'Euro zou voor ons zegen zijn' Nipte zege IJslandse coalitie Labour stijgt in peilingen na aankondiging vertrek Tony Blair Bekende Britten loven miljoenen uit voor vondst ontvoerd kind 8 Maandag 14 mei 2007 PZC Het gaat IJsland economisch voor de wind. Tijd om lid te worden van de EU, vindt een groot deel van de bevolking. foto GPD IJslandse jongeren zien hun land graag lid worden van de Eu door Windy Kester REYKJAVIK - De hal van Universi teit Reykjavik is behangen met aan plakbiljetten van onderwijsinstel lingen in Stockholm, Kopenhagen en Oslo. De IJslandse universiteit is Europees gezien met zijn tien duizend studenten een kleintje en veel jongeren gaan een tijdje naar het buitenland. Het zijn dan ook met name de jongeren die zeer po sitief staan tegenover lidmaatschap van de Europese Unie. Meer dan de helft van hen - aldus de meest recente opiniepeiling - ziet onderhandelingen over toetre ding wel zitten. Zo ook student be drijfseconomie Larus Lüdviksson. „Ik vind dat we het moeten over wegen. De prijzen van levensmid delen moeten omlaag en de EU is beter voor de economie." De IJs landse economie draait op volle toeren. De banksector is geprivati seerd en zakenlui trekken Europa in om bedrijven over te nemen. Op het eiland zelf stromen de bui tenlandse investeringen binnen. Maar er is ook inflatie, duizenden vacatures kunnen niet worden ver vuld en de waarde van de IJsland se kroon schommelt sterk. „De euro zou een zege zijn", denkt Jón Steindór Valdimarsson van het verbond voor IJslands indus trie. „Die geeft stabiliteit en zeker heid." Onderzoek onder de leden van zijn verbond wijst uit dat wat hen betreft de Europese munt morgen mag worden ingevoerd. De rest van de bevolking is volgens peilin gen meer verdeeld: 50 procent ziet het als een optie, 38 procent is ne gatief en de rest weet het niet. Valdimarsson: „We kunnen ons een lidmaatschap nu veroorloven." IJslands welvaart is zichtbaar: in de straten van Reykjavik rijden grote auto's met vierwielaandrij- ving en in de cafés en op de cam pus koppelen studenten hun iBook overal gratis aan het draadlo ze internet. „Er is iets geks aan de hand op IJsland. Terwijl het in de meeste andere rijke landen vooral de politieke elite is die de euro en EU steunt, is op IJsland juist de ge wone man positief over Europa", zegt professor Baldur Thorhalls- son. Dat politici afkerig zijn van de EU 'Er is hier iets geks aan de hand. Op IJsland is juist de gewone man positief over Europa' komt volgens hem door de sterke vis- en landbouwlobby. De helft van de politici vertegenwoordigt burgers uit de regio's waar vis de belangrijkste bron van inkomsten is. „Hun families werken in de vis- sector. Als politicus zien ze het als hun taak de visquota veilig te stel len en de soevereiniteit niet op te geven." Thorhallssons Studiecentrum voor Kleine Staten heeft onderzoek ge daan naar de 'dwergen' binnen de EU. Hij denkt dat noch de soeverei niteit van IJsland, noch die van de vissers gevaar loopt. „De kleine EU-landen doen het prima, zeker als ze een niche vinden. Kijk naar Luxemburg en de banksector, Zwe den en het milieu." IJsland zou zich volgens hem als hoeder van de visserij kunnen opwerpen. „Alleen onwetenden geloven dat we weer een kolonie worden", zegt sociaal-democraat Agüst Óla- fur Agustson. „Ik denk juist dat we onze rechten binnen de Unie be ter kunnen verdedigen, ook omdat we al lid zijn van de Europese Eco nomische Ruimte. Meer invloed, binnen de. EU is de volgende stap." Omdat zijn partij voorals nog de enige is die er zo over denkt is het onwaarschijnlijk dat IJsland de komende regeringsperio de met Brussel gaat praten. Regering behoudt kleinste meerderheid in parlement. REYKJAVIK - De centrum-rechtse re geringscoalitie op IJsland heeft bij de parlementsverkiezingen van za terdag een krappe meerderheid be haald. Nadat alle stemmen waren geteld, kwamen de conservatieve Onafhankelijkheidspartij van pre mier Geir Haarde en de Vooruit gangspartij samen op 3? van 63 ze tels. De nipte zege betekent niet auto matisch dat de coalitie blijft zitten. De Vooruitgangspartij verloor de laatste jaren vooral aan populari teit door de Amerikaanse invasie in Irak te steunen. Onlangs zei de premier eventueel met de sociaal democraten in zee te willen. Ze zijn het echter oneens over de in ternationale koers. De sociaal-de mocraten vinden dat het land lid moet worden van de EU. De Onaf hankelijkheidspartij is daar tegen. Grote winnaar van de verkiezin gen is de Links Groen Beweging. Deze zag haar mandaat verdubbe len en krijgt nu negen zetels. De campagne van de afgelopen weken draaide vooral om het milieu. Het land heeft goedkope en duurzame energiebronnen en bedrijven als het Amerikaanse Alcoa en het Ca nadese Alcan staan in de rij om aluminimumsmelters in de fjor den te bouwen. Veel IJslanders zijn bang dat dit de natuur aantast en dit verklaart volgens analisten de steun voor de milieupartij. IJsland IJsland telt 305.000 inwoners, van wie er ruim 116.000 in de hoofdstad Reykjavik wonen. Het is een democratische repu bliek, lid van de Navo. De van oorsprong Deens kolo nie werd in 1944 definitief on afhankelijk. IJsland heeft van alle landen ter wereld de langste democrati sche traditie. Visserij en de visverwerkende industrie zijn een belangrijke bron van inkomsten. Bijna alle elektriciteit wordt duurzaam geproduceerd door waterkracht (80%)en geother mische bronnen (19%). IJsland heeft daardoor ook een ener- gieslurpende aluminium- en kunstmestfabrieken. (bron: Statistics Iceland) LONDEN - Britse zakenlieden en be roemdheden hebben het tipgeld voor de vondst van het meisje Ma deleine McCann verhoogd naar omgerekend 3,7 miljoen euro. On der de geldschieters zijn Vir- gin-baas Sir Richard Branson en j de schrijfster van de Harry Pot- ter-reeks J.K. Rowling. Het meisje werd tien dagen gele den ontvoerd uit een vakantieap- 1 partement aan de Portugese Algar- I ve, waar ze met een broertje en zusje sliep terwijl haar ouders vlak bij uit eten waren. De politie ver moedt dat het meisje is meegeno men door drie mensen in een wit busje en dat het gezin mogelijk al dagen werd gevolgd, meldde The Sunday Telegraph. De ouders, die zaterdag in een Por tugese kerk stilstonden bij de vier de verjaardag van Madeleine, kre gen ook een steunbetuiging van de Britse kandidaat-premier Gor don Brown. „Iedere ouder zal mee leven met hen in deze moeilijke tijd", zei Brown. Britse Conservatieven hebben nog voorsprong van 4 procent. LONDEN - De Britse sociaaldemo cratische partij Labour profiteert in de peilingen van het aangekon digde vertrek van premier Tony Blair. Labour kan volgens een pei ling voor The Sunday Times reke nen op de steun van 34 procent van de kiezers, 3 procent meer dan vorige maand. De Conservatieven gaan nog altijd aan kop met 38 pro cent van de kiezers achter zich. Blair kondigde donderdag zijn ver trek op 27 juni aan en wordt naar alle waarschijnlijkheid opgevolgd door de minister van Financiën Gordon Brown. Die lanceerde in zijn campagne voor het partijlei derschap het plan om 100.000 mi lieuvriendelijke woningen te bou wen in vijf nieuwe woonkernen. De huizen worden voorzien van wind- en zonne-energie en stoten geen broeikasgassen uit, waardoor de bewoners geen milieubelasting hoeven te betalen. Labour onthult op 24 juni op een speciale conferentie in Manchester wie de nieuwe partijleider is. Kan didaten kunnen zich volgens de BBC tot donderdagmiddag aanmel den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8