezersservice 0800-0231231. maandag t/m vrijdag 7.00-17.00 uur, zater dag 8.00-12.00 uur. Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor €9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) De Nederlander die vandaag de dag geen mobiele telefoon heeft, mag zichzelf langzamerhand een zonderling noemen. Zo denken ten minste al die landgenoten, die hun gsm altijd bij zich hebben en bij voorkeur ook nooit uitschakelen. door Jan van Damme KPN wil ons nu ook bin nenshuis aan de mobiel hebben. Gisteren ver scheen in het kader van die campagne een onderzoek, waaruit blijkt dat we hoe langer hoe meer met ons mobieltje ge trouwd zijn. In al dat euforisch gekrakeel wor den mogelijke nadelen van de mo biele telefoon onder tafel gewerkt. Onderzoeken die waarschuwen voor de straling van de gsm wor den als indianenverhalen afge daan. En dat je je sociaal gehandicapt gaat voelen als je niet de vlotte sms-taal spreekt waar het apparaat je toe uitnodigt, wordt zwartkijke- rij van bejaarde veertigplussers ge noemd. Hoe dat ook zij, ook deskundigen signaleren een groeiende invloed op het dagelijks bestaan. Zoals Roel Pijpers, docent commu nicatie aan de Hogeschool Zee land. „Ik merk aan mezelf dat de normen verschuiven", zegt hij. „Te genwoordig zet ik mijn mobiel niet meer uit als ik voor de klas sta. Stel je voor dat je net dat ene telefoontje mist. Tegen de studen ten in mijn les zeg ik nog wel dat ze hun gsm moeten uitschakelen. Maar inderdaad, dat gebeurt zeker niet altijd, ook zij maken hun af weging." Op veel scholen voor voort gezet onderwijs is de laat ste jaren een mobiel tjes-verbod afgekondigd. Vooral om te voorkomen dat er filmpjes van al dan niet uitgelokte vechtpar tijen of onwelgevallige lessituaties op het internet worden geplaatst, ludith van Maldegem, schoolmaat- schappelijk werkster op Nehalen- nia in Middelburg, heeft het mo bieltje zien oprukken. Ze zegt: „Als ik nu met een leer ling een gesprek heb, wordt er toch minstens drie-keer even geke ken of er een berichtje is binnenge komen." Sms'en, het met de telefoon verstu ren van tekstberichtjes, is wat haar betreft een weinig fijngevoelige vorm van communicatie, die bo vendien pestgedrag in de hand werkt. „Een sms-bericht is vrij on persoonlijk. Kinderen die sociaal niet zo sterk in hun schoenen staan, kunnen eraan ten onder gaan. Ie schrikt soms van de tek sten die ze elkaar sturen, tot doods bedreigingen aan toe." René Diekstra, hoogeleraar psycho logie van de Roosevelt Academy en columnist van deze krant, meent dat het mobieltjes-virus in menselijke termen verklaarbaar is. Hij noemt bereikbaarheid het belangrijkste psycholo gische product van onze tijd. De auto, het vliegtuig, inter net en - uiteraard - de telefoon. „Stuk voor stuk succesnummers", zegt hij. En over de gsm: „Het mo bieltje is de prothese van de mo derne mens geworden. Techniek maakt de mensen autonomer. Dat zag je eeuwen geleden met de op komst van het horloge, toen ieder een zijn eigen tijd bij zich kon heb ben. Dat zie je in onze tijd met de auto, televisie en internet. Nog maar een paar jaar geleden schre ven we brieven. Die moesten we voor een bepaalde tijd naar de bus brengen, je moest maar afwachten of ze op tijd bezorgd werden. De elektronische mail heeft de functie van de brief in razend tempo over genomen, omdat dat medium ons autonomer maakt, we zijn niet meer afhankelijk van de postbo de." Mensen zuigen techniek op, zegt Diekstra. Hij voorspelt dat over niet al te lange tijd iedereen een chip zal laten implanteren, die de arts in no time kan vertellen hoe het met hart en andere gezond- heidsbepalende organen gesteld is. „Dat lijkt verre toekomst, maar is heel erg dichtbij." Emergis wil het gebruik van de isoleercel met een derde verminderen. door Claudia Sondervan GOES - Emergis wil het gebruik van de separeercel met dertig pro cent verminderen. Op de opname afdelingen kinderpsychiatrie, alge mene psychiatrie en langdurige zorg moet dat bereikt worden met beter opletten wanneer het uit de hand loopt en eerder ingrijpen met medicijnen. Met cliënten wor sen crisisplannen gemaakt waarin staat wanneer een bepaalde aan pak nodig is en hoe die momen ten te herkennen zijn. Cliënten kunnen die maatregelen als zij bui ten de instelling zijn bij zich dra gen op een 'crisiskaart'. Vorig jaar werd bij Emergis 398 keer een cliënt in de separeerkamer gezet. Dat kan voor enkele uren of meer dere dagen zijn geweest. Soms worden cliënten meteen bij opname om veiligheidsredenen ge separeerd. Emergis wil het beleid in overleg met cliënten en oud-cliënten humaner maken. „Se pareren is heel ingrijpend voor de cliënt en voor de overige bewo ners en medewerkers van de afde ling", weet M. van der Geld, psy chiater-directeur van het Zeeuwse centrum voor geestelijke gezond heidszorg. Eerder ingrijpen met medicijnen kan ook neerkomen op een sepra- ratie, maar dan van geest en lichaam, erkent Van der Geld. „Ik zou dat zelf wel willen", zegt hij. „Als ik in een heftige psychose zat met angsten en waanvoorstellin gen, zou ik blij zijn als die afgebro ken kon worden." Recent onderzoek wees uit dat er in Nederland meer gebruik wordt gemaakt van het separeren van pa tiënten dan ons omringende lan den. „Er zijn landen waar de psy chiatrie helemaal zonder separe ren kan", meldt Van der Geld. Het onderzoek en de recente kritiek op de manier waarop de Neder landse GGZ omgaat met gedwon gen opname, -medicatie en -ver pleging. GGZ Nederland maakte met 35 in stellingen afspraken om het ge bruik van de isoleercel jaarlijks met tien procent terug te brengen. Nederlanders en hun gsm zijn onafscheidelijk 40-plussers ergeren zich meer aan uitgebreid mo biel gebet in openbare lim dan mensen onder de 40. 86% vindt het ifXW ongepast te bellen tijdens een vrijpartij.NÜlP' 48% legt de telefoon op zijn nachtkastje 2 belt wel j eens op het toilet. vindt het niet ge past te bellen tijdens een etentje buiten de deur. is ook thuis mobiel bereikbaar voor hun minnaar, belt de minnaar met de vaste lijn. Mensen jonger dan 40 laten hun gsm twee keer zo vaak in de wc vallen als 40-plussers. PZC Donja Odijk bron: KPN De mobiele telefoon heeft een vaste plaats in ons leven verworven. Meer dan de helft van alle Nederlanders is altijd en overal bereikbaar. De gsm maakt nu ook furore als film- en fototoestel. draagt de mobiel zegt niet zonder zet de mobiele altijd bij zich. gsm te kunnen. telefoon nooit uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2