Zeeland 'Als je Bert erbij I haalt, helpt-ie gelijk' yt Schaapskudde is een topattractie op de dijk Verkeersvisie moet Veere helpen bij terugdringen verkeersborden Boektitels delen tijdens BiebDate Compleet slapen in Zeeland fmorgana GOES 22 Dinsdag 15 mei 2007 pzc Herder Klaasjan van der Kolk trekt met zijn 191 schapen de dijken rond Oud-Vossemeer over. foto Dirk-Jan Cjeltema Over drie tot vijfjaar moeten Thoolse dijken weer prachtig bloeien. door Rob Paardekam OUD-VOSSEMEER - Veel dijken in de omgeving van Oud-Vossemeer dra gen de naam bloemdijk, maar echt veel moois valt er niet meer te be wonderen. Op de schouders van herder Klaasjan van der Kolk en zijn 191 schapen rust daarom de taak om de bloemenpracht in ere te herstellen. De dijken in het buitengebied van Oud-Vossemeer zijn de afgelopen jaren veel te ruig begroeid, waar door de bloemen geen kans meer krijgen zich te ontwikkelen. Door er schapen te laten grazen hoopt Staatsbosbeheer de dijken hun sta tus terug te geven. Over het ras is goed nagedacht. De kudde bestaat uit Drentse heide- schapen en Vlaamse kuddescha pen. „Vooral die laatste soort kan enorme hoeveelheden gras weg werken", zegt herder Klaasjan van der Kolk. De herder, die de afgelopen negen jaar ervaring opdeed bij de stich ting Zeeuwse Schaapskudde, heeft zich op eigen initiatief aangemeld De dijken in het buitengebied van Oud-Vossemeer zijn veel te ruig begroeid, waardoor de bloe men geen kans meer krijgen zich te ontwikkelen. bij Staatsbosbeheer. Hij werd er en thousiast onthaald. „Want het idee om hier eens iets aan de dij ken te gaan doen, leeft al jaren", vertelt boswachter Dirk Fluijt. De schapen hebben in feite twee taken: het opeten van de ruige be groeiing, waardoor de bloemen weer een kans krijgen, en het ver plaatsen van zaden, zodat die bloe men straks overal staan. De dieren verplaatsen die zaden via hun wol, de uitwerpselen en hun hoeven. Volgens Fluijt hebben de schapen ook een attractieve waarde. „Het is toch prachtig voor deze omgeving, zo'n schaapskudde die over de dij ken trekt? Een attractie van de eer ste orde als je het mij vraagt." Die attractie zal er in elk geval een jaar blijven, want zo lang duurt de proef „Daarna gaan we evalueren en kijken we of we misschien een meerjarencontract met de herder kunnen sluiten", aldus Fluijt. Die herder zelf is er heilig van overtuigd dat het een succes wordt. De dijken rond Oud-Vosse meer hebben volgens hem veel po tentie. Dat zit hem onder meer in de ligging ten opzichte van de zon en de samenstelling van de bo dem. Van der Kolk waarschuwt wel dat niet meteen te veel ver wacht moet worden. Hij bedoelt: de bloemdijken zullen niet over een jaar al prachtig in bloei staan. „Ik denk dat daar pas over drie tot vijf jaar sprake van zal zijn", schat hij. „Zoiets kost gewoon tijd." vlissingen - Het is net zo iets als speeddaten, maar dan met boeken. In bibliotheek 't Spui in Vlissingen wordt maandag 21 mei voor het eerst aan BiebDaten gedaan. Alle deelnemers nemen drie boeken mee en vertellen daarover aan een tafeltje voor twee. Na zes minuten wisselen de 'daters' van tafel. De deelnemers kunnen niet alleen boektitels maar - als ze dat zelf wil len - wellicht ook e-mailadressen uitwisselen. Het BiebDaten is van 19.30 tot 22.00 uur. Aanmelden kan via www.vlissingen.nl/biebdate. MEER DAN SLAPEN DE SCHIPPER WOONBOULEVARD MARCONISTRAAT 32 0113 - 230181 Bouwer BAM van de Fonteyne in Vlissingen reageert op klachten. door Wendy van den Hurk vlissingen - Hoezo had bouwer BAM de Fonteyne-appartementen in het centrum van Vlissingen nog niet mogen opleveren? Eigenaren hebben de sleutels toch aanvaard? Uitvoerder Bert de Kroo is veront waardigd over klachten van bewo ners, die beweren dat hun nieuwe huis nog niet bewoonbaar is. Toegegeven: hier en daar valt nog best wat te verbeteren. „Maar dat doen wij dan ook", zegt De Kroo. „Als bewoners iets hebben, kun nen ze altijd naar mij toe komen. Dan zorg ik voor hulp. Vlak voor de oplevering krijgen mensen een proces-verbaal van oplevering. Dat klinkt zwaar, maar het is gewoon een lijstje van alles wat nog niet is zoals het hoort te zijn. Scheve klin ken, een vloer die nog niet vlak is of gas dat nog niet is aangesloten." Zoals nu het geval is. „Dat klopt. Alleen kan de BAM daar niks aan doen. Ik ben nog steeds geen direc teur van Delta, noch van Cogas. En inderdaad, de toegang naar het complex laat nog te wensen over. Maar, en dat zeg ik niet om alles op anderen af te schuiven, dat is een taak van de gemeente." En ja, de lift was een week uit be drijf. „Iemand had water in de be stuurskamer laten lopen. Daar ont stond kortsluiting. Het was dus in derdaad even lastig verhuizen voor sommige mensen. Dat heb je soms bij zo'n groot nieuwbouwproject. Gebreken zijn er altijd. Maar eige naren hoeven hun huis ook niet te aanvaarden. Het is een opleverings- verzóek, geen verplichting." Volgens nieuwe bewoners van de Fonteyne en de vereniging van ei genaren hadden de woningen nog niet opgeleverd mogen worden. De BAM zegt van wel. Maar al te graag gaat De Kroo voor in een rondje Fonteyne. Om te ko men bij de appartementen, strui kel je soms over bouwmateriaal of plotselinge drempels. De Kroo zou het liever ook anders zien, zegt hij. In veel woningen wordt gewerkt. Vloeren gelegd. Met de defecte lift was het een heel gedoe om de mar meren tegels naar boven te krij gen, vertelt een tegelzetter terwijl hij zijn voorhoofd afveegt. „Maar gelukkig mochten we de bouwlift gebruiken. Dan geven we elkaar de tegels wel via het balkon aan." Meneer Minnaard is de eerste die vandaag écht overgaat. Hij kreeg als eerste de sleutel. „Ons apparte ment had ook kinderziekten, maar als je Bert erbij haalt helpt-ie je ge lijk. Ons tapijt is met de bouwlift naar boven gesjouwd; hebben we niks voor hoeven doen. Maar ja, wij komen uit Rosenburg. Dus wij weten hoe het is om in een nieuw huis te komen. Dat scheelt mis schien." Man gewond door dichtwaaien portier vlissingen - Een chauffeur van een vrachtwagen is gisterochtend omstreeks 8.45 uur op de Tromp- weg in Vlissingen gewond geraakt toen zijn portier hard dichtwaai- de. Door de harde wind sloeg het portier tegen zijn gezicht aan. De man hield er een snee in zijn ge zicht aan over en is met de ambu lance naar het ziekenhuis in Vlis singen gebracht. Daar is de snee ge hecht. Wegversmalling bij Coese rotonde blijft goes - De wegversmalling na de grote rotonde in Goes, die Ring baan West en 's-Heer Hendriks- kinderendijk met elkaar verbindt, blijft. Volgens het Goese college is uit een proef gebleken dat de ver keersveiligheid erdoor is verbeterd. Het verkeerslicht op de A256 voor verkeer dat rechtsaf Goes inrijdt, komt niet meer terug. Zonder stop licht blijkt de doorstroom beter. Man aangehouden voor uitdelen vuistslag middelburg - Een 44-jarige man uit Middelburg is gisteren in een winkel in zijn woonplaats aange houden omdat hij een andere man in zijn gezicht heeft ge stompt. De man kreeg in een win kel in de Johan van Reigersberg straat een woordenwisseling die es caleerde. De Middelburger gaf de andere man een duw, waardoor die viel, en stompte het slachtoffer daarna nog in diens gezicht. Oecumenische dienst in Zeeuws dialect ellewoutsdijk - In het Kerkje van Ellesdiek (Ellewoutsdijk) wordt ko mende zondag een oecumenische bijeenkomst in het Zeeuws gehou den. Bas Rentmeester, die het the ma 'Tussentieds' overdenkt, komt uit Elshout maar spreekt Beve- lands. Louis en Jantine de Wilde zullen enkele liederen ten gehore brengen. De bijeenkomst begint om 14.30 uur. Vissers overtreden wet en krijgen bekeuring scharendijke - De politie heeft gis teren langs het water van de N57 bij Scharendijke gecontroleerd op naleving van de Visserijwet. Dit ge beurde in samenwerking met on der meer de AID en Rijkswater staat. In totaal stonden vijftien per sonen te vissen; allen waren in overtreding en kregen een bekeu ring. De overtredingen waren: het vissen met verboden vistuig en/of verkeerde visdocumenten. Nog geen resultaat in verkrachtingszaak noordwelle - De politie heeft nog geen concrete aanwijzingen die leiden naar de man die zich af gelopen donderdagmiddag vergre pen zou hebben aan een 13-jarig meisje in Noordwelle. De verkrachting vond plaats op het sportveld achter het dorps huis. Het buurtonderzoek is bijna afgerond. De politie zoekt nog steeds naar getuigen. Gemeente kan niet zo maar wat borden uit de grond halen. door Selma Osman DOMBURG - De gemeente Veere laat dit najaar een verkeersvisie op stellen, als basis voor het terugdrin gen van het aantal verkeersborden in de gemeente. Voor 2010 moeten er een kwart minder borden langs de weg staan. Dat streven geldt alleen voor de bebouwde kom. Toch hoopt wethouder J. Melse dat de provincie en het waterschap hun steentje bijdragen aan het opscho nen van het buitengebied. „Als er te veel borden staan, komt de boodschap niet meer over." Melse overweegt zelfs als experiment één bordenvrije kern in te stellen. Studenten verkeerskunde van de hogeschool NHTV gaan in septem ber op pad om de verkeersstro men en de -veiligheid in de ge meente in kaart te brengen. Vier maanden later presenteren ze een verkeersvisie, die de gemeente kan gebruiken bij het terugdringen van het woud aan borden. De gemeente Veere wil een kwart van de verkeersborden kwijt, maar wil zich terdege voor bereiden door een verkeersvisie te laten samenstellen. Uit een telling blijkt dat in de ker nen 3177 borden staan. Daarvan moeten er een kleine achthonderd verdwijnen. Geen eenvoudige klus, legt de wethouder uit. „We kunnen niet zo maar wat borden uit de grond trekken: achter elk bord zit een verkeersbesluit." Hij wil verkeersdeelnemers aanspre ken op hun verantwoordelijkheid. Zeker op plaatsen waar dorpsbe woners zelf de regels aan hun laars lappen, helpt een boete volgens hem beter dan een bord. Zo vindt hij het ook onnodig om in een 30-kilometer-zone ook nog eens te waarschuwen voor een drempel. „Word maar een keer gelanceerd, dan leer je het vanzelf wel af"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24