Turbines Hoofdplaat maken te veel lawaai De geschiedenis is hier voelbaar Plannen windmolenpark voor Vlaamse kust rond Zwartebessenteelt heeft weer toekomst Conflict schept kloof in kerk St. Philipsland w pzc Dinsdag 15 mei 2007 25 Onderzoek naar windmolens bij Hoofdplaat afgerond. door Frank van Cooten HOOFDPLAAT - De vijf windturbi nes bij Hoofdplaat maken toch meer-geluid dan wettelijk is toege staan. Dat is de belangrijkste con clusie van een onderzoek van de wetenschapswinkel van de Univer siteit Groningen. Alhoewel het rapport nog gepre senteerd moet worden, lichtte on derzoeker Frits van den Berg van de wetenschapswinkel gisteren een tipje van de sluier op. „Op ba sis van mijn onderzoeksgegevens blijkt dat de windmolens op gezet te tijden meer geluid maken dan wettelijk is toegestaan." Zijn conclusie staat haaks op die van Schoonderbeek en Partners. Dit bureau onderzocht twee keer in opdracht van de gemeente Sluis het geluid van de windturbines. Twee keer werd geconcludeerd dat er niets aan de hand is. Het geluid van de molens blijft keurig binnen de wettelijke norm. Van den Berg vindt het niet vreemd dat hij tot een andere con clusie komt. „Ook Schoonderbeek constateert dat het geluid boven de wettelijke norm zit. Het bureau heeft echter in haar conclusie reke ning gehouden met een afwijking in de meetgegevens van twee deci bel. Gemakshalve is deze afwij king naar beneden afgerond zodat het geluid van de windmolens wel binnen de norm blijft." Van den Berg zegt hiermee niet dat Schoonderbeek in haar conclu sie rekening heeft gehouden met het belang van de opdrachtgever, de gemeente Sluis. „Maar het is De windmolens bij Hoofdplaat maken toch te veel herrie. Dat blijkt uit onderzoek van weten schapper Frits van den Berg van de Universiteit Groningen. wel een eenzijdige en partijdige conclusie. De afwijking had im mers ook naar boven afgerond kunnen worden." Het onderzoek van de Rijksuniver siteit Groningen is gedaan in op dracht van de Stichting Actiegroep Windturbines Hoofdplaat. Omwo nenden klagen al jaren over ge luidsoverlast van de vijf turbines en geloven geen snars van de uit komsten van beide studies van Schoonderbeek. Om dat te staven is de Groningse universiteit inge schakeld. De Sluise gemeenteraad heeft: be sluitvorming over afwijzing van schadeclaims uitgesteld totdat de uitkomst van het Groningse onder zoek bekend is. Van den Berg noemt zichzelf een autoriteit op het gebied van onder zoek naar de effecten van windtur bines. Hij vindt het schandalig en triest dat overheden en de industrie geen rekening houden met effec ten voor omwonenden en dat hun klachten worden genegeerd. Walter van Damme van de Stich ting Actiegroep Windturbines Hoofdplaatpolder maakte begin dit jaar melding van honderden klachten over het geluid van de turbines bij Hoofdplaat bij de ge meente Sluis. SINT PHILIPSLAND - Dominee A.P. van der Meer van de oud-gerefor meerde gemeente in Sint Philips land is voor maximaal drie maan den geschorst door de kerkenraad. De predikant zelf meldt dat van schorsen geen sprake is. Hij zegt zelf zijn ambt te hebben neerge- legd. Het kerkgenootschap wil niet in gaan op de kwestie, omdat het om een tuchtzaak gaat. „We wachten de kerkelijke procedure af', laat A. Klein, algemeen scriba, weten. Ook Van der Meer wil weinig kwijt over het voorval. Ingewijden in de Fliplandse dorps gemeenschap melden dat het al langer rommelt bij de oud-gerefor meerden. Wortel van het conflict is een persoonlijke kwestie tussen Van der Meer en ouderling H. van Westen, een invloedrijk figuur in de kerk. Hij is onlang benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. De dominee ging vorige week zon dag in de preek kritisch in op het lintje. Een deel van de kerkgangers verliet de dienst uit protest. Direct betrokkenen willen niet met naam in de krant, maar spre ken van een pijnlijke kwestie. „Je bent vóór Van Westen of vóór Van der Meer. Een tussenweg is er niet. Het conflict gaat dwars door families heen en scheurt gezinnen uit elkaar." Ook Van Westen wil niet ingaan op de kwestie. Van der Meer is sinds 2002 predikant in Sint Philipsland. Jan de Ruiter publiceert veertiende deel in Borselse dorpenreeks. door Harmen van der Werf driewegen - Wie voor het eerst van zijn leven van Ovezande naar Driewegen rijdt, 't liefst in het voorjaar, wacht een verrassing. De entree tot één van de kleinste dor pen van Borsele is een machtig mooie, groene laan. In oud Drie wegen ontbreekt juist dat groen, maar is de geschiedenis voelbaar, vooral dankzij de hervormde kerk. Jan de Ruiter, oud-voorlichter van de gemeente Borsele, schreef zijn veertiende Borselse dorpenboek over Driewegen. De presentatie was gisteravond. Van de vijftien dorpen die Borsele telt, is Driewegen (567 inwoners op 1 januari) tegenwoordig één van de meest verstilde. Winkels zijn er niet meer. Herbergier A. G. C. Dijkers hield in Het Wapen van Driewegen nog stand tot 2001, valt uit De Ruiters boek op te maken. Het is sindsdien met de horeca ge daan, op de kantine van de dit jaar jubilerende, 65-jarige sportvereni ging Driewegen na. Het dorp moet het al sinds 195S zonder molen stellen. En wie weet nog dat er aan de Platteweg tussen pn De Ruiter richt zich in zijn boek over Driewegen vooral op de vroegste geschiedenis, op het ontstaan eind dertiende eeuw ten koste van Coudorpe. Driewegen en Ovezande een sta tion was met een heus stationskof fiehuis? Van 1927 tot 1932 reed er een passagierstrein en nog tot 1971 een goederentrein voor landbouw producten. Alleen de klassieke Bor selse stationswoning herinnert aan die tijd. „Driewegen bloeide meer dan andere Borselse dorpen op dankzij de komst van de spoor lijn in 1927", vertelt De Ruiter. „Het dorp groeide naar het station toe." Driewegen heeft lang niet alles ver loren. Sportvereniging Driewegen bestaat. De Ruiter schrijft er niet over. „Ik had daar de ruimte niet voor." Hij richt zich vooral op de vroegste geschiedenis, op het ont staan eind dertiende eeuw ten kos te van het oudere Coudorpe, waar in 1999 nog Romeinse huizen zijn blootgelegd. Met nog één dorp te gaan in 2008, Lewedorp, zit De Ruiters werk er bijna op. Hij heeft dan vijftien dor pen gehad. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - De Nederlandse zwartebessenteelt die in de Zak van Zuid-Beveland is geconcen treerd, heeft weer toekomst. Voor de kwalitatief goede zwartebessen uit Nederland is een nieuwe afzet markt aangeboord. Het einde van de zwartebessen teelt leek in zicht nadat de belang rijkste afnemer, SVZ Internatio nal, de sapconcentraatfabriek in Dodewaard had gesloten. De pro ductie was naar Polen verplaatst, het land met de uitgebreidste zwar tebessenteelt van Europa. L. Ver- mue uit Heinkenszand, secretaris van de Coöperatieve Nederlandse Bessentelersvereniging, weigerde te somberen. Hij zette zelf nog nieuwe struiken. „De laatste drie jaar waren de prijzen zo laag dat veel boeren in het buitenland stop ten", vertelt Vermue. „Met als ef fect: minder productie, hogere prij zen." Bovendien heeft SVZ Inter national in Etten Leur een produc tielijn opgezet waar verfijndere producten van zwartebessen wor den gemaakt dan sapconcentraat. „Aan die zwarte bessen worden hogere eisen gesteld", verklaart Vermue, „zoals kunnen aangeven welke gewasbeschermingsmidde len zijn gebruikt. In Polen zijn ze nog niet zover." Een nieuw con tract met SVZ International moet nog worden gesloten. Belgische regering geeft initiatiefnemers een prijsgarantie. door Wout Bareman ZEEBRUGGE - De laatste hindernis sen voor de bouw van een wind molenpark op de Thorntonbank in de Noordzee, ruim dertig kilo meter uit de Vlaamse kust, zijn ge nomen. De federale regering van België heeft de initiatiefnemers een prijsgarantie voor de levering van groene stroom verstrekt en daarmee het laatste restje onduide lijkheid over het project weggeno men. Als alles verder volgens plan verloopt, wordt nog deze zomer met de bouw van de eerste zes windmolens begonnen. De voorbereidingen werden al eer der gestart; in Oostende wordt sinds dit voorjaar gewerkt aan de funderingen. Energieleverancier C-Power verwacht dat de molens uiterlijk in september 2008 opera tioneel zijn. De Belgische regering sloot in november vorig jaar al een samenwerkingsovereenkomst met leveranciers C-Power, Eldepasco en Belwind. Daarbij gaat het om de bouw van 162 windmolens, die elektriciteit kunnen leveren aan 860.000 gezinnen. Met het project is een investering van twee miljard euro gemoeid. Behalve op de Thorntonbank worden er wind molens gebouwd op de Bank zon der Naam en de Blighbank. In 2015 moet het project klaar zijn. Volgens minister R. Landuyt van Noordzeezaken is er straks abso luut geen sprake van horizonver vuiling. De molens staan op een af stand van de kust, die vergelijk baar is met die tussen Calais en Dover. In het verleden liepen met name de burgemeesters van de kustgemeenten te hoop tegen de plannen. Driewegen nu, met van links naar rechts en van boven naar beneden: oude stationswoning, molens in een voor tuin, oude hervormde dorpskerk, openbare basisschool 't Opstapje en historische boerderij, foto's Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 27