Geld en werk Bellen en internetten Goedkope notaris kan Reisverzekering voor honden en katten Inflatie versus deflatie 16 I Dinsdag 15 mei 2007 PZC GELDZAKEN door Corné van Zeijl Met argusogen wordt iedere maand gekeken naar de rentebeslissingen van de centrale banken, met name van de Europese ECB en de Amerikaanse FED. Deze rentebeslissingen zijn een van de weinige mogelijkheden van de centrale banken om de economische groei een beetje te beïnvloeden. Als de ECB de rente verhoogt, maakt dat investe ren en consumeren een beetje minder aantrekkelijk. En dat be tekent weer minder economische groei. Een hogere rente werkt dus een beetje als een rempedaal voor de economische groei. Een lagere rente werkt juist als een gaspedaal. Waarom zouden centrale banken eigenlijk de economische groei willen afremmen? Dat is simpel, als de economische groei te snel is, ontstaat er veel vraag naar producten waardoor de prijs van de ze producten stijgt. In economentaal: inflatie. Als de prijzen stijgen, willen de werknemers ook meer loon. Deze hogere lo nen verrekenen de ondernemers weer in hun prijzen en daar door gaat de inflatie verder omhoog. Enzovoort, enzovoort en zo ontstaat er een loon-prijsspi- raal. Vandaar dat de centrale ban ken niet te veel economische groei willen. Of zoals ik tegen mijn kinderen zeg: overal waar te voor staat is niet goed. Overigens is een beetje inflatie wel goed. Het is de olie in de economische motor. Stel dat de prijzen dalen, dan zouden de werknemers ook met minder loon toe kunnen. Maar dat zullen ze niet zo snel accepteren. Om toch kosten te besparen, moeten de bedrijven dan werkne mers ontslaan. En deze mensen zullen weer minder uitgeven en daardoor dalen de prijzen weer verder. Dit is wat er tijdens de grote crisis van de jaren twintig in de Verenigde Staten ge beurde. Eigenlijk is dit nog erger dan de loon-prijsspiraal. Cen trale bankiers moeten dus altijd nauwkeurig laveren tussen te veel inflatie en deflatie. Ben Bernanke, de huidige voorzitter van de FED, heeft in de tijd dat hij nog professor was, daar ooit eens over gezegd dat er dan eigenlijk nog maar één red middel mogelijk is; met een helikopter over het land vliegen en geld strooien. Daarmee creëer je inflatie. Vandaar zijn bij naam Helikopter Ben. Dus mocht Bernanke ooit vlieglessen gaan nemen, dan bent u in ieder geval gewaarschuwd. Momenteel is de inflatie juist nog aan de hoge kant, zowel in Europa als in de VS. ECB-president Trichet zal ongetwijfeld op 6 juni de ECB-rente verhogen met 0,25 procent naar 4 pro cent. Daarna is het beeld op het rentebeleid ECB mistig. In de VS gaan beleggers er van uit dat de FED ergens in het vierde kwartaal de rente weer gaat verlagen. Dat betekent dat beleg gers verwachten dat de economie dusdanig sterk gaat afzwak ken, dat daardoor de inflatie zal terugvallen. Het lijkt mij wat optimistisch gedacht, of pessimistisch, het is maar van welke kant u het bekijkt, van de groei- of de inflatiekant. Tegen mijn kinderen zeg ik: overal waar te voor staat is niet goed goedkoper Op de gezamenlijke rekening van telefoon, internet en televisie valt al snel een paar tientjes per maand te bezuinigen. door Dolf Rogmans illustratie Mark Reijntjens Wie nu nog televisie, internet en telefo nie bij drie verschil lende bedrijven heeft ondergebracht, is eigenlijk een dief van zijn eigen portemon nee. Maar een waarschuwing is ook op zijn plaats, want het aan bod is zo groot dat kiezen erg las tig is. De komst van internettechnologie verklaart waarom een telefoonbe drijf als KPN tegenwoordig ook in ternet en televisiekijken aanbiedt. Tegelijk kunnen kabelbedrijven door dezelfde techniek naast televi sie ook internet en telefonie leve ren. Daarmee is het traditionele verschil tussen kabelbedrijven, in ternetaanbieders en telefoonbedrij ven verdwenen. Voordeel voor de consument is dat hij veel meer keuze heeft én dat door de toegenomen concurrentie de prijs is gedaald. Een klein som metje ter illustratie. Tot voor kort waren er nog volksstammen die maandelijks twee tientjes betaal den voor hun KPN-abonnement, zo'n drie tientjes aan een internet- provider en nog eens vijftien euro aan een kabelmaatschappij. Wie vervolgens ook nog eens regelma tig belde, was zeker 85 euro per maand kwijt aan de combinatie van bellen, internetten en televisie kijken. Inmiddels hebben honderdduizen den mensen hun abonnement bij KPN opgezegd, want waarom twintig euro per maand betalen en daarna nog eens de tikken afre kenen? De telecomgigant heeft de onredelijkheid daarvan ook inge zien en heeft sinds 1 februari alle abonnementen omgezet. Wie nu 19 euro per maand betaalt, mag in het weekeinde en 's nachts gratis bellen naar vaste nummers in Ne derland. Het is een begin. Maar het kan nog goedkoper. Wie op de website www.bellen.com de pagina 'internet bellen' bekijkt, ziet maar liefst 116 verschillende aanbiedingen. Op plaats vijf staat bijvoorbeeld Scarlet, die voor 19 eu ro een snelle internetverbinding plus bellen aanbiedt. Da's snel ver diend ten opzichte van het aanbod van KPN. Maar tegelijk toont de pagina ook aan, dat een keuze maken zo sim pel nog niet is. De 116 aanbiedin gen verschillen onderling niet al leen in prijs, maar ook in aanbod. Daarom een paar dingen waar u op kunt letten om de keus eenvou diger te maken. Bedenk eerst waarnaar u op zoek bent. Wat is uw belgedrag? Belt u veel in het weekeinde, overdag of 's avonds, naar vaste nummers of mobiele nummers en in binnen land of naar het buitenland? En dan de bijbehorende internetver binding. Kies bij voorkeur een snel heid van 3 tot 4 mb per seconde. Minder kan erg traag worden, meer capaciteit blijft bijna altijd ongebruikt. Zonde van het geld. De Consumentenbond heeft 1434 gebruikers, verdeeld over acht tele fonieaanbieders, gevraagd naar hun ervaringen met internet plus bellen. Met de gesprekskwaliteit is weinig mis, maar veel gebruikers klagen dat de telefoon vaak niet goed werkt. Dus wie bereikbaar heid erg belangrijk vindt, doet er verstandig aan nog even niet te kie zen voor de combinatie van inter net en bellen. Het installeren ging overigens in acht van de tien geval len goed, u krijgt er wel weer een extra kastje bij. Als iemand een maximale bespa ring wil bereiken, moet er nog een sommetje worden gemaakt en moet het televisiekijken bij de ver gelijking worden betrokken. Kie zen wordt in elk geval een stuk makkelijker, want het aantal aan bieders daalt in het geval van tv meestal tot twee: KPN en de kabel maatschappij in uw woonplaats. En ook daar een waarschuwing: met de televisiedienst van KPN zijn nog weinig positieve ervarin gen genoteerd. Voor wie nu nog steeds wil over stappen een laatste tip. Pas goed op de looptijd van het contract, vaak stijgt de prijs na zes maanden of een jaar. Dan kan het voordeel wel heel erg tijdelijk zijn. En wie prijzen gaat vergelijken: volgens het ministerie van Economische Zaken kloppen de vergelijkingen van telefoontarieven vaak niet, dus vaar niet blind op de vergelij kingssites op internet. www.bellen.com Zorgverzekeraar Petplan brengt een speciale reis verzekering op de markt voor honden en katten. Petplan zegt daarmee de eerste zorgverzekeraar te zijn die zo'n ver zekering aanbiedt. De verzekering is een antwoord op de toegeno men ziektekosten, waarmee huis- dierbezitters te maken krijgen als ze hun hond of kat meenemen op vakantie. „Steeds meer mensen nemen hun trouwe viervoeter mee op vakan tie waar, net als thuis, een ongeluk in een klein hoekje zit. Het dier kan in het buitenland wat op lopen of een ziekte kan zich tij dens een vakantie plotseling mani- festeren", aldus Petplan. De Reisverzekering van Petplan vergoedt alle ziektekosten in Euro pa bij een maximaal verblijf van twee achtereenvolgende maanden tot duizend euro per jaar. Wie al Wie een huis koopt, krijgt in ieder geval te maken met de provisie van de notaris. foto CPD De meeste mensen krijgen slechts een paar keer in hun leven te maken met een notaris. Als het zover is, kan het lonend zijn een beetje te shoppen. door Irene van den Berg Voor veel huizenkopers is een bezoekje aan de nota ris een noodzakelijk kwaad. Wie bekruipt niet de gedachte dat de notaris een wel heel vorstelijke provisie opstrijkt voor zijn handtekening onder een document? Als je niet de hoofd prijs wilt betalen, bieden websites met vergelijkingen van notarista rieven uitkomst. De meeste Nederlanders krijgen maar een paar keer in hun leven te maken met de notaris. De eerste keer is veelal bij de aan- of ver klant is van Petplan, kan de reisver zekering als aanvulling vanaf 2,50 euro per maand toevoegen aan de bestaande polis. Volgens Petplan zijn op dit moment ongeveer 100.000 huisdieren in Nederland verzekerd tegen ziektekosten. Dat komt neer op bijna 2 procent van het totaal. Petplan is onderdeel van het gelijk namige Engelse bedrijf en is naar eigen zeggen de grootste zorgverze keraar voor huisdieren ter wereld. Eind vorig jaar betrad Petplan UK de Nederlandse markt. Maar er zijn meer huisdierenverzekaars. De bekendste is SNS Reaal dat met Proteq Dier en Zorg ook huisdie renverzekeringen op de markt brengt. Voor meer informatie over de ver- schillende Zorgpakketten en de nieuwe Petplan Reisverzekering: www.petplan.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16