Witte Molen heeft een timmerman en kalk nodig Verkeersonveilige situatie dreigt in 's-Heer Hendrikskinderen Meedoen met de blues JL PZC Maandag 14 mei 2007 15 Vader Lauw en zoon Marco van Weele zijn samen vrijwillig molenaar op de Witte Molen in Rilland. Hun beider opa's, Leunis en Cees maalden letterlijk en figuurlijk hun boterham in Rilland. foto Willem Mieras Vier generaties Van Weele vergroeid met Rillands maalwerk. door Mieke van der Jagt RILLAND - Daar zitten ze dan, met z'n tweeën, vader en zoon Van Weele, Lauw en Marco, respectie velijk de derde en de vierde genera tie Van Weele op de Witte Molen in Rilland. Ze snappen wel dat er op deze nationale molendag nau welijks mensen de stelling beklim men. „Het is niet zulk best weer en de huidige eigenaar, de gemeen te Reimerswaal, heeft nauwelijks ruchtbaarheid gegeven aan het feit dat de molen open is." Het verwondert Lauw van Weele weinig: „Reimerswaal lijkt niet zo zuinig op z'n molens, laat staan trots." De Witte Molen, een dege- Wit is wat veel gezegd. Vuil is volgens molenaar Lauw van Weele een beter woord lijke gemetselde stellingmolen, werd in 1851 gebouwd. Verschillen de molenaars maalden erop, maar al voor de eeuwwisseling nam Leu nis van Weele hem over. Zoon Cees volgde Leunis op, net als diens zoon, Lauw, daarna zou doen. Die vertelt nu hoe het na de oor log moeilijk werd in het mole naarsvak. „Met de Ramp kregen we de genadeslag. Alles was hier weg, er was geen boer meer die beesten had, niets dat de door ons gemalen spullen at." Tot 1969 bleef het bedrijf bestaan. De gemeente Rilland kocht de typisch Zeeuws gewitte molen in het besef dat dit een monument was dat voor het nageslacht bewaard moest blijven. Een restauratie bracht de Witte Molen, inmiddels eigendom van de gemeente Reimerswaal, in 1992 weer in tip-top toestand en Lauw bleef de molenaar, zij het met een vrijwillige status. Zijn zoon Marco had het vak ook al in de vingers, maar moest de cursus voor vrijwillig molenaar volgen. „Ikzelf heb die cursus niet gevolgd. Het is enorm pittig. Je moet niet alleen alles weten van een korenmolen, zoals deze, maar ook van een oliemolen en zaagmo len moet je elk onderdeeltje kun nen benoemen. Ik ben vergroeid met de korenmolen, dat vind ik ge noeg." Marco deed de cursus wel en sindsdien draaien ze de Witte Molen samen. „Wit is alleen wat veel gezegd", wijst Lauw naar de groene algen op de romp. „Vuil is een beter woord." Hij wijt het aan de onoor deelkundige opknapbeurten die de molen zich moest laten welge vallen. „Vroeger gingen we 's zo mers, op een windstille, mooie dag, met alle beschikbare handen de molen te lijf. Elk jaar met een stel kalkemmers, en altijd was hij wit. Nu zit er speciaal, modern spul op en is hij altijd groen." Volgens Marco is dat niet het enige wat eraan mankeert. „De zeilen kun je niet meer fatsoenlijk vast zetten want de kraaien pikken de touwtjes kapot. Een schilderbeurt is ook hard nodig en een timmer man zou hier ook wel een paar da gen werk hebben. De monumen- tenwacht heeft het al lang in een rapport geschreven, maar er is niks gebeurd." „De gemeente zou snel die zaken moeten uitvoeren, nu het nog weinig kost. Als ze lan ger wachten, gaat het zwaar in de papieren lopen." Nu hij toch bezig is, moet Lauw van het hart dat ook het biotoop van de molen ge schaad wordt door de bossen die op het zuidwesten steeds hoger worden. „Slecht voor het draai- werk, als er een verschil in kracht is op de wieken tussen boven en onder." Bouwverkeer moet door het dorp, terwijl er een bouwweg is aangelegd. door Harmen van der Werf 's-HEER HENDRIKSKINDEREN - In 's-Heer Hendrikskinderen dreigt bij de bouw van zes vrije kavel-wo ningen aan de oostkant van het dorp een verkeersonveilige situatie in het dorp te ontstaan, terwijl dat nergens voor nodig is. Voor het nieuwbouwwijkje van in totaal 29 woningen is een aparte bouwweg gemaakt. De aannemer van de meeste woningen, Fraanje, mag die weg gebruiken. De grond voor de vrije kavel-woningen is van de gemeente Goes. Door een conflict tussen de gemeente en de Vereniging Dorpsbelangen vraagt gemeente Goes conflict over ge bruik bouwweg bij te leggen door nog eens te gaan onderhan delen met de grondeigenaar. de eigenaar van de grond waarop de bouwweg is aangelegd, zou de bouwweg niet gebruikt mogen worden voor de bouw van de zes vrije kavel-woningen. Vereniging Dorpsbelangen 's-Heer Hendrikskinderen heeft onlangs in een brief aan de Goese gemeen teraad haar ongerustheid over de dreigende situatie uitgesproken en aangedrongen op een gesprek tus sen alle partijen om samen tot een oplossing te komen. De grondeige naar wil zijn bedrijf uitbreiden en krijgt daar (nog) geen gemeentelij ke toestemming voor. 'Ga weer on derhandelen', stelt Dorpsbelangen voor. De bewonersorganisatie zegt alvast 'mogelijkheden' te zien voor uitbreiding van het bedrijf, met als voorwaarde dat het dorp er geen overlast van mag ondervinden. Zij vraagt verder de bouwweg na af loop in te richten als fietspad. Fiet sers uit 's-Heer Hendrikskinderen Oost moeten nu aardig omrijden om in Goes te komen. Thoolse vindt haar auto in het water terug THOLEN - Een 20-jarige inwoonster van Tholen vond zaterdagochtend haar auto met de neus in het wa ter terug, onderaan het dijktalud van de Contre Escarpe in Tholen. Ze had de wagen met de neus naar het water bovenop het verde digingswerk geparkeerd en ver moedelijk vergeten de handrem aan te trekken. Mede door de wind is de auto van het talud in het water gesukkeld. Auto gestolen uit woonstraat Oudelande OUDELANDE - In de nacht van vrij dag op zaterdag, tussen 2.00 en 10.30 uur hebben dieven in Ou delande een auto gestolen in Ou delande. De wagen stond gepar keerd in de Hugo Kostenhoek- straat. Het gaat om een blauwe Honda van het type Civic. Volgens de poli tie is de auto enkele duizenden eu ro's waard. MIDDELBURG - Wat een contrast tijdens het weekend van de amateurkunst: terwijl in op de Middelburgse Markt de Juliana Korpsen alles bij elkaar trommelen, speelt in café Desafinado de band Champaign Charlie blues op z'n intiemst. De amateurs, inclusief kastelein Rennie Minnaard, mochten een middagje mee jammen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 61