Geld en werk kunnen het omrijd Hl www.belastingdienst.nl PZC Dinsdag 15 mei 2007 1 7 koop van een huis. De notaris on derzoekt dan of de overdracht juri disch en financieel goed in elkaar steekt. Andere redenen voor een bezoek aan de notaris zijn het op stellen van een testament, samen levingscontract of huwelijkse voor waarden. Een bezoek aan www.degoedkoop- stenotaris.nl leert dat de tarieven tussen notarissen enorm verschil len. In Franeker kun je voor iets meer dan zevenhonder euro je koopakte laten passeren voor een huis van twee ton, een notaris in Den Haag vraagt bijna tweedui zend euro voor datzelfde docu ment. Hoe kan dat? „De belangrijkste re den is de concurrentiestrijd tussen verschillende notariskantoren", zegt Paul Lefering, directeur van DGN Publishers, eigenaar van de- goedkoopstenotaris.nl. Tot een paar jaar geleden golden er vaste tarieven bij de notaris en had het dus geen enkele zin om te Vergelijkingssites L Websites die notaristarieven vergelijken: L- www.degoedkoopstenotaris.nl L www.notaristarieven.nl www.notaris-vergelijken.nl gaan shoppen. Maar op 1 juli 2003 werden notaristarieven volledig vrijgegeven, waardoor er markt werking ontstond. Het feit dat de tarieven van de notarissen ook nog eens op internet worden gepu bliceerd, maakt dat sommige nota rissen extra klanten willen trekken door hun prijzen flink te verlagen. Opvallend is dat er regionaal grote verschillen zijn ontstaan. In het noorden en oosten van het land liggen de tarieven een stuk lager dan in de Randstad. „Dat komt enerzijds doordat de concurren tieslag daar heviger is geweest dan in de Randstad. Anderzijds zijn de personeels- en overheadkosten zo als de huur van een pand in het westen hoger", verklaart Lefering. Het kan dus lucratief zijn om voor een testament of een koopakte een paar uurtjes in de auto te gaan zitten. Concurrentie alleen maar goed voor de consument? „Niet in alle gevallen", zegt Mieke Bekkers van de Koninklijke Notariële Be roepsorganisatie (KNB), „De kos ten van koopakten zijn gedaald, maar de tarieven voor familieza ken als testamenten en samenle vingscontracten zijn weer geste gen. Vroeger werden de vele uren die in een testament worden gesto ken, gecompenseerd door de be trekkelijk eenvoudige koopakten, maar dat kan door de marktwer king niet meer." Het Centraal Bureau voor de Statis tiek (CBS) heeft berekend dat tarie ven van notarissen voor onroe rend goed tussen eind 2003 en eind 2006 zijn gedaald met 8 pro cent, maar dat in dezelfde periode de tarieven voor familiezaken ste gen met 12 procent. Bekkers waarschuwt er wel voor dat de prijzen op de websites wei nig transparant zijn. „Je weet niet precies wat je voor het bedrag krijgt. Zijn besprekingen er ook bij inbegrepen? En wat als de notaris meer uren heeft gemaakt dan hij van tevoren had gepland?" Boven dien vindt Bekkers dat een notaris niet alleen moet worden beoor deeld op zijn kosten. „Het is ook belangrijk dat je je op je gemak voelt bij je notaris, want er gaan soms heel persoonlijke papieren over tafel. Veel mensen komen daarom ook via familie of vrien den aan een notaris." Volgens Lefering is de adviserende rol van de notaris belangrijker bij documenten die te maken hebben met familierecht, zoals een testa ment of samenlevingscontract, dan bij een koopakte. „Bovendien, wat is een goede notaris? Juist om dat het gaat over betrouwbaarheid en of je je bij iemand op je gemak voelt, is dat vaak heel persoonlijk." Incasso is in dertien landen onmogelijk In de hele wereld zijn dertien lan den waar het vrijwel onmogelijk is om openstaande vorderingen te in nen. Wie een onbetaalde rekening heeft van een bedrijf in bijvoor beeld Bosnië-Herzegovina, Wit-Rusland of Cuba kan zijn geld wel vergeten. Het incassobe drijf TCM deed onderzoek naar kredietwaardige landen. Het bleek dat het in Scandinavische landen het makkelijkst is om openstaande vorderingen te innen. Wie schul den heeft en zich denkt te kunnen verschuilen in Noorwegen, is kans loos tegen incassobureaus. Belastingkantoren twee dagen gesloten Alle kantoren van de Belasting dienst zijn donderdag 17 mei (He melvaartsdag) en vrijdag 18 mei ge sloten, maandag 21 mei zijn ze weer geopend. Wie belastingvra- gen heeft, kan op die twee dagen ook niet terecht bij de BelastingTe- lefoon. Alleen enkele douanekanto ren blijven beperkt open. Wie wil weten welke douanekantoren geo pend zijn, kan het beste bij de douane zelf informeren via 0800 - 0543- Werken bij het Rijk heeft nieuwe website De website van Werken bij het Rijk is geheel vernieuwd. De site is volgens de makers onder meer toe gankelijker, gebruikersvriendelij ker en sneller. De site www.wer- kenbijhetrijk.nl is een uitgave van het Expertisecentrum Arbeids marktcommunicatie Rijk, een on derdeel van het ministerie van Bin nenlandse Zaken. Het centrum is verantwoordelijk voor de arbeids marktcampagne van het Rijk. ■m www.werkenbijhetrijk.nl www.werkenbijdeoverheid.nl hoorschade. foto ANP Voorlichting over schadelijk geluid Werken in een lawaaiige omge ving kan schadelijk zijn voor het gehoor. Het ministerie van Sociale Zaken heeft van de brochure Scha delijk geluid een gewijzigde versie uitgegeven. De brochure bevat on derwerpen als 'Wat moeten werk gevers doen tegen schadelijk ge luid?' en 'Wat kunnen werkne mers doen om gehoorverlies te voorkomen?' De brochure kan worden besteld via www.postbus51.nl en via telefoon 0800-8051.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17