Buitenland Isaf meldt dood Talibanchef Rebellen ontvoeren militairen VS in Irak Nieuw voorstel EU over Iran Betoging in Izmir ondanks bomaanslag Gevreesd Taliban-leider 6 Maandag 14 mei 2007 pzc Taliban zijn volgens Isaf-troepenmacht een zware slag toegebracht. KABUL - De belangrijkste comman dant van de Taliban, mullah Dadul- lah, is eergisteren in de zuidelijke Afghaanse provincie Helmand om het leven gebracht door buiten landse militairen. Dat hebben de Afghaanse autoriteiten en de inter nationale troepenmacht Isaf in Af ghanistan gisteren gemeld. De eenbenige Dadullah was vol gens de Afghaanse inlichtingen- Voor miljarden dollars aan Iraakse olie verdwenen. BAGDAD - Amerikaanse helikopters en duizenden Amerikaanse solda ten zochten gisteren in de buurt van Mahmoudiya - 30 kilometer ten zuiden van Bagdad - naar drie van hun collega's, die worden ver mist sinds hun patrouille eergiste ren werd aangevallen. De aanval kostte het leven aan vier Ameri kaanse soldaten en hun Iraakse tolk. De Islamitische Staat Irak, een soennitische opstandelingen groep, eiste gisteren via internet de verantwoordelijkheid voor de aanval op. De groep zegt de drie vermiste Amerikanen in handen te hebben. Bij twee grote aanslagen in Irak zijn gisteren zeker 67 mensen om het leven gekomen. In Makhmur in het noorden vielen zeker vijftig doden toen een vrachtwagen met explosieven het kantoor van de Koerdische Democratische Partij ramde en ontplofte. Nog eens 115 mensen, onder wie de burgemees ter van Makhmur, raakten ge wond. Op een plein in de hoofd stad Bagdad ontplofte een gepar keerde bomauto. Zeker zeventien mensen kwamen om het leven en 46 mensen raakten gewond. Van de opbrengsten uit de Iraakse olieproductie is in de afgelopen vier jaar voor miljarden dollars aan olie zoekgeraakt. Dat blijkt uit een rapport van een onderzoeks bureau van de Amerikaanse rege ring, dat vermoedelijk volgende week wordt vrijgegeven. The New York Times berichtte eergisteren over het rapport. Volgens de Amerikaanse krant pro duceert Irak per dag ongeveer 2 miljoen vaten olie. Een vat staat ge lijk aan ongeveer 159 liter ruwe olie. Elke dag raken er tussen de 100.000 en 300.000 vaten zoek. De opstellers van het rapport stellen dat een vat olie gemiddeld 50 dol lar kost en dat dus dagelijks tussen de 5 miljoen en 15 miljoen dollar aan olie zoekraakt. Wat er precies met de verdwenen olie is gebeurd, is onduidelijk. De opstellers rep pen onder meer van smokkel en corruptie. dienst een van de plaatsvervangers van Taliban-leider mullah Omar. Zijn dood betekent een belangrij ke overwinning voor de Afghaan se regering en de buitenlandse troepen in Afghanistan. De gouver neur van Kandahar, Asadullah Khalid, noemde Dadullah de rug gengraat van de Taliban. „Hij was een meedogenloze en wrede com mandant die Afghaanse burgers vermoordde en onthoofdde", al dus de gouverneur, die op een persconferentie in zijn kantoor het opgebaarde lichaam van Dadullah toonde. Turken protesteren opnieuw massaal tegen premier Erdogan. izmir - Tienduizenden mensen zijn gisteren de straten van de West-Turkse havenstad Izmir opge gaan om te betogen tegen de rege ring van de Turkse premier Recep Tayyip Erdogan. Ze leken zich daarbij niets aan te trekken van een bomaanslag op een markt in de stad, waardoor een dag eerder een dode en veer tien gewonden vielen. Het was gis teren nog niet bekend wie achter de aanslag zit. Volgens het Turkse leger, dat be lang heeft bij de betogingen tegen premier Erdogan, waren er giste ren zelfs anderhalf miljoen Turken op de been. De betogers scandeerden hun steun aan de strikte scheiding tus sen geloof en staat en uitten hun vrees dat Erdogan die scheiding wil opheffen. Ze kregen steun vanaf zee, waar honderden bootjes voeren die de Turkse vlag voerden. De politie in Izmir was met drie duizend agenten aanwezig om on geregeldheden in de stad te voor komen. Zimbabwe voorzitter VN-commissie new york - Ondanks felle kritiek is Zimbabwe gekozen tot voorzit ter van de VN-commissie voor Duurzame Ontwikkeling. Wester se diplomaten wijzen erop dat het regime van Robert Mugabe in ei gen land voor economische chaos heeft gezorgd en dat er veel schort aan de mensenrechtensituatie. Zimbabwe kampt met grote voed seltekorten en een grote inflatie. Paus hekelt criminelen in Zuid-Amerika guaratingueta - De leden van de Zuid-Amerikaanse drugskartels zullen zich moeten verantwoor den tegenover God voor het ver woesten van talloze levens. Dat heeft paus Benedictus XVI eergis teren gezegd tijdens zijn bezoek aan Brazilië. Hij had toen een ont moeting met drugsverslaafden. De paus bracht een vijfdaags bezoek aan Brazilië. Gisteren vloog de kerkvorst weer naar het Vaticaan. Volgens Isaf werd Dadullah ge dood toen hij zijn schuilplaats ver liet. Een stamhoofd uit het district Nad Ali zei dat grondtroepen en helikopters een huis in het dorp Kakeban hadden omsingeld en ver volgens Dadullah en zeven van zijn medestrijders hadden gedood. De Taliban ontkennen dat hun commandant dood is. Militairen van de internationale troepenmacht in Afghanistan hebben eergisteren een van de belangrijkste leiders van de Tali- ban-opstandelingen gedood. Oudste staatshoofd ter wereld overleden wellington - Het oudste staats hoofd ter wereld, de heerser van het Polynesische staatje Samoa, is op 94-jarige leeftijd overleden. Ma- lietoa Tanumafili II werd in 1963 staatshoofd van het voormalige ko ninkrijk dat in 1962 onafhankelijk was geworden. Malietoa geldt als de grondlegger van de onafhanke lijkheid van het eilandstaatje ten noorden van Nieuw-Zeeland. Britten van hei gehaald vanwege slecht weer londen - Het Britse leger heeft gis terochtend met een luchtbrug 2400 jongeren van de Dart- moor-heide in Engeland gehaald. De jongeren namen deel aan een trektocht, die wegens zware regen val moest worden afgelast. De angst bestond dat rivieren in het gebied zouden overstromen. Tij dens de tweedaagse trektocht Ten Tors leggen de jongeren in groep jes afstanden van 55 tot 90 km af Een woordvoerder van Isaf zei dat de opstand in Afghanistan een gro te slag is toegebracht, al zal Dadul lah vrijwel zeker vervangen wor den. Commentatoren lieten zich in dezelfde zin uit. De Pakistaanse journalist en Taliban-deskundige Rahimullah Yusufzai zei dat de Ta liban sinds hun bewind ten val kwam niet zo'n groot verlies heb ben geleden, maar zei ook dat de dood van Dadullah op de lange ter mijn niet veel gevolgen zal heb ben. Volgens hem waren veel Tali- ban-strijders niet blij met Dadul lah, omdat hij zo wreed was. Grote coalitie lijdt verlies in Bremen bremen - Een grote coalitie van so ciaaldemocraten en christendemo craten heeft de verkiezingen in de Duitse deelstaat Bremen verloren. Zowel de SPD als de CDU van bondskanselier Merkel moest onge veer vijf procent van de stemmen inleveren. Bremen geldt als test voor de coalitie in Berlijn. De Groe nen wonnen fors en stegen naar ruim 16 procent. 'Miljard ontheemden in 2050 door klimaat' londen - De klimaatverandering zal leiden tot een forse toename van het vluchtelingenprobleem. De in Groot-Brittannië gevestigde hulporganisatie Christian Aid stelt in een rapport dat vandaag ver schijnt dat de wereld in 2050 een miljard ontheemden kan tellen. Volgens Christian Aid staat de we reld voor een migratie van onge kende omvang door onder meer misoogsten en gebrek aan water. Dadullah was, net als de mees te Taliban, een Pathaan. Hij ver loor zijn been in de jaren tach tig in de strijd tegen het Sov jet-leger In de jaren negentig was hij als Taliban-strijder betrokken bij de verovering van de stad Ma- zar-e-Sharif in het noorden van- Afghanistan. Onder zijn leiding werd in 1999 in de provincie Bamiyan een massaslachting uitge voerd onder de Hazaren. Nadat het Taliban-bewind in 2001 was verdreven, groeide Dadullah uit tot de belangrijk ste en meest gevreesde com mandant van de Taliban. Geen nieuwe sancties als Teheran tijdelijk kernprogramma staakt. den haag - Iran moet zijn atoom programma tijdelijk staken. Bin nen de VN zullen dan geen nieu we sancties tegen het land worden afgesproken. Tegelijkertijd kunnen onder handelingen starten, niet alleen over het atoomprogramma maar ook over andere zaken. Het beraad krijgt een open agenda. Bovendien wordt het recht op kernenergie voor vreedzaam gebruik door Iran erkend. Dat zijn de hoofdlijnen van een nieuw voorstel waarmee EU-bui- tenlandcoördinator Solana binnen kort de Iraanse atoomonderhande laar Larijani tegemoet treedt. Het voorstel is eind vorige week door de VS, Groot-Brittannië, Frank rijk, Duitsland, Rusland en China uitgewerkt. De Iraanse minister van Buiten landse Zaken Motakki heeft onder tussen erkend dat er achter de schermen informeel met de VS zal worden gesproken over Irak. Duitse politici willen snoep hoger belasten berlijn - in de strijd tegen overge wicht en ongezonde voeding wil Duitsland snoep en snacks extra belasten. Politici van de regeringspartijen in Berlijn overwegen een btw-verho- ging van 7 naar 19 procent. De ho gere belasting moet gelden voor dikmakende levensmiddelen die veel suiker en vet bevatten, zoals chips en chocolade. Geweld in Pakistan eist 39 levens karachi - In de Pakistaanse stad Karachi zijn bij gevechten tussen voor- en tegenstanders van presi dent Musharraf 39 doden en onge veer 150 gewonden gevallen. Het geweld hangt samen met een cri sis, die begon toen Musharraf in maart een opperrechter schorste omdat hij zijn ambt zou misbrui ken. Critici denken dat de schor sing een poging is om een onaf hankelijke rechter uit te schakelen. Onder een reusachtige nationale Turkse vlag demonstreert een man in Iz mir tegen de islamitische partij van premier Erdogan. foto Kerim Okten/EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6