De niet te stuiten ijver van Matthijs Media fel rtt l Terwijl Hilversum langzaam in een zomerslaap dommelt, komt Matthijs van Nieuwkerk met maar liefst twee nieuwe programma's. Zijn beeltenis prijkt vanaf morgen ook op de cover van zijn eigen blad Matthijs. Is de zwierige presentator bezig aan een triomftocht, of ligt Matthijs-moeheid al op de loer? door Berrit de Lange PZC Dinsdag 15 mei 2007 I 1 5 Matthijs van Nieuwkerk Geboren op 8 september 1960 in Amsterdam. Getrouwd met Karin, twee kinderen (Kees en Jet). Hij begon zijn car rière bij Het Parool, waar hij achtereenvolgens sportverslag gever, redacteur literatuur, chef kunstredactie, adjunct-hoofdre dacteur en, vanaf 1996, hoofd redacteur was. Vlak na de eeuwwisseling was hij kortstondig hoofdredacteur van de Amsterdamse tv-zender AT5 en netmanager van Neder land 3. Maakte zijn debuut als tv-pre- sentator in 1991 bij de VPRO, sinds 2002 presenteert hij on der meer De Gids, TV3, Neder land Kiest, de Popquiz en Top 2000 a gogo, Holland Sport (vo rig jaar bekroond met de Nip- kowschijf) en De wereld draait door. Samen met Henk Spaan en Hu- go Borst is hij hoofdredacteur van het literaire voetbaltijd schrift Hard gras. Voor Matthijs van Nieuw kerk zit vakantie er voor lopig niet in. Na een zwaar tv-jaar met De we reld draait door (DWDD), Holland Sport en tussendoortjes als de Top 2000 a gogo en de Nacht van de Popmuziek, dendert de wonderboy van de publieke omroep in volle vaart de gewoonlijk luwe zomer maanden in. Hij draait mee in de presentatiecarrousel van het zo- merprogramma Wat heet!, sinds gisteren te zien op het tijdstip van DWDD. Daarnaast vult hij met Marc-Marie Huijbregts vanaf 2 juni met De zomer draait door zes we ken lang het gat dat Paul de Leeuw achterlaat op de zaterdagavond. Eerder werd al besloten de zomer- pauze van DWDD te bekorten. Tussen de bedrijven door heeft de man met de veel geroemde presen tatiestijl ook nog een blad in el kaar gezet dat zijn naam draagt. Vorig jaar vulde Ruud Gullit al een eenmalige uitgave van Linda., vanaf morgen ligt Matthijs. in de schappen. Van Nieuwkerk geeft zelden inter views. Geen tijd voor, uiteraard. Zelfheeft hij ook niet zoveel te melden over zijn veel geroemde tactiek. 'Ik doe maar wat', luidt zijn eenvoudige verklaring. Over de talenten van de presenta tor van de losse pols en het flitsen de tempo vallen niets dan superla tieven op te tekenen. Vrouwen val len voor zijn nonchalante charme, mannen bewonderen zijn jongens achtige bravoure. Hij is thuis in sport, kunst, muziek, politiek, maar loopt nimmer te koop met zijn belezenheid. Van Nieuwkerk wekt de indruk dat hij naast zijn volle tv-agenda ook nog eens heel wat uurtjes slijt op de sportvelden, minstens een paar keer per week het theater bezoekt, tussendoor ook nog geregeld een bioscoopje of een concert meepikt en een boek leest. Naaste collega's waken echter voor al te openlijke bewieroking van de 46-jarige eeuwige jonge hond. Zo ook Hard gras-collega en regelmati ge DWDD-tafelheer Hugo Borst. „Matthijs en ik zijn hartstikke dik met elkaar, dat wordt dan wel een beetje erg klef" Een van de weinigen die tot nu toe een kritische noot liet horen, is Mart Smeets, nota bene naast Felix Rottenberg het grote voorbeeld van Van Nieuw kerk, althans in Nederland. Op een vraag van Van Nieuwkerk sneerde de sportpresentator aan ta fel bij DWDD: „Je vergaloppeert je weer. Dat doe je vaak, maar dat maakt niks uit, want dat schijnt je interessant te maken." Met zijn venijnige uitspraak wekte Smeets hoon bij het publiek en de overige tafelgasten, onder wie Marc-Marie Huijbregts. Het was echter niet de bedoeling zijn VA- RA-collega te bekritiseren, ver klaart Smeets desgevraagd. „Het had niets te maken met Matthijs. Kennelijk heeft niemand zich afge vraagd of ik die avond wel in vorm Matthijs van Nieuwkerk. was. Matthijs en ik hebben het voorval samen heel rustig en voor al snel afgehandeld." Smeets maakt zich wel zorgen over de onmetelijke ijver van Van Nieuwkerk. „Ik vind hem een heel goeie tv-man, maar hij is te veel op televisie. Daar moet je mee op passen, dat heb ik van mijn eigen loopbaan geleerd. Er is een jaar ge weest dat ik niet uit beeld te bran den was en dat komt ontegenzeg gelijk als een boemerang keihard bij je terug. Het wordt steeds moei lijker om je alsmaar op te laden. Je kunt ook aan Matthijs zien dat het hem te veel wordt." Dat merk je aan kleine dingen, meent Smeets, zaken die de kijker niet eens opvallen, maar een tv-maker wél. Kwestie van het zo genaamde timmermansoog. Dose foto Roland de Bruin ren, adviseert de NOS-mastodont. „Maar dat is moeilijk op het mo ment dat je hot bent. Ik gun Mat thijs het beste, maar vooral rust. Ik heb hem uitgenodigd langs te ko men tijdens de Tour de France, dan is 'ie er lekker even uit en drin ken we samen een glas wijn." Ook imagodeskundige Gijs ten Kate waarschuwt voor Matthijs-overkill. „Ie kunt van het ene op het andere moment in een negatieve spiraal terechtkomen en dan heeft ieder een het met je gehad. Ik hoop dat Van Nieuwkerk dat niet zal mee maken, want dat gun ik hem niet." Een talent als Van Nieuw kerk dient zich maar één keer in de zoveel tijd aan, zegt Ten Kate. „De meeste tv-mensen worden ge traind en doen op de buis profes sioneel en kundig hun werk. Niets op aan te merken, maar een na tuurtalent als Van Nieuwkerk - en ook Jeroen Pauw - is zeldzaam. Hun stijl is niet te leren of na te doen." De imagodeskundige om schrijft Van Nieuwkerk als een 'buitengewoon authentiek ie mand'. „Empathisch, aardig en in nemend. Zijn uitstraling en li chaamstaal zijn bescheiden, hij zit er niet om voor zichzelf te scoren." Het mes op de keel is niet zijn tac tiek. Niettemin weet Van Nieuw kerk zijn gasten interessante uit spraken te ontlokken. Juist dat is knap, zegt Ten Kate. „Daarbij kijkt hij dan bijna besmuikt onder die lok vandaan, zo van 'ik vraag wel iets brutaals, maar ik meen het niet, hoor'!" ALLE MENSEN Postnatale depressie strijdpunt voor Brooke Brooke Shields (41) ziet postnata le depressie als een groot pro bleem voor jonge vrouwen. De actrice heeft het Amerikaanse congres opgeroepen een wet aan te nemen om de psychische aan doening beter te kunnen bestrij den. De zogeheten Mother's Act voorziet onder meer in cursus sen, onderzoek en behandelin gen. Shields kampte zelf met een postnatale depressie na de ge boorte van haar dochtertje Ro wan. „Heel veel vrouwen lijden. Het is tijd dat de regering dat voorkomt en levens gaat red den", zei ze tegen de Amerikaan se omroep ABC. Straatverbod voor stalker Sandra Bullock De vrouw die Sandra Bullock (42) al tijden stalkt en boven dien probeerde haar echtgenoot Jeese James te vermoorden, heeft een straatverbod opgelegd gekregen. De stalker moet drie jaar lang op minimaal een halve kilometer afstand blijven van 'Miss Congeniality', haar echtge noot en diens drie kinderen, meldt persbureau Reuters. Vori ge maand wachtte Marcia Valen tine (45) Jesse op voor de wo ning van het echtpaar en pro beerde diverse malen hem aan te rijden met haar Mercedes. Irene van de Laar helpt Mis(s) kiezen Voormalig Miss Nederland Irene van de Laar wordt jurylid van de Mis(s) Verkiezing 2007, waarin twaalf gehandicapte vrouwen de strijd met elkaar aangaan. De overige juryleden zijn De Tele- graaf-journaliste Wilma Nannin- ga, radio-dj Mare de Hond en Jeroen van der Mast, directeur van modellenbureau Elite. De ju ry beslist 6 juni wie de mooiste en charmantste gehandicapte jonge vrouw van Nederland is. 'Krystle' geeft 'Alexis' er alsnog van langs Actrice Joan Collins heeft klap pen gekregen van haar voormali ge Dynasty-collega Linda Evans. De dames, die dankzij de serie Dynasty wereldberoemd werden als de tegenpolen Alexis Colby en Krystle Carrington, speelden deze winter in het toneelstuk Le gends. Dat gaat over twee uitge rangeerde en verbitterde filmster ren. Volgens Collins nam Evans de rol zo serieus dat ze haar te genspeelster een gekneusde knie en een litteken op haar hand be zorgde. Ook zou Collins vijf we ken in therapie zijn geweest na dat Evans haar van het toneel duwde. Volgens Evans' manager Mike Greenfield is er echter niets aan de hand. „Linda die ie mand pijn doet? Dat bestaat Joan Collins foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15