Meningen Waarde vwo-diploma staat onder druk Scholen kunnen leerlingen matsen Niet alle buren zijn aardig voor Servië PZC Maandag 14 mei 2007 9 Scholieren klaar voor het examen van vorig jaar. Het is dit jaar voor het laatst dat ze examen 'oude stijl' kunnen doen. foto Harmen de Jong/CPD Nieuw examen leidt tot grote verschillen, vreest onderwijssocioloog. door Laurens Kok en Carine Neefjes DEN HAAG - Jasper Stooker vreest dat hij er de komende dagen nog flink aan moet trekken. De Bus- sumse scholier begint woensdag aan zijn eindexamen vwo en knijpt hem: „Ik zie vooral op te gen wiskunde A, want voor dat vak sta ik onvoldoende." Jasper heeft de pech dat ze op het Vituscollege zeer streng zijn bij de schoolonderzoeken. „Door die ten tamens extra moeilijk te maken, kan het centraal eindexamen al leen maar meevallen, redeneert men op het Vitus." Dat niet alle scholen daar zo over denken, weet Jasper al te goed. „Ik heb vrienden op andere scholen. Van sommigen weet ik dat ze tijdens de schoolon derzoeken gematst zijn door hun leraar. Oneerlijk." Jasper behoort tot de laatsten die nog een 'exa men oude stijl' doen. Vanaf vol gend jaar gaat het examen op de schop. Reden daarvoor is dat met de invoering van de tweede fase in 1998, waarin scholieren in de bo venbouw profielen kiezen, té gede tailleerd is vastgelegd wat leerlin gen allemaal voor het centrale eindexamen moeten weten. „Zo zijn er voor scheikunde maar liefst 202 einddoelen. Daar worden docenten gek van", weet Hetty Mulder van de Stichting Leerplan Ontwikkeling (SLO). Zij is als pro grammamanager voortgezet onder wijs druk bezig met de vernieu wing van de examens. De belang rijkste verandering die straks wordt doorgevoerd is dat niet meer alle lesstof tijdens het cen traal schriftelijk eindexamen wordt getoetst. Bij het vak geschie denis is dat nog maar zestig pro cent. Het overige deel toetsen scho len zelf gedurende het schooljaar. Juist hier wringt de schoen. Want de schoolonderzoeken worden nauwelijks gecontroleerd op hun niveau. Dat is de verantwoordelijk heid van de school zelf, vindt On derwijsinspectie. Pas als de scores voor schoolexamens en de centra le eindtoets opmerkelijk ver uit el kaar liggen, trekt de inspectie aan de bel. En dan nog volgen er zel den sancties. „Scholen kunnen nu al sjoeme len", zegt wiskunde docent Heiner Wind van het Wessel Gansfort-col- lege in Groningen. „Ik ben tijdens de examens vaak corrector op an dere scholen. Het komt voor dat een leerling voor zijn schoolonder zoek wiskunde gemiddeld een zes staat en voor zijn eindexamen een drie haalt. Dat verschil is wel erg groot." De ruimte om te sjoemelen wordt door lichtere eindexamens straks alleen maar groter, vrezen critici. Onderwijssocioloog Dronkers pu bliceerde vorig jaar cijfers waaruit bleek dat leerlingen steeds slechter scoren voor hun centraal schrifte lijk, terwijl de schoolonderzoekre sultaten gelijk blijven of zelfs stij gen. Hij vreest dat de scores straks nog verder uit elkaar zullen lopen. Dat is niet goed voor de kwaliteit van het onderwijs want de waarde van diploma's gaat daardoor verschil len tussen scholen. Nederlands eerste vak Ruim 201.000 kandidaten doen vanaf woensdag eindexa men. Voor het vmbo zijn dat 115.000 leerlingen verdeeld over vier leerwegen. Het havo telt 50.500 kandidaten en het vwo 35.000. Zowel het eindexamen havo als vwo begint woensdag met het vak Nederlands. Het vmbo hoeft pas volgende week maan dag aan de slag. Vmbo'ers horen vanaf woens dag 13 juni de uitslag. Havis ten en vwo'ers moeten een dag langer wachten. Het complete examenrooster is te vinden op www.eindexa- men.nl en op www.cito.nl Scholieren hoeven minder te weten voor centraal eindexamen. DEN HAAG - Het hoger onderwijs vreest dat het niveau van toekom stige eerstejaars studenten nog ver der achteruit gaat. Scholieren in het voortgezet onder wijs hoeven vanaf komend school jaar namelijk minder te weten voor het centraal schriftelijk eind examen, dat de helft van het eind cijfer bepaalt. Zowel universiteiten als hbo's zijn sceptisch over deze aanpassing van het examen. Straks leren scholie ren uit havo-5 en vwo-6 nog maar zestig procent van de totale lesstof voor het eindexamen. Nu is dat nog de volledige stof. De schoolonderzoeken blijven wel het gehele lesprogramma toetsen. Dat de scores voor deze tentamens doorgaans boven die voor het eind examen liggen, is al langer punt van discussie. Schoolonderzoeken zouden te makkelijk zijn en som mige leraren zouden leerlingen matsen. De Vereniging van Nederlandse Universiteiten (VSNU) vreest voor de waarde van het vwo-diploma. „Die komt onder druk te staan", al dus woordvoerder Jurjen van den Bergh. Als na de eerste examens 'nieuwe stijl' blijkt dat het niveau achteruit gaat, moet minister Plas- terk van Onderwijs dit besluit te rugdraaien, aldus de VSNU. Ook de HBO-Raad vindt dat de kwaliteit van de examens goed moet worden bewaakt. In de praktijk blijkt dat er veel pro blemen zijn bij de overgang van het voortgezet onderwijs naar het hoger onderwijs. Vooral het ni- Universiteiten vrezen voor de waarde van het vwo-diploma als scholieren minder examenstof krijgen. Dan dreigt selectie aan de poort, een toelatingsexamen. veau van rekenen, Engels en de ne- derlandse taal is onder de maat. „Het diploma moet garant staan voor kwaliteit. Anders dreigt het gevaar van selectie aan de poort. Studenten moeten dan toelatings examen doen om op een universi teit of hogeschool te komen. Dat is een ongewenste ontwikkeling", al dus woordvoerder Gijs van Dijk. Op het niveau van de schoolonder zoeken wordt nu nauwelijks toe zicht gehouden. Volgens de Onderwijsinspectie is dat 'een verantwoordelijkheid van de scholen zelf, aldus een woord voerder. De VO-raad, die de belangen van vmbo, havo en vwo behartigt, is sinds kort begonnen met de ont wikkeling van kwaliteitsstandaar den voor de tentamens. De raad ontkent overigens dat de kwaliteit van het voortgezet onderwijs daalt. De standaarden moeten eind 2007 klaar zijn. De winnares van het Eurovisie Songfestival, Marija Serifovic. foto ANP Theoriën over complot van Oostbloklanden worden weggewuifd. door onze correspondente Marloes de Koning BELGRADO - In Servië is het win nen van het Eurovisie Songfestival uitbundig gevierd. Duizenden gin gen met toeterende auto's, alcohol en vuurwerk de straat op. De 'para noïde' Nederlandse theorieën over een samenspannend Oostblok worden weggewuifd. „Marija is ge woon goed." Servië, vroeger deel van Joegoslavië, deed voor het eerst mee als.zelfstandig land. Vo rig jaar werd de 'statenunie' Ser- vië-Montenegro nog gediskwalifi ceerd omdat de landen ruzie kre gen over de keuze voor een ge meenschappelijke kandidaat. In Belgrado gingen mensen de straat op. Een maand later scheidde Mon tenegro zich af Maar Montenegro gaf Servië gisteravond wél twaalf punten. Theorieën over Oost-Euro- pese ruilhandel in stemmen en door politieke solidariteit bepaald stemgedrag gaan echter absoluut niet op. 'Oost-Europa' is geen blok en maar weinig landen hebben zo weinig vrienden als Servië. Van de buren Roemenië en Bulgarije hoeft Servië het bijvoorbeeld al niet te hebben. De Bulgaren gaven de meeste punten aan Armenië, Griekenland en Macedonië. Roe menië stemde op Hongarije, Grie kenland en Moldavië. Nederland gaf de meeste punten aan Turkije, Armenië en Servië. „We houden van de cultuur in Turkije, Grieken land en Servië en dan kiezen we het beste van onze buren", zegt Victor Rostov directeur van radio 'Freshéén van de grootste mu ziekzenders in Bulgarije. „Het is een kwestie van een gemeenschap pelijke smaak." De westerse bele ving van een Oostblok dat vriend jespolitiek bedrijft, wuift hij weg: „Bulgarije heeft meer gemeen met Nederland dan met Georgië. We zijn Europeser dan Servië en Roe menië." Het songfestival is in Oost-Europa een geweldige stap in een muzikale carrière. Marija Seri fovic is nu een nationale heldin. Terwijl West-Europese landen steeds vaker matige kandidaten stuurden, werd Europa 'aange vuld' met landen die stonden te springen om mee te doen. Mee doen aan Eurovisie betekent mee doen aan de 'Europese Droom' van welvaart en horen bij de Euro pese familie. De landen die sinds 1989 mee mogen doen sturen het beste wat ze hebben. Ruim tien jaar na de bloedige oor logen waarmee loegoslavië uiteen viel, is muziek een van de weinige dingen die de regio nog bindt. Ser vië won óndanks de onderlinge problemen en mede dankzij de stemmen van de buurlanden Kroa tië en Bosnië-Herzegovina. De uitslag Top Tien: 1Servië 2. Oekraïne 3. Rusland 4. Turkije 5. Bulga rije 6. Wit-Rusland 7. Grieken land 8. Armenië 9. Hongarije 10, Moldavië. Edsilia Rombley werd donder dag 21e van de 28 deelnemers tijdens de halve finale. De eer ste tien mochten naar de fina le.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9